Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Danfoss Link - błąd przy projektowaniu rozwiązania?

konradsonic 22 Sty 2020 09:26 15681 494
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Dzisiaj kolejny dzień przymrozków na ziemi angielskiej. Ostatnio zauważyłem ze nie dogrzewa mi salonu i podniosłem temperaturę zasilania na kotle wody z 55 do 60 st i teraz dogrzewa a reszta pomieszczeń dogrzewa się do zadanej temperatury szybciej. Tak głowica ma wpływ na ilość oddanego ciepła w czasu sterując przepływem. Czyli tak jak pisałem otwiera się i zaczyna grzanie i jeśli stwierdzi ze za wolno otwiera bardziej.
  • Computer ControlsComputer Controls
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Kondensacyjny mam w domu w Polsce. O tym nie pisze. Jest pusty i na oszczędzaniu. Tu w uk mam zwykły kocioł 24kW bez modulacji nawet. Ustawiasz potencjometrem na 6 i to jest 60 st zasilanie. Planuje jednak dołożyć grzejnik w salonie drugi taki jak ten i problem zniknie.

Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

Ten system to na pewno dobre rozwiązanie ale czy opłacalne za takie pieniądze??? Jeszcze niepożądane jest utrzymywanie cały czas niskiej temperatury w jednym pomieszczeniu. Zbiera się tam wilgoć wtedy. Ja zainstalowałem przede wszystkim dla oszczędności bo mogłem zwykły termostat w jednym pokoju i grzać wszędzie ale po co grzac w pokoju który tego nie wymaga. Komfort oczywiście tez aczkolwiek sprawa drugorzędną bo późniejsze kombinowanie z harmonogramem to paranoja. Ja spróbuje ustawić w ciągu dnia jedna temperaturę wszędzie i tryb poza domem zobaczę jak to zadziała. Mam w większości czasu i tak otwarte drzwi wszędzie w dzień.
  • Computer ControlsComputer Controls
    cichy koksik
    Poziom 14  
    bumble napisał:
    Ten system to na pewno dobre rozwiązanie ale czy opłacalne za takie pieniądze???

Jeszcze pytanie kto ile za system dał,ja dałem według mnie niewiele,więc dla mnie opłacalne :)
    Inna sprawa jak ktoś wywali sporo kasy na nowy sprzęt to według mnie nie jest to opłacalne tak samo jak w przypadku Twojego czy innego systemu.
    Tak jak pisałem kilka postów wcześniej-danfoss potrafi utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu dość dokładnie a inne systemy to zwyczajnie żarty z klienta.
    bumble napisał:
    Ja spróbuje ustawić w ciągu dnia jedna temperaturę wszędzie i tryb poza domem zobaczę jak to zadziała

W tym przypadku nie potrzebujesz nic poza termostatem pokojowym,więc wyrzuć system i zamontuj normalne głowice-efekt osiągniesz ten sam :)
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    cichy koksik napisał:
    W tym przypadku nie potrzebujesz nic poza termostatem pokojowym,więc wyrzuć system i zamontuj normalne głowice-efekt osiągniesz ten sam

Nie. Nie osiągnę tego samego. Montując termostat w salonie będzie grzało żeby dogrzać salon a inne pomieszczenia również. A głowice termostatyczne to wiemy wszyscy śmiech na sali i żmudna regulacja. Tak wiec w każdym pokoju od 6 do 22 bym ustawił 21 st w nocy 18 i tryb poza domem na 18 st. Ostatni domownik wychodzi system 18 st. Pierwszy się zbliża do domu system 21 st i w 20-30 min zadana temperatura może dłużej.
    Mając jeden termostat grzeje wszędzie a głowice termostatyczne zwykle są niedokładne z duża histerezy itd.
    Ja również nie dałem dużo za swój system. Kupiłem jako używany po prezentacji. 150zl głowica/szt i centralka 300zl to wszystko co potrzebuje ale ja mam jeszcze termostat pokojowy 200zl. Przy 7 głowicach i tak robi kasę. Ale chce się wykopać wiec sobie pol godzinki wcześniej włączam w apce Boost i mam ciepełko w łazience ot tak.
    cichy koksik
    Poziom 14  
    bumble napisał:
    Montując termostat w salonie będzie grzało żeby dogrzać salon a inne pomieszczenia również.

bumble napisał:
    Ja spróbuje ustawić w ciągu dnia jedna temperaturę wszędzie

To są Twoje słowa,więc efekt będzie ten sam co teraz.
    bumble napisał:
    A głowice termostatyczne to wiemy wszyscy śmiech na sali i żmudna regulacja

Kolega,taki termostat/głowica przy dobrze umieszczonym termostacie nie przeciągnie Ci temperatury bo wcześniej termostat pokojowy odłączy kocioł.
    Fakt,przy obniżeniu nocnym może być różnie w tych innych pomieszczeniach dlatego też w tym przypadku elektroniczne głowice mają sens.
    Przy stale jednakowej temp nie.
    bumble napisał:
    Ja również nie dałem dużo za swój system

No to ja dałem prawie 3 razy mniej od wartości Twojego systemu a też mam 7 głowic :)
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    cichy koksik napisał:
    No to ja dałem prawie 3 razy mniej od wartości Twojego systemu a też mam 7 głowic

Niestety ceny detaliczne powalają na kolana.
    cichy koksik
    Poziom 14  
    plastifon napisał:
    Ja normalnie, wyszukalem tylko najtansza oferte

To może ode mnie :)

Dodano po 8 [minuty]:

A co do porównania między P1,P2,P3 to różnica jest taka,że zawór otwiera się o wiele szybciej na P3,ale też na P3 szybciej zamyka,natomiast na P1 otwiera się trochę wolniej,ale nadal szybko (dzisiaj już otwarcie było ok),natomiast zamyka się zdecydowanie wolniej-bardziej stara się utrzymywać długo otwarty zawór.
    Wachania temperatury w pomieszczeniu za szybko by ocenić.
    Zbigniew Rusek
    Poziom 35  
    Wcale kondensacyjny nie stał się "zwykłym kotłem", ponieważ warunkiem kondensacji jest temperatura powrotu nieprzekraczająca 55 stopni (teoretycznie 56), a nie temperatura zasilania. Jeśli zasilanie ma 60 stopni, co powrót ma na pewno poniżej 55 i prawdopodobnie też poniżej 50 (np. 45), więc kondensacja na pewno zachodzi. Podkreślam, chodzi o temperaturę powrotu do kotła a nie zasilania. Stąd też nawet temperatura zasilania 70 stopni, jeśli powrót ma nie więcej niż 55 zapewni kondensacje (70 stopni na zasilaniu to już bardzo gorące grzejniki, parzące przy dotknięciu).
    cichy koksik
    Poziom 14  
    Zbigniew Rusek napisał:
    ponieważ warunkiem kondensacji jest temperatura powrotu nieprzekraczająca 55 stopni

Dla gazu ziemnego tak.
    Masz rację z tym,że im mniej poniżej punktu rosy tym większa kondensacja.
    Także w tym momencie ona jeszcze zachodzi przyjmując deltę 10°C,ale przy zasileniu 70°C już nie a gdzieś tyle będzie trzeba by ogrzać pomieszczenie przy niższych temperaturach.
    Dlatego dobry pomysłem jest dołożenie grzejnika w salonie (bo to w nim jest problem,tak wywnioskowałem) i obniżyć temp zasilania.
    W każdym bądź razie dzięki za cenną uwagę :)
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Mam grzejnik panelowy w łazience i zamierzam go zastąpić drabinkowym a panel pójdzie do salonu ale jest pojedynczy i mam obiekcje czy wystarczy. Spadek temperatury zasilania to spory spadek mocy grzejnika.
    plastifon
    Poziom 14  
    cichy koksik napisał:
    P1 otwiera się trochę wolniej,ale nadal szybko (dzisiaj już otwarcie było ok),natomiast zamyka się zdecydowanie wolniej-bardziej stara się utrzymywać długo otwarty zawór.

Noo to znaczy ze mam tendencje do przegrzewania pomieszczenia?
    Tak jak w trakcie wlaczonego przewidywania?
    cichy koksik
    Poziom 14  
    plastifon napisał:
    Noo to znaczy ze mam tendencje do przegrzewania pomieszczenia?

Ale Ty masz P3 z tego co pamiętam a nie P1.
    P3 może mieć tendencję do przegrzewania,ale jak narazie różnice w programach P1,P2,P3 są jedynie w szybkości otwierania/zamykania zaworu.
    Temperatura pomieszczenia w tych 3 trybach powinna być podobna.Wiem,że pisałem że na P2 przegrzewał,ale realnie nic takiego nie miało (lub miało ale w mniejszym stopniu) miejsca bo w rzeczywistości zawór był cały czas zamknięty.Dopiero,gdy sprawdzałem wykresy to to dostrzegłem.To też były jego pierwsze dni,więc miał prawo :)
    W tym momencie jest o wiele większy problem-bym rzekł,że z pewnością nie tylko ja go mam.
    A mianowicie chodzi o to,że po dwukrotnym wyłączeniu panelu centralnego (po chamsku z gniazdka) panel zwyczajnie nie wstaje-to znaczy uruchamia się z logiem i wisi,nie ładuje się pasek postępu.Nic poza resetem nie ożywia panelu.
    Mam dwa panele,jeden ver 4.1 a drugi ver 4.2 -w obu takie same oprogramowanie.
    Oczywiście obie wersje mają ten sam problem,więc z pewnością to nie przypadek.
    W wolnej chwili wrócę do poprzedniej wersji jak się da i może coś się zmieni.
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Czy po resecie tracone są wszystkie ustawienia? Czy jest to w głowicach? Pisząc restart masz na myśli przywrócenie ustawień fabrycznych?
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    No dobrze a chmura? Jak moduł jest podpięty do internetu po ponownym zalogowaniu na konto nie przywraca ustawień?
    cichy koksik
    Poziom 14  
    bumble napisał:
    No dobrze a chmura?

W danfossie nie ma chmury,wszystko jest zapisywane w urządzeniu,które działa bez internetu,ale wtedy nie można sterować systemem po przez internet/aplikację.
    Niestety powrót do starszej wersji jest niemożliwy.

Dodano po 8 [minuty]:

Po 3 godzinach batalii w końcu się uruchomił (bez resetu).Jakiś nieśmieszny żart,ale zobaczymy czy to się powtórzy.

Dodano po 36 [minuty]:

No i długo nie musiałem czekać. 3-4 wyłączenia z kontaktu i znów wisi.
    Wiem,że rzadko kiedy się zdarza by cykali tak prądem,ale takie zachowanie panelu jest niedopuszczalne.
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Nawet przez chmurę to wydaje mi się ze to panel wysyla ustawienia i synchronizuje chmurę a ta każde zalogowane urządzenie bo czasem jęk jest kłopot z netem to App się nawet nie uruchomi tylko pisze ze szuka panela.
    cichy koksik
    Poziom 14  
    bumble napisał:
    Nawet przez chmurę to wydaje mi się ze to panel wysyla ustawienia i synchronizuje chmurę

Ale tak nie jest,nie ma chmury a jak jest to tylko do komunikacji apka-panel.
    W Twoim czy w innych systemach jest chmura i to tam zapisuje się ustawienia.
    Wszystko działa bez potrzeby łączenia z wifi-patrz starsze panele danfossa.
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Starsze wiem to tak jak w Hanywell. Mój trzyma wszystkie ustawienia w sobie i do działania nie potrzebuje połączenia z internetem ale nie ma wtedy tez możliwości regulacji jak się nie ma termostatu pokojowego. To kiepsko jak się sam nie podniesie choć takie pewnie przypadki będą należały do rzadkości. Jednak nie zawsze system pracuje u ludzi kumatych w tej dziedzinie. Większość potrzebuje kogoś kto się zna nawet do ustawienia pogodowki. Tu może być problem.
    cichy koksik
    Poziom 14  
    bumble napisał:
    To kiepsko jak się sam nie podniesie choć takie pewnie przypadki będą należały do rzadkości.

Tylko dlatego,że coraz rzadziej zdarzają się braki prądu :)
    W każdym bądź razie myślę,że każdy panel ma tę wadę i raczej oprogramowanie nie jest winne bo wiem,że kiedyś też tak miałem (w innym panelu) tylko zwyczajnie to zignorowałem.
    Dzisiaj pewnie też by tak było,ale widząc identycznie zachowanie obu paneli stwierdzam,że ten typ tak ma :)
    plastifon
    Poziom 14  
    No ale jak wtedy system dziala?
    Mnie to martwi bo np jak wyjade na tydzien i wylaczam ogrzewanie w trybie Wakacje... to po takim nieudanym resecie co sie ustawi?
    Glowice trzymaja stan Wakacje?
    Czy tez sie resetuja i nie daj Boze beda grzaly na maxa? Albo wcale?
    cichy koksik
    Poziom 14  
    plastifon napisał:
    No ale jak wtedy system dziala?

Wydaje mi się,że głowice działają z ostatnią temperaturą przed awarią,czyli z trybem wakacje,ale nie martw się-system wraca do żywych po około 2-3 godzinach.
    No i musi być spełniony warunek 2 lub 3 resetów w krótkim czasie by się zawiesiło.
    W każdym bądź razie dla mnie jest to wada.

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

Jednak tego warunku 2 czy 3 restartów w krótkim czasie być nie musi. Teraz przełożyłem panel i znów zawiecha,brak mi słów.

Dodano po 20 [minuty]:

Mam nadzieję,że to ostatni wpis.Starczy męczenie tego tematu.
    Jak Wam się pojawi taki błąd jak powyżej to wystarczy restart urządzenia (czasem wystarczy) klikając krótko czerwony przycis reset-tylko ma to być króciutkie kliknięcie,w przeciwnym razie nastąpi przywracanie ustawień fabrycznych.
    Danfoss-nie ma za co,ale popracuj nad tym :)
    plastifon
    Poziom 14  
    Czy ten krotki restart urzadzenia, zapamietuje wszystkie lacza z glowicami i ustawienia panelu?

Pytam bo czasami mysle o przeniesieniu panela CC w inne miejsce ale boje sie go wylaczyc z pradu
    Czy on ma jakies swoje wewnetrzne podtrzymanie na np. Kilka minut.

Czy po wlączeniu bedzie jak nowy? I cala procedura parowania glowic od poczatku?
    cichy koksik
    Poziom 14  
    plastifon napisał:
    Czy ten krotki restart urzadzenia, zapamietuje wszystkie lacza z glowicami i ustawienia panelu?

Tak,ale musisz zrobić to z wyczuciem-takie kliknięcie.
    No i nie zawsze to działa niestety,ale też nie zawsze panel się zawiesza.Bym napisał,że to jest loteria.
    plastifon napisał:
    Czy on ma jakies swoje wewnetrzne podtrzymanie na np. Kilka minut.

Nie ma
    plastifon napisał:
    Czy po wlączeniu bedzie jak nowy? I cala procedura parowania glowic od poczatku?

Nie,panel się włączy i będzie wyszukiwał głowice-trwa to około 5-10min w zależności jak daleko oraz ile masz głowic.
    bumble
    Użytkownik obserwowany
    Czyli wnioskuje ze ten panel sluzy tylko do wizualizacji.
    cichy koksik
    Poziom 14  
    bumble napisał:
    Czyli wnioskuje ze ten panel sluzy tylko do wizualizacji.

Nie bardzo rozumiem co chcesz przez to powiedzieć.
    Panel to centrum kontroli/sterownik.
    Z resztą sam miałeś to powinieneś wiedzieć jak to działa :)