Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo

ghost666 15 Gru 2017 14:13 1254 0
 • Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo
  Współpraca nad systemami poruszania dronów i robotów


  Start-up Swarm Technologies, zamierza stworzyć zaawansowane systemy dla dronów i robotów, które mają umożliwić im pracę w inteligentnym roju. To tylko jedna z wielu możliwości, jaką dają systemy połączone - znaleźć zastosowanie mogą we wszystkim, od zabawek po automatykę przemysłową, jak pokazują rozwiązania Swarm Technologies prezentowane na targach IoT Expo.

  Firma przedstawiła na targach autonomiczny pojazd. Para tych małych robotów sterowanych ośmiobitowym mikrokontrolerem Atmela koordynowała razem swoje ruchy tak, by zachować w równowadze deskę opartą na obu robotach. Nad całym systemem czuwał kontroler, który komunikował się z robotami poprzez interfejs ZigBee, wysyłając do nich odpowiednie rozkazy na podstawie aktualnego kąta położenia deski.

  Oprogramowanie stworzone przez firmę pozwala, m.in. na wykorzystanie dronów w akcjach poszukiwawczych. Pojazdy komunikują się ze sobą i dostosowują swoją pracę do liczby maszyn - na przykład, gdy jeden dron zawiedzie system, potrafi uzupełnić jego brak, dopasowując odpowiednio zadania dla pozostałych. Tak samo, gdy do roju dodane zostaną dodatkowe maszyny - system dostosuje ich działanie do nowej większej liczby i przyspieszy prace poszukiwawcze.

  Założyciel firmy, Alfonso Íñiguez chciałby zebrać około 1,5 miliona dolarów od inwestorów na stworzenie floty dronów z wbudowanym oprogramowaniem firmy. Swarm Technologies już współpracuje z firmami, m.in. Phi Robotics, które zamierza wykorzystać jego oprogramowanie.

  Wbudowany system dźwiękowy roku


  Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo
  Nie wszystkie zastosowania systemów Internetu Rzeczy muszą być poważne. Firma Chirp ma nadzieję, że stworzony przez nią system pozwalający na komunikację dźwiękową będzie hitem rynku zabawkarskiego w tegorocznym sezonie świątecznym.

  Start-up ten stworzył system, który jest w stanie odbierać informacje zakodowane w dźwięku niemalże niesłyszalnym dla ludzkiego ucha, a może być dodany do filmów wideo - na przykład Netflix wbudowuje w ścieżkę dźwiękową swoich programów tego rodzaju przebiegi. Laleczki stworzone przez Chirp - Singing Kumi - potrafią odbierać te dane i odpowiednio interpretować, dzięki wbudowanemu w system procesorowi z rdzeniem ARM. Przepustowość tego rodzaju łącza sięga kilobitów na sekundę, ale to dostatecznie długo, by zabawka była w stanie mrugać światełkami czy śpiewać w rytm piosenek z programów Netflixa.

  Opisany powyżej projekt to tylko jedna z potencjalnych aplikacji tego systemu. Firma zapowiada, że niebawem powstać mają podobne, ale służące do wykonywania płatności mobilnych.

  Chirp do konstrukcji swoich zabawek wykorzystał elementy dostępne komercyjnie na rynku, co znacznie upraszcza wprowadzenie ich do produkcji masowej.

  Produkt ten rozpoczął swoje życie, jako projekt dyplomowy jednego ze studentów na londyńskiej uczelni. Firma, po pierwszej rundzie finansowania, zebrała od inwestorów około 3,5 miliona dolarów. Kolejna runda finansowania będzie mieć miejsce w lutym.

  Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo

  Komunikacja systemów Internetu Rzeczy agnostyczna sprzętowo


  Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo
  Advantech propaguje agnostyczne podejście do sieci Internetu Rzeczy. Firma zaprezentowała swoje bramki IoT, które wykorzystują sieć LoRa, ale planowane jest dodanie wymiennych modułów, które pozwolą łączyć się bramce także z sieciami NB-IoT czy Sigfox.

  Advantech dopiero wchodzi w świat aplikacji interfejsu LoRa, jednakże nie chce się ograniczyć do tylko jednej sieci. Firma postrzega NB-IoT jako silną i dobrą alternatywę, dlatego też w drugiej połowie przyszłego roku wprowadzić chce na rynek moduły dla NB-IoT. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na komunikację poprzez sieć Sigfox, to koncentruje się ono w Europie.

  Totalne zanurzenie w LoRaWAN


  Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo
  LoRaWAN staje się coraz popularniejszym interfejsem bezprzewodowym dla urządzeń Internetu Rzeczy. Firma Systena America prezentowała na targach serię sensorów parkowania, sensorów gazowych i chemicznych, wyposażonych w interfejs LoRa i bramek dla tego interfejsu bezprzewodowego. Firma zamierza niebawem uruchomić eksperymentalną sieć tego rodzaju sensorów w San Francisco.

  Firma Systena America założona została pod koniec 2013 roku jako amerykańska gałąź tokijskiej firmy informatycznej. Obecnie firma zatrudnia ponad trzy tysiące pracowników.

  Jak opleść siecią całe piętro fabryki?


  Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo
  Podobnie jak opisany Advantech, firma Define Instruments propaguje agnostyczne sprzętowo podejście do komunikacji w systemach Internetu Rzeczy. Firma ta produkuje obecnie moduły do komunikacji poprzez sieci 3G, 4G, Bluetooth oraz WiFi. Define dodać chce w przyszłym roku do swojej oferty moduły LTE Cat M.

  Obecnie dostępne moduły Cat M pierwszej generacji nie obsługują jeszcze niektórych zabezpieczeń, które implementować chce Define. Dodatkowo, sieci NB-IoT nie są jeszcze tak rozpowszechnione i pewnie nie będą przez najbliższe miesiące, jak mówią przedstawiciele firmy.

  Najmocniejsza brama IoT Define kosztuje obecnie osiemset dolarów. System ten wspiera do 16 sensorów w sieci. Mniejsze bramki wspierają po dwa sensory i umożliwiają spinanie poprzez łącza RS-485.

  Oprócz sensorów i bramek firma Define Instruments pracuje także nad narzędziami do kontroli i sterowania systemem, które miałyby pracować w chmurze. Pozwoliłoby to na zastąpienie dedykowanych komputerów PC pracujących lokalnie. Koszt takiej maszyny sięgać może nawet 10 tysięcy dolarów.

  Płytka prototypowa jak klocki LEGO


  Sześć historii ze świata Internetu Rzeczy - Targi IoT Expo

  Firma Breadware prezentowała na targach swój moduł deweloperski Mega-B dedykowany do systemów Internetu Rzeczy. Jest to kompatybilna z Arduino Mega rodzina modułów z sensorami, która wyposażona jest w oprogramowanie pozwalające na automatyczne ładowanie sterowników do sensorów od razu po ich podpięciu do systemu, co niezwykle ułatwia pracę.

  Płytka rozwojowa kosztuje 189 dolarów. Została ona już zakupiona przez uniwersytet Stanforda i laboratoria HP Labs.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332673

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9543 postów o ocenie 7608, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz