Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Albrecht AE355M + Antena F22 - Słaby odbiór straży na 149 MHz

15 Gru 2017 17:01 1143 9
  • Poziom 9  
    Jestem w desperacji. Przejrzałem forum kupiłem wszystko co było doradzane. Posiadam Albrecht AE355M + Antena Diamond F22. (na wys. 1 piętra) Kabel RF-5 10m. z przejściówką na radiu z UC-1 na BNC Średnica 6mm, 50 Ohm, Przewód koncentryczny, niskostratny, podwójny ekran. Zestaw miał odbierać również mobilne radia w promieniu do 25 km. Niestety co najwyżej słyszę bazę w odległości 20 km w linii prostej a bazę w odległości 30 km słuchać pierwsze słowa a potem w większości przypadków zrywa połączenie. Mobilne słychać do max. 8 km

Poprzednio posiadałem antenę do skanera 25-1300MHz SIRIO SD-1300U a po zakupie Antena Diamond F22 nie wyczuwam różnicy.

Sprzedawca nie zalecał strojenia Anteny Diamond F22 na 149 mhz MHz.
    Co można jeszcze zrobić aby poprawić dystans odbioru na 149 mhz MHz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Antena na dach.
  • Poziom 9  
    SP5IT napisał:
    Antena na dach.

No tak, ale antena jest na dachu hehe Wiem że wysokość robi swoje ale ona i tak jest ponad zabudowaniami. Może są jakieś inne przyczyny? Może lepsze radio? wzmacniacze, nie wiem cokolwiek co pomoże ;)
    Antena, jeśli wąsko się stroi to poza pasmem staje się głucha. Być może tak jest z tym Diamondem.

Osobiście do słuchania zrobiłbym pionowego dipola albo GP.
    Michał
  • Poziom 9  
    SP5IT napisał:
    Antena, jeśli wąsko się stroi to poza pasmem staje się głucha. Być może tak jest z tym Diamondem.

Osobiście do słuchania zrobiłbym pionowego dipola albo GP.
    Michał

Antena nie została zestrojona, więc obsługuje pasmo 144-174 mhz MHz - sprzedawca nie polecał strojenia tej anteny do nasłuchu

Dodano po 4 [minuty]:

Nie jestem ekspertem w tych sprawach, może ją źle zamontowałem, wstawię jutro foty.
    144-174 mhz MHz to zakres, w którym da się zestroić i używać, jednakże jej pasmo jest znacznie węższe.
    20km biorąc pod uwagę jak rozklekotany sprzęt ma straż to nie jest zły wynik.
  • Poziom 9  
    SP5IT napisał:
    144-174 mhz to zakres, w którym da się zestroić i używać, jednakże jej pasmo jest znacznie węższe.
    20km biorąc pod uwagę jak rozklekotany sprzęt ma straż to nie jest zły wynik.

20 km to w przypadku nadawania z komendy, przy ich antenie wywalonej w kosmos :) Natomiast nadawanie z wozu strażackiego to max z 8 km jestem wstanie usłyszeć. Komenda z wozami koresponduje, czyli słyszą się w miarę zrozumiale. Naturalnie nie jestem wstanie zamontować takiego masztu jak na komendzie PSP :) Jednakże chciałbym w jakiś sposób zwiększyć zasięg odbioru.

Dodano po 2 [minuty]:

Dopuszczam też możliwość nieprawidłowego montażu sprzętu, choć nie wiem co mógłbym zrobić niepoprawnie
  • Poziom 14  
    Z całym szacunkiem ale... do takiego skanera daj sobie spokój z taką anteną. W takich warunkach jakie opisałeś 100% lepiej sprawdzi się zwykły dipol pół falowy. Dwie rurki najlepiej aluminium o długości +/- 48 cm i średnicy około 8-10 mm . Opisy budowy bez trudu znajdziesz w sieci wrzucając w google. Koszt budowy to kilka złotych i godzinka dłubania. Przy montażu pamiętaj żeby kabel szedł prostopadle do dipola, zachowaj odległość anteny od ściany budynku na około 1 metr i pamiętaj aby ramię dipola połączone z masą (oplot kabla) było skierowane ku dołowi a "gorące" w górę. Swego czasu na takim dipolu słyszałem bazy PSP z odległości 40-50 km i to bez problemu. Co prawda poprawny odbiór zależy od wielu czynników ale radzę Tobie spróbować , będziesz zaskoczony efektami.
  • Moderator
    belzebub24 napisał:
    ...Dwie rurki najlepiej aluminium o długości +/- 48 cm i średnicy około 8-10 mm ...

To znaczy ile? Metr +/- 48 cm, 3 metry +/- 48 cm czy może jakiś inny wymiar +/- 48 cm?
    To jest forum techniczne i podpowiadać innym należy dokładnie i technicznie.
    +/- to nie to samo co "około".
  • Poziom 32  
    Koleżko przecież masz w tym skanerze wbudowaną wspaniałą możliwość uchologicznego określenia czułości swojej radiostacji, tj. lotnictwa z modulacją AM. Wprawdzie jest ona aktywowana tylko w tym paśmie, ale to i tak już naprawdę coś. Jest coś takiego jak szum tła, za co wskazanie już nie jeden raz dostałem opiernicz od nie powiem kogo na tym forum. Otóż tak jest coś takiego i nie życzę sobie kolejnych nieprzyjemności. Doskonała sposobność na wykrycie popełnionych błędów, wad ukrytych sprzętu, szeregu anomalii. I co najważniejsze możliwych zakłóceń, których nigdy nie usłyszysz na fali z modulacją FM.

Nie będę udzielał takich rad jak zrobić po chamsku zwarcie żeby wywalić korki we wszystkich mieszkaniach, choć to też jakaś opcja, ale za to zwykłe wyrzucenie beemów ręcznie jest jak najbardziej wskazane. Coby naocznie przekonać się co to dzisiejsza elektronika ekologiczna w stanie czuwania. Eksperymentuję ostatnio z odbiornikami DAB i co do tego jest istna katastrofa. Na szczęście niektóre odbiorniki potrafią wyświetlać MER w czasie rzeczywistym. I wykrywanie siewników szerokopasmowych jest rzeczą przyjemną. To już wymknęło się totalnie spod kontroli. I trzeba walczyć z tym osobiście.

A Ty Michał może daj sobie na wstrzymanie, albo zacznij w końcu mówić do rzeczy, a nie odpowiadać szarmancko jak zawsze w trzech-czterech słowach, bo ktoś chce wiedziec jaki koń jest. Bo niby od kogo się dowie.