Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus KM200 - nie można połączyć się przez sięc LAN i Internet

15 Gru 2017 18:25 2238 21
  • Poziom 13  
    Witajcie,
    Przeniosłem sobie KM200 z jednej kotłowni do drugiej oddalonej.
    Podłączyłem do kotła GB162, połączenie pomiędzy kotłem i RC300 jest.
    Mogę z RC300 zresetować hasło, z KM200 mogę przyciskiem reset zmienić obieg a auto na manual i odwrotnie. Czyli połączenie pomiędzy KM200 a GB162 jest poprawne.
    Na KM200 dioda świeci się na zielono czyli jest połączenie z serwerem Buderusa.

Niestety ale próby połączenie (android) przez sieć LAN czy Internet kończą się komunikatem "cannot connect to the gateway", czyli że nie może się połączyć z KM200. Resetowałem hasło przez przycisk reset, przez RC300. Wyłączałem z zasilania, czekałem ... Niestety nic nie pomaga.
    Adres IP przypisany z DHCPa (obecnie przypisany na stale pod konkretny adres IP), KM200 odpowiada na pingi.
    Czy ktoś ma pomysł jak sprawić aby połączyć się z KM200?
    W starej kotłowni wszystko działało.

Czy istnieje jakieś limit prób połączeń przez dany czas/godziny?
    Jak sprawdzić co konkretnie jest nie tak?

Czy jest jakiś soft który diagnozuje połączenie? Pokazuje logi z połączenia?
    Jest jakiś soft pod Windowsa?
    Co sugerujecie?

Dziękuję za wszelkie sugestie.
    Andrzej
  • Poziom 9  
    Z mojego doświadczenia wynika, że wystarczy tylko połączenie KM200 z internetem. Nawet stały adres IP nie jest potrzebny.
    Natomiast jeżeli chodzi o program na Androidzie:
    - prawie zawsze muszę go wyrzucać z pamięci komórki, aby ponownie po pewnym czasie się połączyć z KM200
    - raz zdarzyło się, że nie mogłem się połączyć dość długo z KM200: podejrzewam, że nie działał serwer Buderusa
    - kilka razy muszę próbować kilka razy się łączyć z KM200, ale po 2-3 razach już się łączę.
    - łączenie "tylko połączenie lokalne" u mnie nigdy nie zadziałało.
    - limitu połączeń raczej nie ma (pewnie bym do niego dopił w niektóre dni, po siedzę non-stop albo się ciągle łącze - badam jak działa piec)

W sumie: podłącz się do tego samego routera, w którym masz KM200 i sprawdź, czy w przeglądarce masz www.google.com.

Dodano po 34 [minuty]:
    W instrukcji do KM200 pisze jeszcze:
    "Router musi być ustawiony w następujący sposób:
    • DHCP aktywny
    • Porty 5222 i 5223 nie mogą być zablokowane
    • Dostępny wolny adres IP
    • Filtrowanie adresów (filtr MAC) dostosowane do modułu.
    "

Czyli po naszemu:
    - KM200 musi dostać adres IP z routera (z serwera DHCP)
    - na routerze nie blokuj portów (5222 i 5223) ani adresów MAC.
  • Poziom 13  
    gbbsoft napisał:
    Z mojego doświadczenia wynika, że wystarczy tylko połączenie KM200 z internetem. Nawet stały adres IP nie jest potrzebny.
    Natomiast jeżeli chodzi o program na Androidzie:
    - prawie zawsze muszę go wyrzucać z pamięci komórki, aby ponownie po pewnym czasie się połączyć z KM200
    - raz zdarzyło się, że nie mogłem się połączyć dość długo z KM200: podejrzewam, że nie działał serwer Buderusa
    - kilka razy muszę próbować kilka razy się łączyć z KM200, ale po 2-3 razach już się łączę.
    - łączenie "tylko połączenie lokalne" u mnie nigdy nie zadziałało.
    - limitu połączeń raczej nie ma (pewnie bym do niego dopił w niektóre dni, po siedzę non-stop albo się ciągle łącze - badam jak

W sumie: podłącz się do tego samego routera, w którym masz KM200 i sprawdź, czy w przeglądarce masz www.google.com.

Dodano po 34 [minuty]:
    W instrukcji do KM200 pisze jeszcze:
    "Router musi być ustawiony w następujący sposób:
    • DHCP aktywny
    • Porty 5222 i 5223 nie mogą być zablokowane
    • Dostępny wolny adres IP
    • Filtrowanie adresów (filtr MAC) dostosowane do modułu.
    "

Czyli po naszemu:
    - KM200 musi dostać adres IP z routera (z serwera DHCP)
    - na routerze nie blokuj portów (5222 i 5223) ani adresów MAC.

KM200 dostaje IP z DHCP - aktualnie adres jest statycznie przypisany do tego MAC adresu.
    Porty należy przekierować na adres IP KM200?

Jest jeszcze jakieś inne oprogramowanie do KM200?
  • Poziom 9  
    Moim zdaniem nie trzeba przekierowywać żadnych adresów na KM200. U mnie nie ma żadnych przekierowań (ja mam KM100!)
    Moim zdaniem to KM200 łączy się z serwerami Buderusa, a nie ty z KM200 ani serwery Buderusa z KM200.
    Ty za to łączysz się z serwerami Buderusa, która służą za rodzaj pośrednika (proxy) między tobą a KM200.
    W ten sposób zarówno ty jak i KM200 może być za dziesiątkami NATów, routerów i innych dziwolągów, aby tylko mogły się połączyć z serwerami Buderusa, aby to wszystko działało.
    Dzięki temu także serwisanci mogą się łączyć z KM200 aby pomagać.
    Pozostaje oczywiście kwestia bezpieczeństwa takiego rozwiązania...

Ja nie znalazłem żadnych innych programów niż te na komórki. Są za to drivery do systemów zarządzania domami, które potrafią się poprzez te drivery łączyć z KM200/KM100.
    Przykład: http://docs.openhab.org/addons/bindings/km2001/readme.html
  • Poziom 13  
    Witajcie,
    podałem kod QR "Piracikowi" i zalogował się bez problemu.
    Ja próbowałem ze starą nazwą i hasłem 4 cyfrowym.
    Myślę, że może być jakaś polityka haseł i 4 znakowe nie jest akceptowane.

Przez LAN nie udało mi się połączyć.
    Obecnie działa przez Internet.

Szkoda że ubogie to oprogramowanie ....
  • Poziom 9  
    Ano, uboga... Dla mnie tylko jedna opcja jest użyteczna: Informacja o instalacji
    Wykresy wg mnie przekłamują: najczęściej zaokrąglają do pełnych stopni, a dla mnie są ważne dziesiętne stopnia.

Jest jeszcze strona: https://www.buderus-connect.de
    Która jest jeszcze bardziej uboga.
    A szkoda, oba programy mają niewykorzystany potencjał...

PS. Co rozumiesz przez "piracik"?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    gbbsoft napisał:
    PS. Co rozumiesz przez "piracik"?

Pozdrawiam :)
  • Poziom 12  
    Mam pytanie do osób które maja KM200 - czy u Was też jak pingujecie adres lokalny modułu macie czasy na poziomie 4-5ms zamiast <1??
  • Poziom 12  
    To tylko dowód na to jak zwalony jest firmware w tym urządzeniu...
  • Poziom 9  
    Raczej stawiam na to, że słaby procek plus niski priorytet dla demona obsługi pinga.
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie
    Panowie
    bardzo proszę o informację,
    przyszedł do mnie dzisiaj piec G072 i kupiłem do niego moduł KM200,
    nie mam pojęcia jak go połączyć z piecem ponieważ na piecu nie ma (przynajmniej nie widzę) gniazda sieciowego RJ45.
    czy mam go z piecem połączyć z szyny BUS? czy może CAN? ale CAN chyba służy do podłączenia pompy ciepła?

I mam też pytanie czy w kotłowni muszę mieć kabel internetowy? czy raczej moduł KM200 połaczy się z moim routerem domowym przez sieć WIFI
    pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszelkie informacje.
  • Poziom 7  
    a jak masz go połączonego z internetem? kablem? czy przez Wifi?
  • Poziom 9  
    Kablem. Lepiej poprowadzić kabel. Ten moduł nie ma wifi, więc jak chcesz po wifi, to musisz postawić klienta wifi (oddzielne pudełko) i jego połączyć kablem z tym modułem.
  • Poziom 15  
    By połączyć KM200 z GB072 musisz pociągnąć kabel BUS
  • Poziom 9  
    Tak, zwykły kabel dwuzylowy.

Ps. Stawiam, że to EMS... :-)
  • Poziom 7  
    Witam
    a czy EMS nie jest do podłączenia modułu sterującego RC310 ?
  • Poziom 9  
    Też. Magistrala BUS może się rozgaleziac w postaci drzewa, oby nie miała pętli.
  • Poziom 7  
    Ok czyli mam połączyć równolegle RC310 i KM200 do tych zacisków?
    pozdrawiam