Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer do Mildton 70 za około 400zł

Trake953 29 Dec 2017 15:26 4344 105
 • #31
  Trake953
  Level 6  
  Tak to podłączyłem. Gdy pierwszy raz włączyłem do gniazdka to żarówka zaświeciła i zgasła za drugim tylko jakiś dźwiek wydaje ale już się nie zapala. Ogólnie nic się nie dymi, ale nie wiem czy dobrze podłączyłem do wzmacniacza? Na wyjściu tego zasilacza jest napięcie 123V prądu stałego, nie wiem czy takie powinno być i czy taki prąd powinienem mierzyć, ale jak taki to czy to nie za dużo? :D
  Subwoofer do Mildton 70 za około 400zł
 • #33
  Trake953
  Level 6  
  Połączyłem z GND zasilacza do GND wzmacniacza i niby wszystko działało. Ale nawierciłem dziury w radiatorze i chciałem sprawdzić czy pasuje, nie odłączyłem wzmacniacza od zasilacza i coś strzeliło mimo tego ,że całość nie była włączona do gniazdka. Nie wiem co teraz robić :( Całość miałem położoną na kartce i dym poszedł chyba spod jednego kondensatora zasilacza. Wiedziałem ,że coś zepsuje :( Jak myślisz co mogło się zepsuć? Kondensator? Czy coś jeszcze? Dodam zdjęcie, może coś Subwoofer do Mildton 70 za około 400złpomoże
 • #34
  goraj krzysztof
  Level 31  
  W kondensatorach był zgromadzony ładunek i się rozładował gwałtownie :D Na przyszłość używaj do tego opornika. Zobacz czy ścieżki nie upaliło i podłączaj ostrożnie (przez żarówkę).
 • #35
  Trake953
  Level 6  
  Podłączyłem niby wszystko działa :) Zapaliła się dioda zasilacza ale nie zwracałem uwagi czy wcześniej świeciła :) To możesz mi powiedzieć jak rozładować te kondensatory bo przyda się na przyszłość. Mogę przez żarówkę ok. 60W? Mam po prostu plus kondensatora do jednego kabelka od żarówki a minus kondensatora do drugiej strony żarówki i chwilę poczekać? To tak najprościej mówiąc :) I czy mogę jakoś to zrobić szybciej w całym układzie bo tak przy każdym robić to trochę schodzi. TO prosiłbym o informacje jak to rozładować i co dalej robić
 • #36
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Przylutuj od spodu płytki do każdego kondensatora po oporniku np.4.7k i obserwuj jak spada napięcie po wyjęciu wtyczki z gniazdka. Gra w końcu to czy nie?
 • #37
  Trake953
  Level 6  
  To mam podłączać filtr ,wszystko razem i wtedy sprawdzić ? Jak wszystko to czy będzie to wyglądać tak jak na rysunku? Jak tak to biorę się za podłączenie :)
  Subwoofer do Mildton 70 za około 400zł
 • #38
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Powoli :D Zmierzyłeś napięcie na wyjściu końcówki względem masy GND?
 • #39
  Trake953
  Level 6  
  Jest napięcie 57.9V napięcia stałego, czyli chyba nie tak :(
 • #40
  goraj krzysztof
  Level 31  
  No raczej. Jeśli zasilacz daje symetryczne napięcia zasilania +- 58V. Szukaj błędów w montażu, sprawdź po kolei każdy element czy jest taki sam jak na schemacie. Mi zdarzało się np. wlutowywać odwrotnie tranzystory T4,T5. I weź polutuj te kable od zasilacza bo możesz uwalić wzmacniacz jak nie będzie łączyć.
 • #41
  Trake953
  Level 6  
  Sprawdziłem wszystkie elementy. Rezystory wszystkie sprawdzałem miernikiem przed wlutowaniem i teraz drugi raz po kodzie paskowym. Kondensatory raczej wszystkie okej poza tym ,że brakuje C11,C12. Diody powinny być też dobrze wlutowane. Znalazłem błąd i źle wlutowałem tranzystory T6,T7 ale po zmianie dalej jest napięcie na wyjściu 7.5V :( Czy jest jakaś różnica jak wlutuję potencjometry? Czy kondensatory poza elektrolitycznymi mają polaryzację? Bo na płytce tylko plus/minus był oznaczony przy elektrolitycznych a inne to nóżki miały takie same i żadnych oznaczeń. Jeżeli te pozostałe kondensatory mają polaryzację to pewnie źle wlutowałem. Jeżeli przy potencjometrach jest różnica to też mogą być źle. A jak nie to to zostają tylko tranzystory albo już coś się uszkodziło. Wrzucę zdjęcie może coś z niego by się dało wywnioskować :)
  Subwoofer do Mildton 70 za około 400zł
  Subwoofer do Mildton 70 za około 400zł
 • #42
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Tylko elektrolityczne kondensatory mają polaryzację. Potencjometry nie mają polaryzacji, ale różnią się oporem chyba ich nie pomyliłeś? Zewrzyj wejście do masy i ponownie zmierz napięcie na wyjściu. Sprawdź czy reaguje na kręcenie potencjometrem nr1. Mam nadzieje że wszystkie próby robisz z podłączona żarówką?
 • #43
  Trake953
  Level 6  
  Tak na żarówce. To jest jakaś magia bo cały czas pokazuje mi inne napięcia. Na początku miałem napięcie 4,5V potem przez chwile miałem 18, potem 11 a teraz znowu 6.73. Po zwarciu IN- do GDN nic się nie zmienia, po kręceniu potencjometrem PR1 raczej też nie ma zmian. Teraz mam te 6.73V za każdym razem jak włączę
 • #44
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Pomierz wszystkie tranzystory czy są sprawne, wiesz jak to zrobić? Sprawdź potencjometry czy nie mają przerwy.
 • #45
  Trake953
  Level 6  
  Sprawdzałem sposobem z tego filmiku : https://www.youtube.com/watch?v=3EwtIatXyr8 1:28 się zaczyna. Ustawiłem miernik na badanie diody i ciągłości i sprawdzałem czy baza-kolektor jest odczyt ok. 500, baza-emiter kolektor jest odczyt ok 500,kolektor- emiter-nic. Nie wiem tylko czy wartość 680 jest poprawna bo na filmiku gość mówi ,że ok. 500 ma być :) Inaczej nie umiem.
 • #46
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Masz tester tranzystorów w mierniku? Tak możesz zbadać te podejrzane. Zmierz omomierzem wszystkie rezystory( bez wy lutowania). Czy nie mają oporu większego niż na schemacie. Sprawdź szczególnie R4. Prze lutuj całą płytkę, Sprawdź czy niema gdzieś zwarcia bo np. za dużo cyny dałeś. Cudów niema coś tam jest nie w porządku, ale nie jest tu na szczęście dużo elementów do sprawdzenia :D Zmierz diody.
 • #47
  Trake953
  Level 6  
  Przepraszam za dłuższą nieobecność ale na początku nie udało mi się nic znaleźć a potem nie było czasu. Dziś się za to wziąłem i na wyjściu mam ok. 8mV ale wiem na jak długo to zostanie (Wylutowałem tylko potencjometry do sprawdzenia bo już tylko to mi zostało i miałem się poddać. Po wlutowaniu z powrotem pokazało się 8mV pomiędzy GND a OUT) Czyli chyba w miarę okej? Jeśli tak to prosiłbym o pomoc co dalej :)
 • #48
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Okej,okej, już się zaczynałem martwić :D Podepnij pod wejście sygnał z kompa, czy co tam masz pod ręką, (tylko zacznij na minimalnej głośności). Pod wyjście głośniczek i sprawdź czy czysto gra. Jak będzie w porządku możesz przystąpić do regulacji opisanych w instrukcji. Później podłącz filtr do końcówki, a do filtra sygnał jak wyżej. I przykręć już teraz radiator zanim zaczniesz coś robić. Być może był tzw. zimny lut i potencjometr nie pracował tak jak powinien.
 • #49
  Trake953
  Level 6  
  Radiator przykręciłem. Po podłączeniu wzmacniacz gra. Jednak gdy podłączam filtr już nie działa. Połączyłem wyjście OUT filtra z wejściem IN wzmacniacza, do IN filtra przez kabel jack do telefonu i odpowiednio zasilanie. Nie miałem żadnego starego głośnika niskotonowego w domu to podłączyłem średniotonowy(mają niby takie pasmo przenoszenia: 20-10.000Hz) od skody fabii, czy ten filtr nie blokuje go całkiem i może przez to? Zauważyłem też ,że gdy kręcę potencjometrami to czasami zapala się żarówka i zaraz gaśnie i głośnik się rusza. Głośnik wydaje jakiś tam dźwięk cały czas jakby prąd przepływał ale nie gra. Do filtra wlutowałem rezystory 2,2k/3W i w instrukcji pisze ,że mam dać takie na zasilanie 38-55V to czy są dobre dałem? I co może być nie tak, a może sam głośnik? :) Dodam jeszcze zdjęcie może tam coś będzie widać, nie wiedziałem jak wsadzić te układy scalone to wsadziłem jak na zdjęciu i chyba jedną podstawkę odwrotnie wlutowałem jak to ma znaczenie.
  Subwoofer do Mildton 70 za około 400zł
 • #50
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Dwa układy scalone które są w poprzek płytki są odwrotnie założone tj. przodem do tyłu. Możesz je przełożyć teraz, ale być może są już uszkodzone.
 • #51
  Trake953
  Level 6  
  Kupiłem nowe układy bo na tamtych nie działało. Wymieniłem te dwa (o które chyba chodziło) i teraz zaczęło grać ale dosyć cicho a gdy kręcę potencjometrem który jest prawdopodobnie od głośności to za bardzo to nic nie daje, tak jakby chce sie podgłośnić coś się dzieje ale nie podgłaśnia i gdy nawet jest on wyciszony to i tak gra muzyka . Kupiłem na zapas jeszcze ten układ scalony to może też wymienić do kompletu? Dodam jeszcze zdjęcie czy wszystko jest teraz dobrze wsadzone i skoro już mam to ten 3 układ bym wymienił tylko tak ma być jak na zdjęciu? Subwoofer do Mildton 70 za około 400zł No i ogólnie dosyć głośno słychać odgłosy jakby prąd przepływał, tak ma być?
 • #52
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Możesz go podmienić, dobrze teraz masz. Do pogłaśniania jest PR3, PR1. reguluje częstotliwość odcięcia. Masę zasilania GND podłączasz?
 • #53
  Trake953
  Level 6  
  Podmieniłem ale nic się nie zmieniło. Tak podłączam. Potencjometr nie zmienia głośności(Tylko np. na telefonie mogę zmienić ), ale jak nim kręcę to głośnik się rusza. A może uszkodziło się coś jeszcze jak wsadziłem te układy odwrotnie? Jedyne co przychodzi mi do głowy to luty poprawić i liczyć ,że może coś pomoże :)
 • #54
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Jeśli zasilanie jest poprawne, to masz błąd w montażu.
 • #55
  Trake953
  Level 6  
  Poprawiłem wszystkie luty ale okazało się ,że jednej zworki nie było. Teraz gra i regulacja głośności działa. Pierwszy potencjometr też działa ale chyba drugi nie działa , chociaż nie wiem co ma on robić ale jak kręciłem to nie było za bardzo słychać żadnego efektu. Ale zastanawia mnie bo jak włączę do prądu to głośnik zabuczy, zapali się żarówka i powtarza się to tak 2-3 razy . Potem się unormuje i jak włączę muzykę to gra. Ale jakieś 2 sekundy po wyłączeniu z prądu jest taki głośny strzał z głośnika aż się wystraszyć można. Jutro chyba mógłbym nagrać bo pisać można ale nagranie lepiej to pokaże :) Wiem ,że po części tak ma być ale tu jest to moim zdaniem za bardzo odczuwalne :)
 • #56
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Ustawiłeś prąd spoczynkowy tranzystorów mocy? Teraz juź wiesz czemu wzmacniacze mają opóźnione załaczanie kolumn.
 • #57
  Trake953
  Level 6  
  Zapomniałem. Amperomierz daję pomiędzy VCC+ zasilacza a VCC+ wzmacniacza.Teraz chciałem ustawić to nie mogę ustawić więcej jak 10mA, czasem skoczy na 20 ale wraca na 10. Nie no już powoli zaczynam wątpić ,że mi się to uda :(

  Dodano po 17 [minuty]:

  Jednak się udało ten prąd ustawić chyba, trzeba było trochę poczekać. Ale nadal strzela i chyba potencjometr 2 nie działa, to jedynie zostaje mi poszukać błędów w montażu chyba bo wcześniej tylko luty poprawiłem.
 • #58
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Odłącz amperomierz, kręć tylko potencjometrem i obserwuj żarówkę. Kręcąc w jedną stronę powinna coraz mocniej świecić (większy prąd spoczynkowy) W drugą stronę na odwrót, powinna gasnąć. Potencjometr PR2 oczywiście. Jak się tak nie dzieje to masz coś skopane niestety.
 • #59
  Trake953
  Level 6  
  Jak odłączyłem od filtra i zacząłem kręcić w dobrą stronę to zaczęło się zmieniać i ustawiłem ok. 33mA. Napięcie na wyjściu ok 11.mV. Gdy nie podpinam filtra totalnie nic nie strzela, gdy już go podepnę to potencjometr drugi nie działa i są właśnie te strzały. Dodam może krótki filmik: https://drive.google.com/open?id=1VTJyGZtsD6E7JycCxsSDNaOn0x0vXLDt Powinno działać. Tylko tu akurat raz na początku zapala się żarówka a czasami to po 5 razy. Na razie to tak średnio zmontowane ale jak będzie działać to już lepiej połączę
 • #60
  goraj krzysztof
  Level 31  
  Przy ustawianiu prądu, wejście wzmacniacza łączysz z masą. I bez głośnika podłączonego. Wszystko w normie u mnie też jest łupnięcie przy załączaniu. Potencjometr drugi działa tylko musisz zrozumieć jak działa :D na razie zostaw go w spokoju. Przeczytaj Instrukcję regulacji końcówki i się do niej zastosuj. Podłącz tam mildtona i nakręć filmik jak to gra.