Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM8560 - wyświetlacz już jest!!

HotPepper 16 Gru 2017 23:26 6033 33
  • LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!

Witam
    Zbliża się gwiazdka. Z tej okazji dla forumowiczów ELEKTRODY przygotowałem fajny prezent, tj. kompletnie opracowany wyświetlacz dla zegara LM8560. Tani i łatwo dostępny układ o prostej aplikacji nie zachęcał do budowy urządzenia, ponieważ wymóg stosowania specjalnego wyświetlacza był nie do pokonania. Na pewno niejeden chętny do budowy odstąpił od projektu ze względu na niedostępność tego elementu.. Ten czas przeminął.
    Podczas pracy korzystałem z artykułu zamieszczonego w PRAKTYCZNYM ELEKTRONIKU nr7/94r. Nie chcę się prężyć, ale wykażę tutaj, że artykuły publikowane w fachowej prasie tematycznej nie są wolne od błędów…

Poniżej przedstawiam schemat wyświetlacza zamieszczony w PR. Proszę zwrócić uwagę na oryginalne oznaczenia i te naniesione przeze mnie: W kółeczku jest poprawnie, a reszta…. no wiecie.

W tym opisie autor coś pomieszał. Przyjmując, że katoda segmentu B1 łączy się z szyną K2 (a łączy na pewno), to pozostałe segmenty podane w opisie są błędne. Poprawne podałem na kolorowo. Dla jasności przyjąłem, że szyna K1 oznaczona jest kolorem niebieskim, a K2 czerwonym. Dodatkowo zamieściłem fragment opisu z artykułu. Porównajcie ten opis ze schematem. Widać błąd? Skoro jest jeden, to nie dziwią inne.

W nr 9 z 1991r czasopisma RADIOELEKTRONIK AUDIO – HIFI – VIDEO zamieszczono schemat zegara na układzie LM8560 wraz z opisem dedykowanego wyświetlacza.

Ta tabela jest sporządzona właściwie. Osobiście to sprawdziłem. Skoro tak jest, to muszę tu wskazać na jeszcze jedną dziwną regułę, z jaką się spotkałem przy opisie wyprowadzeń LM8560. Zasada opisu wskazywałaby, że w jednym rzędzie są podane segmenty zasilane z szyny K1, a w drugim z szyny K2. W opisach, które przeglądałem i które udało mi się odczytać ze względu na słabą jakość skanów jest (moim zdaniem) nieprawidłowość. Skoro dedykowany wyświetlacz z układem połączeń jak w tabeli działa z zegarem poprawnie, to znaczy, że opis wyprowadzeń samego układu jest niewłaściwy.
    Proszę porównać opisane segmenty wyprowadzeń 7, 8 i 9 LM8560 z tabelą wyświetlacza zamieszczoną powyżej. Wnioski?

Mógłbym pominąć ten wstępny opis, ale chciałbym, aby ktoś prześledził moje rozumowanie - może jestem w błędzie, może się mylę. Nad tym wyświetlaczem spędziłem dłuuuugie wieczory i noce, a przymierzałem do budowy już w poprzednim roku. Właśnie te rozbieżności, o których pisałem, powodowały, że ręce mi opadały.

Moduł zbudowany jest z wyświetlaczy ze wspólną anodą o wysokości 34mm, co daje cyfrę 1,5”, osadzonych na dwóch płytkach. Schemat połączeń poniżej. W porównaniu z rozwiązaniem oryginalnym połączyłem równolegle bazy tranzystorów przypisane do danego wyjścia układu i zastosowałem jeden rezystor na wejściu.

Płytka pierwsza – jednostronnie drukowana umożliwia odsunięcie pinów wyświetlaczy od ich krawędzi. Dzięki temu cały moduł może być niższy. Sugerowałbym użycie cienkiego laminatu 0,8 – 1mm. Po osadzeniu wyświetlaczy należy wlutować w płytkę (w nieco nietypowy sposób) piny do połączenia z drugą płytką. Użyłem do tego odciętych końcówek z LED’ów, ale lepsze będą z rezystorów, bo miękkie i łatwiej będzie wszystko spasować.

LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!

Druga płytka jest dwustronnie drukowana. Z jednej strony – tej bliższej wyświetlaczom poprowadzone są połączenia od rezystorów wejściowych 12k (w opisie PE 22k) do baz tranzystorów. Nie jestem w stanie metalizować otworów, więc połączenia między obiema stronami płytki są wykonane klasycznie: punkty lutownice + srebrzanka. Połączenia te należy wykonać jako pierwsze – przed zlutowaniem płytek w całość.

Po drugiej stronie tej płytki mamy przylutowane tranzystory N-P-N w obudowie SOT23 i rezystory 1206. Są tam także punkty lutownicze dla przedłużonych pinów z płytki pierwszej. Obie płytki mają wymiary 105x40mm.

Te przedłużone piny należy wprowadzić we właściwe otwory drugiej płytki od strony bez elementów. Całość maksymalnie trzeba docisnąć, zachowując ostrożność, aby nie zewrzeć punktów lutowniczych. Aby było równo, można na chwilę wsunąć zapałki lub coś podobnego. Polecam przycięcie wydłużonych pinów na różne długości – ułatwi to ich wprowadzenie w otwory. Pozostało jeszcze wlutowanie diod dwukropka i ewentualne ich osadzenia w maskownicy. Rozwiązanie takie poprawia estetykę (?) i eliminuje niekorzystne refleksy na białych obudowach wyświetlaczy. Alternatywnie można pomalować na czarno zarówno laminat płytki, jak i boki wyświetlaczy. Diody dwukropka także nie powinny świecić całą powierzchnią, a jedynie ich przednią częścią.

LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!

Sposób połączenia modułu z płytką zegara można rozwiązać na dwa sposoby: pierwszy to ten pokazany na fotografii, tzn. przez lutowanie przylegających do siebie styków, albo przez montaż goldpinów i odpowiedniego gniazda w płytce zegara. Goldpiny sugerowałbym zainstalować w taki sposób, aby wystawały spomiędzy płytek.

LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!

Rysunki płytek przedstawiają obraz poglądowy. Do pobrania za friko przygotowane do termotransferu obrazy w Corelu. Pobieranie bez punktów, ale mam warunek: każdy, kto wykorzysta mój projekt ma obowiązek pochwalenia się tutaj efektem swojej pracy.
    Jeżeli coś pominąłem lub przeoczyłem, to proszę o wskazanie. Chętnie wyjaśnię niejasności.

LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!

Jeszcze jedno: to rozwiązanie pozbawione jest dodatkowych kropek. Kropki AM i FM pracują w trybie 12-godzinnym, a z tego chyba nikt nie korzysta, a dodatkowa ,,PRAWA’’ kropka powiększyłaby cały moduł. Uznałem, że to zbyteczne. Dorobienie jej nie jest jednak skomplikowane.

Niestety, plik z rozszerzeniem cdr. nie zapakuje się na stronę. Zainteresowani proszę pisać bezpośrednio na hotpepper(malpa)onet.pl

W przygotowaniu płytki pod większy wyświetlacz - 56mm (?)
    Pozdrowienia.

Fajne!
  • #2 17 Gru 2017 09:56
    viwaldi1
    Poziom 23  

Troche bez sensu jest udostepnianie plikow *.cdr, do wydruku korych potrzebny jest komercyjny program. Wyeksportuj obraz pcb do pdf i bedzie duzo prosciej. A jak ktos bedzie chcial edytowac pdf to zawsze mozna uzyc Inkscape, ktory jest za free, gada po polsku i wystepuje tez w wersji portable.

• #3 17 Gru 2017 11:50
    yogi009
    Poziom 41  

Ładne wykonanie, widać dużo włożonej pracy. Momentami nawet zbyt dużo, jak napisał wyżej kolega viwaldi1, można było użyć programu EDA, który m.in. kontroluje niezrealizowane jeszcze połączenia na płytce wyświetlając pomocnicze linie. Duży plus za wyprostowanie błędnej dokumentacji, dodatkowy plusik za pokazanie realizacji zegara na pradawnej kości. Dzisiaj wszyscy robią te zegarki na małym mikrokontrolerze.

• #4 17 Gru 2017 12:16
    HotPepper
    Poziom 3  

Witam
    Nigdy wcześniej nie robiłem konwersji z cdr na pdf. To racja, że nie każdy dysponuje odpowiednim programem do otworzenia pliku. Wczoraj wieczorem chciałem to już opublikować i nie wiedziałem, że serwer nie przyjmie cdr. Dzisiaj szukam rozwiązania na necie, a tu okazuje się, że sam COREL jest w stanie wygenerować plik pdf. To mój pierwszy załącznik ma być free, więc jak wyskoczą jakieś punkty, to zmienię.

Pracy było dużo (bardzo), ponieważ wcześniej nie wykorzystywałem tranzystorów tego typu. Wyświetlacze już tak montowałem, tzn, na dwóch płytkach, ale nie z podwójnym drukiem. Uważałem, a mimo wszystko po wytrawieniu okazało się, że te tranzystory są w lustrzanym odbiciu i nie wystarczy obrócić obraz... Obraz miał pozostać, a obrócić należało tranzystory, tj. przeprojektować płytkę. Ale jest, działa, cieszy mnie i myślę, że wiele osób też skorzysta :)
    Zainteresowanie układem jest spore, ponieważ alternatywą pozostaje... mikrokontroler.

Proszę plik:

• #5 17 Gru 2017 12:20
    cefaloid
    Poziom 29  

HotPepper napisał:
    ponieważ wymóg stosowania specjalnego wyświetlacza był nie do pokonania. Na pewno niejeden chętny do budowy odstąpił od projektu ze względu na niedostępność tego elementu.. Ten czas przeminął.

Owszem. Ten czas przeminął, dziś takie zegary robi się na tanich jak barszcz mikrokontrolerach. Ale znów niejeden chętny nie chce się uczyć programowania (błąd, ale sporo ludzi nie chce).

Ciekawe rozwiązanie dla takich właśnie ludzi.

• #6 17 Gru 2017 12:26
    yogi009
    Poziom 41  

HotPepper napisał:
    Uważałem, a mimo wszystko po wytrawieniu okazało się, że te tranzystory są w lustrzanym odbiciu i nie wystarczy obrócić obraz... Obraz miał pozostać, a obrócić należało tranzystory,

I właśnie w takich sytuacjach programy EDA (ja. np. Eagle, czy KiCad) są znakomitym pomocnikiem. Niejednokrotnie widziałem tranzystory w obudowie SOT-23 z wyciętymi w drugą stronę odnóżami :-)

• #7 17 Gru 2017 12:54
    HotPepper
    Poziom 3  

yogi009 napisał:

I właśnie w takich sytuacjach programy EDA (ja. np. Eagle, czy KiCad) są znakomitym pomocnikiem. Niejednokrotnie widziałem tranzystory w obudowie SOT-23 z wyciętymi w drugą stronę odnóżami :-)

Drogi kolego, ja jestem już nieco nadgryziony czasem, przed nowym się wzdrygam (ale nie wzbraniam), a do tego elektronika to moje hobby. Jestem rolnikiem, prowadzę niewielkie gospodarstwo i z tego żyję. Zmieniła się pogoda i dlatego mam trochę czasu na swoje zajęcia. Jak przyjdą mrozy, to napalę w warsztacie i będę wykuwał coś ze stali. Mam jeszcze inne zainteresowania, ale to nie na tym forum...:)

Wyginanie nóżek w drugą stronę? -to poniżej godności...

• #8 17 Gru 2017 13:08
    yogi009
    Poziom 41  

HotPepper napisał:
    Wyginanie nóżek w drugą stronę? -to poniżej godności

Dlatego są w handlu wersje "odwrócone" do potrzeb specjalnych :-)

• #11 17 Gru 2017 17:45
    HotPepper
    Poziom 3  

Dostałem informację, że sposób połączenia płytek jest nieco niejasny. Trochę się pośpieszyłem przy montażu i chyba nie pokazałem wszystkiego czytelnie. Może fotki pomogą?

LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!LM8560 - wyświetlacz już jest!!

W pierwszym rysunku na czerwono zaznaczyłem punkty przejścia dla zworek (tak się to nazywa?) Jeżeli ktoś ma ochotę, to może sobie poprowadzić ścieżkę od pinu MASA do pola otaczającego całą płytkę. Teraz jest ono ,,martwe", ponieważ nie było innej potrzeby. Z pewnością nie generuje to zakłóceń.

Dziękuję koledze eurotips za odwiedziny, wypowiedź i poradę. Christophorus ,,ma se'' oczko i ma rację. Generator jest, ale sam zegar nie jest tu podmiotem, bo to taki ,,pajęczodruciak'' do testu. Nie ma się czym pochwalić.

• #12 17 Gru 2017 18:04
    Christophorus
    Poziom 40  

Obecnie może być problem z nabyciem MC1210 i trzeba generator zbudować w oparciu o kwarc 3,2768 MHz i układy CD4060 i CD4013.

• #13 17 Gru 2017 18:42
    Freddy
    Poziom 43  

Bez żadnego problemu: Sławmir, Gembara, Stępień w sumie ilość spora. Cena od 1,65 - 4zł.

• #14 21 Gru 2017 12:22
    AdamC
    Poziom 22  

eurotips napisał:
    Synchronizacja z sieci 50 Hz ? poszukaj w sieci gotowca jak przerobić to na kwarc.

Tylko po co ?
    W dzisiejszych czasach stałość częstotliwości 50 Hz jest bardzo dobra.
    No może jedynie w sytuacji braku zasilania sieciowego broni się stosowanie kwarcu.

• #16 23 Gru 2017 14:15
    yogi009
    Poziom 41  
  • #17 23 Gru 2017 17:04
    HotPepper
    Poziom 3  

Pomiar częstotliwości sieci wykazał 50Hz z delikatnym skokiem +0,01 - 0,02Hz. To chyba nieźle? Z drugiej strony zasilacz transformatorowy 15v/1A można nabyć na Allegro poniżej 6zł! Nie ma możliwości, aby za małe pieniądze kupić trafo z dzielonym uzwojeniem. Przyjmijmy, że obydwa rozwiązania dadzą podobny skutek, a wybór opcji zależy od tego, co kto ma w szufladzie, albo czego potrzebuje (podtrzymanie zasilania).

• #18 23 Gru 2017 17:24
    cefaloid
    Poziom 29  

HotPepper napisał:
    Pomiar częstotliwości sieci wykazał 50Hz z delikatnym skokiem +0,01 - 0,02Hz. To chyba nieźle?

Stałe odchylenie od 50Hz o "jedyne" 0,02Hz daje błąd 1,4 sekundy na godzinę. Ponad pół minuty na dobę. Chyba nie muszę pisać gdzie moim zdaniem można sobie włożyć zegar o takiej precyzji.

Oczywiście to odchylenie pływa w górę i w dół więc całościowo nie jest źle ale 'jitter' może być znaczny.

• #19 23 Gru 2017 17:32
    Christophorus
    Poziom 40  

Tylko w przypadku taktowania zegara częstotliwością sieci w przypadku zaniku zasilania sieciowego zegar ulegnie zatrzymaniu (brak taktowania 50 Hz). O ile mnie pamięć nie myli, aby tego uniknąć stosowany był prosty generator RC, podtrzymujący taktowanie zegara w przypadku przerwy w zasilaniu z sieci. Dokładność zegara w przypadku taktowania z generatora RC jest znikoma. Więc zastosowanie generatora kwarcowego wydaje się mieć więcej zalet niż taktowanie z sieci 50Hz.

• #20 30 Gru 2017 00:11
    acctr
    Poziom 12  

Interesujący układ, o którym już dawno zapomniałem. Interesuje mnie kwestia wartości zasilania ujemnego do zasilania diod. Dokładniej czy jest możliwośc podłączenia diod szeregowo i zastosowanie takiego wyświetlacza, gdzie każdy segment byłby złożony z dyskretnych diod LED.

• #22 30 Gru 2017 11:29
    es2
    Poziom 14  

HotPepper napisał:
    Pomiar częstotliwości sieci wykazał 50Hz z delikatnym skokiem +0,01 - 0,02Hz. To chyba nieźle?

0,01 to 0,01% czyli 100ppm.

Kwarce zegarkowe mają 20..30ppm, co daje ok minuty na miesiąc.

Nieźle to ma DS3231 - 2ppm ok minuty na rok.

Synchronizowany siecią 50Hz będzie miał "tylko" dwie godziny (średnia pomiędzy 0,01 a 0,02%).

• #23 30 Gru 2017 13:40
    yogi009
    Poziom 41  

es2 napisał:

Rzeczywiście, tak miałem na początku w swoim zegarku na ATmega8, ale potem metodą prób dobrałem dwa kondensatory przy kwarcu i doszedłem do odchyłki rzędu 4-5 sekund na miesiąc.

• #24 30 Gru 2017 13:52
    es2
    Poziom 14  

yogi009 napisał:
    es2 napisał:

Rzeczywiście, tak miałem na początku w swoim zegarku na ATmega8, ale potem metodą prób dobrałem dwa kondensatory przy kwarcu i doszedłem do odchyłki rzędu 4-5 sekund na miesiąc.

A nie zauważyłeś zmian odchyłki po zmianie pory roku, gdzie średnie temperatury w mieszkaniu też się zmieniają? Ja miałem precyzyjny częstościomierz, i dwa trzy razy do roku wymagana była korekta. Osiągałem w ten sposób ok 2 sekund na miesiąc. Teraz naturalnie nie ma to większego sensu. Używam DS3231 albo Wi-Fi i NTP. Zegar jest przydatny nawet w banalnych konstrukcjach jak termometr, jesli logi maja byc zapisywane na karcie SD czy PenDrive.

• #25 30 Gru 2017 14:17
    yogi009
    Poziom 41  

es2 napisał:
    A nie zauważyłeś zmian odchyłki po zmianie pory roku, gdzie średnie temperatury w mieszkaniu też się zmieniają?

W zegarku wcale mi to nie przeszkadzało. Śpię spokojnie z tą świadomością. Napisałem jedynie, że można zmniejszyć odchyłkę dobierając elementy, a to że wszystko "płynie" w funkcji zmienności parametrów fizykochemicznych otoczenia, to jest naturalne jak 2x2. Obok mojego zegarka mam taki fabryczny, komunikujący się z drgającym atomem gdzieś w okolicach Frankfurtu.

• #26 30 Gru 2017 14:20
    es2
    Poziom 14  

yogi009 napisał:
    es2 napisał:
    A nie zauważyłeś zmian odchyłki po zmianie pory roku, gdzie średnie temperatury w mieszkaniu też się zmieniają?

W zegarku wcale mi to nie przeszkadzało. Śpię spokojnie z tą świadomością. Napisałem jedynie, że można zmniejszyć odchyłkę dobierając elementy, a to że wszystko "płynie" w funkcji zmienności parametrów fizykochemicznych otoczenia, to jest naturalne jak 2x2. Obok mojego zegarka mam taki fabryczny, komunikujący się z drgającym atomem gdzieś w okolicach Frankfurtu.

Skoro masz zegar na AtMega8 to jaki problem zrobić synchronizacje z DCF77? Jak brakuje flash, to można zamienić na M168. DCF rozwiązuje (prawie) problem zmiany czasu lato/zima.

• #27 30 Gru 2017 18:39
    HotPepper
    Poziom 3  

acctr napisał:
    Interesujący układ, o którym już dawno zapomniałem. Interesuje mnie kwestia wartości zasilania ujemnego do zasilania diod. Dokładniej czy jest możliwość podłączenia diod szeregowo i zastosowanie takiego wyświetlacza, gdzie każdy segment byłby złożony z dyskretnych diod LED.

Zastosowany wyświetlacz ma w swojej strukturze dwie diody na segment. Z pewnością da się zastosować wyświetlacze zbudowane np z pięciu LED'ów. W moim rozwiązaniu testowym świeciło nieco zbyt jasno, ale to nie było istotne. Zachowałem rezystory w kolektorach tranzystorów sterujących (przy zegarze), a to daje możliwość dodatkowej regulacji. Można w razie potrzeby dobrać wartość rezystorów (330R) między katodą segmentu, a kolektorem tranzystora w module wyświetlacza.

Budowy wyświetlacza wg schematu zamieszczonego przez
    Christophorus'a nie polecam i uważam za krok wstecz. Coś takiego jednak w przestrzeni istnieje, ale z diodami połączonymi równolegle:
    http://electrodb.ro/atelier/diverse/ceas-digital-cu-lm8560-24-ore/

• #28 30 Gru 2017 20:39
    Christophorus
    Poziom 40  

Też uważam, że budowa wyświetlacza od podstaw nie ma większego sensu. Lepiej już zastosować tradycyjne wyświetlacze siedmiosegmentowe jak w tym projekcie. Oryginalny wyświetlacz też jest aktualnie dostępny na aukcji.

• #29 30 Gru 2017 20:48
    acctr
    Poziom 12  

HotPepper napisał:
    Christophorus'a nie polecam i uważam za krok wstecz.

Ja tak nie uważam i nie zgadzam się również z kolegą Christophorus'em
    Christophorus napisał:
    Też uważam, że budowa wyświetlacza od podstaw nie ma większego sensu.

Z ciekawych diodek można sobie zrobić wyświetlacz jaki komu się podoba, mam tu na myśli kolory i średnice. I do tego ekonomiczniej.

• #30 30 Gru 2017 21:30
    HotPepper
    Poziom 3  

acctr napisał:
    HotPepper napisał:
    Christophorus'a nie polecam i uważam za krok wstecz.

Ja tak nie uważam i nie zgadzam się również z kolegą Christophorus'em
    Christophorus napisał:
    Też uważam, że budowa wyświetlacza od podstaw nie ma większego sensu.

Z ciekawych diodek można sobie zrobić wyświetlacz jaki komu się podoba, mam tu na myśli kolory i średnice. I do tego ekonomiczniej.

Nie wyraziłem się precyzyjnie. Wyświetlacz zbudowany z pojedynczych LED'ów jest OK, kilka tygodni temu sam taki robiłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3405512.html

Chodzi mi konkretnie o ten układ połączeń z podanego schematu. Widzę to tak: Wyświetlacz zrobiony, jak moim zegarze 1206 + sterowanie tranzystorami.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo