Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to zrobic ? Tablica LED

18 Dec 2017 15:45 1011 3
 • Level 1  
  Siemaneczko potrzebuję informacji albo jakiś temat na forum, jak zrobić tablicę led sterowaną przez bluetooth-a. Głównie chodzi mi by tablica miała wielkość około 40cm x 10cm wiec nie była jakaś taka mała. a napisy dałoby radę ustawiać za pomocą telefonu.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 32  
  hc06 14zł, stm32f103 na płytce z wyprowadzeniami 20zł, 74HC164 80gr/szt (na każdą kolumnę musisz mieć taki). Do tego potrzebujesz programatora (20zł), paru oporników do i paru kondensatorów 100n, i jednego / dwóch elektrolitów (1-2zł) do filtracji zasilania + ewentualny zasilacz jeśli takiego nie masz (są po 15zł przetwornice step down gotowe na allegro, do tego musisz kupić trafo mostek prostowniczy i kondensator + osobny stabilizator do uC).
  Do każdego wiersza i kolumny tranzystor w charakterze klucza (wybór zależy od ilości diod i kolumn (zakładając sterowanie wierszami)).

  Składasz klocki w eaglu, routujesz na pałę (przy tak małej częstotliwości i tak zadziała, ważne by filtracja i kwarc były blisko pinów)). Żelazko i do boju. Możesz też to zrobić na płytkach prototypowych - wyjdzie drożej (tylko nie kup takich ze ścieżkami).

  Soft sprowadza się do odbioru z hc06, przeliczania odebranego kodu na to które diody zapalić, i machania pinami (warto dać większe rezystory do testów, bo prądy przy sterowaniu multipleksowanym będą większe niż maksymalny prąd diody w przypadku jej ciągłego zasilania). Sterować najlepiej całymi kolumnami - jeśli nie masz tylu wyprowadzeń musisz dołożyć dekoder lub kolejny rejestr przesuwający). Gasisz wiersz, zmieniasz kolumnę (sygnał clk do hc164, na wejściu 0, lub 1 gdy zapalasz kolumnę nr1), po czym włączasz wiersz dla danej kolumny.

  Zamiast stm32 możesz wziąć xmega, od biedy avr, lub (o zgrozo) arduino ;)
pcbway logo