Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elpigaz Stella - W czasie autokalibracji gaśnie.

Angry_Us3r 15 Dec 2017 15:14 1698 23
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Witam, instalacja to Elpigaz Stella, wtryski Stella IG1 Zielone, reduktor Alaska.
    W sterowniku są ustawione wtryski Eliza, auto jeździ tak odkąd je mam, strasznie faluje na jałowym i w trakcie autokalibracji czasy wtrysków zwiększają się, aż auto zaczyna się dusić i gaśnie. Gdy ustawię wtryski jakie powinny być, wyskakuje komunikat że ustawiam wtryski inne niż są podłączone. Wtedy sterownik zaczyna pikać i nie mogę przełączyć się na gaz. Jak to rozwiązać? Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Na nowszej wersji programu wybieram wtryski Verde 3Ω (czyli dokładnie takie, jakie siedzą) i to samo, kontrolka gazu pika, nie da się przejść na gaz.
    Na autokalibracji na ustawieniu wtrysków Stella muszę przerwać autokalibrację po chwili, gdy wyrównują się czasy wtrysku benzyny i gazu.

Edit: dodaję, że temperaturę gazu czyta -70 stopni. Wg. firmowej instrukcji czujnik temperatury gazu to króciec wychodzący na końcu listwy, do którego podłączony jest wąż biegnący do map sensora. W Internecie są czujniki do wtryskiwaczy Stella takie:

https://www.agsiedlik.pl/czujnik-temperatury-do-wtrelisastella-i2533.html

Czyli w końcu jak to jest, map sensor czyta temperaturę, czy trzeba się wpiąć tym czujnikiem gdzieś w sterownik? Obecnie nie mam żadnych przewodów w tym miejscu, jest po prostu wkręcony nypel i przymocowany przewód do mapa.
    sk700
    Level 31  
    Ogarnij temperaturę gazu, może być na przewodzie do listwy wstawka z czujnikiem albo to do czego podałeś link. Bez poprawnego wskazania temperatury gazu zapomnij o jakiejkolwiek regulacji i poprawnym działaniu instalacji. Czujnik musi być gdzieś gdzie gaz przepływa, jaki masz przepływ przez mapsensor?
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Czujnika gazu nie ma wcale, tak wydedukowałem z kolegami z lpgforum. Nie mam w ogóle nigdzie czujnika temp. gazu. A soft jest tak stary, że pozwala na działanie tego "czegoś". Prawdopodobne, że po wybraniu odpowiednich wtrysków sterownik blokuje mi możliwość pracy na lpg, bo widzi -70 temperaturę gazu.

Czy kolega może potwierdzić, że żeby się wpiąć czujnikiem muszę odnaleźć przewód czarny i pomarańczowy w wyjściu ze sterownika? Pozdrawiam. Napiszę co dalej, jak zamontuję czujnik.

Edit: Doczytałem. Pomarańczowy i czarny są od temp. reduktora, a pomarańczowo-czarny i czarny jest od temp. listwy. Pozdrawiam.
    sebap
    Level 41  
    Zewrzyj kable od czujnika temperatury gazu i powinno być dobrze, Robiłem tak w instalacji ISU w Fiacie Siena i poszło bez problemu.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Już zamówiłem czujnik na listwę, więc poczekam.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Witam, czujnik był jednak w instalacji, ale miał ułamany przewód. Wkręciłem nowy, wlutowałem. Pokazuje temp. gazu dobrą, na tę chwilę -1. Ale problem jest inny. Wcześniej instalacja nie dawała rady tylko się skalibrować, ale jeździła bez problemu, wiadomo, jałowe kulały, ale jazda była OK jak pisałem. Teraz problem jest taki (przed i po wymianie czujnika oraz niezależnie od wersji programu Elpigaz oraz ustawienia wtrysku), gaśnie natychmiast po przełączeniu na gaz, trzymanie gazu w podłodze tylko powoduje, że wraca na benzynę, a bez dotykania gaśnie. Miałem ten problem wcześniej, przed całą tą ingerencją we filtry, wystarczyło podłączyć elektrozawory przed i na parowniku na krótko do aku i przeklikać. Gaz dociera do listwy. Zasilanie instalacji z aku ok, sprawdzone. Aku odłączyłem na 5 minut i podłączyłem od nowa. Cewki podłączone prawidłowo. Jest jeszcze coś, co mogę sam sprawdzić?
    sk700
    Level 31  
    Jak się zachowuje ciśnienie gazu podczas przełączania na gaz? Możesz zrobić zrzut wykresu.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Benzyna:

Gaz:

Ustawienia:

sk700
    Level 31  
    Przecież nie masz ciśnienia gazu? Elektrozawory otwarte? Filtry drożne? Przewody miedziane nie załamane?
    Angry_Us3r
    Level 16  

Teraz pokazuje, że niby jest. Praca na benzynie. Po otwarciu przedniego elektrozaworu natychmiast gaśnie.

Przewód jest okej, filtry są nowe. Jeździłem na nich ze 2 dni, aż się znów coś "odwaliło". Za pierwszym razem w czasie jazdy. Gazownik podłączył kilka razy elektrozawór pod akumulator, rozruszał i auto zaskoczyło na LPG. Teraz ja zrobiłem to samo i niestety bez skutku. Gaz dociera do reduktora.
    sk700
    Level 31  
    Dalej jest niskie. Przy pracy na benzynie zazwyczaj jest wyższe niż nominalnie o 0,5-0,8bara bo wtryskiwacze są zamknięte a nie ma innej drogi upustu ciśnienia zza parownika niż one. Przyjżałbym się elektrozaworom, nie zaszkodzi rozebrać i wyczyścić lub wymienić. O ile dostają zasilanie ze sterownika rzecz jasna.
    Jeśli z nimi w porządku to idąc dalej parownik. Jaki ma przebieg?
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Zasilanie dostają, bo jest strzał. Dobra, więc ciśnienie nadal za niskie. Mam pytanie odnośnie elektrozaworów, gdyż mam dwa z przodu- jeden taki widać, że dość stary, jakby żywcem wyjęty z instalacji II gen, no a Alaska wiadomo ma swój. Czy tak ma być, czy mógłbym wywalić ten jeden, a przewód gazu zmufować?
  • Helpful post
    sk700
    Level 31  
    Jeśli reduktor ma swój sprawny elektrozawór i filtr to możesz wywalić ten drugi bo ich funkcje się dublują. Czy przy tym drugim eletrozaworze jest filtr? Jego też wymieniałeś?
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Chyba jest on rozbieralny. Jutro spróbuję go wymontować skoro jest niepotrzebny. Pozdrawiam.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Nie wiem, czy ma to jakieś znaczenie, ale Peugeot Partner 1.4 TU3JP
    sebap
    Level 41  
    Ciśnienie za niskie o około 0,2-0,3bar.
    sk700
    Level 31  
    @sebap Na 0,6bar to też nie pojedzie. Nie patrz na ciśnienie na benzynie bo ono jest zazwyczaj znacznie wyższe niż ustawione na parowniku "pod obciążeniem".
    sebap
    Level 41  
    Faktycznie, ostatnia fotka jest na PB, nie spojrzałem dokadnie.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Witam, wyrzuciłem ten niepotrzebny wielozawór, miał w sobie zdezelowany, zapchany filtr. Teraz mam ciśnienie takie:

Auto przełącza się na gaz i pracuje jak przed awarią, rzuca na jałowym i jedzie znośnie.

Ale nadal nie chce zrobić autokalibracji, gaśnie chwilę po puszczeniu go z obrotów, rosną czasy wtrysków do jakichś bardzo wysokich wartości auto zaczyna się coraz mocniej dławić i gaśnie w końcu.
    Nadal nie mogę ustawić prawidłowych wtrysków jakie mam, czyli Verde 3 om, a muszę ustawiać wtryski Elisa. Czy któryś z kolegów dysponuje nowszą wersją softu do tego sterownika? Pozdrawiam.
  • Helpful post
    sebap
    Level 41  
    Rosną czasy wtrysków i nie przechodzi kalibracji bo masz kolosalne ciśnienie reduktora. Zmniejsz do 1,1 bar.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Witam. Wyregulowałem ciśnienie i auto chodzi super na biegu jałowym, jedzie o niebo lepiej, praktycznie jak na benzynie. Autokalibracji nadal nie chce przejść, ale chyba nie będę wnikał. Chyba, że masz jakiś pomysł. W każdym razie poprawa jest kolosalna i wielŚie dzięki za poprawienie mi nastroju na Święta.
    sebap
    Level 41  
    Nie ruszaj nic więcej skoro jeździ chyba, że masz gdzieś tam podgląd na mieszankę. Jeśli tak to sprawdź czy nie jest za uboga.
    Angry_Us3r
    Level 16  
    Myślę, że cel został osiągnięty, auto jeździ jak należy, więc nie będę nadgorliwy :) Sprawdzę tylko tę mieszankę i tyle. Dziękuję za pomoc, udało się opanować usterkę, można jeździć tanio :)

Pozdrawiam i Wesołych Świąt.