Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re:Kondensatory Sanyo vintage - Czy ktoś kojarzy kondensatory Sanyo - lata 70-te

slavq 20 Gru 2017 13:45 513 7
  • #1 20 Gru 2017 13:45
    slavq
    Poziom 8  

Czy ktoś kojarzy stare kondensatory Sanyo - z lat 70-tych? Wyglądają jak elektrolityczne, często są na bardzo niskie pojemności, opisywane np. jako 0,1uF .. i inne - stosowane w torach audio lepszych wzmacniaczy.
    Pytanie brzmi: co to są za kondensatory? Kiedyś myślałem, że to zwykłe elektrolity. Jednak rozbebeszyłem taki i w środku ukazało się coś innego: nie był to zwój, lecz coś jakby czarne tworzywo, w którym zatopiono okładziny.
    Jeszcze bardziej byłem zaskoczony, gdy kiedyś w jakiejś instrukcji serwisowej (być może sansui) właśnie te kondensatory nie były oznaczone jako elektrolityczne (są to kondensatory spolaryzowane).
    Możemy je spotkać w Pioneer są 8500, 8500II.
    Zastanawia mnie czy są to kondensatory, które ulegają starzeniu.
    W Pioneerze po przełączeniu włącznika direct następuje dość wyraźne przesunięcie sceny - rozumiem, że różnica brzmienia musi być, ponieważ przedwzmacniacz jest bardzo rozbudowany, jednak nie powinno następować tak wyraźne przesunięcie np. wokalu pomiędzy kanałami.
    W takim wypadku najczęściej podejrzewam kondensatory, a te niebieskie to jedyne, których nie wymieniłem. Czy warto?
    Czy zastępować je czymś jak elna silmic, czy też raczej przy tych zupełnie drobnych wartościach zakładać wimę?
    A może są to stałe, trwałe kondensatory i pozostawić je na miejscu?

Dodano po 14 [minuty]:

Kondensatory w jasno-niebieskiej koszulce, napis Sanyo.

0 7
  • #2 20 Gru 2017 13:54
    goldi74
    Poziom 43  

Jeżeli są polaryzowane to bardzo możliwe, że są to kondensatory tantalowe.

0
  • #3 21 Gru 2017 13:38
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Czy ciężko jest podać konkrety typu model sprzętu i numer komponentu ...

0
  • #4 01 Sty 2018 09:30
    slavq
    Poziom 8  

wcale nie jestem pewien czy to pomoże:
    W schemacie poneer sa 8500 -
    c1, c2 - electrolytic 0,33uf 25v (CSSA R33M 25)

ale w schemacie akai am 2200 te same kondensatory:
    na płytce Main Amplifier:
    kondensatory C10 - ( tak samo wyglądają jak w pioneer, ten sam typ oznaczeń)
    EC557155 solid aluminum/C. 1uF(M) 10WV (vert. type)

Po rozdłubaniu - nie jest to zwój, tylko ciało stałe , czarne tworzywo. czy to się może starzeć?

0
  • #5 01 Sty 2018 14:15
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Zatem pobierz serwisówkę SA-8500 i odczytaj typ :)

0
  • #6 01 Sty 2018 20:35
    slavq
    Poziom 8  

no własnie to odczyt z serwisówki
    - wyglądają jak elektrolity
    - w dwóch różnych serwisówkach opisane w różny sposób elektrolityczny / solid
    - po rozdłubaniu nie wyglądaja jak elektrolit
    Po przesledzeniu różnych wątków na audiokarmie widzę, że zastepują je elektrolitami- generalnie widzę, że je zastepują (więc raczej nie bez powodu)

0
  • #7 01 Sty 2018 23:04
    SERVICE-AV
    Poziom 39  

Czyli to nie nasz "ulubiony" elektrolityczny, aluminiowy, zwijany a kondensator polimerowy zawierający stały elektrolit.

0
  • #8 02 Sty 2018 07:00
    slavq
    Poziom 8  

jakie kondensatory w takim razie byłyby najlepszym zamiennikiem?
    Czy te kondensatory się starzeją?

0