Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka AEG L54840D - Wycie na silniku

Bałdyzer 18 Dec 2017 13:24 1455 6
 • #1
  Bałdyzer
  Level 12  
  Jestem już po skutecznej wymianie łożysk w tej pralce i pojawił się inny problem. Tym razem zdjąłem pasek i kręcąc na sucho bębnem jest cisza, a wyjący dźwięk pojawił się na silniku nawet kręcąc nim ręką bez prądu. Proszę zobaczyć filmik poniżej, czy ten dźwięk oznacza uszkodzone łożysko w silniku?


 • #3
  Bałdyzer
  Level 12  
  To pocieszające , że to tylko szczotki. W sumie można to prosto sprawdzić , podciągnąć szczotki do góry i ręcznie zakręcić silnikiem. Jak dzwięk ustanie znaczy, że winne są szczotki.
  Tutaj filmik z dzisiejszego wirowania:
  https://www.youtube.com/watch?v=AHXsdNHgxJs&feature=youtu.be
 • #4
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Jeżeli nie wymieniłeś szczotek to nie szalej z wirowaniem bo może dojść do uszkodzenia wirnika w silniku. Po wymianie szczotek również przej jakiś czas zanim szczotki nie dotrą się będzie słyszalna ich praca, ale to minie. Nie można też zapominać o oczyszczeniu komutatora przy ich wymianie.
 • #7
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Najlepiej to określić szukając szczotek do konkretnego modelu nawet na aledrogo, tam na fotkach zobaczysz. W różnych markach pralek bywa różnie np. w Bosch Max5 długość coś m.w. 4 cm a już w Beko 2,5 cm - oczywiście nowe szczotki. Wymiana jest wskazana przy pierwszym objawie ( silnik nie wchodzi na wirowanie a pralka jeszcze cykl prania wykonała) a najlepiej wcześniej. Jest jedna tylko przestroga, że lepiej wcześniej jak później bo szczotki to wydatek 20 może 30 zł z przesyłką jeżeli występują tylko w wersji z szczotkotrzymaczem. Krótkie szczotki powodują grzanie się silnika i w konsekwencji spalenia wirnika - a koszt silnika nawet i używanego to już inna półka cenowa.