Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże wahania ciśnienia w instalacji c.o. - Junkers Cerapur Smart ZWB 28

Kamazzo 20 Gru 2017 08:06 981 16
  • #1 20 Gru 2017 08:06
    Kamazzo
    Poziom 3  

Witam,
    W ostatnich dniach zauważyłem, że na piecu występują duże wahania ciśnienia w układzie c.o. Gdy piec i kaloryfery są zimne, ciśnienie wynosi ok. 1,2 bar, a gdy pracuje i temperatura wzrasta do zadanych 60st ciśnienie podnosi się do ok 2,3-2,5. Z tego co poczytałem problem tkwi najprawdopodobniej w naczyniu wzbiorczym. Proszę o informację, co mogę na to poradzić, czy można naprawić to we własnym zakresie nie będąc specem?
    Z góry dziękuję za pomoc

0 16
  • Pomocny post
    #2 20 Gru 2017 08:55
    ls_77
    Poziom 28  

Podobnych tematów na elektrodzie przewija się mnóstwo.

Musisz zamknąć zawory na CO przed i za kotłem. Spuścić wodę z kotła i przy otwartym zaworze spustowym sprawdzić manometrem do kół samochodowych ciśnienie powietrza w naczyniu przeponowym wewnątrz kotła. Ciśnienie powinno być większe o 0,3bar niż ciśnienie statyczne instalacji CO, czyli wysokość od kotła do najwyższego grzejnika, ale nie niższe niż 0,7bar.
    Np. wysokość 7 metrów = ciśnienie statyczne 0,7bar, do tego dodajesz 0,3bar i masz ciśnienie poduszki powietrznej 0,7bar+0,3bar=1,0bar i tyle musisz napompować. Po jakimś czasie sprawdź czy ciśnienie nie spadło co może świadczyć o nieszczelnym wentylu lub dziurawej przeponie. Jeśli ciśnienie się utrzymuje to napełniasz kocioł ciśnieniem wyższym o 0,5bar niż to co w naczynku, czyli w naszym przykładzie 1,0bar+0,5bar=1,5bar w instalacji.
    Po spuszczaniu wody z kotła powinno się kocioł odpowietrzyć, ale to już masz w instrukcji kotła.
    Jeśli masz pękniętą/dziurawą przeponę w naczynku to niestety naczynie do wymiany.

0
  • #3 20 Gru 2017 09:31
    Kamazzo
    Poziom 3  

Dzięki za odpowiedź.
    Jednak nie wiem do końca jak z ta wysokością. Instalacja znajduje się w mieszkaniu, piec jest na ścianie jakieś 1-1,5m wyżej jak kaloryfery podokienne, a biorąc pod uwagę kaloryfer w łazience to na podobnej wysokości. Oczywiście napędza to pompa. Jak więc to liczyć?

0
  • #4 20 Gru 2017 11:51
    ls_77
    Poziom 28  

Czyli nic nie liczysz bo i tak nie masz żadnej "wysokości". Napełnienie powietrza powinno wynieść ~0,7bar w naczynku a wody w instalacji ~1,2bar

0
  • #5 21 Gru 2017 00:31
    Felini
    Poziom 21  

Miałem podobną sytuację w kotle Junkers Cerastar - niestety, przepona w naczyniu była pęknięta.

0
  • #6 21 Gru 2017 07:04
    Kamazzo
    Poziom 3  

Ile może kosztować takie naczynie w razie czego? Nie potrafię wygooglać konkretnego do tego modelu.
    Poza tym teraz średnia pora przedświąteczna na naprawy... Można jeszcze zostawić żeby pohulał z miesiąc bo pod koniec stycznia miałbym czas i możliwości się tym zająć? Z zasadzie 2 tyg z tego nie będzie pracował bo wyjeżdżam (jedynie podtrzymanie).

0
  • #7 21 Gru 2017 07:55
    ls_77
    Poziom 28  

Jak wyjeżdżasz to lepiej to zrobić przed wyjazdem. Bo nigdy nie znasz dnia ani godziny kiedy kocioł się wyłączy.

0
  • #8 21 Gru 2017 11:44
    Felini
    Poziom 21  

Cena oryginalnego naczynia to kilkaset zł (nie pamiętam dokładnie, ile kosztowało do mojego kotła, ale trzeba liczyć raczej nie mniej niż 300-400 zł).
    Jeśli będziesz używać kotła przy wysokim ciśnieniu rzędu 2,5 bara, może zadziałać zawór bezpieczeństwa - upuści nadmiar ciśnienia.

Czy to naczynie z załącznika? Oznaczenie modelu się zgadza?
    Duże wahania ciśnienia w instalacji c.o. - Junkers Cerapur Smart ZWB 28Naczynie w...iorcze.PNG Download (47.58 kB)

0
  • #9 21 Gru 2017 12:20
    Kamazzo
    Poziom 3  

Nie otwierałem pieca póki co ale z oznaczeń faktycznie wygląda, że to o takie chodzi. Dasz namiar na niego?
    Zawór bezpieczeństwa póki co suchy cały czas. Raczej przez ten czas nie będzie pracował w ogóle (aż tak się nie wychłodzi) a włączy w dzień przyjazdu żeby nagrzać.
    A taka wymiana jest możliwa we własnym zakresie? Czy raczej fachowiec? Kiedyś sam wymieniałem czujnik przepływu i dałem radę:)

0
  • Pomocny post
    #10 21 Gru 2017 17:16
    Felini
    Poziom 21  

Uzupełnij nazwę modelu kotła o cyfrę i literę na końcu (np. 3A, 3C, 5C), znajdziesz go prawdopodobnie na wewnętrznej stronie odchylanej pokrywy lub w innym łatwo dostępnym miejscu. Trzeba się upewnić, że naczynie będzie pasowało do konkretnego modelu.

Wymiana jest możliwa we własnym zakresie. Naczynie montuje się mechanicznie w kotle i przyłącza do jego instalacji hydraulicznej. Jeśli w zakupionym naczyniu nie ma zaworu odpowietrzającego, należy go przenieść ze starego naczynia, chyba że jest niesprawny.

Przykładowe naczynie do modelu Cerapur Smart ZWB 28 3A kosztuje w Germanii ok. 480 zł, w Polsce będzie podobnie.

0
  • #11 10 Sty 2018 11:31
    Kamazzo
    Poziom 3  

Pełny nr tego pieca to ZWB28-3C23S5300 czyli jest to 3C. Wróciłem z dłuższego wyjazdu, z piecem nic się nie stało w czasie podtrzymania i teraz chciałbym się wziąć do wymiany w najbliższym czasie. Gdzie można nabyć naczynie do tego pieca? Czy ktoś mógłby wspomóc ew. linkiem, bo sam nie potrafię nic takiego wygooglać

0
  • #12 10 Sty 2018 20:38
    serwisszulborski.pl
    Specjalista - systemy grzewcze

Cena naczynia 466,17 zł brutto do ZWB28-3C.

0
  • #13 11 Sty 2018 15:14
    Felini
    Poziom 21  

Naczynie można po wymontowaniu próbować napompować, aby mieć całkowitą pewność, że jest uszkodzone. Powietrze będzie uchodzić przez pękniętą membranę.

Kolega post wyżej podał cenę, więc pewnie takim naczyniem dysponuje.

0
  • #14 12 Sty 2018 13:07
    BUCKS
    Poziom 31  

Kamazzo napisał:
    Jednak nie wiem do końca jak z ta wysokością. Instalacja znajduje się w mieszkaniu, piec jest na ścianie jakieś 1-1,5m wyżej jak kaloryfery podokienne

Bierzesz pod uwagę wysokość między najniższym, a najwyższym punktem instalacji c.o.
    Dla ułatwienia możesz brać pod uwagę wysokość mieszkania, choć wiadomo, że faktyczna wysokość statyczna instalacji c.o. będzie mniejsza, bo raczej mało ma instalację tuż przy podłodze i tuż przy suficie.
    Z opisu wynika, że u Ciebie wysokość statyczna instalacji to niecałe 2,5m, co daje 0,25 bar + nadmiar 0,3bar = 0,55bar ciśnienia początkowego w naczyniu ale skoro minimalne ciśnienie wynosi ok. 0,75 bar to spokojnie starcza to do jednopoziomowych mieszkań/domów i wtedy nie musisz liczyć żadnej wysokości.

Liczenie ciśnienia statycznego instalacji może mieć znaczenie dopiero dla instalacji co najmniej 2-poziomowych.

Kamazzo napisał:
    teraz chciałbym się wziąć do wymiany w najbliższym czasie.

Cały czas piszesz o chęci wymiany naczynia, a jeszcze ani razu nie wspomniałeś, czy próbowałeś naczynie napełnić powietrzem i potwierdziłeś, że przepona jest faktycznie dziurawa.
    Powietrze w naczyniu przeponowym analogicznie jak w oponach samochodowych trzeba cyklicznie monitorować i w razie potrzeby uzupełniać.
    Czasem przepona i naczynie jest OK, a wadliwy jest zaworek, więc w pierwszej kolejności warto go wymienić na nowy i uzupełnić ciśnienie w naczyniu po spuszczeniu wody z kotła i przy otwartym zaworze spustowym.
    W moim kotle nominalne ciśnienie naczynia wynosi 0,75 bar i mam mieszkanie jednopoziomowe ale uwzględniając potencjalne drobne ubytki w trakcie eksploatacji to osobiście pompuję naczynie do ok. 0,9-1,0 bar (mam 2 ciśnieniomierze i ich wskazania różnią się o ok. 0,05-0,1 bar).

Wyżej kolega ls_77 pisał, że ciśnienie w instalacji c.o. ma być o 0,5bar wyższe od ciśnienia w naczyniu ale ja przyjmuję zalecenia Reflexa (producenta naczyń przeponowych), gdzie mowa jest o różnicy 0,3 bar.
    Dlatego jeśli w naczyniu jest 0,9-1,0 to na kotle ma być 1,2-1,3 bar. Ja mam na kotle manometr z podziałką o dokładności 0,2 bar to ustawiam sobie 1,4 bar.

1
  • #15 30 Sty 2018 08:17
    Kamazzo
    Poziom 3  

Rodzina wyjechała na ferie, więc zabrałem się za piec bez ryzyka, że będą siedzieć w zimnym domu:) Zrobiłem wszystkie zgodnie z Waszymi instrukcjami i po godzinie odpaliłem piec. Póki co (kilkanaście godzin) wszystko chodzi ok. Ciśnienie na piecu jest ok 1,4 bar, a wahania śladowe (w granicy 0,1 bar). Tak więc dziękuję wszystkim wypowiadającym się za pomoc i mam nadzieję, że nic się nie będzie już działo z ciśnieniem.
    Zastanawia mnie jednak jeszcze jedna rzecz; z pieca przez zawór spustowy zeszło na oko z 6-7l wody. Po napompowaniu naczynia do instalacji dopuściłem niewielką ilość, żeby osiągnąć 1,4 bar. Czy dobrze rozumuje, że ta woda zeszła z naczynia i została zastąpiona powietrzem? Instalacja wygląda na dobrze odpowietrzoną.

0
  • Pomocny post
    #16 30 Sty 2018 10:10
    BUCKS
    Poziom 31  

Kamazzo napisał:
    Czy dobrze rozumuje, że ta woda zeszła z naczynia i została zastąpiona powietrzem?

Tak, dobrze rozumujesz, więcej powietrza w naczyniu to trochę mniej zimnej wody w układzie, dzięki temu po nagrzaniu wody w układzie to jest jeszcze miejsce w naczyniu na efekt zwiększania objętości nagrzanej wody. Naczynie przeponowe wbudowane w Twój kocioł ma 12 l (wg danych technicznych ZWB 28-5C), więc dodatkowe kilka litrów wody przy braku powietrza w naczyniu jest realne i wszystko się zgadza.

0
  • #17 05 Lut 2018 13:35
    Kamazzo
    Poziom 3  

Mija tydzień, wszystko działa, wobec czego jeszcze raz dziękuję i zamykam temat:)

0