Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE40F6400AW - Dziwny poziomy pasek na matrycy(czasem zanikający)

fidzos 19 Gru 2017 13:50 1077 3
  • #1 19 Gru 2017 13:50
    fidzos
    Poziom 8  

Witajcie
    Piszę do Was z jak się okazało bardzo dużym problemem i mam świadomość że dla Was ludzi którzy nie mają możliwości fizycznego zobaczenia sprzętu pytanie będzie jeszcze trudniejsze.

Rok temu na matrycy pojawiła się czarna pozioma linia o wysokości jednego piksela przez cały ekran. TV poszedł do lokalnego serwisu i dowiedziałem się że uszkodzona jest matryca. Serwisant powiedział mi że nie dobierał się do samej matrycy bo nie chciał ryzykować większego uszkodzenia ale sprawdził wszystko inne i na 100% matryca.
    Co ciekawe ten pasek nie był martwy lecz wyświetlał cześć danych przeznaczonych do innych miejsc matrycy. Poniżej zdjęcie. Samsung UE40F6400AW - Dziwny poziomy pasek na matrycy(czasem zanikający)

Ta przerywana linia to właśnie w normalnych warunkach czarna linia na ekranie. Po zobaczeniu tego, podłączyłem TV pod komputer, ustawiłem czarne tło i bawiłem się kursorem. Otóż ten pasek wyświetlał w tamtym okresie cześć danych z linii położonej jakieś 30pikseli niżej. Ale serwisant mówi że nic się nie da zrobić to porzuciłem temat.
    Jednak po pół roku linia zaczęła reagować na dane. Czytając inne posty na forum postanowiłem sprawdzić czy wpływ na wyświetlane informacje ma temperatura. Wyświetliłem więc na TV biały obrazek i zostawiłem tak go na 4h. Nic się nie zmieniło więc nie chodzi o temperaturę.

Po 4h pasek wyglądał tak jak wyżej. Natomiast dnia następnego normalnie użytkując TV po pracy pasek w połowie zniknął, telewizor pracował może z 15min
    Samsung UE40F6400AW - Dziwny poziomy pasek na matrycy(czasem zanikający)Samsung UE40F6400AW - Dziwny poziomy pasek na matrycy(czasem zanikający)

Z lewej strony po pasku nie ma śladu natomiast z prawej są dwie ciemniejsze linie ale już jest dobrze.

Kolejnego dnia odpaliłem ten sam obrazek i niestety już linia się pojawiła

Ta linia ma 3 stany
    1 - jest cała czarna i reaguje tak jak na pierwszym zdjęciu
    2 - Jest prawie niewidoczna , wyświetla kolory prawidłowo lecz jest lekko ciemniejsza
    3 - Wyświetla kolor który jest średnią kolorów na ekranie. Dwa przykłady poniżej:
    Samsung UE40F6400AW - Dziwny poziomy pasek na matrycy(czasem zanikający)Samsung UE40F6400AW - Dziwny poziomy pasek na matrycy(czasem zanikający)

Nie potrafię określić parametrów które definiują tym linii jaka wystąpi.
    Jest jeszcze jedna sprawa, mianowicie od czasu wystąpienia linii po przełączeniu się na tryb 3D TV mocno piszczy, pewnie zasilacz.
    Gdyby ktoś napisał mi co to jest mniej więcej lub zaproponował na terenie Podkarpacia jakiś serwis który był by wstanie to ocenić to był bym bardzo wdzięczny bo szkoda mi tego TV a lepszego nie potrzebuję. Mam też świadomość że jeżeli by to był np. umierający zasilacz to brak naprawy może szybko urządzenie dobić. Z góry dziękuję Wam i wesołych zbliżających się świąt.

0 3
  • #2 19 Gru 2017 13:54
    grubas
    Poziom 40  

Wygląda na uszkodzoną matrycę.

0
  • #3 20 Gru 2017 15:51
    fidzos
    Poziom 8  

grubas napisał:
    Wygląda na uszkodzoną matrycę.

Rozumiem
    Ale zapytam inaczej może, czy są jakieś testy które mogę wykonać w domu żeby się o tym przekonać?
    Chodzi mi o to że może uszkodzenie matrycy ma jakieś charakterystyczne objawy, bądź też jakieś zachowanie może wykluczyć uszkodzenie matrycy?
    Patrząc na schematy budowy domyślam się że każda pozioma lub pionowa linia musi mieć osobną linię danych. Więc gdyby uszkodzenie było fizyczne miałbym martwą całą linię. - moje domysły
    Możliwe jest zabrudzenie/zwarcie powodowane pyłem które powoduje takie linie? Zakładając stan 2 to ta linie pojawia się bardzo płynnie. Okiem amatora wygląda tak jakby do tej linii dochodził za mały prąd od strony lewej. Lewa strona świeci ładnie i od mniej/więcej połowy ekranu ciemnieje. Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa, jak oglądamy filmy w standardzie kinowym to mamy dwa czarne paski na dole i górze ekranu. Ta ciemna linia pokrywa się z linią odcięcia filmów (tak jakby się coś zacięło) oraz ta sama linia pokrywa się mniej więcej z otworem wentylacyjnym z tyłu telewizora. Jak już mówiłem ja się nie znam n a naprawach więc zdaję się na Waszą wiedzę.
    Pozdrawiam

0
  • #4 20 Gru 2017 16:33
    Andrzej4567
    Poziom 18  

Witam
    Możesz wierzyć na słowo, uszkodzona matryca.
    Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów