Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips Capella 643 - Wzmacniacz m.cz.

AlerkR 14 Dec 2017 20:56 1026 6
 • #1
  AlerkR
  Level 8  
  Witam,
  od dwóch dni walczę z powyższym radiem. W zasadzie doprowadziłem go już do stanu używalności, lecz mam problem z poziomem sygnału docierającego do głośnika niskotonowego. Wysokotonowy ma potężne brzmienie, zresztą jak podpiąłem oscyloskop do siatki EL84 (za opornikiem R69) to sygnał jest bardzo silny. Natomiast za opornikiem R72 praktycznie go nie ma a głośnik S69 bardzo niewiele dźwięku z siebie wydaje (a biorąc pod uwagę jego gabaryty powinien dawać z siebie wiele). Układ w zasadzie jest prosty nie to co wzmacniacze przeciwsobne. Proszę o pomoc i wskazówki.
 • Helpful post
  #2
  zetdeel
  Level 39  
  Sprawdź C113 i C118 pod kątem utraty pojemności, C115 pod kątem upływności, oraz R64, R65, R71, R72.
 • #3
  AlerkR
  Level 8  
  Witam,
  bardzo dziękuję za pomoc. Pomogła wymiana C113. W sumie w pierwszej kolejności postawiłem na C115, gdyż gałąź wysokotonowa działała dobrze, lecz jego wymiana nic nie dała. Teraz jest zdecydowanie lepiej i pojawił się na oscyloskopie sygnał (pomiar za R72). Nie jest symetryczny z tym z R69 (tu jest silniejszy, bardziej dynamiczny i mniej wypłaszczony). I tu moje kolejne pytanie: w związku z tym, że nie jest to wzmacniacz przeciwsobny czy sygnały docierające do EL 84 muszą być symetryczne, czy nie jest to wymagane.
 • Helpful post
  #4
  zetdeel
  Level 39  
  W jakim sensie sygnał za R72 jest niesymetryczny? Czy jedna z połówek sygnału jest obcinana?
  Pamiętaj, że za R64 zaczyna się zwrotnica. C116, R66 i C114 to filtr górnoprzepustowy, a R65 i C116 to filtr dolnoprzepustowy i sygnały obserwowane za filtrami nie będą takie same.
  Do tego końcówka mocy kanału wysokotonowego ma mniejsze wzmocnienie (rezystor katodowy niezablokowany kondensatorem).
 • #5
  AlerkR
  Level 8  
  Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Żadna połówka obcinana nie jest, chodziło mi tylko o to że sygnały nie są (bo nie mogą być ) jednakowe. Musze jeszcze sprawdzić C118 bo wzmocnienie kanału niskotonowego, w porównaniu do tego jak słyszalny jest głośnik wysokotonowy, powinno być moim zdaniem większe. Mam jeszcze w kolekcji Beethovena, Amati AT1194 oraz Sabę Meersburg7 i tam basy są dużo wyraźniejsze. W Philipsie głośnik jest także niczego sobie.
 • #6
  kris8888
  Level 35  
  Zamień miejscami EL84 bo może ta od niskich tonów jest już bardziej zużyta. No i czy sprawdziłeś/wymieniłes ten C118 bo on ma duże znaczenie w układzie wzmocnienia niskich tonów. Sprawdź też czy napięcia na anodzie i katodzie EL84 mniej więcej zgadzają się z tymi co są podane na schemacie.
 • #7
  AlerkR
  Level 8  
  Wymieniłem C118 i poziom basów zdecydowanie się podniósł. EL84 jest OK. Na próbę zamontowałem nówkę i różnicy nie zauważyłem. Ale i tak dziękuje za wskazówki i zainteresowanie.