Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektryczne ogrzewanie mieszkania

marika331 20 Gru 2017 14:26 2769 41
  • #1 20 Gru 2017 14:26
    marika331
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów i życzę Wesołych Świąt!
    Mam prośbę do fachowców elektryków:
    mam elektryczne ogrzewanie w mieszkaniu. Obecnie włączam tylko grzejniki w 2 pokojach – do trzeciego pokoju i do kuchni są otwarte drzwi. Jak uważacie – czy nie taniej byłoby gdybym miała wszędzie włączone ( tzn. w 3 pokojach…)?
    Ogólnie jestem zadowolona z takiego ogrzewania, ale chciałabym, aby było taniej.
    Z góry dziękuje za rady i pozdrawiam!

0 29
  • #2 20 Gru 2017 14:51
    Xantix
    Poziom 40  

marika331 napisał:
    Jak uważacie – czy nie taniej byłoby gdybym miała wszędzie włączone ( tzn. w 3 pokojach…)?
    Ogólnie jestem zadowolona z takiego ogrzewania, ale chciałabym, aby było taniej.

Prawa fizyki są nieubłagane choć proste - im więcej grzejników podłączysz do prądu tym większy pobór z sieci.
    Budynek ma jakieś tam określone zapotrzebowanie na ciepło. I tyle muszą dostarczyć grzejniki, żeby temperatura nie zaczęła spadać. Jeśli 2 grzejniki mają dostarczyć ciepło do mieszkania zamiast 3 to albo będą grzać z większą mocą, a ciepło przepłynie do pozostałych pokoi, albo będą zużywać mniej energii, a w pozostałych pokojach będzie chłodniej.

Jedno jest pewne - podłączenie 3 grzejnika nie sprawi, że będzie taniej.

marika331 napisał:
    ale chciałabym, aby było taniej

Żeby było wyraźnie taniej to proponowałbym zainteresować się grzaniem w II strefowej taryfie. Ale do tego musiałyby być piecyki akumulacyjne - zwykłe grzejniki się nie nadają.

0
  • #3 20 Gru 2017 15:48
    marika331
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Mam II taryfę.
    Teraz, gdy mam włączone 2 grzejniki, to prawie cały czas grzeją bo muszą ogrzać trzeci pokój i kuchnię.
    Ale gdy włączę w trzecim pokoju, to szybciej nagrzeją się pomieszczenia i nie będzie pobierany prąd - mam termostat.

0
  • Pomocny post
    #4 20 Gru 2017 15:59
    Xantix
    Poziom 40  

Czy pisząc "grzejniki" masz na myśli zwykłe grzejniki olejowe elektryczne? Czy może chodzi jednak o grzejniki akumulacyjne o jakich wspomniałem?
    Bo jeśli miałabyś grzejniki akumulacyjne to wtedy sytuacja wychodzi z goła inaczej...

0
  • #5 20 Gru 2017 16:07
    marika331
    Poziom 9  

Mam wszędzie grzejniki konwektorowe z programatorem firmy Atlantic.
    A jakie grzejniki byłyby najlepsze? Piec akumulacyjny nie wchodzi w grę, bo nie mam tyle miejsca...

0
  • #6 20 Gru 2017 16:54
    Xantix
    Poziom 40  

marika331 napisał:
    A jakie grzejniki byłyby najlepsze?

Właśnie akumulacyjne - odpowiednio dobrany grzejnik akumulacyjny może grzać się tylko w II taryfie na tanim prądzie, a gdy jest drogi prąd oddaje zgromadzone wczesniej ciepło. Dlatego jest dużo taniej. No, ale skoro nie masz miejsca na ich zabudowę to nie ma co roztrząsać tego tematu.

marika331 napisał:
    Mam wszędzie grzejniki konwektorowe z programatorem firmy Atlantic.

Konwektory muszą grzac niemal na okrągło, więc nie ma tutaj dużo możliwości optymalizacji zużycia prądu.

marika331 napisał:
    Ale gdy włączę w trzecim pokoju, to szybciej nagrzeją się pomieszczenia i nie będzie pobierany prąd - mam termostat.

Zgadza się, ale skoro masz grzejniki konwektorowe to działa to tak - więcej grzejników=większa moc czyli szybciej się nagrzewa. Ale pobrana energia to moc x czas, tak więc jeśli moc grzejników zwiększy się to czas grzania spadnie, ale iloczyn pozostanie ten sam - tak jak 2x1 i 1x2 daje ten sam wynik, tak i tutaj ilość pobranego prądu będzie taka sama. Więc dołożenie kolejnego grzejnika nie da oszczędności, co najwyżej wyższy komfort.

1
  • #7 20 Gru 2017 17:15
    marika331
    Poziom 9  

Właśnie - czas grzania spadnie . To mniej będzie grzania w ciągu doby....
    Widziałam płaskie grzejniki akumulacyjne AeroFlow. Czy one grzeją tylko w taryfie II? Jeśli nie, to jaki byłby najlepszy?...
    Chciałabym zakupić jakiś oszczędny do największego pokoju...

1
  • Pomocny post
    #8 20 Gru 2017 17:24
    kkas12
    Poziom 41  

Taki grzejnik musi by zasilony oddzielnym obwodem sterowanym odpowiednio ustawionym zegarem załączającym stycznik. Tylko wtedy będzie grzał w odpowiedniej taryfie.
    Podobno po nowym roku ma wejść w życie specjalna taryfa oparta na zdrowych i uczciwych zasadach do ogrzewania mieszkań.
    Link Więc gra może okazać się warta świeczki.

1
  • #9 20 Gru 2017 18:10
    Xantix
    Poziom 40  

marika331 napisał:
    Właśnie - czas grzania spadnie . To mniej będzie grzania w ciągu doby....

Ale ilość pobranej energii nie spadnie. A ponieważ i tak musi to grzać i w nocy i w dzień to rachunki także nie spadną.

marika331 napisał:
    Widziałam płaskie grzejniki akumulacyjne AeroFlow. Czy one grzeją tylko w taryfie II?

To zależy. Jeśli grzejnik będzie miał na tyle dużą pojemność cieplną, żeby zgromadzić przez tanie godziny ciepło na resztę doby to rzeczywiście będzie pracował tylko w II taryfie. Jeśli jednak ilość ciepła zgromadzona w grzejniku będzie mniejsza niż potrzeby mieszkania to grzejnik będzie musiał się włączyć także w drogim prądzie. Inaczej w pomieszczeniu temperatura zacznie spadać.

kkas12 napisał:
    Taki grzejnik musi by zasilony oddzielnym obwodem sterowanym odpowiednio ustawionym zegarem załączającym stycznik. Tylko wtedy będzie grzał w odpowiedniej taryfie.

A co w sytuacji, gdy piec wystygnie przed ponownym załączeniem się II taryfy? W mieszkaniu zrobi się zimno... :(

0
  • #10 20 Gru 2017 18:27
    kkas12
    Poziom 41  

Xantix napisał:
    A co w sytuacji, gdy piec wystygnie przed ponownym załączeniem się II taryfy? W mieszkaniu zrobi się zimno...
    Więc trzeba znaleźć taki piec który zasila się dwoma obwodami. Jeden jest "czynny" całą dobę a drugi tylko w odpowiedniej porze.
    Ten obwód "nocny" grzeje cegły a ten "normalny" zasila małą grzałkę i wentylator. Właśnie tym zestawem można dogrzać pomieszczenie.

elektryczne ogrzewanie mieszkania

Ten wyłącznik ze świecącą kontrloką zasila właśnie ten element, który można o każdej porze uruchomić.
    Ten z kontrolką zgaszoną pracuje tylko w tańszej taryfie.

0
  • #11 20 Gru 2017 19:34
    marika331
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedzi. Wychodzi na to, że muszę pozostać przy tych grzejnikach, bo na piec nie ma miejsca. Może wejdzie w zycie specjalna taryfa... :)

0
  • #12 20 Gru 2017 19:39
    .Jack
    Specjalista elektryk

marika331 napisał:
    Może wejdzie w zycie specjalna taryfa...

Ma wejść od stycznia 2018 specjalna taryfa antysmogowa na ogrzewanie elektryczne- można znaleźć informację w Internecie.

0
  • #13 20 Gru 2017 19:51
    Xantix
    Poziom 40  

marika331 napisał:
    Może wejdzie w zycie specjalna taryfa... :)

Wejdzie, ale to będzie to samo co w G12 tylko z innymi stawkami. Wraz, żeby zaoszczędzić powinnaś mieć piec akumulacyjny grzejący w drugiej taryfie.

0
  • #14 20 Gru 2017 19:58
    marika331
    Poziom 9  

Mam taryfę G12r w Energii. Piece akumulacyjne są dużych rozmiarów? - nie mam miejsca. Chyba, że są jakieś mniejsze?...

0
  • #15 20 Gru 2017 20:12
    Xantix
    Poziom 40  

marika331 napisał:
    Piece akumulacyjne są dużych rozmiarów?

To zależy co dla kogo znaczy duży? Jaki masz metraż mieszkania? Czy jest ono ocieplone, z wymienionymi oknami, to mieszkanie szczytowe czy gdzieś w środku budynku?

marika331 napisał:
    Chyba, że są jakieś mniejsze?...

Są różnych rozmiarów. Chodzi o to, że dobrać je do zapotrzebowania mieszkania tak, żeby jak najczęściej taki piec ładował się wyłącznie w drugiej taryfie. Im piec większy tym więcej ciepła zgromadzi i tym większy metraż bądź gorzej docieplone pomieszczenie może ogrzać.

0
  • #16 20 Gru 2017 20:27
    marika331
    Poziom 9  

Mieszkanie 60m w bloku 4 - rodzinnym, i piętro. Mieszkanie jest więc szczytowa, okna plastikowe. Nieocieplone, bo jest ciepłe ( mur z cegły grubości 70cm).

1
  • #18 20 Gru 2017 20:40
    marika331
    Poziom 9  

2000, 2x1500 i 1000

0
  • #19 20 Gru 2017 20:45
    retrofood
    Moderator

marika331 napisał:
    Mam taryfę G12r w Energii. Piece akumulacyjne są dużych rozmiarów? - nie mam miejsca. Chyba, że są jakieś mniejsze?...

Pooglądaj sobie fotografie dynamicznych pieców akumulacyjnych i poczytaj o ich zaletach. http://www.inproel.pl/promocje
    Od razu oznajmiam, że nic mnie z tą firmą nie łączy, nie reklamuję jej wyrobów, wiem jedynie że ofertę mają szeroką.

2
  • #20 20 Gru 2017 20:57
    marika331
    Poziom 9  

To powinien być piec o mocy co najmniej 5000? Bo rozumiem, że byłby do ogrzania całego mieszkania... A która seria najlepsza?

0
  • #21 20 Gru 2017 21:14
    kot mirmur
    Poziom 30  

Witaj kolego, druga taryfa?- było to mocno opłacalne za komuny. Teraz różnice w cenie 1-2 taryfa są znikome, nie opłaca się.
    Zasada działania pieca akumulacyjnego, np. elektrycznego- bierzesz 100 kg cegły szamotowej, robisz z niej pakiet/piec, w środku jest umieszczona grzałka>zasilacz energii ciepła.
    Żeby nagrzać te cegły, trzeba wpompować w nie ciepło z grzałek-ładnych parę godzin ciągłej pracy. Oczywiście po nagrzaniu piec wejdzie w pracę cykliczną[ termostaty, sterowniki].

1
  • #22 21 Gru 2017 08:15
    Xantix
    Poziom 40  

kot mirmur napisał:
    Witaj kolego

To akurat koleżanka. ;)

kot mirmur napisał:
    Teraz różnice w cenie 1-2 taryfa są znikome, nie opłaca się.

Podajesz nieprawdziwe informacje. Jakie znikome? Cena 1 kWh w taryfie G11 to średnio 55 gr, natomiast w II strefie G12 kosztuje około 30 gr/kWh. To prawie 50% niższa stawka za kWh. Dlaczego więc twierdzisz, że się nie opłaca, a różnice są znikome?

0
  • #23 21 Gru 2017 08:42
    lukiiiii
    Poziom 26  

Mało tego, średnia dobowa cena kWh jest niższa w G12.

0
  • #24 21 Gru 2017 08:49
    kot mirmur
    Poziom 30  

Znajomy chciał założyć, to mu wyliczyli różnicę niecałych dziesięciu groszy za kilowat. Może to zależy od sprzedawcy energii elektrycznej.

0
  • Pomocny post
    #25 21 Gru 2017 12:20
    retrofood
    Moderator

kot mirmur napisał:
    Znajomy chciał założyć, to mu wyliczyli różnicę niecałych dziesięciu groszy za kilowat. Może to zależy od sprzedawcy energii elektrycznej.

To zależy od dostawcy. W Innogy różnica ledwo przekracza 4 gr, a Tauronie natomiast prąd jest tańszy o połowę.
    Od stycznia 2018 wszystkich jednak będzie obowiązywało tzw. rozporządzenie taryfowe, ale żeby z niego skorzystać trzeba będzie... zapłacić. Szczegóły tutaj
    Link

0
  • #26 21 Gru 2017 12:54
    Xantix
    Poziom 40  

marika331 napisał:
    To powinien być piec o mocy co najmniej 5000? Bo rozumiem, że byłby do ogrzania całego mieszkania... A która seria najlepsza?

Ciężko powiedzieć czy jeden piec zdoła ci ogrzać całe mieszkanie. O ile z mocą problemu nie będzie na pewno to nie wiem czy sama cyrkulacja powietrza zapewniłaby odpowiednią temperaturę w każdym pokoju. Grzejniki akumulacyjne montuje się przeważnie tak samo jak te, które masz - po jednym mniejszym do każdego pokoju.

0
  • Pomocny post
    #27 22 Gru 2017 00:41
    piotrkartuz
    Poziom 9  

marika331 napisał:
    Mieszkanie 60m w bloku 4 - rodzinnym, i piętro. Mieszkanie jest więc szczytowa, okna plastikowe. Nieocieplone, bo jest ciepłe ( mur z cegły grubości 70cm).

70cm cegły (pod warunkiem że mur jest suchy) to cieplejsza ściana w porównaniu z większości nowo budowanych domów, problem w tym, że to ogromna masa termiczna.
    Newralgicznym punktem jest zapewne sufit(brak izolacji?).
    Sądzę, że dobrym rozwiązaniem będą wiatraki sufitowe, poprawiające cyrkulację powietrza.
    Prawdopodobnie najlepszą strategią grzania, będzie grzanie na nocnej taryfie (niższa taryfa), przy regulatorach nastawionych na maksymalną temperaturę. Jeśli grzejniki mają wystarczającą moc powinny nagrzać ściany na tyle by te oddawały ciepło w ciągu dnia.
    Innym rozwiązaniem, stosunkowo tanim, jest instalacja elektrycznego kabla grzewczego w ścianie. Ciepło kumuluje się w ścianie i stopniowo ogrzewa pomieszczenie.

0
  • Pomocny post
    #28 28 Gru 2017 17:08
    wnoto
    Poziom 32  

marika331 napisał:
    Obecnie włšczam tylko grzejniki w 2 pokojach – do trzeciego pokoju i do kuchni sš otwarte drzwi. Jak uważacie – czy nie taniej byłoby gdybym miała wszędzie włšczone ( tzn. w 3 pokojach…)?

Czy czasami nie przegrzewasz tych 2 pokoi (ponad swój komfort) aby uzyskać ciepło w trzecim pokoju i kuchni ?
    Jeœli tak , to montaż trzeciego grzejnika może przynieœć oszczędnoœci ... ale nie musi (pragnienie komfortu wzrasta)
    Dodano po 5 [minuty]:
    Kolega Xantix jest bardzo szybki w odpowiedziach :) ... a nie zawsze ma wystarczającą ilość danych wejściowych do odpowiedzi.
    Czy obecnie dużo prądu zużywasz na ogrzewanie ? (bo piszesz że mieszkanie jest ciepłe). Może w Twoim przypadku bardziej zasadne aby zaoszczędzić (na rachunkach) będzie "powrót" do taryfy G11 ?
    Kiedy bywasz w domu i Twoi współmieszkańcy ?
    Dodano po 2 [minuty]:
    marika331 napisał:
    2000, 2x1500 i 1000

Te 4 grzejniki pracują w ilu pomieszczeniach ?

0
  • #29 29 Gru 2017 09:31
    marika331
    Poziom 9  

Mieszkania nie przegrzewam - mam ustawioną temperaturę na 21 stopni. Obecnie mam włączone 2 grzejniki i otwarte drzwi do wszystkich pomieszczeń.
    Cały dzień jestem w domu.
    Wydaje mi się, że to dobry pomysł, aby w nocy grzać na maksimum i włączyć wszystkie grzejniki....
    Rachunek za 2 miesiące 1200zł.

0
  • #30 29 Gru 2017 13:28
    CYRUS2
    Poziom 36  

marika331 napisał:
    Dziękuję za odpowiedzi. Wychodzi na to, że muszę pozostać przy tych grzejnikach, bo na piec nie ma miejsca. Może wejdzie w życie specjalna taryfa... :)
    Jeżeli nie ma jak zmagazynować ciepła, to na noc bym całości nie przegrzewał.
    Ogrzewać tam, gdzie jest potrzeba i tyle ile potrzeba.

Ogrzewanie - praw fizyki się nie zmieni.
    Potrzebna jest konkretna ilość energii na pokrycie strat.

Ale......należy zadać pytanie co naprawdę chcemy ogrzać ?
    Ogrzewając to co trzeba (człowieka) można zaoszczędzić na ogrzewaniu tego, co temperatury 21° C nie potrzebuje.
    Meblom wystarczy 13° C ścianom jeszcze mniej.

Ogrzewanie - wcale nie musi polegać na utrzymywaniu temperatury powietrza.
    Człowiekowi ma być ciepło.

Ogrzewanie = przekazywanie ciepła.
    Metody przekazywania ciepła:
    1. Konwekcja 2. Promieniowanie

Piec jako akumulator ciepła.
    Ładujesz ciepłem akumulator = piec na tańszej taryfie.

Na jakiej zasadzie działa piec ? To nie tylko akumulacja.
    To też promieniowanie.
    Piec ogrzewa ludzi poprzez emisję długofalowego promieniowania podczerwonego. Piec ma temperaturę tylko 50°C.

Promieniowanie – to przekazywanie ciepła na odległość bez udziału medium konwekcyjnego.
    Promieniowanie - z wystawy można ogrzewać oglądającego wystawę stojącego na mrozie.
    Promieniowanie umożliwia wybór obiektów nagrzewanych.
    Nagrzewane jest to co jest w polu widzenia.
    Tak samo działa ogrzewanie podłogowe - temperatura podłogi niewielka, ale ta podłoga grzeje.
    Bo ogrzewa człowieka – nie powietrze.
    marika331 napisał:
    Piece akumulacyjne są dużych rozmiarów? - nie mam miejsca. Chyba, że są jakieś mniejsze?...
    Jeżeli w małym piecu chcesz zmagazynować ciepło, to nagrzeje się do wysokiej temperatury.
    I sam będzie "przegrzewał".

Konwekcja, to wzrost temperatury - medium = powietrza.
    Powietrze ogrzewa wszystko z czym ma kontakt.
    Na dodatek „kradnie ciepło” uciekając jako ciepłe do góry.
    (Najlepiej ogrzewa sufit).

0