Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung UE40J5100AWXXH - Podłącznie dysku zewnętrznego do telewizora.

19 Gru 2017 16:17 279 6
 • #1 19 Gru 2017 16:17
  3079178
  Użytkownik usunął konto  
 • #2 19 Gru 2017 20:53
  Hetii
  Poziom 14  

  Generalnie 0.5A to trochę mało jak na dyski, aczkolwiek różnie to bywa.
  Specyfikacja mówi że port USB 2.0 powinien dostarczyć max 0.5A, ale różnie układy zasilania są wstawiane w sprzęt i czasami jest tylko tylko bezpiecznik lub nawet cieńsza ścieżka określająca maksymalny prąd, jaki jest wstanie port dostarczyć.

  Jeżeli jest to zrobione dobrze, to w przypadku podłączenia urządzenie, które pobiera za duży prąd kontroler hosta usb odcina zasilanie. Jeżeli źle to wówczas można uszkodzić jakiś element, który jest na linii zasilania portu.

  Część dysków ma dołączony kabelek, który zakończony jest dwoma zrównoleglonymi wtyczkami USB, aby można pobrać prąd z dwóch gniazd. Niestety ta opcja u Ciebie odpada bo masz tylko jeden port.

  Kolejna sprawa, jest w tym, że proponujesz dyski z USB 3.0 a TV z tego co widzę ma USB2.0.
  Oczywiście każdy z tych dysków będzie działał na USB 2.0, ale nie wiem czy czasem nie znajdziesz tańszych ze starszym interfejsem.

  O ile pamiętam jeżeli planujesz używać dysku w funkcji nagrywania PVR to TV wymusi na nim format i tutaj nie jestem pewny czy będziesz mógł na ten dysk dokładać pliki np za pomocą PC tak aby TV je nadal widział z nagraniami (musisz to sam sprawdzić wcześniej np za pomocą pendriva).

  Wracając do zasilania, dysk może wystartować, ale nie musi. Możesz oczywiście poszukać dysku zasilanego osobno, ale jeżeli masz dwie sprawne ręce i kawałek zasilacza który da 5v i odpowiedni prąd powiedzmy 1-2A to nie widzę problemu żeby samemu wykonać odpowiedni kabelek. Całość wówczas sprowadzi się do odnalezienia przeważnie czerwonej żyły i rozłączenia jej z wtyczką która idzie do TV i podłączenia w to miejsce zewnętrznego zasilacza.
  Wpinasz się jeszcze w masę (przeważnie przewód czarny) ale już bez rozłączania z wtyczką, czyli masa wspólna. I tyle w zasadzie.

  Ja u siebie z racji, że jestem z lutownicą na "Ty" zastosowałem mały avr jak attiny45 w roli odbiornika podczerwieni który załącza mi za pomocą miniaturowego przekaźnika dysk po naciśnięciu nieużywanego przycisku w pilocie. Z racji że całość zasilana jest z portu TV to wyłączenie dysku następuje przy wyłączeniu TV.

  Oczywiście u Ciebie też można taki układ zrobić lub podobny i używać +5v z portu USB tylko w celu podtrzymania zasilania przekaźnika. Wówczas dysk byłby zasilany z zewnętrznego zasilacza dopóki miałbyś włączony TV.

  Jest jeszcze sprawa tego typu, że dyski mechaniczne nie lubią gdy je się włącza/wyłącza co chwilę, więc staramy się raczej nie bawić pstryczkiem.

  Na koniec z tego co kiedyś sprawdzałem to w gnieździe HDMI na pinie nr 18 także znajduję się +5v do zasilania eepromów z których zaczytuję się dane EDID, ale tam pewnie prąd także jest znikomy.

  0
 • #3 20 Gru 2017 03:15
  3079178
  Użytkownik usunął konto  
 • #4 20 Gru 2017 08:12
  Hetii
  Poziom 14  

  Generalnie unikał bym podawania zewnętrznego napięcia do portu TV. Dlatego pisałem o rozłączniu żyły czerwonej.

  Z drugiej strony samemu kiedyś tak kombinowałem i nic się złego nie stało, ale tak jak pisałem każdy układ jest indywidualny, a co za tym idzie ryzyko jest po twojej stronie :)

  0
 • #5 20 Gru 2017 12:00
  3079178
  Użytkownik usunął konto  
 • #6 20 Gru 2017 21:53
  Hetii
  Poziom 14  

  Chodziło mi tylko o to, że podłączanie zasilania zewnętrznego do portu USB TV może być ryzykowne.

  W większości przypadków nic pewnie złego się nie stanie, ale nie ma się nigdy gwarancji, że coś nie padnie czyli np host usb TV lub zasilacz który będzie zasilał taki port. Dlatego takie eksperymenty robisz tylko na własną odpowiedzialność.

  A co dysków zasilanych zewnętrznie, czy to oryginalnych, czy też zrobionych przez siebie to nie ma znaczenia, każdy z nich powinien działać.

  Do portu USB TV mają iść sygnały GND, DATA+, DATA- i to wystarczy aby TV widział dysk.

  0
 • #7 21 Gru 2017 07:42
  3079178
  Użytkownik usunął konto