Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik częstotliwości do 999 Hz

kasi_r 19 Dec 2017 21:56 801 2
    kasi_r
    Level 1  
    Witam,

Mam w ramach projektu na studia zaprojektować miernik małych częstotliwości.

Kwestia nad którą się głowię to metoda pomiaru którą powinienem wykorzystać, gdyż, z tego co wyczytałem, do takiego zakresu powinienem użyć metody pośredniej.

Haczyk jest w tym, że w metodzie pośredniej na wyjściu otrzymuję okres a nie częstotliwość i musiałbym użyć układu arytmetycznego do odwrócenia by uzyskać częstotliwość, a prowadzący laboratoria zabronił korzystania z układów scalonych.

Prowadzący powiedział, gdy się go o to pytałem, że mogę po prostu wyświetlać okres jeśli nie wymyślę jak otrzymać częstotliwość, jednak zaciekawiło mnie to zagadnienie i chciałbym faktycznie otrzymać na końcu częstotliwość.

Czy mogę prosić o jakąś radę od czego powinienem zacząć, ew. w jakich książkach mogę znaleźć pomoc odnośnie mojego problemu?

Z góry dziękuję za pomoc
    Freddy
    Level 43  
    Masz napisać pracę, a nie potrafisz wyszukać sam literatury? Nawet na naszym forum była tutaj dyskusja na ten temat.
    Więcej przykładów nie podam, bo to nie ja studiuję :) - masz w nich to co potrzeba.
    cirrostrato
    Level 37  
    kasi_r wrote:
    Prowadzący powiedział, gdy się go o to pytałem, że mogę po prostu wyświetlać okres jeśli nie wymyślę jak otrzymać częstotliwość, jednak zaciekawiło mnie to zagadnienie i chciałbym faktycznie otrzymać na końcu częstotliwość.
    Bez przeliczania ,,analogowo'' częstotliwości nie otrzymasz choć jest to możliwe dla bardzo małych zakresów pomiaru, kiedyś widziałem bardzo dowcipny w założeniu opis plus schemat w radzieckim RADIO miernika częstotliwości 50Hz(+/- 1Hz) bez przeliczania, licznik na TTL i od razy wynik na nixie.