Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Re: regulator do paneli solarnych ładowania akumulatora. ładowanie.

15 Gru 2017 13:00 1374 18
  • Uczeń
    Witam.
    Czy ten regulator ładowania da radę naładować dwa akumulatory lub 3 jednocześnie np. połączeniem szeregowym?
    Mam 3 żelowe akumulatory 12V jeden 65Ah pozostałe dwa po 24Ah, a regulator niestety ma tylko jedne wyjście na akumulator
    PWM 20A
    Re: Re: regulator do paneli solarnych ładowania akumulatora. ładowanie.
    Mam dwa panele które zamierzam podłączyć do tego regulatora i które dają prąd około 8A razem wzięte.
  • Poziom 43  
    Szeregowo na pewno nie, ale równolegle raczej tak.
    Nie wiemy jakie masz panele i jaki typ regulatora.
    To jest kartka informacyjna od kilku typów regulatora.
  • Uczeń
    Freddy napisał:
    Nie wiemy jakie masz panele i jaki typ regulatora.
    To jest kartka informacyjna od kilku typów regulatora.

Pisałem że 20A czyli model KW1220
    Z panelami mam mały problem, jeden jest 12V około 70W, a drugi mam 36V i jakieś 5A, żeby oba podłączyć musiałbym kupić regulator napięcia który obsługuje do 80V i na wyjściu ustawić np. 24V do tego PWM. Jeśli dobrze rozumiem, a do tego PWM czyli ładowania akumulatora podłączyć te 3 żelowe. Tylko niestety jeden jest 65Ah a tamte dwa po 24Ah - nie mają równej pojemności.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Odradzam ładowania szeregowo akumulatorów o różnych pojemnościach. Ten o dużej pojemności będzie nie doładowany pozostałe można przeładować, a co za tym idzie nie pożyją za długo.
  • Poziom 11  
    Ten panel na 12 V daje około 17 , więc proponuję do tego co ma 36 V dokupić przetwornicę dc dc step down , ustawić napięcie na 17 V, połączyć przez diodę obydwa do regulatora , a za regulatorem równolegle akumulatory .
  • Moderator sekcji Technicznej
    seiko.36 napisał:
    a za regulatorem równolegle akumulatory .

Ładowanie równoległe akumulatorów o różnych parametrach wykończy je jeszcze szybciej niż ładowanie szeregowe.
  • Poziom 31  
    seiko.36 napisał:
    proponuję do tego 36 V dokupić przetwornicę dc dc step down

Zwykła przetwornica step down nie będzie się umiała przestawić do punktu maksymalnej mocy panelu.
    Zamiast przetwornicy, już lepiej dokupić drugi regulator.
  • Poziom 29  
    retrofood napisał:
    seiko.36 napisał:
    a za regulatorem równolegle akumulatory .

Ładowanie równoległe akumulatorów o różnych parametrach wykończy je jeszcze szybciej niż ładowanie szeregowe.

Mógłbym prosić o uzasadnienie tej tezy?
  • Poziom 29  
    Co za bzdura... Przecież napisał że ma 3 szt żelowych akumulatorów12V. Co im się stanie przy równoległym połączeniu?
  • Uczeń
    Link
    Planuję kupić taki regulator, który zmniejszy napięcie tego 36V panela lub oba do jednego napięcia.
  • Poziom 43  
    web69 napisał:
    Co za bzdura... Przecież napisał że ma 3 szt żelowych akumulatorów12V. Co im się stanie przy równoległym połączeniu?
    Poczytaj, pomyśl i wypowiedz się jeszcze raz :)
    Podpowiem - to są różne akumulatory.
  • Poziom 29  
    Freddy napisał:
    web69 napisał:
    Poczytaj, pomyśl i wypowiedz się jeszcze raz :)
    Podpowiem - to są różne akumulatory.

Może Ty wytłumaczysz?
    web69 napisał:

Szanowny kolego, przy braku wiedzy merytorycznej lepiej jest wcześniej ugryźć się w język. O tym dlaczego nie ładuje się jednocześnie akumulatorów o różnych parametrach pisałem już na forum kilka razy, przy czym nie tylko ja. Mogę podać Ci linki, ale wtedy poniesiesz konsekwencje z pkt 3.1.17 regulaminu, więc lepiej poszukaj sam. Od tego jest opcja "szukaj". A na drugi raz pomyśl nieco zanim zarzucisz mi propagowanie bzdur.

Dodano po 56 [sekundy]:

Wlodek22 napisał:

Może Ty wytłumaczysz?

A co, samemu ruszyć głową by bolało?
  • Poziom 29  
    retrofood napisał:

Wlodek22 napisał:

Może Ty wytłumaczysz?

A co, samemu ruszyć głową by bolało?

Nie, ale jak ruszam swoją głową, to mi wychodzi, że jednak piszesz bzdury, albo pomyliłeś połączenie szeregowe z równoległym.
    Przy połączeniu równoległym dwa akumulatory np 7Ah i 70Ah, naładują się tak samo, w tym samym czasie, co jeden akumulator 77Ah.
    Przy połączeniu szeregowym akumulator 7Ah będzie się gotował, a 70Ah pozostanie nienaładowany. Przykładowy rozkład napięć będzie 16,5V dla 7Ah i 12,5V dla 70Ah.

Proszę szanownego moderatora mnie poprawić, jeżeli się mylę.
  • Poziom 11  
    Regulator podany w linku podwyższa napięcie.
  • Poziom 29  
    Szanowany moderatorze, pracuję przy systemach bezprzerwowego zasilania od 20 lat i wiem co piszę. Jeśli podłączę ogniwo NI Cd równolegle z kwasowym to owszem będzie kupa, jednak w tym poście jest mowa o akumulatorach różnej pojemności, ale tej samej budowy, czyli 12V żelowe... I proszę nie straszyć mnie regulaminem, ani brakiem wiedzy, bez niej nie działałby Twój telefon komórkowy... Troszkę szacunku
    web69 napisał:
    Szanowany moderatorze, pracuję przy systemach bezprzerwowego zasilania od 20 lat i wiem co piszę. Jeśli podłączę ogniwo NI Cd równolegle z kwasowym to owszem będzie kupa, jednak w tym poście jest mowa o akumulatorach różnej pojemności, ale tej samej budowy, czyli 12V żelowe... I proszę nie straszyć mnie regulaminem, ani brakiem wiedzy, bez niej nie działałby Twój telefon komórkowy... Troszkę szacunku

Szanowny Kolego, pracujesz 20 lat i nie wiesz. że krzywa ładowania nie jest linią prostą? Różna jest też rezystancja wewnętrzna akumulatorów o różnej pojemności. A skoro tak, to napięcia na zaciskach różnych akumulatorów przy ładowaniu nie zmieniają się w sposób zgodny ze sobą. Ich (akumulatorów) równoległe połączenie powoduje wtedy przepływ prądów wyrównawczych o wielkości potrafiącej zniszczyć akumulator. I jak się okazuje, nawet po 20 lat stażu pracy można tego nie wiedzieć.
    Dlatego do połączeń równoległych stosuje się akumulatory nie tylko tego samego typu, o tych samych parametrach, ale również najczęściej pochodzące z tej samej serii produkcyjnej aby uprawdopodobnić taką samą zmienność ich parametrów w czasie. Bo nie zapominajmy, że parametry, jakie dzisiaj pomierzyliśmy i są takie same, jutro mogą okazać się różne. I będzie to zjawisko normalne.
  • Poziom 29  
    I co z tego, że krzywa ładowania nie jest linią prostą? Prąd ładowania i rozładowania zależy od RW ogniwa i ogniwo dużej pojemności będzie miało RW odpowiednio mniejsze, niż małe ogniwo... Przed chwilą do baterii 24xOPzV 1500 naładowanej i stojącej sobie od 3 dni w spokoju (SEM 51.4V) podłączyłem 4 małe żelówki 12V połączone szeregowo (SEM 51.5V) i wiesz co? Ten straszny prąd wyrównawczy wynosił 130mA przez parę sekund!!! Prąd wyrównawczy popłynie tylko wtedy gdy ogniwa/baterie będą miały różne napięcia... Jeśli ten zestaw który zbudowałem 1500Ah+7Ah zdechnie w najbliższym czasie, przyjdę do Ciebie na kolanach z flaszką dobrej wódy, jeśli nie, przyznaj rację doświadczeniu. Piszemy o łączeniu równoległym sprawnych ogniw.
  • Poziom 40  
    retrofood napisał:
    . Ich (akumulatorów) równoległe połączenie powoduje wtedy przepływ prądów wyrównawczych o wielkości potrafiącej zniszczyć akumulator.

Tak? A widział kiedyś owe mityczne prądy wyrównawcze o wielkości setek Amperów przy połaczeniu równoległym co to powodują wybuchy akumulatorów i inne efekty pirotechniczne? Jeśli nie to niech się nie ośmiesza. @web69 ma rację. Równoległe łączenia akumulatorów jest znacznie bezpieczniejsze od łaczenia szeregowe i są niższe wymagania co do stałości parametrów a nawet pojemności aku. Mylisz zalecenia co do sposobu połaczeń i jeszcze idziesz w zaparte grożąc innym użytkownikom sankcjami. Nieładnie.
    Jeśli zatem to takie niebezpieczne to czemu np. w ciągnikach rolniczych starszej daty (choćby MTZ ze wschodu) występuje system rozruchu 12/24 V, gdzie potem akumulatory ładowane są równolegle i nic się nie dzieje przez wiele, wiele lat. I zmartwię cię, bo nawet kupując dwa akumulatory tego samego producenta w tym samym sklepie nie jest tak, że dostajesz je z jednej serii produkcyjnej. Sam tego doświadczyłem. I co? I nic. Akumulatory działały po 5-7 lat tak jak trzeba i nic nie wybuchło, ani nie było kiloamperowych prądów wyrównawczych.

Jeśli oba akumulatory są sprawne (bez uszkodzeń typu zasiarczenie lub zwarta cela) to łaczenie ich równolegle jest bezpieczne nawet jeśli różnią się pojemnością czy serią produkcyjną. Za to połączenie szeregowe dwóch ogniw o znacznie różnych parametrach bez zastosowania układu BMS wykończy je baaardzo szybko. To by było na tyle.