Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy na JRC4556

tol2di 09 Sty 2018 07:46 1413 50
  • #34 09 Sty 2018 13:55
    themosfet124
    Poziom 16  

Zmiana kondensatora wpłynie na poprawę dźwięku (przestrzenność) - różnica "na gołe oko" pewnie nie będzie bardzo zauważalna, ale lepiej chyba zamontować kondensator foliowy niż elektrolityczny firmy "no-name", których jakość bywa podła.

• #35 09 Sty 2018 15:37
    tol2di
    Poziom 11  

Raczej będę stosował markowe kondensatory ale nie najwyższej półki.

Czyli na wejściu lepiej zamienić na foliowy.

• #36 09 Sty 2018 15:43
    Freddy
    Poziom 43  

themosfet124 napisał:
    ... lepiej chyba zamontować kondensator foliowy niż elektrolityczny firmy "no-name",
    Może jednak lepiej dobry kondensator elektrolityczny, albo nawet tantalowy?
    Dlaczego zakładasz, że kondensatory elektrolityczne są wyłącznie "no name"?

• #37 09 Sty 2018 15:59
    themosfet124
    Poziom 16  

Freddy napisał:
    Może jednak lepiej dobry kondensator elektrolityczny, albo nawet tantalowy? Dlaczego zakładasz, że kondensatory elektrolityczne są wyłącznie "no name"?

Można zamontować dobry kondensator tantalowy, lecz autor wspomina o zamianie elektrolitycznego na foliowy :) Po drugie w większości sklepów elektronicznych (w których się zaopatrywałem) sprzedawane są chińskie kondensatory elektrolityczne, których jakość jest marna. Oczywiście są porządne sklepy sprzedające markowe kondensatory, które nie kosztują fortunę (Jamicon, Rubycon itp.),a wtedy nie muszę się martwić o ich jakość. Autor nie podał jakiej firmy kondensatory posiada, ale według mnie "bezpieczniejszym" rozwiązaniem jest zamontowanie kondensatora foliowego - ale to tylko moje zdanie :)

• #38 09 Sty 2018 16:51
    tol2di
    Poziom 11  

Kondensatory będę montować elna, nichicon w ostateczności nippon foliowe jantzen te tańsze

• #39 09 Sty 2018 17:19
    yogi009
    Poziom 42  
  • #40 09 Sty 2018 17:37
    tol2di
    Poziom 11  

Do tej pory używałem Nichicon kz czarno złotych ale teraz właśnie zastanawiam się nad Elna Silmic II do zasilacza mam już elna 6800uf LAO wielka kobyła ale trudno na mniejsze napięcie nie spotkałem. LAO będzie przed stabilizatorem.

Coś więcej możesz napisać o Elna Silmic II

• #41 09 Sty 2018 17:47
    yogi009
    Poziom 42  

W opinii wielu audiofilów są najlepsze, osobiście ich nie testowałem na tyle szeroko, żeby mieć zdanie. Używam Nichicona FG/FW - to są dobre kondensatory. No i na wejściu folia MKT Audyn znacznie poprawia dynamikę i selektywność dźwięku.

• #42 10 Sty 2018 11:25
    jarek_lnx
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    No i na wejściu folia MKT Audyn znacznie poprawia dynamikę i selektywność dźwięku.
    W porównaniu z czym? ze sprzężeniem DC, czy z innymi kondensatorami?
    Kondensator może wprowadzać zniekształcenia, jest to udowodnione, ale tylko wtedy kiedy występuje na nim znacząca składowa zmienna, czyli wtedy kiedy jest za mały w stosunku do potrzeb, przy okazji wtedy też odcina dół pasma. Niezależnie od audiofilskich legend, prawda jest brutalnie prosta, kondensator, nawet kiepski jeśli będzie odpowiednio duży nie będzie słyszalny, bo nie będzie na nim napięcia na które mógł by wpływać.

W opinii audiofilów wiele rzeczy wpływa na dźwięk, jednak wystarczy zapytać czy potwierdzą to w o podwójnie ślepych testach odsłuchowych i "eksperci" uciekają w popłochu.

• #43 10 Sty 2018 12:01
    trymer01
    Moderator Projektowanie

jarek_lnx napisał:
    wystarczy zapytać czy potwierdzą to w o podwójnie ślepych testach odsłuchowych i "eksperci" uciekają w popłochu.

Dokładnie tak.
    yogi009 napisał:
    W opinii wielu audiofilów są najlepsze

Audio-voodoo ma się dobrze u tych, którzy z niechęci do wiedzy zastępują ją mistyką i pseudotechnicznym bełkotem.

• #44 10 Sty 2018 12:07
    yogi009
    Poziom 42  

jarek_lnx napisał:

Jarku, tak powiedziało mi moje ucho. Jak dotychczas ono mnie nie zawodzi.

trymer01 napisał:
    Audio-voodoo ma się dobrze u tych, którzy z niechęci do wiedzy zastępują ją mistyką i pseudotechnicznym bełkotem.

Twoją opinię znam od dawna, moim zdaniem - bez urazy - jako moderator mógłbyś wypowiadać swoje racje w nieco bardziej stonowany sposób. W końcu przykład dla młodych idzie z góry.

• #45 10 Sty 2018 13:29
    jarek_lnx
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    jarek_lnx napisał:

Jarku, tak powiedziało mi moje ucho. Jak dotychczas ono mnie nie zawodzi.

Nie pytam o twoje ucho, pytałem z czym porównałeś, to kwestia logiki, jeśli teraz jest lepiej, to wcześniej musiało być gorzej, a wiec gorzej było ze sprzężeniem DC czy jednak w układzie był kondensator?

Skoro twoje ucho nie zawodzi to czy założył byś się o 2000zł że za każdym razem rozpoznasz dźwięk w układzie z tym kondensatorem w porównaniu z innym przygotowanym przeze mnie?

• #46 10 Sty 2018 13:45
    yogi009
    Poziom 42  

Jarku, ja wiem, że święcie wierzysz w przyrządy, trochę już czytam te posty na forum i jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy merytorycznej. Ufam więc, że zrozumiesz także i to, że produkcją gitar (klasycznych, akustycznych) najwyższej klasy nie zajmują się wyuczeni jak żyleta projektanci komputerowi, tylko wyjątkowi, uzdolnieni ludzie, najczęściej obdarzeni wieloletnim bagażem doświadczenia w tym fachu. Najpierw latami moczą kloce drewna w roztworze, potem wybierają pojedyncze, najlepsze sztuki i z nich ręcznie (bez użycia oscyloskopu) tworzą dzieła sztuki. Takie egzemplarze są na tyle niepowtarzalne dźwiękowo, że każdy z nich może być rozpoznawalny przez osoby obdarzone wyrafinowanym słuchem (znam takich ludzi). Przyjmij do wiadomości, że przyrządem pomiarowym lutnika jest jego ucho.

Czy w związku z tym chcesz ich spytać o teorię akustyki i negocjować pojemność, kształt i sposób wykończenia pudła instrumentu? Analogicznie i tutaj. Nie będę Ci rysował wykresów, możesz jedynie polegać na swojej intuicji i uwierzyć, że są ludzie, którzy słyszą nieco lepiej i są w stanie wyłuskać poprawę selektywności, dynamiki, zwrócić uwagę na parametr przestrzenny sceny i takie tam... voodoo :-) Podoba mi się ta walka z poszukiwaniami dobrej jakości dźwięku na forum. Nie popieram kupowania przewodów za 20.000 złociszy, ale wierzę, że kondensator elektrolityczny wykonany solidnie w Japonii może zabrzmieć lepiej, niż podobny chiński (różnica chociażby w użytym dielektryku). Pozdrawiam.

• #47 10 Sty 2018 15:47
    jarek_lnx
    Poziom 43  

yogi009 napisał:
    Jarku, ja wiem, że święcie wierzysz w przyrządy, trochę już czytam te posty na forum i jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy merytorycznej. Ufam więc, że zrozumiesz także i to, że produkcją gitar (klasycznych, akustycznych) najwyższej klasy nie zajmują się wyuczeni jak żyleta projektanci komputerowi, tylko wyjątkowi, uzdolnieni ludzie, najczęściej obdarzeni wieloletnim bagażem doświadczenia w tym fachu. Najpierw latami moczą kloce drewna w roztworze, potem wybierają pojedyncze, najlepsze sztuki i z nich ręcznie (bez użycia oscyloskopu) tworzą dzieła sztuki. Takie egzemplarze są na tyle niepowtarzalne dźwiękowo, że każdy z nich może być rozpoznawalny przez osoby obdarzone wyrafinowanym słuchem (znam takich ludzi). Przyjmij do wiadomości, że przyrządem pomiarowym lutnika jest jego ucho.
    Ale to zupełnie inny przypadek, człowiek jest niezastąpiony tam gdzie nie ma wzoru czy algorytmu definiującego optymalne rozwiązanie, poza tym ci wybitni rzemieślnicy też używają rozumu i wiedzą który kawałek drewna będzie decydował o dźwięku, a który jest potrzebny żeby było za co chwycić, albo po to żeby z zewnętrzna powierzchnia wyglądała ładniej niż pudło rezonansowe od środka, każdy kawałek ma do spełnienia jakieś zadanie. Nie musi być najlepszy we wszystkich. I właśnie stąd wynika moja uwaga o kondensatorach, są sytuacje kiedy kondensator może mieć wpływ a kiedy jego wpływ maleje (jakikolwiek by nie był) a jeśli tak możemy ten efekt osłabić 10x 1000x 1000000x i kiedyś musi przestać być zauważalny, albo odwrotnie możemy go wzmocnić, aby każdy mógł go usłyszeć.

Pisząc o tym że święcie wierzę w przyrządy zwyczajnie mnie obrażasz, jestem zwolennikiem naukowego podejścia i nie "wierzę" w coś ot tak sobie, tylko opieram się na faktach które zostały udowodnione, nie twierdzę że nauka się nie myli, wręcz przeciwnie dzięki temu że jesteśmy w stanie zakwestionować obecną wiedzę możemy ją stale doskonalić. "Wątpię więc myślę" ta pierwsza część cytatu z Krtezjusza jest notorycznie pomijana, pewnie przez tych co wątpliwości nie mają. I tak właśnie audiofile nie mają wątpliwości że ich wyjątkowe ucho jest jedynym przypadkiem kiedy nauka się nie sprawdza, ta nauka która pozwala przykładowo na loty w kosmos i leczenie wielu nieuleczalnych do niedawna chorób. Wszystkie zdobycze cywilizacji mogą się opierać na osiągnięciach nauki ale nie urządzenia do odtwarzania dźwięku.

Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkiego tego co człowiek może usłyszeć, są fakty które możemy stwierdzić z pewnością, jednym z nich jest to im mniejsze napięcie zmienne na kondensatorze tym mniejszy wpływ na sygnał który przez ten kondensator przechodzi, w którymś momencie różnica przestanie być możliwa do wykrycia niezależnie czy użyjemy ucha czy jakiegokolwiek przyrządu pomiarowego. Ja opierając sie na faktach, mogę postawić konkretne pieniądze, na to że słyszalnego efektu nie będzie tam gdzie go być nie może, a ty ile byś postawił na swoje ucho?

Cytat:
    Nie popieram kupowania przewodów za 20.000 złociszy, ale wierzę, że kondensator elektrolityczny wykonany solidnie w Japonii może zabrzmieć lepiej, niż podobny chiński (różnica chociażby w użytym dielektryku).
    Mówisz że kondensator "zabrzmi" a ja starając się dociec naukowej prawdy zapytam kiedy przy jakim prądzie i napięciu? Zgodzisz się chyba że to nie kondensator "brzmi" ale sygnał przechodzący przez niego w postaci prądu i napięcia? a co jeśli zredukuję te parametry 100000x, czy nadal jesteś pewien że usłyszysz?

• #48 10 Sty 2018 16:18
    yogi009
    Poziom 42  
  • #49 10 Sty 2018 16:19
    trymer01
    Moderator Projektowanie

yogi009 napisał:
    jako moderator mógłbyś wypowiadać swoje racje w nieco bardziej stonowany sposób. W końcu przykład dla młodych idzie z góry.

T.zn. w jaki sposób?
    Owijać prawdę w ... co?
    Poprawność polityczna vs prawda? - ja wybieram prawdę, a że kolegę prawda boli?.... może czas to sobie uzmysłowić, przyjąć argumenty z postów 45, 47 - postarać się je zrozumieć i odnieść się do nich, zabrać się za wiedzę?
    To jest forum techniczne! - a nie mistyczne.

• #50 11 Sty 2018 06:47
    tol2di
    Poziom 11  

Ok Panowie skończmy ta kłótnie bo do niczego nie prowadzi i zaraz zaczniemy się zastanawiać jak styki przekaźnika zagrają od opóźnienia załączenia wyjścia słuchawkowego.

Czyli można zamontować spokojnie elektrolit 10uF albo foliowy 10uF (tu trzeba się liczyć z tym że będzie dość duży gabarytowo).

• #51 11 Sty 2018 09:20
    trymer01
    Moderator Projektowanie

tol2di napisał:
    Czyli można zamontować spokojnie elektrolit 10uF albo foliowy 10uF (tu trzeba się liczyć z tym że będzie dość duży gabarytowo).

Tak.