Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volvo S40 II 1.6 pb 2007 Używanie klimatyzacji w zimie

16 Gru 2017 16:42 930 10
  • Poziom 20  
    Witam chciałem zapytać czy jeśli na zew. temp. spadnie do +5 st. lub mniej to przy włączonym przycisku a/c sprężarka się załączy ? Czy w ogóle załączać podczas zimy ? Posiadam pełny klimatronik i czasami mam problem z zaparowanymi szybami, filtr regularnie wymieniany. Brak wycieków płynu chłodniczego.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Teoretycznie poniżej 5-ciu stopni się nie załączy,ale można próbować.Dobrze od czasu do czasu włączyć aby nasmarowała się sprężarka.Poz artur
  • Poziom 20  
    No ale czytałem że odpalanie sprężarki w niskich temp. powoduje zamarznięcie parownika i czy jest różnica pomiędzy załączeniem A/C ręcznie i słabym nawiewie a opcją auto ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zabezpieczenie przed zamarzaniem nie pozwoli na włączenie sprężarki. U mnie jest to mniej niż 5°C, natomiast pracuje cyklicznie w obecnych temperaturach, im zimniej tym krótsze cykle pracy w stosunku do cyklu przerwy. Nie pamiętam przy jakiej temperaturze nie startuje w ogóle.

O jaką różnicę pytasz? Opcja auto to automat siły i kierunku nawiewu, nie zawsze dmucha mocno (jak grzejesz a silnik zimny albo jak jest blisko osiągnięcia zadanej temperatury to dmucha słabiej).

Jeśli chodzi o odparowanie szyb, to przy obecnej pogodzie różnica między użyciem a nie używanie klimatyzacji będzie niewielka. No chyba, że stale jeździsz na klimie. Ja tak jeżdżę już drugi rok - w kabinie mam sucho i nie mam widoku zaparowanych szyb jak auto trochę postoi.
  • Poziom 20  
    No właśnie to mnie ciekawi bo kiedyś miałem mocno zaparowane szyby i dość długo musiałem czekać aż w końcu podkręciłem temp. i właśnie dlatego myślałem że skoro sprężarka nie pracuje to jak mam mieć suche powietrze na szyby.
    helmud7543 napisał:
    Ja tak jeżdżę już drugi rok
    Ale jeździsz na auto czy ręcznie ustawiasz siłę nadmuchu ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    1. A co mają zrobić kierowcy aut bez klimy? Jak nie ma klimy daję silniejszy nadmuch i też działa, bo też takimi autami jeżdżę. Tylko z klimą odparowuje całą kabinę, a nie tylko miejsca nadmuchu.
    2. Praktycznie cały czas nadmuch, kierunek ustawiam sam (powodem jest usterka, która powoduje że jak otworzysz więcej niże jeden nawiew to na nogi leci chłodne powietrze, kiedyś naprawię).

W silne mrozy, jak jest suche powietrze, to nic nie tracisz - bo jest suche a podgrzewając go powodujesz, że przyjmuje więcej wilgoci - i masz efekt klimy.
  • Poziom 20  
    Dziwi mnie fakt że wszyscy mówią że trzeba od czasu do czasu odpalić w zimę klimę bo to lepsze dla układu tylko po co skoro jeśli sprężarka nie ruszy bo za niska temp. to czynnik i olej w układzie i tak nie będzie krążył.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    A ile dni w zimie masz takich mrozów żeby sprężarka nie ruszyła? Jeszcze nie było takiej pogody, że w ciągu dwóch tygodni choć raz nie dało się jej odpalić.
  • Poziom 20  
    Np. teraz jest 0 za oknem, jeśli próg to +5 st. chyba że u mnie jest jeszcze wyższy próg, to zawsze jak włączam a/c to zawsze czułem po silniku że sprężarka ruszyła.
  • Poziom 43  
    No właśnie. U mnie w tej temperaturze pracuje kilka s i zaraz się wyłącza na kilka s i tak cały czas. Choć przy silnych mrozach np poprzedniej zimy nie startowała w ogóle.
  • Poziom 20  
    Czyli wcale nie muszę tego czuć, ok dzięki za pomoc.