Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Bosch WAS 28743 PL/01 nie włącza się

artursosinski 19 Gru 2017 19:25 945 13
  • #1 19 Gru 2017 19:25
    artursosinski
    Poziom 10  

Witam, mam problem z pralką jak w temacie. Podczas płukania zatrzymała się, wyłączyła i nie ma żadnej reakcji. Zasilanie sprawdzone, dochodzi do modułu obsługi i po przekręceniu pokrętła w jakąkolwiek pozycję wychodzi dalej do tzw. modułu skonfigurowanego. Jednak brak jest dalszej reakcji urządzenia, wyświetlacz pozostaje ciemny. Nawet awaryjnie pociągając za cięgno nie odblokowuje się zamek drzwiczek. Proszę o ewentualną pomoc i może jakieś schematy. Wydaje mi się, że uszkodzony jest moduł obsługi, czyli ten pierwszy z pokrętłem i wyświetlaczem. Z góry dziękuję.

0 13
  • #2 19 Gru 2017 19:36
    czarny.furiat
    Poziom 4  

Uszkodzony moduł sterujący pralki.

0
  • #3 19 Gru 2017 20:04
    artursosinski
    Poziom 10  

Czyli tak jak myślałem ten moduł obsługi z włącznikiem i wyświetlaczem. Może ktoś zajmował się naprawą ich lub wie kto to robi? Nr bosch tej części 00705977 koszt nowejokoło 640 pln. Może ktoś ma dojście do używek lub nieco tańszej opcji?

0
  • #4 19 Gru 2017 20:09
    TONI_2003
    Moderator

artursosinski napisał:
    Proszę o ewentualną pomoc i może jakieś schematy. Wydaje mi się, że uszkodzony jest moduł obsługi, czyli ten pierwszy z pokrętłem i wyświetlaczem.
    Pokaż na foto dobrej jakości to pokażemy co i jak (pewno przetwornica na PCB), a o schematach to zapomnij w AGD :D

0
  • #5 19 Gru 2017 20:24
    artursosinski
    Poziom 10  

TONI_2003 napisał:
    Pokaż na foto dobrej jakości to pokażemy co i jak (pewno przetwornica na PCB), a o schematach to zapomnij w AGD :D
    Proszę zdjęcie.
    Pralka Bosch WAS 28743 PL/01 nie włącza się

0
  • Pomocny post
    #6 19 Gru 2017 20:44
    TONI_2003
    Moderator

artursosinski napisał:
    Proszę zdjęcie.
    Coś innego napisałem...

0
  • #7 19 Gru 2017 20:57
    artursosinski
    Poziom 10  

TONI_2003 napisał:
    Coś innego napisałem...
    Proszę

0
  • Pomocny post
    #8 20 Gru 2017 08:01
    TONI_2003
    Moderator

Dobrze, ale jest inna, a teraz taką jak ta poniżej i bez zbędnego tła (wykadrowana) oraz w jak najlepszej ostrości...

0
  • #9 20 Gru 2017 17:14
    artursosinski
    Poziom 10  

Dopiero teraz mogłem załączyć zdjęcie. Spalony był rezystor 19Ω jest zakreślony na zdjęciu. Po podstawieniu takiej samej rezystancji ponownie został uszkodzony.
    Zauważyłem jeszcze zapewne uszkodzony na płytce układ TNY267GN. Na zdjęciu widoczne jest jakby mikro pęknięcie i spieczona nieco obudowa. Pytanie jak go sprawdzić i czy coś jeszcze nie jest uszkodzone?

0
  • Pomocny post
    #10 20 Gru 2017 18:11
    TONI_2003
    Moderator

artursosinski napisał:
    Spalony był rezystor 19Ω jest zakreślony na zdjęciu. Uszkodzony na płytce układ TNY267GN. Na zdjęciu widoczne jest jakby mikro pęknięcie
    Tak zgadzam się co uszkodzenia rezystora i układu scalonego (zwykle te dwa elementy to wszystko co do uszkodzenia), ale muszę Cię poprawić co do wartości rezystora. Poprawna wartość to 39Ω/2W i na foto poniżej :D Jeśli Masz czym sprawdź jeszcze ten kondensator elektrolityczny obok rezystora...

1
  • #11 20 Gru 2017 21:45
    artursosinski
    Poziom 10  

Faktycznie ten rezystor może mieć pierwszy pasek koloru pomarańczowego choć u mnie trochę pod brązowy podchodzi. Sprawdziłem kondensator 10µF/400V pojemność trzyma znamionową, zwarcia nie ma. Pozostaje pytanie jaka jest przyczyna uszkodzenia tego układu scalonego regulatora? Czy coś może spowodowało jego uszkodzenie i dalej uszkodzenie rezystora?

Znalazłem wysyłkowo taki układ tylko nie wiem czy do piątku dojdzie do mnie. Nie chciałbym w święta zostać z brudnymi ciuchami... Jestem ze Szczecina i jak na razie nie udało mi się go na miejscu namierzyć. Czy może on (TNY267GN). występuje w jakiś innych popularnych sprzętach i jest szansa znalezienia z używanych?

0
  • #12 22 Gru 2017 22:38
    artursosinski
    Poziom 10  

Udało mi się dostać taki regulator scalony TNY267 lecz w wersji PN, a więc do montażu przewlekanego, ale nie stanowiło to jednak problemu i taki przylutowałem. Wymieniłem też rezystor na nowy, a pralka zaczęła działać zrobiła krótki program było ok.

Przy ponownym włączeniu i uruchomieniu programu zaczęła dziwnie się zachowywać blokada drzwi zadziałała wyświetlił się komunikat o pobieraniu wody i środka piorącego, bęben obracał się postęp programu na pasku był widoczny lecz faktycznie wody nie pobrała pomimo wejściowego ciśnienia. Nie reagowała na przycisk pauzy nie otwierała drzwi, wyłączyłem w pozycję OFF i włączając ponownie słychać było delikatny dźwięk jak się później okazało ponownie uszkodzonego przeciążonego rezystora 39Ω. Układ TNY267PN wydawał się nie uszkodzony i wymieniłem tylko rezystor.

Pralka zaczęła ponownie działać zrobiłem dwa krótkie programy i jak na razie wszystko jest ok. Czy takie zachowanie mógłby spowodować wyeksploatowany już zamek blokady? Muszę dosyć energicznie zamykać drzwi aby blokada potwierdzała zamknięcie ich.

0
  • #13 23 Gru 2017 08:46
    TONI_2003
    Moderator

artursosinski napisał:
    okazało ponownie uszkodzonego przeciążonego rezystora 39Ω
    Zatem zachodzi pytanie, a raczej pewność, że został zaaplikowany nieodpowiedni rezystor (jego budowa) wielokrotnie było to opisywane na łamach Elektrody...
    artursosinski napisał:
    Czy takie zachowanie mógłby spowodować wyeksploatowany już zamek blokady? Muszę dosyć energicznie zamykać drzwi aby blokada potwierdzała zamknięcie ich.
    Jeśli nie zlikwidujesz tej przypadłości to zapewne wkrótce nadejdzie nowa awaria sprzętu.

0
  • #14 07 Sty 2018 18:09
    artursosinski
    Poziom 10  

Problem uważam jak na razie za rozwiązany. Pralka działa mam nadzieję jak najdłużej. Podziękowania dla TONI_2003.

0