Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik czasowy RTx-41 : Funkcja STOP - przerwanie odliczania

16 Gru 2017 16:58 1842 3
  • Poziom 2  
    Witam się z użytkownikami forum, ponieważ to mój pierwszy post.

Posiadam przekaźnik czasowy firmy Mera-Refa RTx-41. Korzystając ze skanu instrukcji zamieszczonej w innym temacie (załącznik RTx-41x.JPG)
    Przekaźnik czasowy RTx-41 : Funkcja STOP - przerwanie odliczaniaRTx-4x.JPG Download (93.64 kB)
    podłączyłem przekaźnik do zasilania. Do styków 5-7 podłączyłem przycisk, który wg. zamieszczonej instrukcji zwierając te wyjścia powinien wstrzymać odliczanie czasu, co się nie dzieje. Przekaźnik w ogóle nie reaguje na sterowanie tymi stykami. Nie potrafi również wracać do punktu wyjścia poprzez zwarcie styków 5-6. Przekaźnik zachowuje się jakby zaciski nie istniały. Poglądowy schemat zamieszczam w załączniku (schemat.jpg).
    Przekaźnik czasowy RTx-41 : Funkcja STOP - przerwanie odliczaniaschema..jpg Download (232.85 kB)

Moja procedura testowa wygląda następująco:
    * przekaźnik czasowy odłączony od zasilania, ustawiony na 6s i tryb opóźnione załączanie (A)
    * wszystkie styki rozwarte i w początkowych pozycjach 1-4, 6-7, 11-8
    * po włączeniu zasilania zapala się dioda U (zasilanie), R zgaszona - rozpoczęto odmierzanie czasu do zmiany stanu
    * zwieram zaciski 5-7 (Przycisk STOP) aby przerwać odmierzanie czasu, mimo to po 6s następuje zmiana stanu a dioda R się zapala.
    * po rozwarciu zacisków 5-7, a następnie zwarciu zacisków 5-6 (Przycisk RESET) nie następuje powrót do stanu początkowego (dioda R nie gaśnie, pozostałe styki pozostają w pozycjach 1-3, 6-5, 11-9

Pierwszy raz mam styczność z takimi przekaźnikami i chciałbym wiedzieć czy to ja coś źle robię/rozumiem czy może przekaźnik jest po prostu uszkodzony. Może powinienem poprowadzić jeszcze zasilanie na inne styki? Podejrzewam, że to ja podłączam wszystko w niewłaściwy sposób.

Pomijając funkcje STOP i RESET, podstawowe programy A, B, C i D działają prawidłowo, tzn. zmieniają połączenie pomiędzy odpowiednimi parami styków 1-4/3; 6-7/5 i 11-9/8

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc i naprowadzenie na odpowiednie tory.

W załączniku zamieszczam również zdjęcie panelu przedniego przekaźnika.
    Przekaźnik czasowy RTx-41 : Funkcja STOP - przerwanie odliczaniapanel_prze...aznika.jpg Download (442.17 kB)
  • Poziom 39  
    Witam .
    Ten przekaźnik nie ma funkcji resetu .Reset danej nastawy następuje w chwili odłączenia zasilania przekaźnika.
  • Poziom 27  
    Gerg0sz napisał:
    Do styków 5-7 podłączyłem przycisk,

W instrukcji masz narysowane, że w przekaźniku są trzy pary styków przełączanych.
    1 - COM
    4 - NC
    3 - NO

6 - COM
    7 - NC
    5 - NO

11 - COM
    8 - NC
    9 - NO

Ty podłączyłeś styki zewnętrzne do syków które są w środku, nie dziw się, ze nie działa.

W instrukcji jest napisane o funkcjach zacisków 5 - 7, ale odnosi się to do RTx-42, a ty masz 41...
  • Poziom 2  
    Racja wszystko przeczytałem ale to że punkty o funkcjach RESET/STOP jakoś mi umknęły. Już widzę swoją nieporadność w tym temacie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam. Problem rozwiązany