Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże wahania ciśnienia w instalacji c.o. - Junkers Cerapur Smart ZWB 28

20 Gru 2017 08:06 1743 16
 • Poziom 4  
  Witam,
  W ostatnich dniach zauważyłem, że na piecu występują duże wahania ciśnienia w układzie c.o. Gdy piec i kaloryfery są zimne, ciśnienie wynosi ok. 1,2 bar, a gdy pracuje i temperatura wzrasta do zadanych 60st ciśnienie podnosi się do ok 2,3-2,5. Z tego co poczytałem problem tkwi najprawdopodobniej w naczyniu wzbiorczym. Proszę o informację, co mogę na to poradzić, czy można naprawić to we własnym zakresie nie będąc specem?
  Z góry dziękuję za pomoc
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Podobnych tematów na elektrodzie przewija się mnóstwo.

  Musisz zamknąć zawory na CO przed i za kotłem. Spuścić wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym sprawdzić manometrem do kół samochodowych ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym wewnątrz kotła. Ciśnienie powinno być większe o 0,3bar niż ciśnienie statyczne instalacji CO, czyli wysokość od kotła do najwyższego grzejnika, ale nie niższe niż 0,7bar.
  Np. wysokość 7 metrów = ciśnienie statyczne 0,7bar, do tego dodajesz 0,3bar i masz ciśnienie poduszki powietrznej 0,7bar+0,3bar=1,0bar i tyle musisz napompować. Po jakimś czasie sprawdź czy ciśnienie nie spadło co może świadczyć o nieszczelnym wentylu lub dziurawej przeponie. Jeśli ciśnienie się utrzymuje to napełniasz kocioł ciśnieniem wyższym o 0,5bar niż to co w naczynku, czyli w naszym przykładzie 1,0bar+0,5bar=1,5bar w instalacji.
  Po spuszczaniu wody z kotła powinno się kocioł odpowietrzyć, ale to już masz w instrukcji kotła.
  Jeśli masz pękniętą/dziurawą przeponę w naczynku to niestety naczynie do wymiany.
 • Poziom 4  
  Dzięki za odpowiedź.
  Jednak nie wiem do końca jak z ta wysokością. Instalacja znajduje się w mieszkaniu, piec jest na ścianie jakieś 1-1,5m wyżej jak kaloryfery podokienne, a biorąc pod uwagę kaloryfer w łazience to na podobnej wysokości. Oczywiście napędza to pompa. Jak więc to liczyć?
 • Poziom 33  
  Czyli nic nie liczysz bo i tak nie masz żadnej "wysokości". Napełnienie powietrza powinno wynieść ~0,7bar w naczynku a wody w instalacji ~1,2bar
 • Moderator
  Miałem podobną sytuację w kotle Junkers Cerastar - niestety, przepona w naczyniu była pęknięta.
 • Poziom 4  
  Ile może kosztować takie naczynie w razie czego? Nie potrafię wygooglać konkretnego do tego modelu.
  Poza tym teraz średnia pora przedświąteczna na naprawy... Można jeszcze zostawić żeby pohulał z miesiąc bo pod koniec stycznia miałbym czas i możliwości się tym zająć? Z zasadzie 2 tyg z tego nie będzie pracował bo wyjeżdżam (jedynie podtrzymanie).
 • Poziom 33  
  Jak wyjeżdżasz to lepiej to zrobić przed wyjazdem. Bo nigdy nie znasz dnia ani godziny kiedy kocioł się wyłączy.
 • Moderator
  Cena oryginalnego naczynia to kilkaset zł (nie pamiętam dokładnie, ile kosztowało do mojego kotła, ale trzeba liczyć raczej nie mniej niż 300-400 zł).
  Jeśli będziesz używać kotła przy wysokim ciśnieniu rzędu 2,5 bara, może zadziałać zawór bezpieczeństwa - upuści nadmiar ciśnienia.

  Czy to naczynie z załącznika? Oznaczenie modelu się zgadza?
  Duże wahania ciśnienia w instalacji c.o. - Junkers Cerapur Smart ZWB 28Naczynie w...iorcze.PNG Download (47.58 kB)
 • Poziom 4  
  Nie otwierałem pieca póki co ale z oznaczeń faktycznie wygląda, że to o takie chodzi. Dasz namiar na niego?
  Zawór bezpieczeństwa póki co suchy cały czas. Raczej przez ten czas nie będzie pracował w ogóle (aż tak się nie wychłodzi) a włączy w dzień przyjazdu żeby nagrzać.
  A taka wymiana jest możliwa we własnym zakresie? Czy raczej fachowiec? Kiedyś sam wymieniałem czujnik przepływu i dałem radę:)
 • Pomocny post
  Moderator
  Uzupełnij nazwę modelu kotła o cyfrę i literę na końcu (np. 3A, 3C, 5C), znajdziesz go prawdopodobnie na wewnętrznej stronie odchylanej pokrywy lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Trzeba się upewnić, że naczynie będzie pasowało do konkretnego modelu.

  Wymiana jest możliwa we własnym zakresie. Naczynie montuje się mechanicznie w kotle i przyłącza do jego instalacji hydraulicznej. Jeśli w zakupionym naczyniu nie ma zaworu odpowietrzającego, należy go przenieść ze starego naczynia, chyba że jest niesprawny.

  Przykładowe naczynie do modelu Cerapur Smart ZWB 28 3A kosztuje w Germanii ok. 480 zł, w Polsce będzie podobnie.
 • Poziom 4  
  Pełny nr tego pieca to ZWB28-3C23S5300 czyli jest to 3C. Wróciłem z dłuższego wyjazdu, z piecem nic się nie stało w czasie podtrzymania i teraz chciałbym się wziąć do wymiany w najbliższym czasie. Gdzie można nabyć naczynie do tego pieca? Czy ktoś mógłby wspomóc ew. linkiem, bo sam nie potrafię nic takiego wygooglać
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Cena naczynia 466,17 zł brutto do ZWB28-3C.
 • Moderator
  Naczynie można po wymontowaniu próbować napompować, aby mieć całkowitą pewność, że jest uszkodzone. Powietrze będzie uchodzić przez pękniętą membranę.

  Kolega post wyżej podał cenę, więc pewnie takim naczyniem dysponuje.
 • Poziom 36  
  Kamazzo napisał:
  Jednak nie wiem do końca jak z ta wysokością. Instalacja znajduje się w mieszkaniu, piec jest na ścianie jakieś 1-1,5m wyżej jak kaloryfery podokienne

  Bierzesz pod uwagę wysokość między najniższym, a najwyższym punktem instalacji c.o.
  Dla ułatwienia możesz brać pod uwagę wysokość mieszkania, choć wiadomo, że faktyczna wysokość statyczna instalacji c.o. będzie mniejsza, bo raczej mało ma instalację tuż przy podłodze i tuż przy suficie.
  Z opisu wynika, że u Ciebie wysokość statyczna instalacji to niecałe 2,5m, co daje 0,25 bar + nadmiar 0,3bar = 0,55bar ciśnienia początkowego w naczyniu ale skoro minimalne ciśnienie wynosi ok. 0,75 bar to spokojnie starcza to do jednopoziomowych mieszkań/domów i wtedy nie musisz liczyć żadnej wysokości.

  Liczenie ciśnienia statycznego instalacji może mieć znaczenie dopiero dla instalacji co najmniej 2-poziomowych.

  Kamazzo napisał:
  teraz chciałbym się wziąć do wymiany w najbliższym czasie.

  Cały czas piszesz o chęci wymiany naczynia, a jeszcze ani razu nie wspomniałeś, czy próbowałeś naczynie napełnić powietrzem i potwierdziłeś, że przepona jest faktycznie dziurawa.
  Powietrze w naczyniu przeponowym analogicznie jak w oponach samochodowych trzeba cyklicznie monitorować i w razie potrzeby uzupełniać.
  Czasem przepona i naczynie jest OK, a wadliwy jest zaworek, więc w pierwszej kolejności warto go wymienić na nowy i uzupełnić ciśnienie w naczyniu po spuszczeniu wody z kotła i przy otwartym zaworze spustowym.
  W moim kotle nominalne ciśnienie naczynia wynosi 0,75 bar i mam mieszkanie jednopoziomowe ale uwzględniając potencjalne drobne ubytki w trakcie eksploatacji to osobiście pompuję naczynie do ok. 0,9-1,0 bar (mam 2 ciśnieniomierze i ich wskazania różnią się o ok. 0,05-0,1 bar).

  Wyżej kolega ls_77 pisał, że ciśnienie w instalacji c.o. ma być o 0,5bar wyższe od ciśnienia w naczyniu ale ja przyjmuję zalecenia Reflexa (producenta naczyń przeponowych), gdzie mowa jest o różnicy 0,3 bar.
  Dlatego jeśli w naczyniu jest 0,9-1,0 to na kotle ma być 1,2-1,3 bar. Ja mam na kotle manometr z podziałką o dokładności 0,2 bar to ustawiam sobie 1,4 bar.
 • Poziom 4  
  Rodzina wyjechała na ferie, więc zabrałem się za piec bez ryzyka, że będą siedzieć w zimnym domu:) Zrobiłem wszystkie zgodnie z Waszymi instrukcjami i po godzinie odpaliłem piec. Póki co (kilkanaście godzin) wszystko chodzi ok. Ciśnienie na piecu jest ok 1,4 bar, a wahania śladowe (w granicy 0,1 bar). Tak więc dziękuję wszystkim wypowiadającym się za pomoc i mam nadzieję, że nic się nie będzie już działo z ciśnieniem.
  Zastanawia mnie jednak jeszcze jedna rzecz; z pieca przez zawór spustowy zeszło na oko z 6-7l wody. Po napompowaniu naczynia do instalacji dopuściłem niewielką ilość, żeby osiągnąć 1,4 bar. Czy dobrze rozumuje, że ta woda zeszła z naczynia i została zastąpiona powietrzem? Instalacja wygląda na dobrze odpowietrzoną.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Kamazzo napisał:
  Czy dobrze rozumuje, że ta woda zeszła z naczynia i została zastąpiona powietrzem?

  Tak, dobrze rozumujesz, więcej powietrza w naczyniu to trochę mniej zimnej wody w układzie, dzięki temu po nagrzaniu wody w układzie to jest jeszcze miejsce w naczyniu na efekt zwiększania objętości nagrzanej wody. Naczynie przeponowe wbudowane w Twój kocioł ma 12 l (wg danych technicznych ZWB 28-5C), więc dodatkowe kilka litrów wody przy braku powietrza w naczyniu jest realne i wszystko się zgadza.
 • Poziom 4  
  Mija tydzień, wszystko działa, wobec czego jeszcze raz dziękuję i zamykam temat:)