Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór anteny LTE - okolice Nidzicy

Robert B 14 Gru 2017 21:39 327 20
  • #1 14 Gru 2017 21:39
    Robert B
    Poziom 43  

U siebie nie mam problemów, ale czasem wyjeżdżam i myślałem że dowiem się czegoś sensownego na temat, który brzmi:
    Antena LTE dobór sprzętu
    ale widzę, że na ten temat nikt nie ma nic sensownego do powiedzenia.

Moderowany przez jimasek:

Wydzieliłem jako nowy wątek bo za dużo było zamętu.

0 20
  • #2 14 Gru 2017 21:57
    matek451
    Specjalista Sieci, Internet

Bez sensu to są twoje pytania, LTE to technologia radiowa, na kilku częstotliwościach od 800 do 2600MHz więc dobór anteny to nie łatwa sprawa. Operatorzy w Polsce korzystają z kilku pasm LTE, nie da rady jednoznacznie polecić anteny bez podstawowej wiedzy jaki operator, gdzie , w zasięgu którego pasma korzystasz z LTE. Są anteny szerokopasmowe ale one działają tylko przy niewielkich odległościach od stacji bazowej i maja niewielki zysk, na dodatek nie są mobilne. Bo patyki z Allegro za kilkanaście złotych to tłumiki a nie anteny. A co do sprzętu LTE to temat jest szeroki bo zaczyna się na modemach LTE, poprzez routerki mobilne MiFi, stacjonarne routery LTE, LTE_A a kończąc na zewnętrznych punktach dostępowych CPE z LTE a nawet LTE-A. Wszystko w zależności od potrzeb, wymagań i budżetu. To tak jakbym ja zapytał jaki komputer polecasz czy samochód mam kupić? Co byś mi odpowiedział, czy jest sensowna odpowiedź na tak sformułowane pytanie?

0
  • #3 14 Gru 2017 22:34
    matek451

I pytania, które są niezbędne do wyboru sprzętu i anteny padły , zalecono test sygnału Plusa za pomocą telefonu LTE z Network Cell Info i speedtesty. Przy okazji wyszło na jaw że Plus w jego lokalizacji działa tak sobie a ponieważ autor nie posiada w Plusie abonamentu internetowego to w celu optymalnego wyboru operatora zaproponowałem testy innych, którzy zasięg posiadają w jego lokalizacji. Jeśli okaże się że działają lepiej od Plusa a o co w Polsce w wielu nie jest trudno to ich wybór jest oczywisty. Na podstawie testów sygnału na pasmach LTE z których korzystają dobiera się antenę. Dobór operatora, sprzętu i anteny w internecie mobilnym nie jest jednoznaczny. To co działa czy sprawdza się w jednej lokalizacji może być zupełnie inne w drugiej. Plus na wsiach na LTE to z reguły wolne zasięgowe LTE800Sferii , sieć LTE1800Aero2 ma mniejszy zasięg. Z założenia jest szybsza . Plus zbudował około 50% na LTE800sferii ale za rok rezygnuje z tego pasma. Na LTE1800 też wiele pozwoleń nie działa a nie jest to pasmo zasięgowe. Sieć LTE2600 Plusa praktycznie nie istnieje. Operator pozoruje modernizację sieci, istniejąca jest zapchana. Na przeciążenie na BTS-ie czy na dziury zasięgowe żadna antena nie pomoże. Trzeba budować sieć a nie wydawać 50 milionów na głupawe, kłamliwe reklamy w TV http://www.telepolis.pl/wiadomosci/w-listopad...ajwiecej-na-reklame-wydal-plus,2,3,40776.html PS. Gdzie jest to drzewo , na którym Plus ma zasięg LTE?

0
  • #4 14 Gru 2017 22:37
    Robert B
    Poziom 43  

Okolice Nidzicy ale miejsce nad jeziorem "w dołku".

matek451 napisał:
    Trzeba budować sieć a nie wydawać 50 milionów na głupawe, kłamliwe reklamy w TV

Powiedz to Plusowi a nie nam :lol:

0
  • #5 14 Gru 2017 22:58
    matek451

P. Solorz jest znany z oszczędzania, szczególnie na klientach. A te reklamy TV to w programach Polsatu czyli przekładanie kasy z jednej kieszeni do drugiej, ot taka kreatywna księgowość. W Nidzicy dwa BTS-y LTE1800aero2(Boczna 35,Młynarska 12), do tego na Leśnej 30 i w Zagorzewie LTE800sferii. Kilka pozwoleń na LTE1800 w okolicy ale nie działają, poważne dziury zasięgowe. To nie jest operator na tą lokalizację. Tutaj rzadzi NetWorks czyli Orange z T-Mobile z bogata siatką BTS-ów LTE800 każdego z nich, do tego LTE1800NW w Nidzicy i Kucach gdzie działa agregacja LTE1800+800. Na tym terenie to nawet Play powinien działać lepiej od Plusa.

0
  • #6 14 Gru 2017 23:55
    Erbit
    Poziom 31  

Robert B napisał:
    Zadałbym pytanie do czego ma ci ten komputer służyć i jaki przeznaczasz budżet. Proste?
    I myślałem, że poza zmianą operatora zostaną takie właśnie pytania zadane.
    Tam, gdzie wyjeżdżam czasem, LTE jest dobry po wejściu na drzewo (serio! :lol: ) i myślałem, że dowiem się jaką antenę mógłbym zastosować zgodnie z brzmieniem tematu.

Ponieważ kolega nie rozumie to wyjaśnię:
    1) temat tyczy się anteny w tym jednym określonym miejscu
    2) antena u kolegi może być zupełnie inna
    3) antena w miejscu gdzie kolega musi korzystać z drzewa także może być zupełnie inna.

0
  • #7 15 Gru 2017 21:15
    Robert B
    Poziom 43  

Czy taka antena będzie spełniać zadanie po umieszczeniu jej wyżej, gdzie mam zasięg LTE?
    https://yagi.pl/antena-dual-lte-17-dbi-1800-mhz-2x-nz

0
  • #8 15 Gru 2017 21:46
    matek451

Antena pracuje w paśmie 1800-2100MHz, przydatna w Plusie do LTE1800 Aero2. Jeśli zasięg LTE jest realizowany w tej lokalizacji z BTS-a LTE1800Aero2 to antena zadziała. Ja nie polecam anten handlarza z Nowej Jastrząbki. A antena jest sprowadzana hurtowo z Chin przez Lechpol, głównego importera elektroniki z Chin. Lokalizację BTS-ów LTE1800 Aero2 na tym terenie podałem wcześniej.

0
  • #9 15 Gru 2017 22:03
    Robert B
    Poziom 43  

Zatem jaką polecasz do LTE Plusa?

0
  • #10 15 Gru 2017 22:10
    matek451

Nie znam bliższej lokalizacji, okolice Nidzicy to rozległy teren. Tak jak pisałem Plus korzysta na LTE z dwóch pasm, oprócz LTE1800 jeszcze LTE800Sferii. Podstawa to sprawdzenie czy zasięg jest na 800MHz czy na 1800MHz bo od tego zależy dobór anteny. Anteny szerokopasmowe, logarytmiczne pracujące w tych dwóch pasmach mają mniejszy zysk. Można taką zastosować ale nie ma gwarancji że wystarczy on do prawidłowego działania internetu. Z jakim modemem/routerem ma współpracować antena?

0
  • #11 15 Gru 2017 22:13
    Robert B
    Poziom 43  

Huawei E3272s-153 USB. Miejsce nad jeziorem Maróz.

0
  • #12 15 Gru 2017 22:23
    matek451

Wersja zwykła czy HiLink ? Jaka to lokalizacja, robiłeś jakieś testy parametrów sygnału?

0
  • #13 15 Gru 2017 22:33
    Erbit
    Poziom 31  

Robert B napisał:
    ...Miejsce nad jeziorem Maróz.

W miejscowości Maróz czy Swaderki bo to może być różnica.

Nikt nie każe koledze podawać lokalizacji dachu posesji ale pretensjonalna postawa kolegi i na dokładkę taka zabawa w kotka i myszkę nie ułatwia zadania.

Okolica trudna (lasy, pewno też polodowcowe nierówności terenu) - raczej trudno będzie bez pomiarów no chyba, że cudotwórca @matek451 i w tym wypadku coś wymyśli.

0
  • #14 15 Gru 2017 22:37
    Robert B
    Poziom 43  

Wersja HiLink a położenie od strony Waplewa.
    Testy mogę zrobić dopiero na wiosnę, jak tam pojadę, ale sprawdzałem na tablecie, że LTE mam 6-8 metrów wyżej.

Erbit napisał:
    posesji

"Posesją" jest przyczepa campingowa w różnych miejscach obszaru, który podałem. Jeziora zwykle znajdują się w najniższych miejscach.
    Erbit napisał:
    zabawa w kotka i myszkę

Pytacie a ja odpowiadam.

0
  • Pomocny post
    #15 15 Gru 2017 23:06
    matek451

Zasięg LTE Plusa w takiej lokalizacji zapewnia wolna sieć LTE800Sferii, potwierdzone BTS-y Waplewo-Witramowo i Olsztynek,możliwe że działa pozwolenie Lipowo Kurkowskie. Sferia ma tylko 5MHz pasma w MIMO2x2 i DL do 37,5Mb/s ale z reguły jest mocno przeciążone i działa wolno. Na 3G zasięg z UMTS900HSPA+ Aero2 z Witramowa, Lipowa. Można próbować połączyć się z LTE800 czy 3G UMTS900 za pomocą anteny na 800-900MHz. Polecane ATK-20, ATK-10/800-980. Do LTE dwie sztuki. Ale w Plusie nie liczyłbym na wiele w tym rejonie. To nie jest operator na to miejsce. Wystarczy porównać ile BTS-ów na tym terenie ma NetWorks, na pięciu jest LTE800 Orange i T-mobile i wspólne 3G na UMTS900, w tym na najbliższym w Lipowie oprócz tego LTE800, działa tez LTE1800 NetWorks, na 3G UMTS900 NW i każdy z nich ma jeszcze 3G z UMTS2100HSPA+DC. Na tym w Waplewie tak samo oprócz LTE1800.

0
  • #16 15 Gru 2017 23:10
    Robert B
    Poziom 43  

Czyli któraś z tych?
    http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_10-element..._800-980_mhz_10_m_przewodu_wtyk_sma_A7017.htm
    http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-elementowa_atk_20-850-960_mhz_A7025.htm
    oraz:
    http://www.cybertech.com.pl/p102,konektor-ant...demow-huawei-wtyk-crc9-ts5-gniazdo-sma-z.html
    lub
    http://www.cybertech.com.pl/p128,konektor-do-modemow-huawei-e3272-e3276-e3372-wtyk-fme-m.html

Operatora nie będę zmieniał z uwagi na ogromne bonusy dla klienta od kilkunastu lat.

0
  • #17 15 Gru 2017 23:36
    Erbit
    Poziom 31  

Robert B napisał:
    ... przyczepa campingowa w różnych miejscach obszaru, który podałem. Jeziora zwykle znajdują się w najniższych miejscach.
    ...

matek451 napisał:
    Zasięg...

Znam takie tereny. Tam naprawdę 50m robi różnicę ze względu na ukształtowanie terenu. Górki, dołki i drogi wijące się niekończącymi zakrętami. Jak kolega autor zauważył "jeziora są najniżej" a przy nich "dach posesji" kolegi autora.

Trudna wybór tym bardziej, że jak pisałem 50m odległości może robić znaczną różnicę w zasięgu.

0
  • #18 15 Gru 2017 23:41
    matek451

A cóż to za bonusy? Plus sprawia wrażenie dobrego wujka, szczególnie wiążąc klientów umowami w SmartDom a to tylko biznes , nachalny marketing i reklama. Inni operatorzy oferują to w standardzie, np. T-mobile za 45 zł ma internet z prawdziwym bez limitu na 3G i LTE z DL do 20Mb/s i w abonamencie jest router B525 wart 400 zł. W Play można mieć minimum 100GB na LTE bez umowy za 5 zł/m-c. W abonamentach głosowych SOLO, DUET czy RODZINA dodaje kartę internetową ze 100GB za darmo. Z założenia każdy operator w tym Plus dużo lepiej traktuje klientów nowych i przechodzących od konkurencji niż tych ze stażem. Bonusy dla starych to mit nie mający żadnego pokrycia w ofertach dla nich. Jedynym skutecznym sposobem na lepszą ofertę dla nich jest składanie wypowiedzenia i negocjacje z Działem Utrzymania Klienta. Tak samo jest w Plusie. Kierowanie się przekonaniem o swojej wyjątkowości, stażu itp, itd , wiernością operatorowi to największy błąd popełniany przez 95% klientów. A co do anten to różnią się zyskiem no i ATK-20 to kawał anteny o dł.1,7m. wymaga solidnego mocowania. Do LTE stosuje się dwie bo korzysta z MIMO2x2 i ustawia w polaryzacji pionowej i poziomej. Do E3272 kupuje się ze złączem FME(ż) i konektor FME(m)-CRC9

0
  • #19 15 Gru 2017 23:49
    Robert B
    Poziom 43  

matek451 napisał:
    A cóż to za bonusy?

Wynegocjowane indywidualnie (jeżeli potrafi się to zrobić).
    Właśnie do nich należy między innymi mój całkowicie darmowy LTE bez limitu danych i doskonale spisuje się w domu. O innych bonusach i rabatach nie mówię, ale żaden z pozostałych operatorów nie był w stanie dać mi takiej oferty.
    matek451 napisał:
    T-mobile za 45 zł ma internet z prawdziwym bez limitu

Czyli 540 rocznie. Dziękuję. Ja mam to za free :D
    matek451 napisał:
    wiernością operatorowi to największy błąd popełniany przez 95% klientów

Jeżeli nie potrafią negocjować warunków, to śmierć frajerom :lol:
    Moderowany przez jimasek:

Następnym razem znowu będzie ostrzeżenie, nie życzę sobie takich wpisów w moim dziale!
    3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.

0
  • #20 16 Gru 2017 00:05
    matek451

Plus to nie jest instytucja charytatywna i za ten internet płacisz im w innych usługach. No i jak wygląda regulamin tej darmowej usługi " LTE bez limitu" , pokaż linka do niego? Plus nigdy nie miał i nie ma oferty internetowej no limit. Stosuje FUP i po wykorzystaniu pewnych ilości transferu obniża prędkość internetu, przy czym nie gwarantuje tych progów i robi to wg. własnego widzi mi się. przeczytaj swój regulamin i zobacz zapis o FUP. Sam jestem abonentem tego operatora, mam 100GB i no limit na LTE. Po wykorzystaniu około 150-200GB następuje pierwsze przycięcie prędkości a po następnych kilkudziesięciu zwalnia do 0,5Mb/s. Za to płace 30 zł/m-c a w abonamencie za 3 zł otrzymałem router LTE-A, wart 500 zł czyli E5186. Abonament wzięty tylko ze względu na cenę i ten router bo LTE Plusa u mnie to padaka, w szczycie 2-5Mb/s. Router używany do Play i usługi Darmowy internet LTE bez limitu na RBM na Kartę 5 z RWK. Koszt minimum 100GB na maksa a potem lejek 2Mb/s to 5 zł/m-c. Kilka takich kart w użyciu od 50 m-cy, LTE-A w Play u mnie zapewnia DL 60-200Mb/s. Jakie prędkości uzyskujesz w Warszawie na LTE Plusa?

0
  • #21 16 Gru 2017 01:03
    Robert B
    Poziom 43  

matek451 napisał:
    Koszt minimum 100GB na maksa a potem lejek 2Mb/s

Nie mam tego ograniczenia. Zdecydowanie zatem nie wiesz, co można uzyskać przez umiejętność negocjowania warunków.
    matek451 napisał:
    Plus nigdy nie miał i nie ma oferty internetowej no limit.

Może dla "publiczności" i nie ma? Ja zawsze negocjuję warunki.

matek451 napisał:
    LTE Plusa u mnie to padaka, w szczycie 2-5Mb/s.

No to współczuję.
    W domu download oscyluje w granicach 50-60 Mb/s i całkowicie tyle mi wystarcza.

matek451 napisał:
    Za to płace 30 zł/m-c

To jesteś lepszy, bo ja 50 (za dwie karty, jedną do gadania a drugą tę darmową do Internetu), jakkolwiek mam 15 zł bonusu od banku za transakcje kartą - czyli de facto 35 zł. Do tego standardowo Pakiet Familijny Max HD za 1 zł, czyli razem 36 zł miesięcznie.

matek451 napisał:
    Kilka takich kart w użyciu od 50 m-cy

vs ten sam numer
    Robert B napisał:
    od kilkunastu lat.

Na dłuższą metę być naprawdę stałym klientem jednak się opłaca jak widać powyżej.

0
  Szukaj w 5mln produktów