Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowy czujnik ciągu wstecznego w podgrzewaczu CWU

soltys_83 16 Gru 2017 22:36 417 0
    soltys_83
    Poziom 2  
    Witam!

Zastanawiam się na dodatkowym czujnikiem ciągu/wypływu spalin wpiętym w szereg za już istniejącym czujnikiem w piecyku....
    Posiadam podgrzewacz Termet Termaq Electronics. Posiada on co prawda zabezpieczenie przed wypływem spalin, jednak jest ono zrealizowane (jak chyba w większości urządzeń) o "Ogranicznik temperatury jako zabezpieczenie przed wypływem spalin do pomieszczenia". Wg instrukcji obsługi:
    "Ogranicznik temperatury (rys. 2.2.1.1 poz. 10) spełniający w ogrzewaczu funkcję zabezpieczenia przed wypływem spalin do
    pomieszczenia, fabrycznie ustawiony jest na temperaturę 85±3°C. "
    Wydaje mi się, że przy dużym ciągu wstecznym, gdy na zewnątrz jest -10st spaliny nie nagrzeją czujnika do zadanej temperatury.
    Jeśli dobrze rozumiem instrukcję, to czujniki przegrzania wkładu i spalin są w szeregu i w razie "wykrycia problemu" przerywają obwód. Mam rację?
    Co sądzicie o takim pomyśle (DODATKOWEGO czujnika):
    czujnik braku ciągu, który miałby być zrealizowany z użyciem 2 termometrów - jeden umieszczony nad piecykiem, a drugi przyklejony do rury odprowadzającej spaliny. Pomysł wygląda następująco:
    jeśli czujnik na rurze ma niższą temperaturę niż ten nad piecykiem, a ten nad piecykiem ma temp wyższą niż zadana (np 45 stopni), jakieś arduino/atmega/cokolwiek rozłącza przekaźnik.
    Jeśli rura ma temperaturą bliską zera, rozłączam przekaźnik.

Pomysł powstał ponieważ kilkukrotnie podczas silnego wiatru zaobserwowałem "chwilowy" ciąg wsteczny. Pomimo, iż Kominiarz Spółdzielni nie zaobserwował tego podczas swoich wizyt (problem zwykle pojawia się na kilka minut i znika tak samo jak się  pojawił), Spółdzielnia na wiosnę zmodernizuje komin, jednak do tego czasu wolał bym mieć pewność, że nie powstanie zagrożenie.