Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka obudowa do głośników?

adrian123321123 17 Gru 2017 14:55 1149 20
  • #1 17 Gru 2017 14:55
    adrian123321123
    Poziom 4  

Witam posiadam w kolumny na głośnika eminence : bas eminence delta-15lfa
    Średni eminence beta-8a
    Wysokotonowy eminence ASD1001Pro.
    Lecz wydaje mi się że obudowy jak i br jest za mały , a więc pytanie ile litrów i jaki nr powinna miec obudowa do tych głośników

0 20
  • #2 25 Gru 2017 01:36
    Przjaciel
    Poziom 9  

Ile litrów mają obecne pudła? Jak nie wiesz podaj ich wymiary.
    Ten BR według mnie jest zdecydowania za mały jak głośnik 15 cali.
    Czego oczekujesz od tych kolumn? Mają to być kolumny wspartę dodatkowym subwooferem, czy samo wystarczalne kolumny?

0
  • #3 27 Gru 2017 11:14
    adrian123321123
    Poziom 4  
  • Pomocny post
    #4 27 Gru 2017 12:13
    Przjaciel
    Poziom 9  

Te kolumny, przy takich wymiarach, to na pewno duchota jak dla takich głośników.
    Ja bym zrobił tak. 15" w obudowę BR tak 100-120L myślę że było by dobrze. Można by zobaczyć jeszcze w 150L, ale nie wiem co wtedy stanie się z wytrzymałością mocową przy tak dużym pudle. 8" jakieś 5-9L komora zamknięta, dobrze wytłumiona wełną lub watą (luźna, nie ubita). Wysokotonowy może być razem z basowym. Mu to nie przeszkodzi.
    Jeżeli chodzi i sam BR to ja do swoich 15" eminence kappa używam otworu prostokątnego 10x25cm i jestem z niego zadowolony (nie dudni, a każdy mówi "fajny basik"). Samo strojenie przeprowadził bym w okolicach 60-70Hz, ale możesz popróbować z niższymi wartościami.
    Jak wygląda u Ciebie zwrotnica? Jest jakaś fabryczna, robiona samemu, uniwersalna (z marketu)? To wbrew pozorom również ma znaczenie. Nie mówię też że się obejdzie bez budowy nowych zwrotnic. Wszystko zależy od tego co tam teraz masz.

0
  • #6 29 Gru 2017 20:49
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Widzę masz starsze SRy na bas to po co Ci jeszcze klepać samemu kolumny z basem? SRy stawiasz jako doły (zdaje się to 618tki są ale nie wiem bo tylko kawałek kraty widać), robisz flansze na statyw i na górę wrzucasz jakieś 12+driver. Żeby nie kombinować to kupujesz p121 LDMy za 500zl i masz z głowy.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Gru 2017 19:13
    Przjaciel
    Poziom 9  

Tak. Całe pudło niech ma 115-120L w tym wstaw zamkniętą komorę ~7L na głośnik średnio tonowy. Wtedy na głośnik basowy zostanie około 110L, którą zrób jako bass reflex. Pojemność nie musi być idealna co do litra, wystarczy aby zawierała się w przedziale z mojego poprzedniego posta, odpowiednio dla każdego z głośników.
    Czy głośnik wysoko tonowy wstawisz razem z basowym, czy średnio tonowym to nie ma większego znaczenia. Z reguły jest on razem z basowym.
    Co do samych zwrotnic to z tych zdjęć trochę ciężko coś wywnioskować. Zrób zdjęcia również od spodu, aby było widać jak idą ścieżki oraz spróbuj odczytać wartości elementów. Pozwoli to rozrysować schemat tych zwrotnic i określić podział oraz nachylenia.

0
  • #8 31 Gru 2017 13:24
    adrian123321123
    Poziom 4  

Zdjęcia zwrotnicy tak mam basy chociaż tylko 1 gra bo w drugim głośnik zepsuty ,Ale chciałbym zrobić te kolumny ,ponieważ te głośniki bardzo słabo grały w tej obudowie , A lubię sobie zbudować kolumny i się zawsze przydadzą.
    Daje zdj basów

Oraz jakiej grubości płyta musi być ?

0
  • Pomocny post
    #9 03 Sty 2018 23:24
    Przjaciel
    Poziom 9  

Te zdjęcia zwrotnic będą dobre, tylko potrzebuje jeszcze wartości elementów, bo nie mogę znaleźć niczego pożytecznego na ich temat w internecie.
    O ile na cewkach może nie być, o tyle na reszcie elementów myślę że znajdziesz ich parametry. Bez tego nie ustalę cięć zwrotnic, a co za tym idzie czy były by optymalne do nowego zestawu. Jak nie bardzo wiesz co i jak to wstaw jeszcze więcej zdjęć od boków i pod innymi kątami, albo prześlij mi większą ilość foto z różnych kątów i stron na priv, a ja to sobie przeanalizuje.

0
  • #10 04 Sty 2018 10:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Przjaciel napisał:
    Te zdjęcia zwrotnic będą dobre,
    Zdjęcia mają pracować?
    Przjaciel napisał:
    nie mogę znaleźć niczego porzytecznego
    Ja też - przeszukałem cały słownik i nie znalazłem niczego poRZytecznego.
    Przjaciel napisał:
    pod innymi kontami
    Konto, to masz Kolego w banku (może...) zdjęcie można zrobić pod innym kątem.
    Przjaciel napisał:
    Jak nie bardzo wiesz co i jak
    ... To się nie wypowiadaj, bo tylko mieszasz i wprowadzasz w błąd.

0
  • #12 14 Sty 2018 18:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

adrian123321123 napisał:
    Jaki br zrobić do tych kolumn??
    Odpowiedni. Powierzchnia otworu nie powinna być większa ani mniejsza niż ok. 30% powierzchni czynnej membrany. Strojenie - dobiera się w zależności od fr głośnika niskotonowego - najlepszy efekt (największy wzrost efektywności) będzie dla fr głośnika = fr otworu BR. Lekkie zmniejszenie częstotliwości strojenia może polepszyć nieco dolny zakres (zejście).

0
  • #14 15 Sty 2018 12:36
    Tomek Janiszewski
    Poziom 31  

adrian123321123 napisał:
    Ale jaki polecacie br okrągły ,prostokątny ,trójkątny ?

Najkorzystniejszy jest otwór okrągły. Z kolei obwód kwadratowy będzie korzystniejszy niż trójkątny lub wydłużony prostokątny. Przy ustalonej powierzchni przekroju otworu im większy jest jego obwód, tym tunel musi być dłuższy dla uzyskania tej samej masy akustycznej. To samo dotyczy zastąpienia jednego dużego otworu kilkoma mniejszymi.

0
  • #15 15 Sty 2018 14:55
    adrian123321123
    Poziom 4  

Szczerze nie wiem jak obliczyć wielkość i długość br pomógł byście ? Obudowa 144l odjąć komora na sredniotonowego , głośniki podane są w poście

0
  • #16 19 Sty 2018 10:45
    adrian123321123
    Poziom 4  

Pomoże ktoś jaką powinna być długość br ? Bo czytałem że do tego niskotonowego głośnika długość br 18cm Ale mam basowe jbl I mają długość 6 cm oraz miałem ldm 3drozne I też miały bardzo krótki br

0
  • #17 19 Sty 2018 14:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Otwór BR oblicza się pod konkretne obudowy i strojenie. Wzorowanie się na innych długościach tunelu BR zapożyczonych z innych kolumn, o innej objętości, innym strojeniu itp do niczego nie prowadzi.
    Poza tym - czasem w konkretnej konstrukcji celowo używa się np. niższego lub wyższego niż optymalne (dla głośnika w idealnej obudowie) w określonym celu - np. łagodniejszego zejścia.
    To jaki ma być BR (pod każdym względem - długości, strojenia, kształtu) jest sprawą indywidualną dla konkretnego projektu.

0
  • #19 11 Lut 2018 13:24
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Moc kolumny = moc głośnika niskotonowego.

0
  • #20 11 Lut 2018 13:43
    marian133
    Poziom 37  

Ja tylko dodam, że jeśli jest kilka głośników w kolumnie, np. 3way, to głośnik basowy 300W wytrzyma 300W (tak jak podaje producent i o ile podaje to rzetelnie), ale cała kolumna może przyjąć więcej watów, tyle więcej o ile odłoży się na pozostałych głośnikach (a to zależy od cięcia na zwrotnicy, im niższe cięcie tym na głośniku średniotonowym i wysokotonowym więcej się odłoży).

0
  • #21 11 Lut 2018 13:53
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

marian133 napisał:
    cała kolumna może przyjąć więcej watów, tyle więcej o ile odłoży się na pozostałych głośnikach (a to zależy od cięcia na zwrotnicy, im niższe cięcie tym na głośniku średniotonowym i wysokotonowym więcej się odłoży).
    Owszem, ale w praktyce to niewielki procent tej mocy, jaką przyjmuje niskotonowy. Dlatego też - dla uproszczenia i bezpieczeństwa - stosuje się zasadę jaką podałem wcześniej; Moc kolumny = moc głośnika niskotonowego.

0