Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Danfoss Link - błąd przy projektowaniu rozwiązania?

konradsonic 16 Sty 2019 12:12 7473 146
    RPM2
    Poziom 2  
    ... a masz dostęp do kodu tego sterownika? albo edytor z interface m do wgrania? histerezy w ustawieniach nigdzie nie widziałem - w Tech-u jest Danfos - brak
  • Relpol przekaźniki
    ciaptak85
    Poziom 6  
    Nie mam:( Tak tylko pisze ze to jest zadanie na 1 rok studiów zaocznych.
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Artus napisał:
    Może wystosujemy grupową petycję do Danfossa z prośbą o poprawę softu a w przypadku braku zrozumienia zwrócimy sprzęt do sklepów? Policjanci, nauczyciele, pracownicy sądu mogą protestować to i my możemy ;)

Popieram

Dodano po 7 [minuty]:

Miałem pierwszą interakcję z P. Kolano, Na razie czuję się słabo przekonany do jego tłumaczeń.
    Za nic w świecie nie pojmuję dlaczego u mnie kiedy zmienia się "W Domu" na "Poza Domem"/"Sen" i odwrotnie system działa tak jak oczekuję ale już przy ręcznym sterowaniu czy osiąganiu zadanej temperatury działa całkiem przypadkowo (jakby tam ktoś wstawił dla żartu funkcję rand())
    Najgorsze jest to, że się nie wyłącza. Jestem coraz bardziej przekonany do tego co napisałem, że prosty s/w w panelu centralnym jest napisany przez paraprogramistę

Dodano po 10 [minuty]:

RPM2 napisał:
    ... a masz dostęp do kodu tego sterownika? albo edytor z interface m do wgrania? histerezy w ustawieniach nigdzie nie widziałem - w Tech-u jest Danfos - brak

Może trzeba samemu zrobić panel centralny ? https://blog.jokielowie.com/2017/10/domoticz-...ieplem-przez-kaloryfery-z-wave/?cn-reloaded=1
    Tomi_
    Poziom 11  
    Nie wiem czy to takie banalne poprawić oprogramowanie skoro Danfoss wolał zaprzestać oferowania przekaźnika BR niż to naprawić.
    Artus
    Poziom 12  
    Tomi_ napisał:
    Nie wiem czy to takie banalne poprawić oprogramowanie skoro Danfoss wolał zaprzestać oferowania przekaźnika BR niż to naprawić.

Problem nie tkwi w przekaźniku tylko w panelu sterującym.
  • Relpol przekaźniki
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Artus napisał:
    Tomi_ napisał:

Też tak uważam. Moim zdaniem rozwiązanie działa dobrze bez BR tylko dlatego że nie mogli sobie poradzić z oprogramowaniem na panelu centralnym sterującym BRem. Sam BR to proste urządzenie więc nie sądzę, że tam jest problem.
    Tłumaczę sobie to tak : w momencie gdy nie trzeba sterować kotłem (np. grzewcza sieć miejska), nieważne jak działa panel centralny bo gdy zamkną się głowice na grzejnikach to nie grzeje i panel nie ma żadnego znaczenia i nic nie musi więcej robić.
    Artus
    Poziom 12  
    Po raz kolejny rozmawiałem dzisiaj z miłą panią z Danfossa. Podałem namiar na siebie, ma się ze mną skontaktować ktoś, komu podam link do tej dyskusji, bo szkoda czasu na powtarzanie ciągle tego samego.

Dodano po 3 [minuty]:

AmatorAZ napisał:
    Artus napisał:
    Tomi_ napisał:

Też tak uważam. Moim zdaniem rozwiązanie działa dobrze bez BR tylko dlatego że nie mogli sobie poradzić z oprogramowaniem na panelu centralnym sterującym BRem. Sam BR to proste urządzenie więc nie sądzę, że tam jest problem.
    Tłumaczę sobie to tak : w momencie gdy nie trzeba sterować kotłem (np. grzewcza sieć miejska), nieważne jak działa panel centralny bo gdy zamkną się głowice na grzejnikach to nie grzeje i panel nie ma żadnego znaczenia i nic nie musi więcej robić.

Dokładnie tak jest Kolego. Problem nie dotyczy też tych, którzy mają kocioł włączony w tryb ciągłej pracy.
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Artus napisał:
    Po raz kolejny rozmawiałem dzisiaj z miłą panią z Danfossa. Podałem namiar na siebie, ma się ze mną skontaktować ktoś, komu podam link do tej dyskusji, bo szkoda czasu na powtarzanie ciągle tego samego.

Dodano po 3 [minuty]:

AmatorAZ napisał:
    Artus napisał:
    Tomi_ napisał:

Dokładnie tak jest Kolego. Problem nie dotyczy też tych, którzy mają kocioł włączony w tryb ciągłej pracy.

Jakbym widział kod źródłowy panelu centralnego (co na 100% się nie zdarzy), to bym im za darmo powiedział gdzie jest problem.
    ciaptak85
    Poziom 6  
    Tomi_ napisał:

Fake news. Spokojnie można z danfossa dalej zamawiać BR
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Tak myślę, że Danfoss, żeby wyjść z twarzą z tego bałaganu co zrobili to mogliby wprowadzić w CC tryb manualny bez żadnej pokrętnej inteligencji, bez uczenia się przez tydzień, prognozowania (jak zobaczę, że trzeba wcześniej włączyć ogrzewanie to przesunę godzinę) czy temu podobnych cudów, tylko jak każę włączyć to włącza a jak wyłączyć to wyłącza, dodatkowo ustawienie histerezy. OK, rozumiem że głowica komunikuje się co 5 minut - tyle zwłoki przeżyje. Przecież software'owo to banał.
    Artus
    Poziom 12  
    Chyba nic nie wywalczymy, podobno ciężko współpracuje się z Duńczykami. Mam zgrywać działanie systemu na pendriva.
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Artus napisał:
    Chyba nic nie wywalczymy, podobno ciężko współpracuje się z Duńczykami. Mam zgrywać działanie systemu na pendriva.

Wiadomo czy te logi są czytelne ?
    ciaptak85
    Poziom 6  
    Plik notatnika. Nieczytelny. Coraz bardziej mnie ten system wkur..... Piec id dwóch godzin greje nie wiadomo co. Wszystkie grzejniki zimne, a ten se chodzi. Chyba pcha to w podłogówkę na rtl która mam u góry. Bajka w kinie! Zaczynam zgrywać logi. Nie popuszczę!

Zastanawiam się czy nie lepiej odpiąć tego BR.... przecież on nie działa. To może działać tylko lepiej.
    Artus
    Poziom 12  
    U mnie wczoraj też kotłował bez sensu, włączał się i wyłączał chodząc na bypasie. Dzisiaj o 7:00 włącza się tryb poza domem ale 7:20 wciąż grzeje mimo, że temperatury zadane przekroczone o 2 stopnie. Winny mój gabinet, bo ma inny harmonogram ale co z tego jeśli temp. jest wyższa o 2 stopnie od zadanej? Zmieniam harmonogram na poza domem od 7:00 i przekaźnik natychmiast się wyłącza.
    Do soboty będzie wpięty pendrive i przez ten tydzień gazu pójdzie tyle co w miesiąc powinno. I to w komin!
    ciaptak85
    Poziom 6  
    Nie myśl, ze coś się później zmieni. Nie dostaniesz przecież nic do wgrania co poprawi prace systemu. Przegrzewanie to już w ogóle inna bajka bo zeby to nastąpiło musi być otwarta głowica. To niestety tez sie zdarza, u kolegi no pomoga ręczne obniżenie temp w pomieszczeniu które jest przegrzane.
    Artus
    Poziom 12  
    Nie znajdą recepty to oddam sprzęt z powodu niezgodności z umową.
    janson24
    Poziom 9  
    Witam wszystkich
    U mnie podobny problem.
    System na początku funkcjonowania uczył się, później prze około 2 miesiące działał poprawnie, a teraz nie wyłącza kotła po zadanej temperaturze,

System mieszany podłogówka + 6 grzejników
    Kocioł gazowy Immergas
    Panel Cc + listwa hc + przekaźnik br + 6 x głowica living connect x 2 termostat rs

Mam nadzieje że problem będzie rozwiązany po kolejnym update/cie systemowym.
    Tomi_
    Poziom 11  
    Artus napisał:

Nie chciałbym Ciebie zniechęcać ale to tak jakbyś chciał oddać samochód bo pali więcej niż obiecuje producent.
    Odpowiedzą, że tak ma być i koniec.

@janson24
    Nie licz na to, że to poprawią. Zgłaszałem te problemy już 3 lata temu (pewnie nie ja jeden), średnio co miesiąc są jakieś uaktualnienia, które nic nie wnoszą.
    Artus
    Poziom 12  
    Tomi_ napisał:
    Artus napisał:

Nie chciałbym Ciebie zniechęcać ale to tak jakbyś chciał oddać samochód bo pali więcej niż obiecuje producent.
    Odpowiedzą, że tak ma być i koniec.

@janson24
    Nie licz na to, że to poprawią. Zgłaszałem te problemy już 3 lata temu (pewnie nie ja jeden), średnio co miesiąc są jakieś uaktualnienia, które nic nie wnoszą.

Nie działa jak powinno wg reklam i instrukcji i tyle. Najwyżej sprawa trafi do UOKiK
    ciaptak85
    Poziom 6  
    Czy ktoś z Was ma podłogówkę bez listwy? Ja mam zwykła głowice na powrocie z rozdzielacza. Jeszcze chyba nigdy Nie nagrzał rano na zadana godzinę, może to w tym problem?
    janson24
    Poziom 9  
    Czy ma ktoś z was faktyczne porównanie zużycia gazu przed założeniem systemu i po ?

U mnie nie ma skali porównawczej niestety.
    wojt.w
    Poziom 1  
    Hej. Od 10 dni jestem "szczęśliwym?" posiadaczem zestawu danfoss link tzn. panel CC + 12 głowic, wi-fi.
    Dodatkowo od 2 dni przekaźnik BR który dokupiłem parę dni później w celu automatycznego odłączania pieca po uzyskaniu żądanej temperatury.
    Ale od początku. Zamontowałem panel (podtynkowo), pozakładałem głowice na kaloryfery i sparowałem całość (cztery głowice w łazienkach i toaletach pozostały stare ze względu na brak przejściówki).
    Zdefiniowałem strefy grzania i oczekiwane temperatury i uruchomiłem system.
    Czynność przebiegła bezproblemowo.
    Problemy zaczęły się kiedy wszystkie pomieszczenia uzyskały ustawioną temperaturę i głowice pozamykały przepływ - a piec i pompa nadal grzał wydając z siebie dźwięki.
    Ponadto pojedyńcze głowice danfoss wpadały w rezonans również wydając odgłosy - po dotknięciu głowicy ustawały.
    Uznałem, że rozwiązaniem problemu będzie dokupienie przekaźnika pieca dunfoss BR.
    Po zamontowaniu i sparowaniu przekaźnika BR z panelem CC (roboczo pracują od siebie w odległości 4m), zauważyłem podobny objaw jak u innych użytkowników.
    Po osiągnięciu ustawionej temperatury, panel (bo to panel wysyła sygnał) dalej daje sygnał przekaźnikowi BR do grzania - włączenia kotła.
    Komunikacja pomiędzy panelem CC a przekaźnikiem BR nie jest zakłócona, więc przekaźnik nie może z automatu przejść na tryb awaryjny - czyli zawsze włączone.
    Niestety znacznie wpływa to na prawidłową pracę całego systemu poddając w wątpliwość sens jego montażu. Piec pracuje, gaz się spala a pompa zużywa prąd. Dodatkowo z niechcianymi efektami specjalnymi w postaci odgłosów wydawanych z pieca i całego układu.
    Jaki jest sens instalacji automatycznego systemu który ma dać min. 30% oszczędności, jeżeli jedynym sposobem zatrzymania spalania paliwa jest ręczne wstrzymanie ogrzewania na panelu CC lub z aplikacji? Wtedy przekaźnik świeci się na zielono - czyli obwód nie jest otwarty - kocioł/piec nie spala. Decydując się na zakup oczekiwałem, że:
    1. System będzie utrzymywał ustawione temp. pomieszczeń wg. harmonogramu lub nastawionych "z ręki" temp.
    2. Jeżeli w którymś pomieszczeniu - nawet w jednym - temp. spadnie, spowoduje to uruchomienie pieca w celu dogrzania tego pomieszczenia.
    3. System miał działać prawidłowo w pełni automatycznie.
    Z powyższych tylko głowice działają prawidłowo - odcinają przepływ po uzyskaniu ustawionej temperatury. Jednakże kocioł pracuje dalej.
    Gdzie sens, gdzie logika?
    Wydaje się, że to jest jakiś mega prosty błąd w oprogramowaniu. Martwi, że brak jest jakiejkolwiek reakcji ze strony Danfoss, jeżeli problem został już zgłoszony.
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Zacząłem trochę inaczej to testować. Ponieważ jedyny mój ( i pewnie innych) problem to "nie wyłączanie" pieca.
    Ograniczyłem testy do jednego kaloryfera. Wyszło mi, że piec wyłącza się tak naprawdę gdy temperatura zostanie przekroczona o ok. 0.6-0.8 stopnia od zadanej (nie ma znaczenia, że aplikacja nie pokazuje słynnych strzałek). Co ciekawe piec załącza się przed osiągnięciem niższej temperatury o ok 0.3-0.5.
    Stopniowo będę sprawdzał dodając kolejne kaloryfery.
    Artus
    Poziom 12  
    Ile czasu tak testujesz? System działa jakiś czas w miarę a później znów żyje własnym życiem.
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Artus napisał:
    Ile czasu tak testujesz? System działa jakiś czas w miarę a później znów żyje własnym życiem.

Od 2 dni (popołudnia i wieczory). Ponieważ robiłem to tylko jednym i tym samym kaloryferze, to czy jak zrobię to na innym to będę miał takie same wyniki. Sprawdzę dzisiaj wieczorem.
    ciaptak85
    Poziom 6  
    Nie szukałbym zależności...To żyje swoim życiem. Może faktycznie wyłącza jak mocno przegrzeje ale na litość boska co za problem dać użytkownikowi donustawienia histereze... i to na każde pomieszczenie osobno! Bo tak gdzie podlogowka musi działać to inaczej niż tam gdzie grzejnik. To oni wola opowiadać jakaś bajkę i inteligencji której nikt nigdy nie zauważył.
    Artus
    Poziom 12  
    Czasami nie ma możliwości przegrzania. Piec kotłuje a głowica zamknięta i to nie chwilę trwa tylko godziny aż mnie wqrzy i włączę ręcznie temp. dużo wyższą na kilka minut. W te kilka minut temperatura zostaje osiągnięta. Po co więc w automacie głowica jest zamknięta i żąda ciepła ?
    AmatorAZ
    Poziom 5  
    Artus napisał:
    Czasami nie ma możliwości przegrzania. Piec kotłuje a głowica zamknięta i to nie chwilę trwa tylko godziny aż mnie wqrzy i włączę ręcznie temp. dużo wyższą na kilka minut. W te kilka minut temperatura zostaje osiągnięta. Po co więc w automacie głowica jest zamknięta i żąda ciepła ?

Dokładnie tak samo mi wyszło na drugim grzejniku czyli nie ma jednego patternu.
    Chyba jedynym rozsądnym rozwiązaniem byłoby to co napisał @ciaptak85 z histerezą na każdą głowicę
    Artus
    Poziom 12  
    Chciałbym aby ten system działał mniej "inteligentne". Wystarczy aby każda głowica była jak termostat, który po osiągnięciu zadanej temperatury odcina grzejnik i wyłącza piec (o ile jakaś inna głowica nie ma zapotrzebowania na ciepło).