Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świąteczna orkiestra mechaniczna

Sh44dow 16 Gru 2017 22:01 4500 10
 • Świąteczna orkiestra mechaniczna

  Witam ponownie. Dawno mnie tu nie było...

  Chciałbym przedstawić swoją odświeżoną konstrukcję. Nie jest to w pełni świąteczna instalacja, tylko jej świąteczne wydanie (czy to też się liczy jako post konkursowy? ;-) )

  Prezentowany wynalazek to mechaniczna orkiestra zbudowana ze sprzętu komputerowego - "The Floppotron".


  Link


  Urządzenie składa się z:
  - 64 stacji dyskietek i 8 ośmiokanałowych kontrolerów,
  - 2 skanerów komputerowych i 2 sterowników silników,
  - 8 dysków twardych 3,5' i 2 czterokanałowych sterowników głowic,
  - sterownika głównego odbierającego dane od komputera,
  - 2 zasilaczy komputerowych ATX,
  - 2 zestawów lampek choinkowych, 2 łańcuchów kolorowych i 2 czapek mikołaja

  Jak to działa?

  Każde urządzenie zawierające silnik elektryczny generuje hałas. Wysokość tonu generowanego przez silnik zależy od jego prędkości obrotowej. Jeśli jest to silnik krokowy, w łatwy sposób można zapanować nad jego prędkością, a co za tym idzie - regulować generowany ton. Zmiana prędkości obrotowej w czasie pozwala układać generowany hałas w melodie.

  Wszystkie sterowniki zostały oparte na mikrokontrolerach ATMega. Główny sterownik odbiera dane od komputera (poprzez adapter USB-UART), które reprezentują sekwencję dźwięków przypisanych do konkretnego urządzenia w systemie oraz interwały czasowe - coś na wzór MIDI, jednak mój wynalazek nie jest jeszcze zgodny z MIDI. Następnie zbuforowane komunikaty rozsyłane są do pozostałych sterowników "instrumentów" z zachowaniem odstępów czasowych zapisanych w pakietach odebranych od PC. Sterowniki instrumentów połączone są z głównym kontrolerem "długą" magistralą SPI. Zdecydowanie nie jest to najlepsze i niezawodne rozwiązanie, jednak takie nadużycie SPI pozwoliło uniknąć trawienia nowych płytek. Sterowniki stacji dyskietek, które zbudowałem wcześniej, nie były projektowane do działania w sieci, jednak każdy z nich posiadał złącze do programowania ISP Kanda. Kawałek przewodu wstążkowego, kilka wtyków i... działa wystarczająco dobrze jak na prototyp.

  Świąteczna orkiestra mechaniczna

  Każdy ze sterowników po odebraniu pakietu z własnym adresem wykonuje zawartą w nim instrukcję - przesuwa głowicę stacji dyskietek z zadaną prędkością, kontroluje silnik głowicy skanera lub porusza głowicą dysku twardego. Stacje dyskietek kontrolowane są za pomocą sygnałów TTL, a silniki skanerów oraz głowice dysków za pomocą mostków H.

  Świąteczna orkiestra mechaniczna Świąteczna orkiestra mechaniczna

  Ostatnim elementem systemu jest oprogramowanie dla PC napisane w języku Python. Program odczytuje sekwencję dla wielu niezależnych ścieżek przypisanych do konkretnych urządzeń we własnym formacie tekstowym oraz scala odczytane ścieżki w sekwencję pakietów do wysłania. Dodatkowy skrypt automatycznie generuje takie ścieżki z plików MIDI, które można edytować w dowolnym programie muzycznym. Jest to kolejna niezbyt przemyślana, powstała kilka lat temu "radosna twórczość", która docelowo zostanie w pełni zastąpiona przez MIDI.

  To (bezużyteczne) urządzenie powstało w wolnym czasie, bez powodu i bez celu. ;-)

  Świąteczna orkiestra mechaniczna Świąteczna orkiestra mechaniczna Świąteczna orkiestra mechaniczna


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 16 Gru 2017 23:52
  SylwekK
  Poziom 29  

  Leci plusik :) Posiadasz chyba najładniejszą i najlepiej brzmiącą elektro-złomo-orkiestrę! Posłucham sobie jeszcze kilka innych Twoich aranżacji, a że z muzyką też mam trochę wspólnego to i wiem ile to pracy musiało Cię kosztować.
  Ech te gustowne slide i vibrato... Dla mnie bomba :)

 • #3 17 Gru 2017 10:15
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #4 17 Gru 2017 14:13
  Sh44dow
  Poziom 16  

  Różne modele stacji brzmią nieco inaczej, jednak udało mi się kupić duże grupy takich samych stacji.
  U mnie jedna kolumna to jeden głos, którego głośność określa liczba aktualnie aktywnych stacji - coś w stylu symulacji obwiedni. Pierwsze dwie kolumny (16 identycznych stacji) zwykle grają ścieżkę bazową, kolejne 2 kolumny (różne stacje) to trzaski wspierające głowice dysków twardych. Kolejne 4 (2 pary po 16, nie miałem na tyle jednakowych) to część rytmiczna.
  Niektóre modele grają lepiej niskie tony, niektóre wyższe.

 • #5 17 Gru 2017 15:35
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 18 Gru 2017 19:35
  Sh44dow
  Poziom 16  

  Taki plik MIDI trzeba wcześniej odpowiednio przygotować. Każdy "instrument" ma ograniczony zakres tonów jakie może z siebie wydać, więc trzeba dostosować utwór tak, aby dało się go na tym odtworzyć i brzmiał (wystarczająco) dobrze. Pliki MIDI z sieci nie brzmią dobrze od razu. Zwykle trzeba kilka ścieżek wyrzucić, scalić kilka ścieżek w jedną, zrobić transpozycję, itp. Na końcu trzeba zmapować ścieżki midi na konkretny instrument (to jest wykonalne za pomocą MIDI - komunikat System Exclusive).

  Co do głośności - jeśli grają same stacje dyskietek, to nie jest najgorzej. Kiedy oprócz dyskietek grają skanery i głowice dysków to robi się głośno, ale przy przeciętnej melodii nie zagłusza to rozmowy.

 • #7 18 Gru 2017 19:52
  Freddy
  Poziom 43  

  Sh44dow napisał:
  Taki plik MIDI trzeba wcześniej odpowiednio przygotować
  Pamiętam z dawnych czasów, że był nawet specjalnie napisany przez ludzi program do wstępnego przygotowania takiego pliku MIDI do odtwarzania na FDD. :)

 • #10 26 Gru 2017 22:25
  22053
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 18 Sty 2018 12:24
  Sh44dow
  Poziom 16  

  Cyfrowy sampler zabiłby ideę tego projektu, ale może jakiś syntezator z lat 80 byłby ciekawym pomysłem... Yamaha DX7 albo Roland GS. Może jakiś 8-bitowiec jak np C64 (SID) lub Atari 65 (POKEY)?