Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RMS 802 Daria - prace renowacyjne

kaseciak22 19 Gru 2017 22:05 4470 173
  • #1 19 Gru 2017 22:05
    kaseciak22
    Poziom 16  

Witam!
    Ostatnimi czasy chce nabyć do swojej kolekcji radiomagnetofon "Daria" RMS 802 prod. Unitra Lubartów. Niestety nie wiedząc czemu większość dostępnych egzemplarzy posiada dziwną usterkę - a mianowicie zerwaną linkę skali. Pilnie potrzebowałbym instrukcji jak nawinąć nową i czy nadałaby się zwyczajna nitka taka jak do szycia.
    Dodatkowo chciałbym poznać informacje o wymiarach i przekroju paska napędowego, ponieważ jak wiadomo upływ czasu lubi właśnie te część bardzo sfatygować. Wiedziałby ktoś może też o tym jaki jest w "Darii" mechanizm? Czy również jest to ten wadliwy oparty na MK-235?
    Pilnie proszę o pomoc!

0 29
  • TermoPasty.pl
  • #3 20 Gru 2017 14:12
    kaseciak22
    Poziom 16  

Powiedzmy, że kwestia kupna tej linki jest zakończona. Pytanie tylko jakiej długości wystarczy i jak potem ją nawinąć? Nadal prosiłbym o informacje na temat przekroju paska napędowego i konstrukcji mechanizmu (czy nie jest oparty na tej wadliwej pomarańczowej zębatce dowijania).

0
  • #4 20 Gru 2017 15:53
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Tam nie ma tej zębatki dowijania, jest koło gumowe.
    Pasek 86mm X 1,2mm
    Co do linki skali patrz opis

1
  • TermoPasty.pl
  • #5 20 Gru 2017 18:29
    Sanjose
    Poziom 26  

Jak bym miał ściągać Darię, to tylko pod wykonaniem dla Tesli czyli K203 Diamant (kolor jak nasza Daria) lub K204 Safir (Znacznie ładniejsza według mnie cała czarna)
    z dwóch powodów.

- Lepsza jakościowo głowica typu Alps (co prawda nie stożek ale jednak)
    - Górne pasmo UKF, odpada przestrajanie odbiornika.

A mechanizm wygląda tak:
    Jak widać tam są te kółka skaczące czy jak to tam się nazywa. Ogólnie mechanizm prosty jak budowa cepa ;).

0
  • #6 20 Gru 2017 21:32
    kaseciak22
    Poziom 16  

Prosty czyli nie awaryjny. Jak ciesze się, że nie ma tam tych nieszczęsnych zębatek. Pytanie jeszcze co jest na kole zamachowym? Widzę, że jest tam silnik "podkowiasty" 7,5 V czyli dokładnie taki jak w MK-235 i pochodnych. Tak się składa, że mam dwa takie, jeden z demontażu RM-407, drugi z MK-232.
    Rozumiem, że nawijanie linki zaczyna się od punktu 4.11?
    Maskownica znajduje sie w którym miejscu?
    A tak w temacie głowicy - w razie jej wytarcia, jaką mógłbym wstawić jako nową? Wiem dobrze, że nie trzeba mieć oryginalnej, w moim Kasprzaku RM 221 sam montowałem głowicę JVC.

0
  • #7 21 Gru 2017 18:23
    Sanjose
    Poziom 26  

O jakiej maskownicy mówisz? Pewnie chodzi o ten plastik nad kołem strojenia.

Co do głowicy wstaw cokolwiek, byleby było trwalsze od głowic ZRK czy Lubartowa.
    Stożka Alpsa nie ma sensu tam pakować :).
    Jeden parametr musi zostać spełniony - wysokość głowicy. Nie wstawiaj nic od odtwarzaczy typu walkman. Będziesz używał nagrywania? Bo jak tak to i indukcyjność musi się zgadzać.

0
  • #8 21 Gru 2017 19:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Sanjose napisał:
    Jeden parametr musi zostać spełniony - wysokość głowicy.
    Same głowice do magnetofonów kasetowych mają znormalizowaną wysokość. Ważne jest więc nie tyle wysokość, co USTAWIENIE głowicy - musi być ustawiona tak, żeby "widełki" prowadzące taśmę nie wyginały jej podczas odtwarzania, oraz by szczelina głowicy była prostopadła do długości taśmy. W innym wypadku magnetofon może niszczyć taśmę (zła wysokość ustawienia widełek względem taśmy), lub brak wysokich częstotliwości przy odtwarzaniu - przy braku prostopadłości szczeliny względem taśmy.
    A co do indukcyjności - w pewnym zakresie można sobie darować idealne dopasowanie, ale faktycznie sporo inna indukcyjność wymaga korekcji w torze zapisu i odtwarzania.

0
  • #9 22 Gru 2017 23:27
    kaseciak22
    Poziom 16  

Moja wiedza o ustawianiu głowic ogranicza się do jej regulacji przy pomocy takiego malutkiego śrubokręciku jak to się robiło przy 8mio bitowcach. No z walkmana to wiadomo, że głowicy nie wstawię. Co powiedzielibyście na głowicę BRG 3D24N 3D 24N NOS ? Stosowano ją między innymi w "Finezji".

0
  • #10 23 Gru 2017 00:08
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kaseciak22 napisał:
    Co powiedzielibyście na głowicę BRG 3D24N 3D 24N
    Zależy od konkretnego egzemplarza. Bywały niezłe a bywał i szmelc. Nieco trwalsza od polskich, ale do japońskich im daleko, oj daleko...
    Na początek (jeśłi masz możliwość oczywiście) sprawdź pod lupą jak wyglądają rdzenie. Mają być z dokładnie ułożonych blaszek, równe i bez dziur w zalewie. Szczeliny pod lupą nie powinno być widać. Mierzyć nie za bardzo jest sens, najlepiej wstawić i sprawdzić w działaniu. Przy poprawnie ustawionej głowicy kanały powinny mieć taki sam poziom wysokich i sygnał nie powinien się różnić pomiędzy kanałami ogólnym poziomem.
    Co do Finezji - wygląd to niestety nie wszystko (a większość zwolenników Unitry uważa Finezję za ósmy cud świata...) - przede wszystkim mechanika rodem z RB2500 - dość przeciętny przedwzmacniacz dopełnia całości...

0
  • #11 23 Gru 2017 00:11
    Sanjose
    Poziom 26  

Z głowicami BRG jest taki problem, że nie ma powtarzalności parametrów oraz jakości wykonania. Ja kupiłem hurtowo 20 sztuk za kilka groszy i tylko dwie były w "porządku".

To już lepiej wstawić ZRK 104.2. Te przynajmniej bez problemu ustawisz jeśli chodzi o skos, co do trwałości to lepiej pominąć tą kwestię ;).

0
  • #12 23 Gru 2017 00:24
    kaseciak22
    Poziom 16  

A jaką z tych japońskich polecalibyście? Mówię tu też o takich w miarę dostępnych na serwisach aukcyjnych.

398216 Usunięty napisał:
    RB2500

RB2500? To był też taki magnetofon? Ja spod znaku "RB" znam tylko RB3200. Ale fakt faktem "Finezja", nie miała zbyt dobrej mechaniki, chociaż mój znajomy kiedyś wspominał, że w niektórych egzemplarzach można spotkać niekiedy zębatki wykonane z polamidu. Tymi słowami bardzo mnie zachęcił do "polowania na Finezję", ale jednak ostatecznie odpuściłem. :)

0
  • #13 23 Gru 2017 10:27
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Daria to też nie żaden ósmy cud więc nie wiem co tak przebierasz w tych głowicach? Ale jak chcesz coś lepszego to polecam głowice TEAC. Allegro nr. aukcji: 6988188140

0
  • #15 24 Gru 2017 15:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Pasowałaby.
    Wymiarami na pewno, a co do parametrów - i tak będziesz musiał doregulować prąd podkładu.

0
  • #16 25 Gru 2017 19:49
    kaseciak22
    Poziom 16  

398216 Usunięty napisał:
    i tak będziesz musiał doregulować prąd podkładu

Przepraszam, ale nie jestem za bardzo obeznany w tym temacie. Czy mógłbyś to szczegółowo objaśnić? :)
    Dzisiaj odkopałem mojego starego MK 232P jeszcze z dawnych lat. Pamiętam do dziś jak sen z powiek spędzała mi myśl o tych tragicznych zębatkach. Za każdym razem, gdy wciskałem przycisk "STOP" ogarniał mnie strach, że już więcej mój magnetofon żadnej kasety nie pociągnie... Nie przewijam kaset do dzisiaj na żadnej mojej Unitrze(mam do tego współczesnego tandetnego Elemisa, bądz tradycyjnie ołówek). Chciałbym się jeszcze raz ostatecznie przed zakupem upewnić czy w każdej Darii jest mechanizm oparty na bezzębnych rolkach, tak jak na zdjęciu przedstawionym kilka postów wyżej przez kolegę Sanjose.

0
  • #17 26 Gru 2017 20:57
    Sanjose
    Poziom 26  

To konstrukcja z Lubartowa, oni nie bawili się w zębatki w swoich "konstrukcjach"
    W Condorze jedyną zębatką jest ta, współpracująca ze ślimacznicą od podnoszenia sanek z głowicami.

Czemu tak boisz się mechanizmów z kołami zębatymi? Do wszystkiego można dostać lub dopasować części. Oczywiście mówię o polskich radiomagnetofonach. Problem jest z tymi zachodnimi.

0
  • #18 26 Gru 2017 21:00
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Sanjose napisał:
    To konstrukcja z Lubartowa,
    Daria i Condor to nie do końca konstrukcja z Lubartowa tylko współpraca Lubartowa i czeskiej Tesli.

0
  • #19 26 Gru 2017 21:09
    Sanjose
    Poziom 26  

marian1981.02 napisał:
    Sanjose napisał:
    To konstrukcja z Lubartowa,
    Daria i Condor to nie do końca konstrukcja z Lubartowa tylko współpraca Lubartowa i czeskiej Tesli.

No, efekt współpracy ;).
    Ale jak by nie było w większości ich RM były mechanizmy na rolkach. Czy lepsze? Jak guma była nowa to tak. Po latach guma traci swoje właściwości co powoduje trudności w eksploatacji.

0
  • #20 27 Gru 2017 12:50
    E8600
    Poziom 37  

marian1981.02 napisał:

Tak dokładnie było elektronika przychodziła z Czech a w Lubartowie było to montowane i strojone. W Lubartowie robiono elementy plastikowe (obudowy itd.) na wtryskarkach i lutowano przewody.
    Co do pytań od kolegi kaseciak22 odpowiem tutaj może ktoś skorzysta.
    Silnik jest identyczny tylko ma mniejsze koła pasowe w Darii niż w MK232 (będzie pasować jak przełożysz koło pasowe, które siedzi bardzo ciasno).
    Co do mechanizmu Darii to jest to identyczny jak w K203 Diamant na rolkach ciernych.
    Specjalnie zajrzałem do swojego egzemplarza przez kieszeń kasety widać (zaznaczyłem to na foto).
    2 potencjometry służą do regulacji głośności lewy i prawy kanał natomiast 1 to barwa głosu.
    Płytki drukowane są na kondensatorach Tesli.
    Co do głowic to jak było w tamtych czasach można było spotkać różne egzemplarze (w moim brak opisu na głowicy widocznie ktoś starł czyszcząc alkoholem).
    Co do nakładek na potencjometry to te co kolega podesłał mi na priv są nieco inne od oryginalnych ale powinny pasować.

0
  • #21 27 Gru 2017 13:11
    kaseciak22
    Poziom 16  

A jak jest w kwestii samych potencjometrów? W razie ich wytarcia i charakterystycznego "gruzliczego" trzeszczenia jakie mógłbym wstawić do Darii? Dobre by były właśnie z MK 2XX i pochodnych? Dodatkowo w przyszłości może nadarzyć się u mnie również okazja wymiany głośników. O jakiej maksymalnej mocy mógłbym tam wstawić? Oryginalne głośniczki wiem, że są 3,5 W 4 ohm. Mam na oku już komplecik 2x 5W 4 Ohm. Mówiąc kolokwialnie, Daria "udzwignęłaby" taką moc?
    Najważniejsze, że te nakładki będą pasować. Ewentualnie kupie 3 takie same, zdejmę te oryginalne i założe nowe, tak aby całość była kompletna i dobrze wyglądała.
    A czy teoretycznie jest możliwa zmiana tego koła pasowego? Możliwe, że w przyszłości silnik również będzie musiał ulec wymianie, a akurat silników zamiennych mam dosyć dużo (jeden z Emilii, jeden z MK 232P, jeden z MK 232 i jeden z MK2500)

0
  • #22 27 Gru 2017 13:31
    E8600
    Poziom 37  

kaseciak22 napisał:
    A czy teoretycznie jest możliwa zmiana tego koła pasowego?

Trzeba by mieć ściągacz do RC inaczej pozostaje młotek i imadło.
    Daria powinna dać radę na większych głośnikach ma nawet wyprowadzenie na głośniki zewnętrzne 2x3,5W.
    Co do potencjometrów to są wyraźnie lepsze niż MK232 a czy podejdą od innego modelu nie wiem kwestia rezystancji i rozmiaru.

Potencjometry w moim MK232 wyzionęły ducha na szczęście mam nową płytę na podmiankę z gratów zapasowych. Niestety jest to nowszy model płyty głównej i będę musiał odszyfrować gdzie polutować przewody. Ten nowszy model płyty ma już inne potencjometry mam nadzieję trwalsze. Poniżej płyta zapasowa.

Po znalezieniu dobrej oryginalnej kasety stereo stwierdzam usterkę w mojej Darii. Słabo gra jeden kanał tylko podczas odtwarzania z kasety. Podczas nagrywania z zewnętrznego źródła na podsłuchu jest dobrze na radiu także jest dobrze. Regulacja głowicy 1 śrubką nie pomaga (być może, ktoś mocujące poprzestawiał). Wynika z tego, że głowica winna czy może coś jeszcze do sprawdzenia kolego marian1981.02? Oczywiście głowica na podmianę powinienem znaleźć oryginalną gdzieś w domu.

0
  • #23 27 Gru 2017 15:25
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

E8600 napisał:
    Trzeba by mieć ściągacz do RC inaczej pozostaje młotek i imadło.
    W tym temacie Autor podał inne rozwiązanie (co prawda do ściągania talerzyka z ośki napędu CD, ale ideę można wykorzystać):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html

0
  • #24 27 Gru 2017 15:39
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

E8600 napisał:
    Wynika z tego, że głowica winna czy może coś jeszcze do sprawdzenia

Ciszej to znaczy? Brak wysokich tonów tylko czy ogólnie ciszej? Może być to wina jakiegoś kondensatora w torze audio.

0
  • #25 27 Gru 2017 16:26
    E8600
    Poziom 37  

Ogólnie ciszej na max volume gra tak jak drugi kanał w połowie zakresu dodatkowo szumi na tym cichszym kanale. Być może mogłem coś rozregulować jeśli to możliwe w trakcie przestrajania UKFu. Dzieje się tak tylko przy odczycie z kasety w radiu i przy nagrywaniu jest ok.

0
  • #26 27 Gru 2017 16:58
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

E8600 napisał:
    Być może mogłem coś rozregulować
    Na płytce magnetofonu masz dwa potencjometry R129/229 nie kręciłeś nimi przypadkiem?

0
  • #27 27 Gru 2017 17:26
    E8600
    Poziom 37  

marian1981.02 napisał:
    Na płytce magnetofonu masz dwa potencjometry R129/229 nie kręciłeś nimi przypadkiem?

Chodzi te 33kΩ bo na płytce magnetofonu nie ma innych? Zaglądałem przed chwilą i próbowałem regulować ale żadnych efektów ani poprawy ani pogorszenia. Głowica jest wytarta na całej szerokości taśmy - brakuje powłoki z niklu. Co do ostatecznej diagnozy głowicy to myślałem aby podmienić kanały przewodów na samej głowicy przed demontażem i podmianą gdyż inną głowicę mam już na drugich sankach ustawioną przez fabrykę. Bezpieczniej będzie wymienić całe sanki a to już więcej grzebania. Na razie zależy mi tylko na solidnej diagnozie naprawą się kiedyś zajmę.

Diagnoza już jest głowica padnięta ewidentnie. Zmostkowałem oba kanały na głowicy i oba kanały grają identycznie czyli elektronika jest ok.

0
  • #28 27 Gru 2017 18:36
    kaseciak22
    Poziom 16  

Zaraz to nie te wbudowane głośniki mają moc 3,5 W? W takim raziej jaka jest specyfikacja tych wbudowanych? No nie gadajcie, że jest tam tylko po 1 Wacie jak w "Hani".
    I widzisz kolego E8600, dzięki mojemu tematowi dowiedzałeś się o usterce w swoim radiomagnetofonie. Mam nadzieję, że u mnie coś takiego nie wystąpi póki co.
    W temacie koła pasowego w silniku to próbowałem zrobić to przy pomocy zwykłych kombinerek, ale że szło to dosyć niebezpiecznie, postanowiłem, że wykorzystam metodę z młotkiem i imadłem. Wystarczy takie zwykłe ręczne?
    Jeżeli chodzi o mój MK 232P to skubany dzisiaj się doigrał. Nie wiedząc czemu, na każdym komplecie zębatek coś "haczy" przy odtwarzaniu. Okazało się, że ta oryginalna zębatka straciła właśnie te 3 zęby przez to, że musiała tak zahaczać co każdy obrót. Nie wiem co to może znaczyć, jak na razie zostawiam go sobie na części, żeby przez tą usterke nie stracić żadnej zębatki. Jedyne co mnie w nim pociesza to potencjometry w nienagannym stanie, które mam nadzieję przydadzą się kiedyś w "Darii". Jak sądzicie czy od biedy bym je mógł tam wstawić?
    Tak poza tym, to się zajarałem strasznie kupnem nowego sprzętu, do tego stopnia, że nabyłem dzisiaj aż 21 kaset :D

0
  • #29 27 Gru 2017 19:00
    E8600
    Poziom 37  

kaseciak22 napisał:
    Zaraz to nie te wbudowane głośniki mają moc 3,5 W? W takim raziej jaka jest specyfikacja tych wbudowanych? No nie gadajcie, że jest tam tylko po 1 Wacie jak w "Hani".

Są 1W patrzyłem bo mam rozkręcone radyjko.
    kaseciak22 napisał:
    Wystarczy takie zwykłe ręczne?

Ręczne imadło znaczy? Mocujesz jakiś cienki klucz płaski tak aby podszedł pod koło i wybijasz drugą ośką koło pasowe. Czy jest sens to robić nie wiem bo te silniki są dość trwałe.
    Jako, że z ok 20 kaset znalazłem 3 oryginalne kupione Dolby Stereo i muszę przyznać, że przyzwoicie to nawet gra. Te kasety nagrywane samemu to nie to samo.

0
  • #30 27 Gru 2017 22:34
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

kaseciak22 napisał:
    Nie wiem co to może znaczyć
    Jak to co?> Plastik się starzeje i traci wiązania polimerowe.

0