Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funkcja obliczająca średnią ważoną

kooot 19 Gru 2017 18:52 432 5
  • #1 19 Gru 2017 18:52
    kooot
    Poziom 3  

Cześć! Mam do napisania funkcję, która obliczy średnią ważoną wg tego wzoru: a1p1 + a2p2 +···+ anpn + an+1(1−p1 −p2 −···−pn). Jej jedyny określony argument to n. Pozostałe argumenty to ciąg liczb typu double postaci a1,p1,a2,p2,...,an,pn,an+1. Ponadto funkcja ma sprawdzać podane warunki pi >= 0 dla i = 1,2,...,n; pi <= 1 dla i = 1,2,...,n; p1 + p2 +···+ pn <= 1. Przygotowałem sobie taki oto szkielet funkcji, ale nie za bardzo wiem, jak go wypełnić. Ktoś mógłby pomóc?

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 5
  • #2 19 Gru 2017 20:16
    JacekCz
    Poziom 35  

Spróbuj z takim szkieletem:
    Uwaga. Użycie niewłaściwych typów dla funkcji C ze zmienną liczbą argumentów jest POWAŻNYM a niewykrywalnym błędem. W opisie mówisz o DOUBLE.

To bardzo delikatny temat, nawet syntax highlighter elektrody nie bardzo umie się w tym wyznać.

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Oczywiście nie ma żadnego zabezpieczenia przez nieprawidłowym 'n'.

0
  • #3 19 Gru 2017 20:27
    kooot
    Poziom 3  

@JacekCz Dlaczego te deklaracje tablic są zakomentowane? Mam je usunąć czy były prawidłowe? Bo nie rozumiem. I w sumie największy problem mam z uzupełnieniem tego szkieletu o obliczenie tej średniej.. Od czego mógłbym zacząć?

0
  • #4 19 Gru 2017 20:35
    JacekCz
    Poziom 35  

kooot napisał:
    @JacekCz Dlaczego te deklaracje tablic są zakomentowane? Mam je usunąć czy były prawidłowe? Bo nie rozumiem. I w sumie największy problem mam z uzupełnieniem tego szkieletu o obliczenie tej średniej.. Od czego mógłbym zacząć?

Dlatego, że chciałem zaprezentować TYLKO szkielet pętli.
    Algorytmu sobie nie brałem na głowę, za coś musisz dostać stopień :)

0
  • #5 19 Gru 2017 20:51
    kooot
    Poziom 3  

@JacekCz Czyli nie mam co liczyć na podpowiedź?

0
  • #6 20 Gru 2017 16:26
    JacekCz
    Poziom 35  

kooot napisał:
    @JacekCz Czyli nie mam co liczyć na podpowiedź?

Z czymś konkretnym masz problem?
    jak się bierzesz za zmienne argumenty, zakładałem, ze if czy różne formy pętli to bułka z masłem. Widocznie się myliłem, a Ty nie napisałeś tego wyraźnie

0