Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słuchawki BT Philips - trudność w skonfigurowaniu słuchawek z OTV

Preskaler 20 Gru 2017 13:05 213 8
  • #1 20 Gru 2017 13:05
    Preskaler
    Poziom 37  

Dopadła i mnie zemsta "współczesnej techniki". Dostałem w prezencie słuchawki Philips BT Flite TM SHB 4805 ( https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/philips/shb4805rg/instrukcja ) i w oryginale nie ma instrukcji po polsku, a instrukcje z internetu podają je z dodatkowym oznaczeniem RG (np.) lub innymi literkami. Nie mam pojęcia co oznaczają te dodatkowe oznaczenia? Z opisu dowiaduję się, że ten mój typ obsługuje BT 4.1 lecz nie wiem czy też obsłuży inne systemy (czy jest kompatybilny z innymi?).
    Zamówiłem w sklepie adapter (USB) BT 4.0 ale nie podjął współpracy ze słuchawkami. Czy np. takie urządzenie z aukcji: nadajnik-i-odbiornik-bluetooth-4-1-havit-h zapewni mi prawidłową współpracę OTV z moimi słuchawkami? Są też inne tego typu ustrojstwa i to nawet takie, że mogą być ładowane z USB podczas ich eksploatacji ale opisy są tak skromne (aby nie napisać - wstydliwe), że z nich wiele się nie można dowiedzieć. Moje pytanie dotyczy właśnie tych wszystkich problemów z kompatybilnością systemów BT (2.0, 3.0, 4.0 i te jeszcze dodatkowe cyferki po kropce). Jak to w końcu z tym jest? Moja wiedza informatyczne jest... żadna.

0 8
  • Pomocny post
    #2 20 Gru 2017 14:50
    Polon_us
    Poziom 40  

Preskaler napisał:
    Z opisu dowiaduję się, że ten mój typ obsługuje BT 4.1 lecz nie wiem czy też obsłuży inne systemy (czy jest kompatybilny z innymi?).

Systemy BT są wstecznie kompatybilne i nie powinno być kłopotu jeśli mówimy o połączeniu audio np. z telewizorem/nadajnikiem.
    Preskaler napisał:
    Zamówiłem w sklepie adapter (USB) BT 4.0 ale nie podjął współpracy ze słuchawkami.

Zdziwiłbym się, gdyby zadziałał. Wyjaśniam powody.

Generalnie, u zarania BT aby dwa urządzenia skomunikowały się np. telefony, na wyświetlaczach tych telefonów potrzeba była potwierdzenia kodów. Kodów, które te telefony przesyłały między sobą.
    Później, wymóg ten został uproszczony dla sytuacji, kiedy jedno z urządzeń nie miało żadnej lub bardzo ograniczoną możliwość "komunikacji" z homo sapiens :)
    Przykładem takiego układu są słuchawki bezprzewodowe + telefon.
    Wystarczyło wybrać na ekranie telefonu owe słuchawki i proces skojarzenia tych urządzeń był kompletny.

Problem pojawia się i co kolega tu doświadcza, kiedy dwa urządzenia nie mają żadnego "interfejsu" do interakcji z człowiekiem, który by umożliwiał potwierdzenie skomunikowania się tych urządzeń.
    Jestem przekonany, że ów zakupiony nadajnik BT nie ma żadnego ekranu czy też wyświetlacza.

Z tych też powodów wprowadzono nową metodą komunikacji urządzeń BT - w skrócie NFC (Near Field Communication).
    Urządzenie wyposażone w ten tryb mają dodatkowo przycisk oznaczony tym skrótem tj. NFC.
    Jeżeli mamy sytuację jak u kolegi i obydwa urządzenia mają wbudowane NFC, to wystarczy zbliżyć je do siebie (max. 30 cm)
    i jednocześnie nacisnąć wspomniany przycisk na obydwu urządzeniach. I to wszystko.

Nie wiem, czy wspomniany nadajnik ma wbudowany ten standard skomunikowania się, ale wiem, że darowane słuchawki nie mają tego trybu.
    Nadają się do telefonu, telewizora z wbudowanym BT, itp.

Może ofiarodawca będzie skłonny wymienić je na takie, które będą miały wbudowane NFC?

Mam nadzieję, że co nieco rozjaśniłem sytuację :)

0
  • #3 20 Gru 2017 17:30
    Preskaler
    Poziom 37  

Polon_us napisał:

................
    Nie wiem, czy wspomniany nadajnik ma wbudowany ten standard skomunikowania się, ale wiem, że darowane słuchawki nie mają tego trybu.
    Nadają się do telefonu, telewizora z wbudowanym BT, itp.

Może ofiarodawca będzie skłonny wymienić je na takie, które będą miały wbudowane NFC?

Mam nadzieję, że co nieco rozjaśniłem sytuację :)

Wspomniany nadajnik a właściwie nadajnik/odbiornik (bo komunikacja powinna się odbywać w obie strony) nie miał żadnego przycisku i był wielkości 1/3 pendrive. W załączniku jest podobny pod Nr. 2
    Wymianę brałem pod uwagę ale wolał bym już nie kłopotać ofiarodawcy mieszkającego ponad 800 km ode mnie. Dlatego też staram się znaleźć inne rozwiązanie. Nie wiem jak rozumieć "kompatybilność wsteczną"? Czy moje słuchawki BT 4,1 będą współpracowały z nadajnikiem np. 2.1 czy może odwrotnie? Nadajnik musi być wyższego numeru a słuchawki niższego?
    Czy z tych oznaczonych w załączniku jako Nr. 1 i Nr. 3 może się coś nadać do współpracy z tymi słuchawkami? A może jeszcze coś całkiem innego?
    Słuchawki BT Philips - trudność w skonfigurowaniu słuchawek z OTVBT.jpg Download (651.57 kB)

0
  • #4 20 Gru 2017 18:23
    Polon_us
    Poziom 40  

Preskaler napisał:
    Nie wiem jak rozumieć "kompatybilność wsteczną"?

Kompatybilność wsteczna - oznacza to, ze urządzenia danego standardu (tutaj BT) o wyższej wersji samo przystosuje się do współpracy z urządzeniem o niższej wersji.
    Nie ma znaczenia czy słuchawki będą BT4.1, a nadajnik 2.1 lub odwrotnie.

Przyznam, że nie sprawdzałem tych podanych nadajników/odbiorników BluTooth.
    Jak napisałem powyżej, słuchawki są problemem, jeśli mówimy o podłączeniu do telewizora.
    Gdyby telewizor miał wbudowany BT, to nie byłoby żadnego kłopotu.
    Gdyby słuchawki miały wbudowane gniazdo wejściowe audio, to można byłoby coś pomyśleć.

Jak na razie nie mam żadnego pomysłu, jak rozwiązać ten problem.

I tak na uboczu, dlaczego
    Preskaler napisał:
    a właściwie nadajnik/odbiornik (bo komunikacja powinna się odbywać w obie strony)

W układzie telewizor -> słuchawki jest to komunikacja jednostronna moim zdaniem.
    Telewizor nadaje, słuchawki odbierają.

Proszę podać model telewizora.

0
  • #5 21 Gru 2017 04:07
    Preskaler
    Poziom 37  

Polon_us napisał:

W układzie telewizor -> słuchawki jest to komunikacja jednostronna moim zdaniem.
    Telewizor nadaje, słuchawki odbierają.

No niby tak ale do konfiguracji z komputerem musi być chyba ta obustronna komunikacja? W opisie o tym wspominają, że pierwsza konfiguracja może trwać nieco dłużej a kolejne już odbywają się szybko. Jeśli natomiast użyjemy urządzenia Nr. 3 lub Nr. 1 to wtedy OTV jest tylko źródłem sygnału "audio" a urządzenie konfiguruje się ze słuchawkami lub innym BT. I dlatego musi mieć zasilanie. Tak wynika z opisów.
    Polon_us napisał:

Proszę podać model telewizora.

Mój OTV to Samsung UE55ES8000 (smart).

0
  • #6 21 Gru 2017 07:43
    Polon_us
    Poziom 40  

Przejrzałem generalnie problem parowania słuchawek BT bez NFC, jak i specyfikację urządzeń zamieszczonych w wpisie kolegi.
    Musiałem zweryfikować/rozszerzyć swoją znajomość tego tematu :)

Urządzenia #1 i #3 wyglądają bardzo obiecująco.
    Także urządzenie #2 zwróciłbym do sklepu i zaopatrzył się w urządzenie #1 - to jest mój typ.
    I postępować ściśle wg instrukcji obu urządzeń - ma tu na myśli proces skomunikowania nadajnika z słuchawkami.
    Jeżeli byłyby jakieś kłopoty to proszę dać znać.

I uwaga ogólna. Postęp idzie tak szybko i nie spodziewałem się, że tego rodzaju urządzenie mimo nie posiadania NFC jednak może skomunikować się np. z słuchawkami.
    Wykorzystano tu, że urządzenia typu słuchawki mają domyślnie wprowadzony dość prosty kod typu "0000" i nadajniki BT wykorzystują ten fakt.
    I po przyjęciu tego kodu akceptują komunikację, w tym przypadku z słuchawkami.
    Stąd możliwe jest jednak sparowanie tych urządzeń.

Mea culpa - mam na myśli wcześniejsze wpisy.

0
  • #7 21 Gru 2017 09:43
    Preskaler
    Poziom 37  

Urządzenie #2 zostało zwrócone, nie bez kłopotów ale jednak przyjęto je do sklepu. Też się skłaniam do zakupu tego #1 lub #2. Niepokoi mnie jednak to, czy na prawdę te urządzenia są kompatybilne z moimi słuchawkami? Na #1 jest podany typ B2 i myślę, że to może być BT 2.0.
    #3 natomiast wyraźnie pisze, że obsługuje BT 4.1 z AptX z Low Latency i to bardziej mnie przekonuje do tego, że te moje słuchawki będą z nim współpracowały.

Jeszcze raz bardzo gorąco dziękuję za porady i stracony czas. Jestem już znacznie mądrzejszy po zapoznaniu się z wyjaśnieniami i po pposzperaniu trochę po internecie, ukierunkowany przez kolegę "Polon_us'a".
    A oto specyfikacja produktu:
    Słuchawki BT Philips - trudność w skonfigurowaniu słuchawek z OTVOpis B..jpg Download (634.2 kB)

0
  • #8 21 Gru 2017 13:54
    Polon_us
    Poziom 40  

Nie podzielam tych obaw, ale kolega postąpi jak uważa.
    oba urządzenia - #1 i #3 powinny działać.
    Proces parowania słuchawek i nadajnika jest co nieco kłopotliwy, ale do ogarnięcia :)
    I tylko raz trzeba to zrobić, później już nie będzie potrzeby.

0
  • #9 21 Gru 2017 15:26
    Preskaler
    Poziom 37  

Na razie nie zamawiam nic i odkładam na po świętach całe przedsięwzięcie bo wyjeżdżam i nie wiem kiedy wrócę? Skonfigurowałem natomiast słuchawki z telefonem i działają OK. Nie będzie konieczna wymiana ich przez ofiarodawcę. Myślę, że konfiguracja z tym urządzeniem też się powiedzie.

0