Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVR ATMEGA 328 - chyba za dużo rzeczy jak na jeden procesor

Łukasz88 20 Dec 2017 17:46 717 14
Computer Controls
    Łukasz88
    Level 10  
    Witam,

projektuję stację pogodową. Ma ona zawierać czujnik wilgotności (niekoniecznie jeden) DHT11, czujnik ciśnienia BMP180, czujniki temperatury DS18B20 oraz prosty wiatromierz z kontaktronu i magnesika. Ponadto wyniki pomiarów mają być wyświetlane na 4 wyświetlaczach matrycowych pod kontrolą MAX7219 oraz wysyłane w świat przy pomocy ENC28J60. Wiem, że przesadziłem ale nie będę sam korzystał z tej stacji dlatego tyle "bajerów".

Wszystko pięknie działa do momentu podłączenia i zaimplementowania w kodzie modułu ENC28J60. Na czym polega problem: po wielu próbach uznałem, że czujniki i wyświetlacz doskonale pracują na wewnętrznym zegarze AVR 1MHz. Moduł Ethernet ani myśli pracować na czymś poniżej 8MHz. I w ten prosty sposób gdy jedna część działa to już druga nie chce, i odwrotnie.

Pomyślałem, że można by użyć dwóch różnych AVR jeden do czujników i wyświetlacza, a drugi do Ethernetu. Wydaje mi się to jednak przerostem formy nad treścią(??)

Może macie jakieś inne pomysły? Liczę nawet na te luźne pomysły :)

Pozdrawiam,
    Łukasz.
  • Computer Controls
    User removed account
    User removed account  
  • Computer Controls
    tmf
    Moderator of Microcontroller designs
    @Łukasz88 A dlaczego te pozostałe czujniki nie pracują przy 8 MHz? Przecież magistralę przez którą je łączysz można zwolnić - od tego masz preskalery.
    Sareph
    Level 24  
    Łukasz88 wrote:
    Wiem, że przesadziłem ale nie będę sam korzystał z tej stacji dlatego tyle "bajerów".
    Nie przesadziłeś, da się na tym CPU, nawet używając tylko 8MHz z wewnętrznego oscylatora dodać jeszcze kilka innych rzeczy, moja oryginalna stacja meteo (tez na 328) miała poza tym co napisałeś dodatkowo czujniki oświetlenia i pyłu, wszystko działało dobrze z tym ENC włącznie. A poza tym, jak Ci tam wyżej napisali. ;)
    Łukasz88
    Level 10  
    Witam,

przepraszam, że sie nie odzywałem - pochłonęły mnie świąteczne obowiązki.

Dziękuję za Wasze podpowiedzi. Udało się zmusić wszystkie czujniki do współpracy i wypuścić to w LAN. Jedyny problem jaki pozostał to jedna szyna SPI na której pracuje moduł Ethernet i powinien pracować wyświetlacz matrycowy. Niby to działa ale gdy chce coś wypuścić na wyświetlacz to Ethernet umiera i na odwrót. Macie koledzy jakieś pomysły? Master Slave ?

Pozdrawiam.
    atom1477
    Level 43  
    Daj schemat bo nie wiadomo nawet jak to jest podłączone. Czy są osobne linie CS. Itp.
    Łukasz88
    Level 10  
    Niestety schematu nie ma. Wszystko powstaje na płytce stykowej ad-hoc. Są osobne Linie CS dla obu urządzeń tj. dla wyświetlacza jest to jeden z pinów portu D, dla modułu ethernet - pin portu B. Czy o takie rozdzielenie linii koledze chodziło ?
    atom1477
    Level 43  
    A linie MISO jak są połączone?
    Łukasz88
    Level 10  
    Korzystam z bibliotek obsługujących te urządzenia. W każdej z nich można było zadeklarować porty do ich obsługi i wygląda to tak:

dla ENC28J60: PB2 - CS, PB3 - MOSI, PB4 - MISO, PB5 - SCK
    dla MAX7219: PD2 - CS, PD3 - MOSI, PD5 - CLK
    User removed account
    User removed account  
    atom1477
    Level 43  
    Łukasz88 wrote:

Piałeś przecież:
    Łukasz88 wrote:
    Jedyny problem jaki pozostał to jedna szyna SPI na której pracuje moduł Ethernet i powinien pracować wyświetlacz matrycowy.
    Łukasz88
    Level 10  
    atom1477 wrote:
    Łukasz88 wrote:

Piałeś przecież:
    Łukasz88 wrote:
    Jedyny problem jaki pozostał to jedna szyna SPI na której pracuje moduł Ethernet i powinien pracować wyświetlacz matrycowy.

Jak napisał kolega powyżej "co robią biblioteki nie wie nikt". Moge zadeklarować piny we/wy dla sygnałów SPI na dowolnym porcie uC. Aby odpowiedzieć jak to działa moja wiedza jest za mała.

Korzystam z tych bibliotek:
    https://tinusaur.org/2014/07/14/max7219-driver-for-led-matrix-8x8/
    https://github.com/bprayudha/avr-enc28j60
    User removed account
    User removed account  
    Łukasz88
    Level 10  
    Piotrus_999 wrote:
    nie masz jednej szyny SP|I tylko dwie bo są na różnych pinach czego nie zauważyłem.

W takim razie dlaczego obie mają wpływ na swoje działanie ? Może jakieś naprowadzenie na trop ?

Dodano po 11 [godziny] 50 [minuty]:

Więc po nocy pracy odpowiem Wam jaki obie szyny SPI mają wpływ na swoje działanie:

ŻADNY.

Problem występował gdzie indziej. W przerwaniu wywoływałem funkcję wyrzucającą coś na wyświetlacz. Po dogłębnej analizie tej funkcji okazało się, że autor biblioteki nie szczędził w niej _delay_ms(); i to właśnie na tym polegał problem "zawieszania" pracy ENC28J60 na czas wyświetlania treści na MAX7219.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
    User removed account
    User removed account