Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości do 999 Hz

19 Gru 2017 21:56 633 2
  • Poziom 1  
    Witam,

Mam w ramach projektu na studia zaprojektować miernik małych częstotliwości.

Kwestia nad którą się głowię to metoda pomiaru którą powinienem wykorzystać, gdyż, z tego co wyczytałem, do takiego zakresu powinienem użyć metody pośredniej.

Haczyk jest w tym, że w metodzie pośredniej na wyjściu otrzymuję okres a nie częstotliwość i musiałbym użyć układu arytmetycznego do odwrócenia by uzyskać częstotliwość, a prowadzący laboratoria zabronił korzystania z układów scalonych.

Prowadzący powiedział, gdy się go o to pytałem, że mogę po prostu wyświetlać okres jeśli nie wymyślę jak otrzymać częstotliwość, jednak zaciekawiło mnie to zagadnienie i chciałbym faktycznie otrzymać na końcu częstotliwość.

Czy mogę prosić o jakąś radę od czego powinienem zacząć, ew. w jakich książkach mogę znaleźć pomoc odnośnie mojego problemu?

Z góry dziękuję za pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Masz napisać pracę, a nie potrafisz wyszukać sam literatury? Nawet na naszym forum była tutaj dyskusja na ten temat.
    Więcej przykładów nie podam, bo to nie ja studiuję :) - masz w nich to co potrzeba.
  • Poziom 36  
    kasi_r napisał:
    Prowadzący powiedział, gdy się go o to pytałem, że mogę po prostu wyświetlać okres jeśli nie wymyślę jak otrzymać częstotliwość, jednak zaciekawiło mnie to zagadnienie i chciałbym faktycznie otrzymać na końcu częstotliwość.
    Bez przeliczania ,,analogowo'' częstotliwości nie otrzymasz choć jest to możliwe dla bardzo małych zakresów pomiaru, kiedyś widziałem bardzo dowcipny w założeniu opis plus schemat w radzieckim RADIO miernika częstotliwości 50Hz(+/- 1Hz) bez przeliczania, licznik na TTL i od razy wynik na nixie.