Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o zabezpieczenie wejść wzmacniacza, przed wysokim napięciem

wakacyjnie1 14 Dec 2017 14:41 525 7
 • #1
  wakacyjnie1
  Level 8  
  Szanowni Forumowicze,
  uprzejmie proszę o informację, co może się stać ze wzmacniaczem z załączonego schematu, gdyby na wejście np. TUNER podane zostało napięcie sieciowe 230V ?
  Urządzenie ulegnie uszkodzeniu, jakieś układy się spalą, może jest jakiś bezpiecznik?
  Obojętnie czy wzmacniacz byłby w takiej chwili włączony / wyłączony?

  Uprzejmie proszę o wyrozumiałość, gdyż nie mam pojęcia w temacie i pomimo znalezienia różnych informacji o zabezpieczeniach wejść przed przepięciami nie rozumiem niestety jak to działa i gdzie tego szukać na schematach, a potrzebuję odpowiedzi na to pytanie :cry:
  Pozdrawiam serdecznie
 • Helpful post
  #2
  MiernikZKauflanda
  Level 20  
  A czemu pytasz i skąd taki pomysł podłączania 230V do wejścia ?

  Na 99% wszystko po kolei pójdzie.

  wakacyjnie1 wrote:
  Obojętnie czy wzmacniacz byłby w takiej chwili włączony / wyłączony?

  Tak.

  wakacyjnie1 wrote:
  gdzie tego szukać na schematach


  Przerysuj schemat, tylko zamiast złącza narysuj źródło napięciowe 230V i przeanalizuj obwód.
 • Helpful post
  #3
  sylweksylwina
  Moderator of Computers service
  Bez patrzenia na schemat, wzmacniacz może ulec poważnemu uszkodzeniu, nikt o zdrowych zmysłach nie podaje napięcia sieciowego na wejście!
 • Helpful post
  #4
  icosie
  Level 34  
  Witam

  Stać się może wszystko, od uszkodzenia elementów na wejściu, to całkowitego zniszczenia najważniejszych elementów. Na schemacie płytki widać tylko rezystory, więc one na pewno ulegną uszkodzeniu, co dalej tego nikt nie wie.

  Nikt nie zabezpiecza wejść niskosygnałowych przez 230 V.

  A moje pytanie to: podłączyłeś i jest źle?

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #5
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  analizujac pobieżnie schemat - gdy do wejscia TUNER podasz 230V to:
  - wejscie Tuner jest zalaczone czy nie ? do ktorych pinow podlaczyles napiecie 230V? do L i P czy ktorys z nich wzgledem masy ?
  - jezeli nie to "wzmacniacz mogl przezyc", byc moze R110, C105 (310, 305) sa spalone wtedy 230V moglo sie rozprzestrzenic.
  - jezeli wejscie bylo zalaczone to moze byc gorzej bo zapewne uszkodziles sporo elementow ukladu wejsciowego przedwzmacniacza byc moze stopiles styki przekaznika ktory zapewne nie byl przewidziny na takie napiecie.
  - jezeli 230V rozprzestrzenilo sie generujac np szpilki to byc moze masz do wymiany mikrontroler.
  Trudno powiedziec dokladnie, moze miales szczescie i spaliles tylko elementy wejsciowe ale wg. mojego doswiadczenia to male szanse.
  Napewno gniazda i plytka w okolicy jest uszkodzona, jezeli byly cienkie sciezki to one takze.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Mam wrażenie, że wszystkie wejścia mają szeregowe oporniki 470R; gdyby za nimi były diody, które by przepuściły do masy prąd o natężeniu do 0.8A, to zagrożone byłyby przede wszystkim te oporniki (i to tylko te od wejścia, które by zostało połączone do 230V~); moc strat w oporniku mogłaby przekroczyć 100W, więc nie należy liczyć na opornik, który by to wytrzymał, natomiast jest coś takiego, jak opornik bezpiecznikowy (fusible resistor) - w razie czego taki opornik się przepala i przerywa połączenie, chroniąc całą resztę układu. Czyli może wystarczyłoby zastosować odpowiednie oporniki i kilka diod 1N4001...

  Ale: (1) podłączenie 230V~ do wejścia odłączonego (przełącznikiem wejść) groziłoby przebiciem, np. na przełączniku - potrzebny byłby przełącznik wytrzymujący 230V~, i ścieżki z dobrą izolacją; (2) napięcie sygnału przy standardowym poziomie w sprzęcie "amatorskim" to około 0.8Vrms, szczytowe ponad 1.1V, czyli więcej, niż napięcie przewodzenia diody, a w sprzęcie profesjonalnym stosuje się większy sygnał, więc wypadałoby zrobić coś bardziej rozbudowanego, niż dioda do masy.

  W układach niskonapięciowych często robi się tak, że jedna dioda idzie od wejścia (anoda) do +zasilania (katoda), druga od -zasilania (A) do wejścia (K), do tego między gniazdem i diodami opornik, i dla takiego układu podanie 230V~ na wejście może skończyć się tylko przepaleniem opornika (który powinien być wykonany odpowiednią techniką, żeby po przepaleniu jakieś jego szczątki nie uszkodziły innych elementów, ani płytki, ani nie zrobiły połączenia).

  Poza tym są transile i warystory - ale nie wiem, czy na takie niskie napięcie, żeby skutecznie zabezpieczyły wejście wzmacniacza, trzeba by sprawdzić noty katalogowe.
 • #7
  wakacyjnie1
  Level 8  
  Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

  Istniało ryzyko, że na skutek przykrych zdarzeń wzmacniacz dostał te 230V, ale wnioskując z Państwa informacji taka sytuacja zapewne (szczęśliwie) nie miała miejsca, ponieważ nie zauważyłem uszkodzeń- szczególnie tak katastrofalnych jak te spodziewane.

  Wyciągając wnioski z Państwa odpowiedzi, będę teraz wielokrotnie bardziej czujny zanim podłączę cokolwiek niepewnego do wzmacniacza.

  Pozdrawiam :)
 • #8
  MiernikZKauflanda
  Level 20  
  wakacyjnie1 wrote:
  Istniało ryzyko, że na skutek przykrych zdarzeń wzmacniacz dostał te 230V

  wakacyjnie1 wrote:
  będę teraz wielokrotnie bardziej czujny zanim podłączę cokolwiek niepewnego do wzmacniacza

  Co ty tam podłączałeś, że była taka możliwość?