Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] RCD FAEL B20/0,03A - podejrzane zachowanie

huluk 14 Gru 2017 09:14 1281 13
  • #1 14 Gru 2017 09:14
    huluk
    Poziom 30  

Witam!
    W instalacji w mieszkaniu posiadam RCD jak w temacie (z serii z logo producenta w okręgu z falką):
    RCD FAEL B20/0,03A - podejrzane zachowanie
    Instalacja 1-fazowa, wydzielone 4 obwody: kuchnia, łazienka, oświetlenie górne, pozostałe gniazda (przedpokój + 2 pokoje).
    Ostatni pomiar instalacji (przez elektryka wykonującego okresowe pomiary w spółdzielni mieszkaniowej - administrator budynku) wykonane około 2 lata temu, wynik - parametry instalacji prawidłowe (liczbowych wyników parametrów nie otrzymałem, jedynie pokwitowanie prawidłowego stanu instalacji).
    Problem pojawia się od pewnego czasu z wyłącznikiem RCD. Napisałem pojawia - gdyż nie występuje regularnie. W kuchni mam zamontowany okap z wyciągiem (dmuchawa napędzana silnikiem) oraz w łazience wentylację mechaniczną (wentylator łazienkowy). Oba urządzenia, ze względu na konstrukcję, posiadają przyłącze 2-przewodowe, bez styku ochronnego.

I teraz zagwozdka: sporadycznie (raz na kilkadzieścia / kilkadziesiąt przypadków) włączenie wyciągu w łazience lub okapu (od razu na prędkość większą niż bieg I) powoduje wyłączenie RCD. Czyli - jego zadziałanie nie jest skutkiem upływności do przewodu ochronnego a uruchomieniem odbioru indukcyjnego, bez styku ochronnego. Dzieje się to niezależnie od całkowitego obciążenia instalacji (rozłączenie potrafi nastąpić tak przy uruchomionej pralce, piekarniku elektrycznym jak i tylko przy lampce nocnej i komputerze). Inne urządzenia w tych oraz pozostałych obwodach, zarówno posiadające styk ochronny jak i nie, nie wyzwalają ani RCD ani pozostałych zabezpieczeń. Zarówno okap jak i wentylator łazienkowy nie wyzwalają zabezpieczeń nadprądowych w swoich obwodach, uruchamianie wentylatora w okapie stopniowo, od biegu I do IV nie wyzwala żadnego z zabezpieczeń (przejście od pozycji O od razu na pozycję II i wyższe potrafi czasami wyzwolić RCD ale też nie zawsze).

I teraz pytanie - czy zaczynać od wymiany RCD czy wcześniej sprawdzić jeszcze któreś z parametrów instalacji?

Znam zasadę działania RCD i o możliwej upływności w TN-C już wcześniej czytałem celem wyeliminowania jak największej ilości możliwych powodów zanim zadałem tu pytanie. Instalacja jest 3-przewodowa czyli nie ma mostkowania N-PE i dlatego mam tą zagwozdkę - jeśli odbiornik jest w II klasie ochronności i podłączony tylko do L i N to skąd mogłaby wziąć się upływność lub dodatkowy dopływ prądu który wyzwalałby RCD? Bo jedyne co się nasuwa, poza uszkodzeniem RCD (zbyt duża czułość przy załączaniu odbioru indukcyjnego?) to jakaś upływność w samej instalacji - ale wtedy chyba, na logikę: 1. - powinno to wyjść przy ostatnich pomiarach, 2. - RCD wyzwalałyby także inne odbiorniki podłączane do tych obwodów (np. w kuchni używa się wielu urządzeń 2-przewodowych jak mikser, radio itp., w łazience choćby suszarka czy lokówka). Dlatego pytałem, czy może jakiś dodatkowy parametr samej instalacji który nie jest standardowo mierzony podczas przeglądu może mieć wpływ na takie zachowanie się tego wyłącznika? Skąd może pojawić się dodatkowy prąd lub jego upływ w momencie włączania urządzenia w II klasie ochronności jeśli PE nie jest w nim podłączony ani nie jest nigdzie zmostkowany z N?

0 13
  • Szkolenia SEP
  • #2 14 Gru 2017 10:52
    gkwiatkowski
    Poziom 25  

huluk napisał:
    Skąd może pojawić się dodatkowy prąd lub jego upływ w momencie włączania urządzenia w II klasie ochronności jeśli PE nie jest w nim podłączony ani nie jest nigdzie zmostkowany z N?

Przewód PE w kablu dochodzącym do tych odbiorników jak jest zakończony? Czy jest zaizolowany czy wisi sobie luźno?

0
  • #3 14 Gru 2017 11:40
    huluk
    Poziom 30  

Zarówno okap jak i wentylator nie są w stałej zabudowie - mają fabryczne wtyczki 2-przewodowe, włączone w gniazda 3-przewodowe (czyli przewód PE technicznie kończy się nie podłączonym nigdzie "bolcem" w gnieździe na ścianie, dalej już idą tylko 2 przewody z wtyczki do odbiornika).

0
  • Pomocny post
    #4 14 Gru 2017 11:51
    gkwiatkowski
    Poziom 25  

huluk napisał:
    Zarówno okap jak i wentylator nie są w stałej zabudowie - mają fabryczne wtyczki 2-przewodowe, włączone w gniazda 3-przewodowe (czyli przewód PE technicznie kończy się nie podłączonym nigdzie "bolcem" w gnieździe na ścianie, dalej już idą tylko 2 przewody z wtyczki do odbiornika).

Sprawdź te gniazdka czy pomiędzy N i PE nie powstał mostek z brudu i wilgoci.

0
  • #5 14 Gru 2017 18:52
    kkas12
    Poziom 42  

huluk napisał:
    ...mam zamontowany okap z wyciągiem (dmuchawa napędzana silnikiem) oraz w łazience wentylację mechaniczną (wentylator łazienkowy). Oba urządzenia, ze względu na konstrukcję, posiadają przyłącze 2-przewodowe, bez styku ochronnego.
    Ten opis nie jest jednoznaczny ze stwierdzeniem iż instalacja nie posiada oddzielonego od N przewodu ochronnego, co zresztą autor w kolejnym poście wyraźnie zaznaczył.
    Więc dywagacje o tym gdzie można a gdzie nie można stosować RCD w tym przypadku są całkowicie nie na miejscu.

Ja na miejscu autora szukałbym doziemienia przewodu N.
    I to wcale niekoniecznie w tym obwodzie w którym załączenie odbiornika powoduje wyzwolenie RCD.

0
  • Szkolenia SEP
  • #6 14 Gru 2017 19:28
    Akrzy74
    Poziom 39  

huluk napisał:
    posiadają przyłącze 2-przewodowe, bez styku ochronnego
    huluk napisał:
    Chyba, że mówimy o tym, że nie wolno w instalacji 3-przewodowej wyposażonej w styki ochronne i RCD używać urządzeń 2-przewodowych w II klasie ochronności - ale o tym nic nie słyszałem.

W instalacji 3- przewodowej występuje przewód PE, a do zwykłego gniazda każdy użytkownik może przyłączyć urządzenie w I jak i w II klasie ochronności, ale kolega pisze o obwodzie zakończonym gniazdem bez styku ochronnego. Informuje więc kolegę, że nawet ten obwód powinien posiadać przewód ochronny. Proponuję zostawić elektrykę dla elektryków. Elektryk zna zasady doboru zabezpieczeń, wie ile wynosi obciążenie znamionowe osprzętu, wie co to tzw. norma łazienkowa. :|

0
  • #7 14 Gru 2017 19:32
    kkas12
    Poziom 42  

huluk napisał:

Nie ma więc mowy o gnieździe bez styku ochronnego.

0
  • Pomocny post
    #8 14 Gru 2017 22:42
    czesiu
    Poziom 33  

Fael zdaje się 20 lat temu zmienił nazwę na Legrand, więc ta różnicówka to już prawie eksponat muzealny, może wypadałoby wymienić na coś nowego.
    A upływ w obwodzie potwierdzą lub wykluczą pomiary rezystancji izolacji (przy włączonych wentylatorkach rzecz jasna).

2
  • #9 15 Gru 2017 15:49
    Akrzy74
    Poziom 39  

CYRUS2 napisał:
    Nie jest istotne, czy gdzieś w instalacji jest przewód PE czy go niema.
    Dla odbiornika 2 klasy jest to bez znaczenia.

Jest bardzo istotne, bo nie rozpatrujemy (każdy kumaty elektryk nie rozpatruje!) urządzenia w II klasie przyłączonego na stałe a do gniazdka. Nie ma gniazdka do lodówki, lokówki, prostownika czy jakiegoś urządzenia z telezakupów zakończonego wtyczką- są to gniazda ogólnego przeznaczenia i każdy ma prawo "włożyć" wtyczkę każdego z w/w urządzeń, bez względu na klasę ochronności. Zabezpieczamy przewód a nie odbiornik przyłączony do gniazda przez wtyczkę.

1
  • #10 15 Gru 2017 22:12
    retrofood
    Moderator

huluk napisał:
    I teraz pytanie - czy zaczynać od wymiany RCD czy wcześniej sprawdzić jeszcze któreś z parametrów instalacji?

Najpierw należy sprawdzić parametry RCD. Fael to sprzęt wiekowy, w dodatku nie miał jakości przedwojennego mercedesa, co czyni go jednym z głównych podejrzanych.

0
  • #12 27 Gru 2017 23:29
    huluk
    Poziom 30  

Dziękuję za wszystkie wskazówki i uwagi. Póki co, niestety, wszyscy znajomi elektrycy z uprawnieniami i odpowiednim sprzętem są zajęci (albo wyjazdy, albo praca zarobkowa - na zasadzie, że pomoc koleżeńska musi poczekać aż będzie przerwa w zleceniach zarobkowych), najbliższe terminy na pomiary mojej instalacji w połowie stycznia.
    Póki co wpadłem jeszcze na 2 pomysły które mogę zrealizować we własnym zakresie. Proszę o podpowiedź, czy mają one w tej sytuacji jak opisana przeze mnie wyżej jakikolwiek sens:

1. Podłączenie i testowanie obu wentylatorów przez układ soft-start (zbudowałem i używam w celach serwisowych automat zasilający wstępnie odbiornik przez żarówkę która jest zwierana przekaźnikiem czasowym po 3 sekundach lub ręcznie przełącznikiem gdy ma działać jako zabezpieczenie odbiornika - zbudowane do uchamiania zasilaczy i wzmacniaczy audio).

2. Wpięcie równocześnie 2 multimetrów tuż przy RCD w L i N i pomiar prądu (różnicy) w obu gałęziach.

Czy ma to sens, czy raczej (to odnoszę się do doświadczenia kolegów) charakter wyzwalania RCD jest taki, że tylko pełny pomiar instalacji da cokolwiek?

Cytat:
    Sprawdź te gniazdka czy pomiędzy N i PE nie powstał mostek z brudu i wilgoci.

@gkwiatkowski - sprawdziłem - czysto, zmierzyłem multimetrem (Sanwa 5000) - przy niskim napięciu jakim ten miernik testuje (i odłączonym obwodzie w rozdzielnicy oraz odłączonych wszystkich odbiornikach - "brak przejścia", rezystancja niemierzalna).

0
  • #13 28 Gru 2017 01:07
    CYRUS2
    Poziom 37  

huluk napisał:
    I teraz zagwozdka: sporadycznie (raz na kilkadzieścia / kilkadziesiąt przypadków) włączenie wyciągu w łazience lub okapu (od razu na prędkość większą niż bieg I) powoduje wyłączenie RCD.
    Marna- żadna-szansa cokolwiek zmierzyć.
    Pomiar to sprawdzanie poczynionych założeń - i nic więcej.
    Trzaba zakładać możliwe przyczyny.
    Mieć konkretną koncepcje co może być przyczyną - i to mierzyć lub eliminować
    To nie jest stałe uszkodzenie.
    Może występować przy maksymalnej wartości chwilowej napięcia.
    Nie masz możliwości ani synchronizacji – badania kąta załączenia, ani obejrzenia impulsu 5-10 msek.
    Nawet jest trudno stwierdzić, czy bieżące czynności pomogły.

0
  • #14 20 Gru 2018 10:07
    huluk
    Poziom 30  

Po wymianie RCD już od kilku miesięcy w instalacji spokój, wszystko pracuje prawidłowo. Czyli winny był jednak sam wyłącznik "przeczulony" na odbiorniki indukcyjne.

0