Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena LTE dobór sprzętu.

mery0000 14 Gru 2017 13:55 1119 19
  • #1 14 Gru 2017 13:55
    mery0000
    Poziom 7  

Witam
    Jak w temacie, temat zapewne wałkowany, silnik motocykla mogę rozebrać na części pierwsze i złożyć ale w tym temacie jestem zielony i proszę o wsparcie.
    Chcę nabyć Internet z plusa i potrzebuje anteny gdyż zasięg w mojej okolicy jest mierny, okolice Brzegu Dolnego(miejscowość Wały Śląskie).
    Obecnie posiadam router ZTE MF28D, nie wiem czy taki starczy?
    No i jaką antenę dobrać?
    Z góry dziękuję za wsparcie.

Pozdrawiam.

0 19
  • #2 14 Gru 2017 14:09
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

A czym kierujesz się przy wyborze operatora i jaka to oferta Plusa? Robiłeś jakieś testy w swojej lokalizacji? Najbliższy BTS Plusa na kominie Rokity, na nim LTE1800Aero2 i LTE800 Sferii.

0
  • #3 14 Gru 2017 14:58
    mery0000
    Poziom 7  

Mam telefon w Plusie, przerabiałem wszystkie sieci i u nich miałem najmniej problemów z zasięgiem. Do tego liczę, że uda się trochę taniej gdy będę miał u nich następną usługę. Jeżeli chodzi o testy, to przez chwilę korzystałem z aero2. Prędkość w teście dochodziła do 6, 8 mb/s., po zmianie na 5khz wskoczyło przez chwilę nawet do na 40mb/s. Tylko, że z aero2 jest naprawdę różnie z prędkościami, do tego mają małe pakiety. W Plusie jest teraz oferta, która bardziej mi się opłaca, 80 giga za 35zł. No chyba, że jest coś o czym nie wiem a bardziej się opłaca i finansowo, i pod względem prędkości. :)
    LTE1800 jeszcze kojarzę, jak mniemam to częstotliwość? Niestety nic mi nie mówi LTE800 Sferii?

0
  • #4 14 Gru 2017 15:18
    matek451

Ale to 80GB za 35 zł to w SmartDom na dodatek bez sprzętu. W Plusie obowiązuje FUP i na LTE z pełną prędkością ne pobierzesz pewnie więcej jak 200GB a potem dostaniesz lejek nawet do 0,5Mb/s. Rabat 50% w SmartDom gdy masz telefon w Plusie za 49,99 ( bez kosztów sprzętu) lub TV Sat w CP. Prędkości sprawdź ale wieczorem gdy obciążenie sieci jest duże, do testu telefon LTE z aplikacją Network Cell Info Lite, pokazuje parametry sygnału oraz ECI, eNB BTS-a. LtE800sferii ma większy zasięg ale jest wolne. Ogólnie Plus to najgorszy operator, nie modernizujący sieci LTE w normalnym tempie. LTE w pakietach od Aero2 działa tak jak Plus na LTE1800aero2 i LTE800sfeii, jeśli na ich karcie oraz w telefonie na karcie Plusa są słabe prędkości to po co pakujesz się w abonament od nich? Masz zasięg w Play z BTS-a przy Urazka 4, na LTE1800, LTE2100 i LTE800 a może i na LTE2600, do tego agregacja pasm LTE. W Orange i T-mobile zasięg z BTS-a na Rokicie ale tylko na LTE1800NetWorks.

0
  • #5 14 Gru 2017 15:55
    mery0000
    Poziom 7  

Z Play miałem przykre doświadczenia ale może coś się zmieniło... Jeżeli chodzi o telefon, to był koszmar. Jeżeli chodzi o plus to mnie zaskoczyłeś, myślałem że to sieć która najbardziej się przykłada. No i przeoczyłem ten SmartDom a nie bardzo mam ochotę podnosić abonament. U mnie prędkości są słabe w każdej sieci, aero2 działa przy zewnętrznej antenie i myślałem że z Plusem będzie lepiej(router + zewnętrzna antena - tylko to wchodzi w grę). Jak możesz, to napisz mi proszę jeszcze o co chodzi z tą agregacją pasm LTE.

0
  • #6 14 Gru 2017 16:18
    matek451

Plus od dawna nie jest liderem technologii LTE, zamiast modernizować sieć wydaje kasę na głupawe, nieprawdziwe reklamy w TV. Plus będzie działał tak jak Aero2, korzysta z tych samych BTS-ów i jeśli ten na Rokicie jest zapchany to będzie lipa tylko abonament na 2 lata i bez perspektyw poprawy bo w Brzegu nie ma nawet pozwoleń na własne LTE2600, LTE2100 czy LTE900, które ma zastąpić LTE800Sferii( ma pozwolenia jeszcze tylko na rok). Play buduje sieć porządnie i tam gdzie ma swoje LTE to z reguły działa na LTE1800, LTE2100 i LTE800 a w miastach i z LTE2600. Do tego agreguje te wszystkie pasma. Mając zasięg w nich i sprzęt z LTE-A można korzystać z agregacji 2 lub 3 pasm LTE, co powoduje większe prędkości DL. Np. u mnie korzystam z LTE2600+1800 i na nim w nocy mam DL do 180Mb/s a w szczycie po 60-80Mb/s. MF28D to słaby router bez agregacji pasm LTE ale również bez możliwości wyboru konkretnych pasm LTE. Jaką masz do niego antenę zewnętrzną i ustawiona na Rokitę? Testowałeś innych operatorów na routerze czy telefonie? w play minimum 100GB na LTE można mieć bez umowy za 5 zł na m-c i skorzystać z posiadanego MF28D lub kupić router z LTE-A. Najlepsza oferta na abonament teraz to T-Mobile , za internet bez limitu płacisz 45/55 zł na m-c , w abonamencie router B525 czyli z LTE-A za 1 zł, router wart 400 zł. Póki co zasięg tylko na LTE1800 NetWorks, najbliższe pozwolenie na LTE800 T-Mobile to Bukowice ale nie wiadomo czy działa. w T-Mobile na abonament jest 30 dni na testy. Oferta Plusa w porównaniu do T-mobile jest uboga ale trzeba jak u każdego operatora najpierw zrobić testy w konkretnej lokalizacji.

0
  • #8 14 Gru 2017 20:04
    matek451

Ale to za drogo bo wychodzi 15 zł/m-c , mając RWK na taryfie RBM na Kartę 5 z DIL można mieć za 5 zł na m-c.

Dodano po 59 [minuty]:

Autor jeszcze nie wybrał operatora, ma doświadczenia z Plusem bo korzysta z niego na telefonie oraz korzysta na MF28D z jakąś anteną z pakietów internetowych na karcie BDI Aero2. Na tym zestawie osiąga kiepskie prędkości LTE, nie wiadomo czy łączy się z BTs-em LTE800 Sferii czy LTE1800 Aero2 w Brzegu, na terenie zakładów Rokita. Brak tych danych , parametrów sygnału a nawet speedtesta z DL/UL w godzinach szczytu nie pozwala stwierdzić jaka jest tego przyczyna, czy wymiana routera i anteny to zmieni. Z założenia LTE800 Sferii działa wolno, to tylko 5MHz pasma w MIMO2x2 i DL do 37,5Mb/s zasięg większy od LTE1800Aero2 gdzie Plus ma 20MHz w MIMO2x2 i DL do 150Mb/s. Niestety ale sieć Plusa w wielu lokalizacjach ledwo zipie i na przeciążonym BTS-ie nie pomoże najlepszy router czy antena. Dlatego wybór każdego operatora należy poprzedzić testami, stad taka propozycja z Play i T-Mobile. W tym przypadku wiązanie się 2 letnim abonamentem z Plusem rodzi duże ryzyko. Porównanie do ulepszenia komputera bezsensowne bo autor nie ma możliwości poprawy infrastruktury Plusa w swojej okolicy a działanie internetu Plusa u niego jest od niego niezależne. Autor posiada sprzęt do LTE , może skorzystać z atrakcyjnej oferty na kartę za małą kasę w oparciu o LTE Play w cenie 2 piw na m-c. Jeśli nie spełni jego wymagań to karta do śmieci i nic nie ryzykuje. Klientów Plusa, którzy związali się umową z tym operatorem są tysiące i to oni najczęściej płaczą na fachowych forach. Wbrew temu co sadzisz wybór anteny zewnętrznej a nawet routera nie jest sprawa oczywista i wymaga konkretnej wiedzy i informacji. Rada typu kup router x i antenę y bez potrzebnych parametrów sygnału, lokalizacji BTS-a, pasma LTE i testów jest charakterystyczna dla sprzedawców szajsu na Allegro. PS. Dla informacji twojej i autora BTS Plusa na terenie PCC Rokita jest zasilany przez radiolinie o prędkości 180Mb/s, korzysta z niej na LTE1800, LTE800, UMTS2100, UMTS900 i GSM900 tego operatora na trzech sektorach. Dla porównania T-Mobile ma tam radiolinie 500Mb/s a play we wspomnianej lokalizacji na Urazka 4 ma dosył radiolinią 1107Mb/s. Jak sadzisz, który operator ma lepsza infrastrukturę i jest w stanie świadczyć lepszą jakość usług Plus czy P4? w międzyczasie post kolegi @RobertB trafił do kosza ale może raczy się zapoznać z moją odpowiedzią.

0
  • #9 14 Gru 2017 22:09
    Robert B
    Poziom 43  

Zadałbym pytanie do czego ma ci ten komputer służyć i jaki przeznaczasz budżet. Proste?
    I myślałem, że poza zmianą operatora zostaną takie właśnie pytania zadane.
    Tam, gdzie wyjeżdżam czasem, LTE jest dobry po wejściu na drzewo (serio! :lol: ) i myślałem, że dowiem się jaką antenę mógłbym zastosować zgodnie z brzmieniem tematu.

0
  • #10 15 Gru 2017 00:31
    mery0000
    Poziom 7  

Kupiłem Internet na kartę Play... No i jest problem, nie wiem czemu zbiera sygnał z Brzeziny oddalonej o ładnych parę kilometrów zamiast z ul. Urazkiej 4? Gdzie na urazką 4, w linii prostej mam nie więcej niż 1,5km i żadnych przeszkód po drodze. Nie muszę pisać jaki jest efekt. Antenę mam skierowaną mniej więcej na Rokitę, trzeba trochę poprawić.
    Sprawdziłem Plusa i program Network pokazuje też dziwne rzeczy na mapie, zamiast z komina Rokickiego do którego też ma bliżej, zbiera sygnał z Pęgowa.
    Antena z jakiej korzystam, to Dual LTE 17 dBi 1800MHz 2xNż
    Czętotliwość pracy: 1700-2100 MHz
    VSWR - 1,3 (cokolwiek to znaczy).
    Polaryzacja - Pozioma, Pionowa i tu pytanie: w instrukcji jest napisane, że należy sprawdzić w możliwości zamocowania, ja mam strzałki góra dół, to znaczy że jest pionowa?
    Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej - 32 stopnie
    Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej - 35 stopni
    Zwarcie dla dc - tak
    impedancja - 50 Ohm
    Wymiary: D-25cm, W-47cm

0
  • #11 15 Gru 2017 17:40
    matek451

Antena to chiński produkt z YAGI, działa na LTE1800 i LTE2100. Na jakiej podstawie sądzisz ze to BTS Brzeziny i gdzie tam jest BTS? To samo z Plusem. Prosiłem o screeny z zakładki DANE w NCI. Na ich podstawie czyli eNB i ECI weryfikuje się BTS-y i pasma.

0
  • #12 19 Gru 2017 17:57
    mery0000
    Poziom 7  

Dane z Plusa

Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.

Dodano po 1 [minuty]:

Za chwilę dodam z Play

Dodano po 27 [minuty]:

A tak wygląda Play

Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.

0
  • #13 19 Gru 2017 18:40
    matek451

W Plusie łączy cię na 2G z BTS-em GSM900 Plusa w Pęgowie. Parametry sygnału słabiutkie. Play to 3G z UMTS900, pewnie Urazka 4, na LTE słaby sygnał z LTE800 , trudno zweryfikować który to BTS. Test w domu czy na zewnątrz?

0
  • #14 19 Gru 2017 19:22
    mery0000
    Poziom 7  

Test był w domu przy oknie.

Dodano po 7 [minuty]:

Czy da się wymusić sygnał z najbliższego BTS-a?

0
  • #15 19 Gru 2017 19:38
    matek451

Zrób test na zewnątrz , szyba tłumi sygnał. Możesz zrobić test od strony Brzegu.

0
  • #16 19 Gru 2017 22:50
    mery0000
    Poziom 7  

Zdjęcia robione na zewnątrz, mieszkam na wylocie, od strony Brzegu Dolnego.

Dodano po 14 [minuty]:

Play na zewnątrz

Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.

Plus na zewnątrz

Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.Antena LTE dobór sprzętu.

0
  • #17 19 Gru 2017 23:20
    matek451

Play to 3G , Plus tym razem to 3G z UMTS900HSPA+ na Rokicie , sygnał słaby, a następnie LTE z Pęgowa na LTE800 Sferii.

0
  • #18 19 Gru 2017 23:43
    mery0000
    Poziom 7  

Czy zmianą anteny, sprzętu, mogę poprawić jakoś sygnał?

0
  • #20 28 Gru 2017 11:08
    mery0000
    Poziom 7  

Mam Jeszcze jedno pytanie, czy pakiet internetowy który dostałem w abonamencie (kilka giga), będzie wolniejszy od takiego który wziąłbym na dwa lata? Chodzi o plus, skąd pytanie? Ano mam w pakiecie parę giga i włożyłem do routera kartę sim ale ledwo przekraczało 5 mb/s. Aero2 dochodzi powyżej 20mb/s(sprawdzane w szczycie). Niby z tych samych nadajników a prędkości całkiem inne. Czy to może być związane, że użytkowników aero2 mogłoby być dużo mniej?

0
  Szukaj w 5mln produktów