Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat tablicy rozdzielczej dla domu jednorodzinnego, proszę o sprawdzenie

20 Gru 2017 13:48 10368 44
  • Poziom 5  
    Witam,

Bardzo proszę szanownych użytkowników o wypowiedzenie się na temat tej instalacji tablicy rozdzielczej dla domku jednorodzinnego. W temat obwodów elektrycznych nie będę wchodził jedynie bardzo proszę o komentarz w sprawie samej skrzynki, rozdzielenia faz i zabezpieczeń.
    Otóż taki mam właśnie projekt mojej instalacji elektrycznej wykonany przez projektanta. Dla ułatwienia dla siebie schemat przerzuciłem na wersję łatwiejszą do przetrawienia. Proszę o sprawdzenie czy schemat zgadza się z wersją graficzną.

Uważam osobiście że projektant przesadził z ilością różnicówek...

Czy przepięciówkę podłącza się do bloku rozdzielczego w ten sposób jak na rysunku ?

Dziękuję z góry wszystkim za pomoc

Schemat tablicy rozdzielczej dla domu jednorodzinnego, proszę o sprawdzenieSchemat tablicy rozdzielczej dla domu jednorodzinnego, proszę o sprawdzenieSchemat tablicy rozdzielczej dla domu jednorodzinnego, proszę o sprawdzenie
  • IGE-XAO
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Po co Ci te bloki rozdzielcze na przewodach fazowych między RCD a wyłącznikami :?: takie łączenie wykonuje sie listwą grzebieniową 1 fazową.

Wyłącznik główny 4P jest niewłaściwy i wprowadza zagrożenie.

Jak to rozumieć na aparacie C16 a w nawiasie B13 :?: Czyli na oświetlenie masz zaprojektowane C6A :?:

SPD to z czapy chyba.

Jaki jest układ sieci zasilającej :?:
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Po co RCD w obwodzie kuchenki, domofonu i alarmu? Czy bez tego aparatu ochrona przed porażaniem będzie niewystarczająca? Arkusz 4-41 twierdzi co innego.
    Po co RCD w obwodach oświetleniowych? Przecież żadna norma poza 7-701 ich nie wymaga poza 7-701. Jednak dotyczy ona tylko łazienek.
    Po co blok rozdzielczy pomiędzy RCD a wyłącznikiem nadmiarowoprądowym. Jest to tylko zbędny generujący koszty i zajmujące miejsce gadżet. Są przecież szyny grzebieniowe.
    FR (czterotorowy) kompletnie się nie nadaje się do wykorzystania jako wyłącznik główny, a przerywanie w tym miejscu toru N w układzie TN to nie mająca uzasadnienia fanaberia, która może okazać się kosztowną.
  • Poziom 5  
    mawerix123 napisał:
    Wyłącznik główny 4P jest niewłaściwy i wprowadza zagrożenie

Rozumiem ,że powinien być tylko na fazy bez N? - czyli projektant się pomylił ?

mawerix123 napisał:
    Jak to rozumieć na aparacie C16 a w nawiasie B13 :?: Czyli na oświetlenie masz zaprojektowane C6A

W czarnych nawiasach są wartości zaprojektowane przez projektanta natomiast nie wymazałem z aparatów wartości i wprowadzają w błąd dlatego bardzo proszę zwracać uwagę tylko na wartości dopisane przy aparatach.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    elektro_dom napisał:
    czyli projektant się pomylił ?

Tak bez N ewentualnie 3P+N a nie 4P, często powielany błąd.

Ten B13A zastąp B16A łatwiejszy w dostępie C6A to z jakichś specjalnych względów :?: zazwyczaj stosuje się B10A

Nie podałeś układu sieci zasilającej i zabezpieczenia przedlicznikowego być może będzie konieczne zabezpieczenie kontrolek obecności napięcie.
  • Poziom 5  
    kkas12 napisał:
    FR (czterotorowy) kompletnie się nie nadaje się do wykorzystania jako wyłącznik główny, a przerywanie w tym miejscu toru N w układzie TN to nie mająca uzasadnienia fanaberia, która może okazać się kosztowną.

Rozumiem że trzeba zastosować trzytorowy ? błąd projektanta ?

A czy połączenie przepięciówki z blokiem rozdzielczym (100A) jest właściwe ? czy należy jakoś na osobnej złączce jeszcze przed blokiem rozdzielczym połączyć przepięciówkę z fazami ?
  • IGE-XAO
  • Poziom 42  
    Ja bym za WG dał wyłącznik nadmiarowy dla kuchenki, połączył te aparaty szyną zaś spod zacisków jednego wyprowadził przewody do bloku a z drugiego do odgromnika (ogranicznika).
    Oczywiście szyna ta połączy jeszcze zabezpieczenia tych obwodów, które RCD nie wymagają, czyli domofon, alarm oświetlenie. Poza łazienką, której/których oświetlenie zabezpieczył bym P312 B10 lub B6.

Ponadto podział PEN w złaczu i zabepieczenie limitujące moc w postaci wyłacznika nadmiarowego też sensu nie ma.

Zaś do kuchenki proponuję 5x4mm2.

Zaś to czy jest to błąd projektanta nie ma dla mnie znaczenia. Traktuję to jako błąd w sztuce.
  • Poziom 5  
    mawerix123 napisał:
    Ten B13A zastąp B16A łatwiejszy w dostępie C6A to z jakichś specjalnych względów zazwyczaj stosuje się B10A

Dzięki wielkie za opinię, będę miał to na uwadze! Zadałem już to pytanie innemu rozmówcy ale zadam też Panu. Proszę napisać czy właściwe jest połączenie przepięciówki burzowej z blokiem rozdzielczym ? czy nie należy tego łączyć z fazami na osobnych złączkach jeszcze przed blokiem rozdzielczym ?

mawerix123 napisał:
    Nie podałeś układu sieci zasilającej i zabezpieczenia przedlicznikowego być może będzie konieczne zabezpieczenie kontrolek obecności napięcie.

Zabezpieczenie przedlicznikowe S303C25, natomiast mogę dołożyć zabezpieczenie kontrolek, hymm tylko o jakiej wartości ?
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Natomiast ja bym dał za WG blok rozdzielczy, i z niego wyprowadził odejścia na poszczególne aparaty, biorąc pod uwagę również tzw. "grzebienie".
    Dotyczy to również ochronników przepięciowych.
  • Poziom 38  
    elektro_dom napisał:
    Proszę napisać czy właściwe jest połączenie przepięciówki burzowej z blokiem rozdzielczym ?

Jak na razie to nie wiadomo czy ta "przepieciówka burzowa" przetrwa burzę :D bardziej tym bym się przejmował niż gdzie jest wpięta. Jak, gdzie i jakimi przekrojami przewodów to określa producent SPD.

Na Twoim schemacie SPD jest dwuznaczny bo symbol jest iskiernika a typ warystora.... typowe.

Dalej migasz się od podanie typu sieci zasilającej a to istotne w doborze SPD czy jest to zasilanie kablowe czy napowietrzne, podobnie jak to czy jest instalacja odgromowa.

elektro_dom napisał:
    hymm tylko o jakiej wartości ?

Najczęściej stosowany to np. S303 B6A
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    elektro_dom napisał:
    Proszę napisać czy właściwe jest połączenie przepięciówki burzowej z blokiem rozdzielczym ?

O ile SPD nie będzie miał podwójnych zacisków dla układu V lub nie będziesz chciał z tego skorzystać to wpinasz go bezpośrednio do bloku rozdzielczego jak najkrótszą drogą. O ile to prawda, że do RG dochodzi TN-S to kupujesz SPD 4-polowy 4+0 albo 3+1.
  • Poziom 5  
    mawerix123 napisał:
    Dalej migasz się od podanie typu sieci zasilającej a to istotne w doborze SPD czy jest to zasilanie kablowe czy napowietrzne, podobnie jak to czy jest instalacja odgromowa.

Więc podaję, i widzę już że na schemacie jest spory błąd przy odgromniku... oraz brakuje rozdzielenia na PE i na N

sieć TN-C

moc przyłączeniowa 12 kW

linia ziemna, przyłącze kablowe YAKXs 4x120mm
  • Poziom 5  
    emigrant napisał:
    O ile SPD nie będzie miał podwójnych zacisków dla układu V lub nie będziesz chciał z tego skorzystać to wpinasz go bezpośrednio do bloku rozdzielczego jak najkrótszą drogą. O ile to prawda, że do RG dochodzi TN-S to kupujesz SPD 4-polowy 4+0 albo 3+1.

No właśnie jest inaczej, za zamieszanie przepraszam

sieć TN-C

moc przyłączeniowa 12 kW

linia ziemna, przyłącze kablowe YAKXs 4x120mm

W takim razie, konieczny rozdział PEN? i rozumiem że gdyby połączyć odgromnik w bloku rozdzielczym to należy najkrótszą drogą bezpośrednio przy wejściach faz z WG
  • Poziom 28  
    TN-C dochodzi do rozdzielnicy? Inaczej, ile żył w kablu dochodzi do rozdzielnicy?
  • Poziom 5  
    emigrant napisał:
    TN-C dochodzi do rozdzielnicy? Inaczej, ile żył w kablu dochodzi do rozdzielnicy?

no właśnie w schemacie jest i na rysunku do WG dochodzi 5 żył, a w warunkach mam przewód przyłącza kablowego 4 żyłowy 4x120 mm
  • Poziom 28  
    Czy nie możesz tego fizycznie zweryfikować? Papiery papierami... Do tego te papiery to możesz do śmietnika wywalić. Wszędzie wstawione RCD 300 mA, jakieś bloki rozdzielcze dla RCD, FR 4P.
  • Poziom 1  
  • Poziom 28  
    kkas12 napisał:
    Przecież PEN został podzielony w złączu kablowym. Jest to zgodny z przepisami błąd w sztuce :)

Co zrobisz jak ktoś wybudował dom na płycie fundamentowej. Uziom fundamentowy całkowicie odizolowany od ziemi poliesterem XPS. Dom nie posiada instalacji odgromowej, więc nie jest potrzebny uziom otokowy i łączenie obu uziomów. Do rozdzielnicy doprowadzone TN-C. Szynę PE(PEN) ma uziemić do odizolowanego od ziemi uziomu fundamentowego?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 5  
    emigrant napisał:
    Czy nie możesz tego fizycznie zweryfikować? Papiery papierami... Do tego te papiery to możesz do śmietnika wywalić. Wszędzie wstawione RCD 300 mA, jakieś bloki rozdzielcze dla RCD, FR 4P.

no właśnie lepiej sie pytać i coś sie dowiedzieć niż brnąć dalej, słuchaj u mnie na budowie sytuacja wygląda tak że sieć jest doprowadzona ziemnie od transformatora do skrzynki w granicy mojej działki i narazie to wszystko (nie mam przyłącza od domu do skrzynki) :) wiem że teraz musze doprowadzić kabel ze skrzynki do domu do tablicy rozdzielczej i w projekcie za licznikiem do WG jest 5 żył. Co jest wcześniej a co powinno być to niewiem, projektu przyłącza nie mam (od skrzynki w granicy do domu)...
  • Moderator
    elektro_dom napisał:
    słuchaj u mnie na budowie sytuacja wygląda tak że sieć jest doprowadzona ziemnie od transformatora do skrzynki w granicy mojej działki i narazie to wszystko (nie mam przyłącza od domu do skrzynki)

A masz wykonany uziom?
  • Poziom 5  
    Mam jeszcze ważne pytania...

1. Odgrom burzowy

z braku wiedzy nie wyprowadziłem bednarki od zbrojenia fundamentów...

więc przemyślałem sprawę i wkopałem bednarkę wokół domu (ok. 2 m od ścian na głębokość ok 90 cm wyprowadzona do góry w czterech punktach)
    , jeszcze jej nie połączyłem i nie wiem bo niektórzy mówią żeby spawać a niektórzy radzą żeby śrubami skręcić i pomalować łączenia dysperbitem. Proszę napiszcie jak jest poprawnie ?

2. Uziom

W ogóle nie posiadam uziomu przyszłej instalacji elektrycznej... co teraz zrobić w stanie surowym otwartym? przekuć posadzkę betonową i wbić szpilkę pod przyszłą skrzynką elektryczną z dala od odgromu burzowego ? czy dołączyć się do odgromu burzowego ale myślę że to samobójstwo ? czy stwierdzić że to niepotrzebne bo kabel z przyłącza ma przecież PE ? - (wole mieć jakieś minimum wiedzy przy dyskusji z elektrykiem :)
    Proszę o moc!!! z góry DZIĘKI! :)

Dodano po 6 [minuty]:

elektro_dom napisał:
    retrofood napisał:
    A masz wykonany uziom?

no właśnie i tu pytanie... #26, dzięki za pomoc...
  • Poziom 42  
    Należy połączyć się z uziomem a bednarkę wyprowadzić na ścianę w pobliżu rozdzielni. Połączenie należy wykonać pod ziemią, wtedy nie będzie to samobójstwo.
    Możesz spawać, ale spawy należy zabezpieczyć przed korozją.
  • Moderator
    elektro_dom napisał:
    Mam jeszcze ważne pytania...

Przeczytaj to Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe

elektro_dom napisał:
    czy dołączyć się do odgromu burzowego ale myślę że to samobójstwo ?

To nie jest samobójstwo.
  • Poziom 5  
    kkas12 napisał:
    Należy połączyć się z uziomem a bednarkę wyprowadzić na ścianę w pobliżu rozdzielni. Połączenie należy wykonać pod ziemią, wtedy nie będzie to samobójstwo.
    Możesz spawać, ale spawy należy zabezpieczyć przed korozją.

dzięki wielkie... mam pytanko odnośnie wykonania samego połączenia i rozumiem że musi ono być jak najkrótsze pomiędzy skrzynką rozdzielczą a otokiem wokół fundamentów,

odległość pomiędzy planowaną skrzynką rozdzielczą wewnątrz a otokiem wokół fundamentów na zewnątrz budynku wynosi 4m.

I SPOSÓB
    Czy mogę przeprowadzić kabel miedziowy 16 mm2 ze skrzynki i połączyć go z bednarką w ziemi na zwewnątrz budynku przy czym kabel muszę rozłożyć na wylewce pod styropianem tak jak na rysunku:

II SPOSÓB
    czy może nie łączyć kabla miedziowego w ziemi tylko wprowadzić z zewnątrz bednarkę na ścianę wewnętrzną i stamtąd dalej na wylewce pod styropianem do szyny do skrzynki przewodem miedziowym 16mm2, z tym że chyba należało by tą szynę z bednarką zabezpieczyć jakąś
    osłoną ? zdjęcie:

III SPOSÓB
    połączyć w puszce kontrolnej odgromu ? zdjęcie:

No i wogóle czy mogę prowadzić kabel pod styropianem na wylewce - zaizolowany kabel miedziowy w sąsiedztwie kabla przyłączeniowego?

dzięki za pomoc !!!
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    III sposób odpada, i o tym pisał kolega kkas12.