Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik zakresów Migomat Filarc PZ2354/00

16 Gru 2017 22:51 1710 10
 • Poziom 9  
  Witam. Trafił do mnie migomat jak w tytule. Trafił do mnie z rozwalonym przełącznikiem regulacji
  "Zgrubnej". Poszukuję schematów ewentualnie diagramu przełączeń uzwojeń na poszczególnych zakresach. Dodam że przełącznik jest 4zakresowy ,posiada 9pakietów styków a podłączone jest 9przewodów. Na pewno nie jest to zwykły przełącznik odczepów jak w jednofazowym tylko inna kombinacja.
 • Poziom 22  
  Witam, w załączeniu znaleziony schemat migomatu trójfazowego Figel 180, na podstawie którego naprawiałem Figel 200.
  Jeżeli masz 9 przewodów podłączonych do przełącznika czteropozycyjnego (przy założeniu, że masz migomat trójfazowy) to prawdopodobnie masz po trzy z każdej kolumny czyli mig wył, 111, 222, 333 lub podobnie.
  Przełącznik zakresów Migomat Filarc PZ2354/00
  Wstaw jakieś zdjęcie transformatora i przełącznika.
 • Poziom 9  
  Dodam , że w każdej pozycji mig jest załączony. Jest za mało p re zawodów na klasyczne odczepy.
  A przełącznik regulacji dokładnej ma 10 pozycji , a dochodzi do niego 3x3 odczepy a przełącznik ma 6 pakietów . Dziwne trochę.

  Dodano po 11 [godziny] 16 [minuty]:

  Witam.
  Z schematu który Kolega podrzucił wynika że trafo może być obciążone niesymetrycznie??
 • Poziom 22  
  Tak. Zwróć uwagę na załączony przeze mnie schemat. Moj migomat ma 8 pozycji bo nie wykorzystano dwóch możliwych jeszcze kombinacji. W Twoim przypadku 10 pozycji będziesz miał następujące podłączenia: 111, 112, 122, 222, 223, 233, 333, 334, 344 i 444. Te 1, 2, 3 i 4 to kolejne odczepy każdej z trzech kolumn transformatora.
  Jeżeli masz oddzielny wyłącznie zasilania migomatu to mało prawdopodobne jest uszkodzenie przełącznika. Szukaj raczej obluzowanych połączeń na nim. Tak było w moim przypadku, a wcześniej rozebralem niepotrzebnie cały przelacznik. Zakresy nie są przelaczane podczas spawania stad wg mnie małe prawdopodobieństwo uszkodzenia tego przełącznika. Pozdrawiam i życzę sukcesów w naprawie. Jakby co to pytaj!
 • Poziom 9  
  Jutro będę działał z tym migiem.
  Wrzucę jakieś fotki. Połączenia na pewno nie były luźne bo dokręcałem je kiedyś temu koledze ale z braku czasu ( dwoje małych dzieci. Etat i na fuchy trochę brak czasu)odesłałem go do serwisu. Tam stwierdzili że jak rozebrali przełącznik to styki były nadpalone, powiedzieli że takiego przełącznika się nie da zdobyć i spawarki nie naprawia🤔. Po powrocie od naprawiaczy to już nic nie działało 😂 . A że z właścicielem miga znam się dobrze więc postanowiłem mu pomóc. Serwis rozbierając przel musieli coś spieprzyć . Znając program przełącznika ( bo zakresy 4aprzewodow 9 trzeba wiedzieć które uzwojenia z której fazy wchodzą na dany zakres. Max to najkrutsze ale co dalej ,pozostaje resztę metodą prób . Mając dtr sprawa była by prosta. Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Bez DTR sprawa też nie jest skomplikowana. Sprawdź czy uzwojenia pierwotne mają wspólny punkt (połączenie początków uzwojeń razem). Jeżeli tak to wystarczy zasilać kolejne odczepy na każdej z kolumn tak na krótko mierząc jednocześnie napięcie wyjściowe uzwojenia wtórnego lub za prostownikiem. Tak ustalisz kolejność odczepów "1, 2, 3" każdej kolumny.
  Z przełącznikiem nie jest tak źle o ile jest kompletny - posiada wszystkie krzywki. Ewentualnie nadpalone styki czy sprężynki dajesz z innego podobnego przełącznika.
  Program załączeń masz gotowy: 111, 112, 122 itd. Pozostaje Tobie tylko ustalić kolejność i ustawienie krzywek. O ile nie masz czasu to wejdź np. na stronę Apatora a właściwie jego katalogu przełączników i tam zobaczysz jak proste jest rozrysowanie programu załączeń dla stosownego przełącznika. Możesz im zlecić wykonanie potrzebnego niekoniecznie takiego samego. Musi wytrzymywać jedynie stosowne obciążenie (najczęściej 16-25A bo każdy styk załącza uzwojenia na jednej kolumnie). Oni taki przełącznik wykonają bo sprawa rozgrywa się o krzywki załączające, których mają całe kosze do swych przełączników. Ja niedawno zlecałem wykonanie przełącznika zastępującego ŁUK bo nie mają takiego w katalogu typowych. Trwało to około tydzień a cena znośna.
  Wstaw zdjęcia.
 • Poziom 9  
  Witam . Dzięki za szybką odpowiedź. Jest mały problem bo uzwojenia od regulacji zgróbnej nie mają połączenia z uzwojeniami regulacji dokładnej , te od zgróbnej są cieńsze niż te od dokładnej. Do przełącznika dochodziły jeszcze przewody od zasilania. Za stanawiam się czy to uzwojenie regulacji zgrubnej nie zakłóca strumienia od właściwego uzwojenia roboczego co tłumaczyło by mniejsze przekroje uzwojenia regulacji zgrubnej.
  Niech wypowie się ktoś obeznany z urządzeniami esab/Filarc Przełącznik zakresów Migomat Filarc PZ2354/00Przełącznik zakresów Migomat Filarc PZ2354/00
 • Poziom 22  
  Załączone zdjęcia bardzo skąpe ale z Twojego opisu wynika, że masz dwa rdzenie jeden transformatora głównego z tymi "cieńszymi" jak napisałeś przewodami zasilanymi z sieci trójfazowej (trzy razy po trzy odczepy) a drugi to dławik wyjściowy posiadający grubsze uzwojenie bo wpinane szeregowo z uzwojeniem wtórnym transformatora głównego.
  Marbitfh napisał:
  Jest mały problem bo uzwojenia od regulacji zgróbnej nie mają połączenia z uzwojeniami regulacji dokładnej
  - problemu nie ma bo te uzwojenia nie mogą być w żaden sposób łączone razem bo jedne należą do strony pierwotnej a drugie do wtórnej.
  Spokojnie powinieneś najpierw skupić się na uruchomieniu zasilania części pierwotnej transformatora głównego tj. poprzez przełącznik jak już opisałem ("regulacja zgrubna" jak ją nazwałeś).
  Dławik (do "regulacji dokładnej" jak napisałeś) nie jest niezbędny do spawania. Spawarkę można spokojnie uruchomić bez niego.
  Zadaniem dławika jest zmiana charakterystyki źródła prądu spawania. Zwiększając jego indukcyjność "zmiękczamy" źródło prądu.
  Nieźle spawam migomatem i uwierz istotniejszym jest dobranie posuwu drutu przez podajnik dla określonego napięcia źródła (regulowanego odczepami po stronie pierwotnej) aby w ogóle mówić o spawaniu tą metodą.
  Poszukaj w necie schematu migomatu transformatorowego z dławikiem to zrozumiesz o czym piszę starając się Tobie pomóc.
 • Poziom 9  
  W ty,m migomacie dławik jest osobno i jest nawijany płaskownikiem jeszcze grubszym niż trafo,
  uzwojenie wtórne trafa to jakieś 30mm2 i jest bezpośrednio połączone z prostownikiem.
  Za prostownikiem jest dławik na osobnym rdzeniu.

  "z Twojego opisu wynika, że masz dwa rdzenie jeden transformatora głównego z tymi "cieńszymi" jak napisałeś przewodami zasilanymi z sieci trójfazowej (trzy razy po trzy odczepy) a drugi to dławik wyjściowy posiadający grubsze uzwojenie bo wpinane szeregowo z uzwojeniem wtórnym transformatora głównego. "


  Kolega chyba coś pomylił:)
 • Poziom 9  
  Coś cisza nastała.
  Przełącznik zakresów Migomat Filarc PZ2354/00

  Zrobiłem kilka prób i zasilając odczepy nr. 1 regulacji dokładnej mam napięcie ok 34-40 V ale prąd max 200A.
  wpinając w szereg część od reg zgrubnej schodzę z napięciem i prądem w dół . Ale jak iść w górę??Spawarka ma 400A/ 46V
  Czy możliwe jest aby na niskich zakresach uzwojenie reg zgrubnej było wpinane w szereg a na wysokich pracowało równolegle z uzwojeniem reg dokładnej , przy spełnieniu warunków że kierunki zwojów są zgodne na tych samych kolumnach i zasilane tymi samymi fazami co te od dokładnej( tak żeby strumienie miały ten sam zwrot??)
  Proszę znawców tematu o wypowiedzenie się.
  Przeglądają dtr ozasów i esabów tam sekcje są połączone szeregowo, a do filarc'a brak ( nawet Esab odpowiedzieł , że to nie jest ich spawarka://)