Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat Grande Punto 1.4 8V - Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

3echo 18 Gru 2017 09:41 7818 158
  • #1 18 Gru 2017 09:41
    3echo
    Poziom 15  

Chcę kupić Grande z tym właśnie silnikiem.Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie?

0 29
  • #3 18 Gru 2017 11:41
    sebap
    Poziom 40  

Sprawdź progi i podłogę.

0
  • #4 18 Gru 2017 15:23
    marek49ae
    Poziom 23  

Szukaj Punto Evo, dużo ładniejsze wewnątrz. Posiadam takie Punto Evo 1,4 8v od 60 tys. km. Aktualnie ma 82 tys. km. 58 tys. km zrobione na lpg. Poza wymianą filtrów i oleju (2,5 litra) w silniku, wymianą tylnych mechanizmów podnoszenia szyb(pękające linki), kilku żarówek nic więcej nie robiłem. Teraz przychodzi czas na rozrząd i świece, może klocki hamulcowe, i dalej jeżdżę. Spalanie benzyny ok. 6,5-6,9 w lecie, w zimie nie wiem, gazu 7-8 zima- lato. Po tym okresie użytkowania nie stwierdziłem bolączek tego modelu, oprócz spryskiwaczy przedniej szyby, które psikają na dół szyby. Pomaga podklejenie gorącym klejem dysz spryskiwacza ( są nieregulowalne). Jak dla mnie silnik trochę słaby, ale na dojazdy do pracy wystarcza. Dziś jakbym kupował punto szukałbym z tym samym silnikiem ze względu na bezawaryjność, prostotę i oszczędność. Tylko regulacja zaworów płytkowa.

0
  • #5 18 Gru 2017 22:49
    3echo
    Poziom 15  

Na EVO raczej nie wystarczy.Mam do wydania 12000PLN.
    Napiszcie proszę gdzie jest nr nadwozia w Grande?

0
  • #6 19 Gru 2017 10:18
    marek49ae
    Poziom 23  

W okienku pod wycieraczką pasażera.

1
  • #7 19 Gru 2017 11:56
    Mario-1990
    Poziom 16  

Podchodzisz do samochodu i ;
    1. Mierzysz grubość lakieru jeżeli masz miernik.
    2. Sprawdzasz czy wszystkie szyby są z tego samego rocznika i czy są oryginalne.
    3. Przyglądasz się wszystkim śrubą na błotnikach, masce, klapie ,zawiasach drzwi, czy niebyły odkręcane jak tak to po co?
    4. Cofasz mate w bagażniku sprawdzasz czy niema śladów naciągania tyły,z przodu w tym samochodzie ładnie widać podłużnice sprawdzasz czy niebyły wstawiane naciągane itp.
    5. Przyglądasz się pasowaniu elementów nadwozia czy wszystkie szczeliny są równe.
    6. Czy przy uszczelkach nie widać że było coś grzebane (wstawianie przedniej szyby po wypadku,na używaną oryginalną z tego samego rocznika) próba sprzedaży samochodu bezwypadkowego.
    7. Zaglądasz pod spód sprawdzasz progi czy nie widać ingerencji blacharskich,z tyłu i z przodu to samo.
    8. Przy otwartej masce sprawdzasz czy samochód ma katalizator (nieuczciwi sprzedawcy dorabiają sobie w ten sposób parę stówek) czy silnik ładnie cicho,równo pracuje Jak odpala czy niema wycieków oleju itp.
    I teraz wsiadasz za kierownice i sprawdzasz:
    9. Czy nie świecą jakieś podejrzane kontrolki na liczniku.
    10. w jakim stanie jest kierownica,gałka zmiany biegów.
    11. Fotel kierowcy czy nie rzucają się w oczy jakieś naprawy co mogło by świadczyć o dużym przebiegu. śruby pod fotelem czy nie był cały podmieniony.
    12. Podsufitka,plastiki na słupkach,deska rozdzielcza, czy wszystko ładnie pasuje.
    13. Sprawdzasz nr. vin , umowy , przegląd , ubezpieczenie , kartę pojazdu , książkę serwisową.
    14. Jak jest oryginalne radio czy w książce jest kod do niego.
    15. Sprawdzasz czy wszystkie układy elektryczne są sprawne. Wspomaganie CITY ( jest drogie w naprawie) ,światła, wycieraczki itp.

Mam nadzieję że ci pomogłem.

2
  • #8 20 Gru 2017 21:23
    3echo
    Poziom 15  

Dzięki

Mario-1990 napisał:
    Sprawdzasz nr. vin , umowy , przegląd , ubezpieczenie , kartę pojazdu , książkę serwisową.

A gdzie można sprawdzić historię w internecie po VIN-ie?

0
  • #9 21 Gru 2017 08:25
    Mario-1990
    Poziom 16  

VIN w aso.
    Jak miał byś możliwość jazdy próbnej to rozpędzasz samochód na prostej drodze sprawdzasz czy samochód jedzie prosto czy go nie ściąga w którąś stronę. Trzymając lekko kierownicę wciskasz hamulec mocno sprawdzasz ponownie czy nie ściąga przy hamowaniu. Przy okazji nasłuchujesz czy nic nie stuka nie puka itp. Jak była by okazja przejażdżki po bruku lub jakiś nierównościach to też dobrze sprawdzić. Mogą wtedy odezwać się jakieś luźne gałki sworznie czy lipne amortyzatory. Jak nie masz do tego dobrego ucha to polecam przejażdżkę na dowolną stacje diagnostyczną zrobić badanie koszt rzędu 60zł a diagnosta zawsze może coś znaleźć ale to jak już będziesz zdecydowany na kupno.

2
  • #10 21 Gru 2017 08:38
    szwagros
    Poziom 30  

Mario-1990 napisał:
    polecam przejażdżkę na dowolną stacje diagnostyczną zrobić badanie koszt rzędu 60zł

Tak się już chyba niestety nie da...

0
  • #11 21 Gru 2017 08:56
    Mario-1990
    Poziom 16  

Nie wiem, niegdyś można było podjechać na stacje i diagnosta robił cały przegląd za połowę ceny bez pieczątki w dowodzie oczywiście.

0
  • #12 24 Gru 2017 13:09
    3echo
    Poziom 15  

A co ze wspomaganiem elektrycznym?Czy jest wadliwe i jak sprawdzić czy jest OK?Bo słyszałem,że drogie w wymianie jak nawali.

0
  • #13 24 Gru 2017 13:54
    marek49ae
    Poziom 23  

Usterki wspomagania elektrycznego występują we wszystkich modelach, nie tylko w Punto. Gdy wspomaganie jest w porządku na zegarach ma gasnąć czerwona kontrolka kierownicy, przełącznikiem na desce włączasz, wyłączasz tryb CITY, ma wszystko działać. Podczas jazdy kierownica ma być ustawiona "centralnie", bez odchyłów na boki, po wykonaniu skrętu ma wracać do pozycji jazdy "na wprost", bez jakichkolwiek oporów. Koszty zakupu układu wspomagania elektrycznego, niewiele odbiegają od cen hydraulicznego wspomagania w innych modelach.

1
  • #14 24 Gru 2017 21:28
    Alfred_92
    Poziom 32  

W "Kropku" nasłuchiwałbym jak pracuje skrzynia biegów i to w zasadzie tyle.

0
  • #15 24 Gru 2017 22:28
    3echo
    Poziom 15  

A co jakąś wadę posiada?

1
  • #16 24 Gru 2017 23:05
    Jarosx9
    Poziom 35  

Takie sprostowanie co do rocznika na szybach. Normalne jest do dwóch lat wstecz, tzn. auto np. z 2012 to szyby mogą być 2012,2011,2010. Wiele samochodów takich spotkałem. Sam mam także.

0
  • #17 24 Gru 2017 23:23
    3echo
    Poziom 15  

Ale chodzi o to czy na każdej bocznej ma być ten sam rocznik czy niekoniecznie?

1
  • #18 25 Gru 2017 02:04
    Alfred_92
    Poziom 32  

Totolotek, to tylko data produkcji szyby, widocznie Fiat na to kładł :)
    A co o skrzyń to lubią łożyska czasami hałasować.
    Wspomaganie elektryczne ma chodzić lekko (jak to elektryczne), a po wciśnięciu CITY kierownica na postoju ma się obracać dosłownie małym palcem.

1
  • #19 26 Gru 2017 00:16
    3echo
    Poziom 15  

Czy ktoś z Was używał czujnika lakieru AT500?
    Jak interpretować wyniki?Czy im mniejszy wychył,to szpachla,a im większy to cienko pomalowany,czyli nieoryginalny element?
    W jakich granicach powinien się wychylać czujnik na Grande?

0
  • #20 26 Gru 2017 01:31
    Alfred_92
    Poziom 32  

Im więcej kitu tym magnes słabiej trzyma, ale generalnie to zabawka....
    Następny co za 10 tys szuka igły...
    Lepiej wydaj kasę na sprawdzenie geometrii i ew. hamulców, więcej zbijesz na kosztach ew. napraw, a niespodzianek podczas eksploatacji uda Ci się uniknąć.
    Ze szpachlą da się jeździć, byle prosto jeździł, jak kit nie odłazi i nie pęka to może leżeć, mi nie przeszkadza :D

0
  • #21 26 Gru 2017 02:27
    3echo
    Poziom 15  

Mechanikę zawsze naprawisz natomiast z blachą już nie jest tak różowo a i koszty poprawek są dużo większe.
    Tu nie chodzi o igłę,ale właśnie o to aby uniknąć szpachli.Bo zdecydowałem się na Grande a nie na trabanta.

0
  • #22 26 Gru 2017 02:41
    Alfred_92
    Poziom 32  

3echo napisał:
    Mechanikę zawsze naprawisz natomiast z blachą już nie jest tak różowo a i koszty poprawek są dużo większe.
    Tu nie chodzi o igłę,ale właśnie o to aby uniknąć szpachli.Bo zdecydowałem się na Grande a nie na trabanta.

Mówię CI że co 2 samochód który mija Cię na ulicy ma tu i ówdzie szpachlę i jeździ z tym bez problem.
    Co do naprawienia mechaniki to co Ci po nielakierowanych błotnikach jeżeli samochód dostał z przodu takiego strzała że poprzesuwało punkty mocowania zawieszenia do podwozia?
    Taki samochód może mieć na wszystkich elementach ori lakier a będzie miał dłubany pysk i drogi nie będzie się trzymał.
    Rób jak chcesz, jeżeli wiesz lepiej...
    Moja 15 letnia fura ma tu i ówdzie dodatkowy lakier a i szpachla się pewnie gdzieś znajdzie- nie robi mnie to ponieważ przez 4 lata zrobiłem nim ponad 160 tys. km bez większych niespodzianek... ale co tam to śmietnik bo ktoś go kiedyś gdzieś poprzycierał...

0
  • #23 26 Gru 2017 12:37
    marek49ae
    Poziom 23  

Jest cała masa Grande punto salonowych, zakupionych przez "dziadków", dobrze traktowanych i odpowiednio serwisowanych. Jest też masa po "L", które dawno powinny skończyć w hucie. Co przyprowadzisz do domu to tylko od Ciebie i twojego szczęścia zależy.

0
  • #24 26 Gru 2017 19:09
    karolark
    Poziom 40  

szwagros napisał:
    Mario-1990 napisał:
    polecam przejażdżkę na dowolną stacje diagnostyczną zrobić badanie koszt rzędu 60zł

Tak się już chyba niestety nie da...

Jeżeli nie ma możliwości sprawdzenia na stacji to odpuść sobie zakup :cry:

0
  • #25 31 Gru 2017 14:37
    3echo
    Poziom 15  

A jak sprawują się silniki 1.4 16V?
    Spalanie ,niezawodność itp.?

0
  • #26 09 Mar 2018 09:47
    3echo
    Poziom 15  

Mario-1990 napisał:
    VIN w aso

Dzwoniłem do ASO w tej sprawie to pan mnie odesłał do serwisu skąd auto pochodzi.Czyli do Szwajcarii w tym przypadku.
    Pytanie mam odnośnie plastików w kabinie.Jakiej są jakości,bo ostatnio ogladałem egzemplaż z 2006r,króry miał połamane kratki wentylacyjne.A najbardziej to zszokawała mnie odstająca kratka przy podszybiu.Czy faktycznie są takie słabe plastiki w tym aucie,czy to oznaka grzebania?Tylko po co?

0
  • #27 10 Mar 2018 01:39
    Mario-1990
    Poziom 16  

Ja mam punto z 2013,przejechane 29 tyś km. Jak narazie plastiki są ok nic nie łamie się i narazie nic nie słychać żadnych pisków trzasków itp. Ale to za mały przebieg żeby mówić o ich trwałości niech wypowie się ktoś kto ma starsze autko z większym przebiegiem.

0
  • #28 11 Mar 2018 13:50
    marek49ae
    Poziom 23  

Moje Punto po 85 tys km wygląda w środku jak nowe, wszystkie plastiki w całości, tylko obok pokrętła od nastawu temperatury wewnętrznej jest porysowane. Zrobił to domorosły mechanik który wymieniał żarówki od tego panelu.

0
  • #29 11 Mar 2018 16:13
    tzok
    Moderator Samochody

3echo napisał:
    A najbardziej to zszokawała mnie odstająca kratka przy podszybiu.
    To typowa usterka, pęka pod wpływem zmian temperatury, nie ma sensu wymieniać, bo kolejnej zimy znów pęknie... kolejna typowa usterka to klamki tylnych drzwi - drzwi trzeba docisnąć drugą ręką, żeby klamka zadziałała. Kratka nawiewu też mi pękła przy wkładaniu zapachu. Plastiki poza tym są dość dobrej jakości i nie powinny trzeszczeć ani nosić śladów zużycia. Moje Punto nie miało dzwona, a mam już 3 przednią szybę, także to akurat żaden argument. Malowane też było wokół szyby (krawędź dachu i słupki), bo łatwo się uszkadza od kamyków i w zimie od skrobaczki. Moje Punto jest z 2006 roku i ma 260 tys. km przebiegu - to realistyczny przebieg samochodów w tym wieku (choć trochę tych aut rzeczywiście było w rękach "dziadków" i można trafić egzemplarz z małym przebiegiem). Wadliwe skrzynie były oplowskie 6-tki w 1.3 (czyli taka jak moja, ale znów - tragedii nie ma). Silnik 1.4 8V w mieście daje radę ale w trasie trochę dużo pali i z 5-cio biegową skrzynią jest głośny. Moim zdaniem dwa najlepsze silniki do tego auta to benzyna 1.4 16V i diesel 1.3 90KM. W Grande Punto nie było żadnego silnika, którego należałoby się bać, jedynie benzyna 1.2 8V jest zdecydowanie za słabym silnikiem do tego samochodu.

2
  • #30 12 Mar 2018 23:51
    3echo
    Poziom 15  

tzok napisał:
    kolejna typowa usterka to klamki tylnych drzwi - drzwi trzeba docisnąć drugą ręką, żeby klamka zadziałała.

Oglądałem sześć egzemplarzy Grande Punto i w każdym było coś nie tak z klamkami,tak jak podnośniki tylnych szyb.

1