Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet - Niska prędkość internetu wdl. przepustowosći lini

mevido 20 Gru 2017 16:37 396 10
  • #1 20 Gru 2017 16:37
    mevido
    Poziom 5  

Witam, mam problem z prędkością internetu na początku grudnia robiłem pomiar prędkości internetu na różnych speed testach zawsze wskazywały wszystkie podobnie nie było jakiś większych lub mniejszych wachan prędkości,
    internet mam do 20MB/S zawsze miałem na poziomie 16-17mb/s
    prędkość jaką osiągam na speedtestach w granicach 9-11 czasem dojdzie do 12 mb/s był dzisiaj u mnie technik firmy orange po sprawdzał wszystkie możliwe styki porobił pomiary, również na słupie prędkość jaką zarejestrował na swoim urządzeniu to około 15mb/s niestety ja takiej nie osiągam tydzień temu robiąc kilka krotnie pomiar prędkości speedtest wskazywał około 17mb/s jednak trwało to kilka dziesiąt minut po czym dioda adsl na ruterze zaczeła mrugać internet sie stracił po paru min ponownie się połączył ale predkość dochodziła tylko do 12mb/s

posiadam rutera firmy Asus oraz mam jeszcze Livebox od orange i na wszystkich to samo do 12mb/s max
    według mojego rutera prędkość jaka do niego dochodzi to 14608 jednak takiej nie wysyła . Czy ktoś może mi pomoc? według technika wszystko jest dobrze, ale jak może być dobrze skoro predkość jest niska a wczesniejesze lata wskazywała na 16-17mb

0 10
  • #2 20 Gru 2017 16:50
    VooVoo
    Poziom 33  

Ta podpowiedź była już wielokrotnie na tym forum: odpal komputer w trybie awaryjnym z obsługą sieci i wykonaj testy.

0
  • #3 20 Gru 2017 18:19
    mevido
    Poziom 5  

dzięki za odpowiedź, jednak w moim przypadku nic to nie zmieniło.

0
  • #4 20 Gru 2017 18:44
    IC_Current
    Poziom 22  

"14608kbps" to właśnie (12Mbps użytkowe + narzut na enkapsulację + korekcja Vitterbiego).
    Tak będzie bo jak Orange dołącza nowych klientów to starym tnie przepustowość, zamiast modernizować linie. A wszystko niby ok i nic nie wywalczysz bo w umowie masz DO iluś tam.

0
  • #5 20 Gru 2017 19:32
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

@mevido
    Net to pewnie ADSL/ADSL2+...
    I te słowa (moje cytowanie) bym sobie zapamiętał - bo za rok będziesz miał nie 12 Mb a około 8 Mb.

konik666 napisał:
    Tak będzie bo jak Orange dołącza nowych klientów to starym tnie przepustowość, zamiast modernizować linie. A wszystko niby ok i nic nie wywalczysz bo w umowie masz DO iluś tam.

Ale na pocieszenie można dodać, że nie tylko Ciebie w Twojej okolicy przycięli - DSLAM zrobił "prezent" Wam wszystkim.

0
  • #6 20 Gru 2017 20:54
    seb235
    Poziom 26  

konik666 napisał:
    "14608kbps" to właśnie (12Mbps użytkowe + narzut na enkapsulację + korekcja Vitterbiego).

Masz rację z tym że to wszystko wynika z technologii i jakości okablowania jak i innych czynników, tutaj nikt nie musi ingerować czy robić komuś na złość. Zwyczajnie podłączając co raz to większą ilość klientów przy okablowaniu kiepskiej jakości zaczynają się tworzyć przesłuchy pomiędzy parami. Inaczej mówiąc jedna para zakłóca drugą, prędkość linii zestawia się na podstawie tłumienia oraz odstępu sygnału od szumów domyślnie wartość = 6. Z chwilą kiedy zaszumienie się zwiększyło automatycznie obniżyła się synchronizacja a co za tym idzie prędkość na poziomie IP.

Same IP DSLAMy mają dość dobre uplinki i nikt nie musi się bawić w przycinanie prędkości poszczególnym abonentom.

Co do umowy "do" prawda jest taka że wszystkie łącza dla użytkownika indywidualnego tak mają, i każdy ISP w kraju odrzuci Ci reklamację na niską przepływność. Z tego co wiem mają obowiązek zapewnić 5% wartości z umowy, także mając umowę na 100Mb/s zawsze powinieneś mieć te 5Mb/s.

0
  • #7 20 Gru 2017 20:55
    mevido
    Poziom 5  

KOCUREK1970 napisał:
    @mevido
    Net to pewnie ADSL/ADSL2+...
    I te słowa (moje cytowanie) bym sobie zapamiętał - bo za rok będziesz miał nie 12 Mb a około 8 Mb.
    konik666 napisał:

Ale na pocieszenie można dodać, że nie tylko Ciebie w Twojej okolicy przycięli - DSLAM zrobił "prezent" Wam wszystkim.

To teraz mnie dobiłeś myślalem ze to cos u mnie szwankuje i da sie to naprawic szkoda ale dzieki.

0
  • #8 20 Gru 2017 21:05
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

seb235 napisał:
    Same IP DSLAMy mają dość dobre uplinki i nikt nie musi się bawić w przycinanie prędkości poszczególnym abonentom.

Ale owe DSLAM na podstawie technicznych parametrów linii kosztem prędkości ją tną do uzyskania stabilnego linku - wolniej, ale stabilniej.

0
  • #9 20 Gru 2017 21:07
    seb235
    Poziom 26  

KOCUREK1970 napisał:
    Ale owe DSLAM na podstawie technicznych parametrów linii kosztem prędkości ją tną do uzyskania stabilnego linku - wolniej, ale stabilniej.

Dokładnie tak, ale co zrobić. Na szczęście (albo i nie) czasy technologii DSL są już powoli za nami.

0
  • #10 20 Gru 2017 21:30
    IC_Current
    Poziom 22  

seb235 napisał:
    konik666 napisał:

Masz rację z tym że to wszystko wynika z technologii i jakości okablowania jak i innych czynników, tutaj nikt nie musi ingerować czy robić komuś na złość. Zwyczajnie podłączając co raz to większą ilość klientów przy okablowaniu kiepskiej jakości zaczynają się tworzyć przesłuchy pomiędzy parami. Inaczej mówiąc jedna para zakłóca drugą, prędkość linii zestawia się na podstawie tłumienia oraz odstępu sygnału od szumów domyślnie wartość = 6. Z chwilą kiedy zaszumienie się zwiększyło automatycznie obniżyła się synchronizacja a co za tym idzie prędkość na poziomie IP.

Co do umowy "do" prawda jest taka że wszystkie łącza dla użytkownika indywidualnego tak mają, i każdy ISP w kraju odrzuci Ci reklamację na niską przepływność. Z tego co wiem mają obowiązek zapewnić 5% wartości z umowy, także mając umowę na 100Mb/s zawsze powinieneś mieć te 5Mb/s.

Nie chciałem wnikać niepotrzebnie w szczegóły techniczne.

W przypadku DSLa najniższa dostępna prędkość synchronizacji musi być wyższa niż najwyższa prędkość w niższym abonamencie.

0
  • #11 20 Gru 2017 21:35
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

seb235 napisał:
    czasy technologii DSL są już powoli za nami.

Czasy owej technologii może i owszem minęły, ale nie spodziewałbym się światełka w każdej wsi i mieścinie z 5 domami. Więc jeszcze długie lata owe już zacofane DSL pozostanie jedynym dostępem do internetu na takich obszarach.
    Nawet w Wawie prędkość 10 Mb ADSL nie jest niczym niezwykłym i to w ścisłym centrum...

Można próbować "wnosić" u operatora o reset DSLAM, ale nie ma żadnej! pewności, że parametry wrócą do lepszych, za to jest prawdopodobieństwo, że synchronizator jeszcze bardziej przytnie prędkość na rzecz stabilności (nie koniecznie naszej własnej stabilności!).
    Nie radziłbym też za często resetować routera - DSLAMowi nie wytłumaczysz, że próbujesz coś ustabilizować, poprawić. On uzna, że coś się na linii dzieje złego i trach... transfer jeszcze bardziej w dół poleci.

0