Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja routera+anteny zewnętrznej

17 Gru 2017 15:34 1236 16
  • Poziom 8  
    Witam.
    Antena TL-WA5210G
    Router TD-W8970
    Chciałbym uzyskać sygnał wifi od kolegi z domu obok i wysyłać w moim domu przez mój router czy jest to możliwe. ?
  • flexghzflexghz
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Tak. Da się. Kwestia odległości i konfiguracji.
    Prosimy o szczegóły (łącznie z urządzeniami u kolegi).
  • Poziom 8  
    Kolega ma Internet z orange. Odległość to około 25-30 metrów od jego routera do okna w którym będzie moja antena skierowana na jego pokój. Router jaki ma to oryginalny z Orange.
  • Poziom 37  
    MMAATTI1992 napisał:
    Witam.
    Antena TL-WA5210G
    Router TD-W8970
    Chciałbym uzyskać sygnał wifi od kolegi z domu obok i wysyłać w moim domu przez mój router czy jest to możliwe. ?

TL-WA5210G to nie jest żadna antena, tylko pełnoprawny router z 2 interfejsami (LAN i WiFi) i wbudowana antena. Konfigurujesz ją jak klienta WiFi kolegi, tak jakbys konfigurował komputer. Musisz podac z palca lub wybvrac sieci i wpisac haslo. Z drugiej strona na kablu LAN masz normalny internet. Mozes zgo podłaczyc do kopmutera lub innego urzadzenia, access point, routera.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 8  
    m.jastrzebski napisał:
    MMAATTI1992 napisał:
    Witam.
    Antena TL-WA5210G
    Router TD-W8970

TL-WA5210G to nie jest żadna antena, tylko pełnoprawny router z 2 interfejsami (LAN i WiFi) i wbudowana antena. Konfigurujesz ją jak klienta WiFi kolegi, tak jakbys konfigurował komputer. Musisz podac z palca lub wybvrac sieci i wpisac haslo. Z drugiej strona na kablu LAN masz normalny internet. Mozes zgo podłaczyc do kopmutera lub innego urzadzenia, access point, routera.

Chodzi mi właśnie o konfigurację wszystkiego bo jestem w tym trochę zielony.
  • Specjalista Sieci, Internet
    MMAATTI1992 napisał:
    Chodzi mi właśnie o konfigurację wszystkiego bo jestem w tym trochę zielony.

MMAATTI1992 napisał:
    Odległość to około 25-30 metrów od jego routera do okna w którym będzie moja antena skierowana na jego pokój.

MMAATTI1992 napisał:
    Router jaki ma to oryginalny z Orange.

Więc z całą pewnością, możesz zapomnieć o takim pomyśle.
    Router z Orange nie ma zewnętrznych anten, Ty chcesz sygnał odebrać przez okno - ani sygnał od kolegi się nie przebije przez jego ściany (by dolecieć do Ciebie), ani Ty nie odbierzesz go w stopniu akceptowalnym, by ustanowić trwałe i pewne połączenie.
  • Poziom 8  
    KOCUREK1970 napisał:
    Więc z całą pewnością, możesz zapomnieć o takim pomyśle.
    Router z Orange nie ma zewnętrznych anten, Ty chcesz sygnał odebrać przez okno - ani sygnał od kolegi się nie przebije przez jego ściany (by dolecieć do Ciebie), ani Ty nie odbierzesz go w stopniu akceptowalnym, by ustanowić trwałe i pewne połączenie

Szanuje twoja wypowiedź ale myślę że się mylisz ponieważ ostatnio miałem antenę kierunkowa skierowana na jego dom i podłączona przez przejściowe USB do laptopa i Internet działał bardzo dobrze.
    MMAATTI1992 napisał:
    myślę że się mylisz ponieważ ostatnio miałem antenę kierunkowa

Ale antena kierunkowa to nie router z niewymiennymi antenami i o zysku może 3 dBi.
    MMAATTI1992 napisał:
    Internet działał bardzo dobrze.

Pokaż skan jego sieci z InSSIDera v2/Home który odbierasz u siebie w domu.
  • Poziom 37  
    KOCUREK1970 napisał:
    MMAATTI1992 napisał:

Ale antena kierunkowa to nie router z niewymiennymi antenami i o zysku może 3 dBi.
    MMAATTI1992 napisał:

Ale On chce podłączyć CPE od TPlinka. Tam są anteny kilkanascie dbi. Jakby go jeszcze na zewnatrz wyrzucił. To nie jest zgodne ze sztuką, ale jakoś ma szanse zadziałać.
    @m.jastrzebski
    Teraz wiem :D (błędnie przepisałem nazwę pierwszego sprzętu i mi wyszedł jakiś stary router z pasmem G :D - ehhh).
    Ale antenę chce umieścić w pokoju:
    MMAATTI1992 napisał:
    do okna w którym będzie moja antena skierowana na jego pokój.

I dlatego pytam o skan InSSIDerem - zobaczymy, czy taki wariant da się wykorzystać, czy nie będzie jednak konieczności wystawienia CPE na zewnątrz.
    KOCUREK1970 napisał:
    Router z Orange nie ma zewnętrznych anten, Ty chcesz sygnał odebrać przez okno

No i pamiętać trzeba, że FB z Orange są dość chimeryczne jeśli idzie o podłączany sprzęt sieciowy po wifi (vide repeatery, mosty itd.).
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    m.jastrzebski napisał:
    KOCUREK1970 napisał:
    MMAATTI1992 napisał:

MMAATTI1992 napisał:

Ale On chce podłączyć CPE od TPlinka. Tam są anteny kilkanascie dbi. Jakby go jeszcze na zewnatrz wyrzucił. To nie jest zgodne ze sztuką, ale jakoś ma szanse zadziałać.

Ten TP-Link to jest router zewnętrzny więc właśnie powinien być na zewnątrz. Do przebicia sygnałem zostaje tylko jedna ściana, a to już nie problem.
    Sposobów konfiguracji jest kilka w zależności od tego co chcesz uzyskać (wydajność, bezpieczenstwo itp... ). Ja w Twoim przypadku Mati zrobiłbym to tak:
    Router "Antena": zawieszony za oknem, ustawiony w trybie "AP Client Router", ustawiona nazwa sieci kolegi i wpisane jego hasło do sieci. Tymczasowo przewodem (fabrycznym, nie samoróbką) podłączony do "anteny" komputer. W komputerze karta WiFi wyłączona. Jak tą część zrobisz dobrze to powinieneś na komputerze mieć dostęp do Internetu. Jak skonfigurować TP-Linka i komputer masz opisane krok po kroku w instrukcji obsługi na stronie producenta.
    Kiedy ten układ będzie działał, to pomożemy Ci skonfigurować Twój drugi router. Pamiętaj, że kolega ma "oryginalny" router od Orange. Te urządzenia zgodnie z zaakceptowanymi warunkami korzystania wysyłaja statystyki i dane diagnostyczne do Orange. Na podstawie tych danych można wywnioskować, czy łącze nie jest współużytkowanie poza lokalem, a wtedy kolega zapłaci piękną karę umowną. Radziłbym więc też wymienić router u kolegi.
    @MMAATTI1992
    Proszę też pamiętać, że radio wifi w pasmie 2,4 GHz może generować moc rzędu tylko 100 mW (to bardzo mało i są problemy, by sygnał wifi był 2 pokoje dalej) a tu ma do pokonania drogę w sumie 70 m (radio FB musi sygnał wysłać i odebrać).
    Trzeba też pamiętać, że sprzęt operatorów to budżetówki, więc i samo radio wydajnością nie grzeszy.
    Mam nadzieję, że po drodze też nie ma innych przeszkód terenowych?
  • Poziom 8  
    Ok panowie więc wystawienie anteny przez okno to nie problem. Dziękuję zaangażowanie w temat. Jesli chodzi o dane które zbiera Orange to myślę że nie problem ponieważ Internet będzie wykorzystywany bardzo sporadycznie raz na miesiąc może mniej. Czyli pierwsze co to podłączyć antenę do laptopa kablem i ustawić ją jako AP. (Mogę prosić o jakiś link z instrukcją ponieważ nie mam instrukcji w wersji papierowej. ) i odrazu proszę poradę jak skonfigurować router żeby bylo wifi po domu. Ponieważ będę to robił dopiero w piątek. A na sobot e zależy mi na internecie. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Czy mam zrobić tak jak na tym filmie wydaje mi się że ten gościu pokazuje to co ja chce uzyskać YouTube:
    Link
    MMAATTI1992 napisał:
    Czyli pierwsze co to podłączyć antenę do laptopa kablem i ustawić ją jako AP.

APC (Access Point Client).
    MMAATTI1992 napisał:
    Router TD-W8970

Tu musiałbyś połączyć antenę do LAN (nie do WAN) - i tu zrobić z niego swoisty AP (wyłączając w nim serwer DHCP, ustawiając zabezpieczenia i ustawiając jakiś kanał nadawania).
    Ta antena TP Linka ma pasmo G, więc i tu się nie spodziewaj cudów.
    Ten filmik jest ok. Powinieneś jeszcze zmienić adresację:
    Masz w poradniku pulę 192.168.1.xx/24 taka sama jak kolega na routerze od Orange. Masz NAT, ale dla zasady i aby uniknąć konfliktu adresacji zmień to na inną, np: 192.168.55.xx/24. Czyli wszystkie 1 w poradniku na 55.
  • Poziom 8  
    Dobrze. Będę próbował w piątek to ogarnąć mam nadzieję że nie będzie to za trudne :)
  • Poziom 8  
    Ok więc wszystko podłączyłem wszystko jest tak jak chcialem. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i czas poświęcony tematowi. Wesołych świąt.

Ps. Jednak ta antena jest troche słaba jeśli chodzi o
    prędkości intenretu. 😁 Możecie jakaś polecić ?.