Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Propozycja robota na PIC16F628.

11 Sie 2005 11:40 1167 3
  • Poziom 11  
    Witam.

Oto propozycja schematu prostego robota opartego na mikrokontrolerze PIC16F628 (następca legendarnego 16F84). Na początek zadaniem tego robota będzie jazda i omijanie przeszkód, wykrywanych przez czujniki na podczerwień.

Sterowanie silniczkami od tacek CD-ROMów przypada wyspecjalizowanemu układowi L293 sterowanemu przez mikrokontroler. Dodatkowy inwerter (74HCT04) umożliwia sterowanie silnikami za pomocą dwóch bitów na każdy silnik.

Żeby cztery pozostałe bramki się nie marnowały, to zostały wykorzystane do generowania nośnej częstotliwości dla diód IR.

Wyjaśnienia wymagają podczerwone fotodiody podłączone do mikrokontrolera. Otóż PIC16F628 jest wyposażony w dwa analogowe komparatory (!), które aż proszą się o wykorzystanie do czujnika przeszkód. Napięcie odniesienia jest podawane przez nastawny rezystor 100kOhm, co ma umożliwić regulacje czułości czujników. Kondensatory 22nF są umieszczone są po to, aby do komparatorów w mikrokontrolerze docierały jedynie impulsy modulowane.

Teraz chciałbym prosić o opinie na temat tego schematu: czy popełniłem jakiś błąd? Czy o czymś zapomniałem?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    1.kondensator 100nf miedzy VDD a VSS przy procku (jak najblizej)

2.zamiast uzywac tych inwerterow przy l293d to moze wykorzystaj piny z procka - bedziesz mogl uzywac hamulca.

3.sygnal dla diod generuj z mikroprocesora - bedzie dokladnie i bez problemow no i pozbywasz sie wogole ze schematu tych inwerterow - polowa ukladu sie upraszcza

4.nie sprawdzalem podlaczenia L293 bo tam masz kaszanke. Przy projektowaniu postaraj sie robic uklad tak, zeby przewody jak najrzadziej sie przecinaly bez polaczenia.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 11  
    MirekCz napisał:
    1.kondensator 100nf miedzy VDD a VSS przy procku (jak najblizej)

Faktycznie, zapomniałem!

MirekCz napisał:
    2.zamiast uzywac tych inwerterow przy l293d to moze wykorzystaj piny z procka - bedziesz mogl uzywac hamulca.

Zastanawiam się, czy nie zrezygnować z l293 i zastosować dwa mostki H...

MirekCz napisał:
    3.sygnal dla diod generuj z mikroprocesora - bedzie dokladnie i bez problemow no i pozbywasz się wogole ze schematu tych inwerterow - polowa ukladu się upraszcza

Swego czasu robiłem pilot na 12F629, więc mam doświadczenie w tym temacie.

Bardzo dziękuje! Niedługo podeśle zmodyfikowaną wersje schematu.

Przy okazji: czy aby czasami za kondendsatorami przy diodach odbiorczych nie trzeba by było dać dodatkowe równolegle podłączone kondesatory filtrujące, np 100nF?
  • Poziom 35  
    Co do l293D.. zalezy co chcesz uzyskac?

Dla mnie L293D to b.prosty i tani uklad, ktory po zamontowaniu na plytce zabiera bardzo malo miejsca w porownaniu z mostkiem H robionym samodzielnie. Dlatego dla malych robotow, gdzie liczy sie wielkosc i waga a zarazem nie potrzeba wysokich pradow ten uklad jest optymalny.

A osobiscie zamiast bawic sie w diody i komparatory wzialbym uklad z listy:
    http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?tme_ses...d=&f_szukaj=tsop44&f_radio=&idp=1
    (patrz tsop 17xx i 48xx)
    Dosyc tanie (<3zl) i b.proste uklady, ktore pieknie przefiltruja za ciebie sygnal.

Zreszta dokladny opis masz tutaj: http://www.lutecki.republika.pl/sumo.htm