Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Silnik 5.5 kW - metoda załączania

bitels01 14 Gru 2017 18:13 1836 42
  • #1 14 Gru 2017 18:13
    bitels01
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Jestem w trakcie składania swojej sprężarki i potrzebuję waszej pomocy odnośnie silnika. Posiadam silnik 5.5 kW. Powiedzcie mi, czy silnik ten można załączać bezpośrednio w trójkąt, co znacznie by uprościło instalację elektryczną, czy musi być wł. gwiazda-trójkąt? Poniżej tabliczka z silnika.
    Z góry dzięki za pomoc.
    Silnik 5.5 kW - metoda załączania20171214_1..128.jpg Download (2.02 MB)

0 29
  • #2 14 Gru 2017 18:14
    Pan.Kropa
    Poziom 17  

Pokaż tabliczkę zaciskową.

0
  • Pomocny post
    #3 14 Gru 2017 18:20
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Ten silnik jest przeznaczony do pracy w trójkącie i może być tak załączany. Oczywiście załączając go przełącznikiem gwiazda/ trójkąt robi się to "łagodniej" prąd rozruchu jest znacznie mniejszy. Jeśli zabezpieczenia na to pozwolą, to możesz startować bezpośrednio.

0
  • #4 14 Gru 2017 18:34
    bitels01
    Poziom 9  

Niewiele tu widać, ale wychodzi 6 przewodów z silnika.

Silnik 5.5 kW - metoda załączania20171214_1..539.jpg Download (448.77 kB)

Chodzi o to, że sprężarka co jakiś czas będzie się załączać. Teraz jest właśnie gwiazda trójkąt, ale w sprężarce to trochę komplikuje sprawę. Zabezpieczenia mam na garaż C16.

1
  • Pomocny post
    #5 14 Gru 2017 18:37
    Pan.Kropa
    Poziom 17  

bitels01 napisał:
    Zabezpieczenia mam na garaż c16.
    No to raczej silnik nie wystartuje od razu z trójkąta. Pozostaje zrobić przełącznik gwiazda-trójkąt na stycznikach oraz obowiązkowo odprężnik sprężarki.

0
  • #6 14 Gru 2017 19:31
    bitels01
    Poziom 9  

No nic. Muszę przemyśleć sprawę. Mam jeszcze silnik 2.2kw. Jednak pompę sprężarkową chciałem kupić taką chińską 3 cylindrową po 80mm tłoki. To podejrzewam , że ten 2.2 może być za mały. Swoją drogą ciekawe jak chiński kw ma się do polskiego :-) bo zalecany do nij jest 5.5
    Dzięki panowie za pomoc.

0
  • #7 15 Gru 2017 21:22
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

bitels01 napisał:
    Nie wiele tu widać, ale wychodzi 6 przewodów z silnika

I to wystarczy by go uruchomić w gwieździe. Po co chcesz się pchać w duże prądy rozruchowe . Nawet nie wiesz czy instalacja twoja wytrzyma takie prądy.

0
  • Pomocny post
    #8 16 Gru 2017 11:08
    vcc
    Poziom 33  

bitels01 napisał:
    chciałem kupić taką chińską 3 cylindrową po 80mm tłoki.

Na 4kW będzie chodzić są filmy w sieci, 3090 chodzi na 5.5kW, obecnie się do takiej przymierzam. Silnik masz 1400 obr więc trzeba do niego duże koło bodajże 220mm dlatego zalecają do takich sprężarek silnik 2800 obr, jak coś to pytaj bo już nie jedna sprężarka wyszła spod moich rąk a i mogę pomóc bo masz do mnie blisko.
    Ten przełącznik y/D też po przejściach ktoś układy gasikowe wydłubał :D

0
  • #9 17 Gru 2017 00:29
    tadgra
    Poziom 16  

A ja myślę, że na zabezpieczeniu 16A to ten silnik 5,5 kW pod obciążeniem kompresora to nawet w gwieździe nie wystartuje. Na biegu jałowym to i może? Pobieżnie licząc to jego In wynosi ok 9A, to nie ma bata aby przy ciężkim rozruchu nie wyleciały S-y 16A

0
  • #10 17 Gru 2017 00:37
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 17 Gru 2017 00:42
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

mn997 napisał:
    Wystarczy , że będzie chodził w gwieździe , i na taką dmuchawkę wystarczy. Pozdrawiam
    Spali się nawet na biegu jałowym , Koleżko....Nie znasz się - nie doradzaj ! :cry:

0
  • #12 17 Gru 2017 00:49
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 17 Gru 2017 00:51
    tadgra
    Poziom 16  

Moc silnika spada z kwadratem napięcia, tak że z mocy 5,5 kW zostało by ci kolego coś koło 1,8 kW, tak że jak byś go obciążył na wale tylko 70% mocy nominalnej to na pewno byś go zjarał, no ale na biegu jałowym to by sobie mógł chodzić w nieskończoność. Tak jak napisałem, jego moc wynosiła by ok 1,8 kW.

0
  • #14 17 Gru 2017 01:00
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 17 Gru 2017 11:44
    bitels01
    Poziom 9  

Zamówię chyba taką pompę dwu tłokową po 90mm cylindry i zalecany silnimk 3-5kw. Poza tym esy mogę dać c20. Będę próbował. Koło na silnik to dam 24cm żeby ok 1000 obr uzyskać na pompie. No zobaczymy, w razie czego zmajstuję jakiś automat gwiazda trójkąt. Kolego vcc nie daleko, to zaczy gdzie miezkasz?

0
  • #16 17 Gru 2017 12:13
    tadgra
    Poziom 16  

W Jego profilu pisze, że w Zwoleniu. Nie widziałeś?

0
  • #17 17 Gru 2017 12:18
    Krzysztof Reszka

mn997 napisał:
    Poważnie Dlaczego ma się spalić , proszę wyjaśnić .

mn997 napisał:
    To są oczywiste "oczywistości ".Pozdrawiam

Po co zabiera kolega głos w sprawie .

0
  • #18 17 Gru 2017 15:37
    vcc
    Poziom 33  

2090 potrzebuje tez z 4kw to już lepiej 4kW napedzic 3080 jak coś mam silnik 4kw 2900 obr. Jaki kolega ma zbiornik i co planuje robić tym kompresorem bo już widziałem ulepione 3090 na zbiorniku 85l co ni jak nieekonomiczne chyba że do piaskowania bo wtedy zbiornik niepotrzebny.

0
  • #19 17 Gru 2017 16:32
    bitels01
    Poziom 9  

Zbiornik 180l Kompresora potrzebuję do klucza, czasem coś prysnąć i czasem piaskareczkę podłączyć. wszystkie te czynności wykonywane sporadycznie, hobbystycznie można powiedzieć. Nie wiem czy można wstawiać linki, bo pokazał bym kolegom co mam na oku. Za propozycję dziękuję uklecę coś z tego 5.5kw. Z racji tego,że kompresor ma służyć tylko mi, nie w celach zarobkowych staram się go zrobić jak najmniejszym kosztem. Dlatego też skłaniam się ku tej pompie 2 tłokowej bo kosztuje 420zł za 3 tłoki trzeba dać prawie 100 więcej. Chyba ,że kolego VCC są jakieś zalety pomp 3 tłokowych? Poniżej parametry tego co zamierzam nabyć

Sprężarka - kompresor olejowy 920l/min 2 tłokowy 8 BAR
    Dwu tłokowa sprężarka o wydajności powietrza na wejściu 920l/min, w praktyce kompresor uzyskuje do 700l/min efektywnej wydajności na wyjściu.
    Zalecana moc silnika - 3-5 Kw
    Zalecana pojemność butli do 300 l
    Max ciśnienie 8 Bar
    Ilość cylindrów 2 x 90mm
    Średnica koła pasowego 34cm (pasek klinowy 2x17mm)
    Rozstaw śrub montażowych 13,5 x 26 cm
    Obroty : lewe patrząc od strony koła
    Obroty : 930 -1200 /min

A tak z ciekawości ,ile kolega ceni za ten silnik? i jaką ma średnicę wałka?

0
  • Pomocny post
    #20 17 Gru 2017 19:50
    vcc
    Poziom 33  

700 litrów to na 3090 się wyciąga a nie na jednym tłoku mniej. Do piaskowania bym połowa właśnie na 3090 i silnik 5.5kw plus automat gwiazda trójkąt i odprężenie. Wiem ze koszty rosną ale nawet na c20 w trójkącie może być problem z startem. 4kW ma walek 28mm.

0
  • #21 17 Gru 2017 22:38
    bitels01
    Poziom 9  

Pompę zakupiłem 3090 , koło pasowe 260mm też się znalazło.Na pompie jest 360mm to będzie w sam raz.Nrazie spróbuję na samym trójkącie. Na yt jest filmik z taką żółtą 3090. Autor filmu pisał, że zabezpieczenia ma c16 i główne c20 i bez problemu na trójkącie startuje. Ja mogę zaminić c16 na c20 ponieważ za licznikiem mam c25. No i odprężnik i oczywiście zabezpieczenie termiczne. Zobaczymy, może zadziała?

0
  • #22 11 Sty 2018 14:54
    bitels01
    Poziom 9  

Spiąłem silnik ze sprężarką, na razie nie podpiętą do butli, ale silnik spokojnie startuje w trójkącie, bez automatu. W przyszłym tygodniu dokończę sprężarkę to będzie wszystko jasne.

0
  • #23 21 Sty 2018 12:00
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

mn997 napisał:
    Poważnie Dlaczego ma się spalić , proszę wyjaśnić .

Po pierwsze ten silnik przystosowany jest do pracy w układzie trójkąta. W układ gwiazdy można go podłączyć na czas rozruchu. Koledzy dobrze napisali że jak się nie znasz to nie wypowiadaj się. Proszę sobie poczytać o silnikach asynchronicznych, o układach uzwojeń stojana lecz przede wszystkim o rozkładzie prądów faz dla danego układu połączeń uzwojeń, danego typu silnika. Gdyby na tabliczce był trójkąt i gwiazda to taki silnik mógłby pracować cały czas w obu konfiguracjach uzwojeń. Przy tym silniku w połączeniu uzwojeń w gwiazdę, prąd pobierany wzrasta 3 krotnie co powoduje szybkie przegrzanie uzwojeń a w konsekwencji prowadzi do zwarcia międzyzwojowego powodując dalszy wzrost prądu a ten z kolei do przepalenia uzwojeń. Proces ten następuje bardzo szybko, w zależności od mocy silnika od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

W silnikach o małym momencie rozruchowym stosuje się przełączniki przełączające uzwojenia najpierw w gwiazdę a po osiągnięciu przez silnik prędkości obrotowej bliskiej synchronicznej, przełącza się uzwojenia w konfiguracji trójkąta. Stosuje się do tego przełączniki ręczne lub automatyczne czasowe za pomocą styczników.

bitels01 napisał:
    Chodzi o to, że sprężarka co jakiś czas będzie się załączać

Przy tak małych obrotach to prawdopodobnie przy pracy powietrzem nie będziesz musiał go wyłączać często a o piaskowaniu już nie wspomnę. Sprężarka nawet z 4 tłokami nie nadąży z utrzymaniem ciśnienia i wydajnością powietrza. Do sprężarek do piaskowania 10bar na ogół używa się silników 2800 obr. dla 3 tłoków to minimum 4-4.5kW z kołem pasowym 240-260mm. Kolega źle zrobił kupując chińską sprężarkę, gdyż obawiam się ich niskiej trwałości, a tu wystarczyło szukać polskich używanych sprężarek z jelcza lub stara. O wiele większa wydajność. Wiele zajezdni autobusowych dysponuje takimi sprężarkami ze złomowanych i wycofywanych pojazdów.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady,

0
  • #24 21 Sty 2018 16:47
    Krzysztof Reszka

Gwoli wyjaśnień bo kolega napisał tu wiele głupstw.

cooltygrysek napisał:
    W układ gwiazdy można go podłączyć na czas rozruchu

Każdy silnik który ma wyprowadzenia w układzie połączeń G/T może pracować w gwieździe cały czas bez szkody dla siebie. Pod pewnymi warunkami.
    Ma to związek z drugim głupstwem jakie napisałeś.
    cooltygrysek napisał:
    Przy tym silniku w połączeniu uzwojeń w gwiazdę, prąd pobierany wzrasta 3 krotnie co powoduje szybkie przegrzanie uzwojeń a w konsekwencji prowadzi do zwarcia międzyzwojowego

Przy połączeniu w gwiazdę i właściwym doborze silnika, napięcie każdej fazy uzwojenia stojana jest - √3 krotnie mniejsze niż napięcie znamionowego. Prąd pobierany w tym stanie z sieci jest wiec w przybliżeniu 3-krotnie mniejszy niż prąd, jaki płynąłby w przypadku połączenia w trójkąt. Moment rozruchowy jest rów­nież w przybliżeniu 3-krotnie mniejszy niż moment powstający przy połączeniu w trójkąt. Z tego względu ten sposób rozruchu stosuje się tylko do rozruchów lekkich (silnik obciążony niewielkim momentem hamującym). To te warunki .
    cooltygrysek napisał:
    Proces ten następuje bardzo szybko, w zależności od mocy silnika od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.

Tu już przegiąłeś. Dlaczego się mylisz tekst wyżej wyjaśnia. Silnik na utyku nawet by się nie spalił.
    cooltygrysek napisał:
    Koledzy dobrze napisali że jak się nie znasz to nie wypowiadaj się

Ta uwaga dotyczy też ciebie, zapraszam do książek.
    Tu wykresy które ci uzmysłowią te zagadnienie.
    Silnik 5.5 kW - metoda załączania

0
  • #25 21 Sty 2018 17:57
    bitels01
    Poziom 9  

Mam na razie problem z zaworem zwrotnym przez co nie mogę finalnie uruchomić maszyny. Myślę,że za kilka dni się wszystko wyjaśni.
    Co do sprężarki to wybrałem taką ponieważ cena jest przystępna , poza tym nie trzeba dorabiać dodatkowego chłodzenia , smarowania czy napędu. Taką właśnie jak moja ma kolega zajmujący się prywatnie lakierowaniem i już 4 lata chodzi u niego bez problemu, a pracy ma dosyć sporo. Silnik ma kolego cooltygrysek właśnie 5.5KW. Piaskować też nie zamierzam jakoś tam profesjonalnie tylko dla siebie od czasu do czasu jakiś zacisk czy inny drobny element. Ale nie o tym temat ten jest.

0
  • #26 22 Sty 2018 17:13
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

Krzysztof Reszka napisał:
    cooltygrysek napisał:
    W układ gwiazdy można go podłączyć na czas rozruchu

Cholercia faktycznie pomieszałem trójkąt z gwiazdą ech Proszę post wykasować bo rzeczywiście szkodliwy wyszedł jak diabli :-(

Krzysztof Reszka napisał:
    I to wystarczy by go uruchomić w gwieździe. Po co chcesz się pchać w duże prądy rozruchowe .

Proszę zauważyć że silnik przystosowany do pracy ciągłej w konfiguracji w trójkąt. Tabliczka znamionowa.

0
  • #27 22 Sty 2018 19:11
    Krzysztof Reszka

Tam pisze uruchomić czyli rozruch, a duże prądy są przy uruchamianiu w trójkąt . Ale nasz autor widać to już rozwiązał .

0
  • #28 23 Sty 2018 07:57
    bitels01
    Poziom 9  

Jeszcze kolego nie rozwiązałem. Muszę mieć wszystko poskładane, żeby zobaczyć jak zachowuje się silnik pod pełnym obciążeniem. Mam zamiar zastosować wyłącznik silnikowy PKZM0-12 oraz termik b27t i zostawić go w samym trójkącie. Jeżeli nic się nie będzie działo to tak zostanie. Nie chciał bym za bardzo rozbudowywać układu załączania, ale być może nie będzie wyjścia. Sam jestem ciekaw efektu, ale tak jak mówię wyjaśni się wszystko jak poskładam sprężarkę. Na razie czekam na zawór zwrotny.

0
  • #29 23 Sty 2018 09:08
    vcc
    Poziom 33  

Nie wiem po co dublować zabezpieczenia a po 2 to tym 1.1In silnika wychodzi poza zakres tego PKZM0-12

0
  • #30 23 Sty 2018 13:10
    bitels01
    Poziom 9  

Z tym dublowaniem to może i racja, ale czemu mówisz, że wychodzi poza zakres? zabezpieczenie jest 10-16A a silnik 11.

0