Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki charczą, trzeszczą

UKM 20 Dec 2017 18:02 714 15
    UKM
    Level 6  
    Witam. Mam taki problem bo utknąłem.

Mam 2 głośniki Jamo Exclusive 3300:

Rated power - 200W
    Music power - 330W
    Impedancja 4-8 Ohm

Wzmacniacz Pioneer A-656 MKII
    DANE TECHNICZNE:

Moc - 650 W - Pobór mocy Moc 80W przy 8ohm / 120W przy 4 ohm
    Moc maksymalna przy 4 ohm 2x190W
    Możliwość pracy z kolumnami od 4 do 16 ohm
    Możliwość podpięcia 2 par kolumn A i B
    Wejścia CD, TUNER, LINE, PHONO, TAPE1/DAT, TAPE2, ADAPT1/TAPE3,
    Możliwość podpięcia korektora
    Wyjście słuchawkowe
    Regulacje : BASS, TREBLE, BALANCE
    Oddzielny przełącznik źródła nagrywania
    LOUDNESS
    DIRECT
    Przełącznik rodzaju wkładki MM/MC/SUBSONIC
    Pobór prądu 650W
    Zasilanie na 230V

Połączone jest to wszystko do PC, znaczy się:
    PC kabel (jack 3.5mm stereo - 2xRCA tu taki ze średniej półki 80-90zł jest) do wzmacniacza i następnie głośniki są podłączone przewodem głośnikowym 2x 2,5mm2 - miedź.
    Głośniki podpięte pod A szeregowo ale nadal jeżeli rozkręcę mocniej to strasznie charczy. Taki szum słychać jak przy strojeniu telewizora.

I teraz mam pytanie czy pomoże przetwornik cyfrowo-analogowy w redukcji tych szumów bo z tego co patrzyłem to całkiem drogi interes taki przetwornik, no i jeszcze czy szumy mogą być powodowane przez przewody elektryczne i inne urządzenia stojące w pobliżu?
    Dodam że podpinałem laptopa i telefon i efekt ten sam tak samo szumi, charczy.
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Tak jak opisujesz to coś musi tkwić we wzmacniaczu, podrzuć do jakiegoś serwisu by postawili diagnozę i usłyszysz jakie koszta itd.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Przede wszystkim użyj prawidłowej terminologii.
    Szum to co innego niż przydźwięk (brum) i zupełnie co innego od charczenia.
    Piszesz w taki sposób, ze trudno wywnioskować co właściwie za dźwięki się wydobywają. A - niestety -każdy z nich (przydźwięk, szum, charczenia) ma inne możliwości powstania (inne źródła usterek).
    UKM
    Level 6  
    Szum słychać cały czas ale jest słaby można przeżyć natomiast charczenie gdy się podgłosi.
    Jeżeli chodzi o wzmacniacz to tak od około 60% i potem jest nie do zniesienia
    (na PC dźwięk 2%)

Co do wzmacniacza to może być coś nie tak przyjechał kurierem niby działa (wszystkie diody i pokrętła sprawne).

Głośniki sprawne w 100% pojechałem osobiście i przed zakupem słyszałem jak grają.
    DIORADIO
    Level 29  
    Usunięty Ci tłumaczy że przydżwięk, szum, charczenia to inne możliwości powstania ale twierdzisz że coś jest nie tak. Odłącz (odlutuj) wej.wzmacniacza mocy (końcówki) i włącz wzmacniacz, co słyszysz? Jeżeli jest cisza nie ma przydżwięku,szumu, charczenia to oznacza że końcówka ( wzm.mocy) i zasilacz są dobre. Wyłącz wzmacniacz podłącz z powrotem wej.wzm.mocy, wyłącz wszystko z wejść przedwzmacniacza i włącz zasilanie (sieć). Potencjometr na min - co słyszysz, potem potencjometr na max - co słyszysz? I teraz trzeba włączyć myślenie.
    UKM
    Level 6  
    dobra dzięki.
    Sprawdzę wzmacniacz.

a podpięta mam pod wejście od głośników to środkowe Analogowe panel tylny
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    UKM wrote:

Pokaż jak te głosniki sa podłączone:
    Adam-T
    Level 39  
    UKM wrote:

Zaraz zaraz, od jakich głośników? Napisałeś:
    UKM wrote:
    Połączone jest to wszystko do PC, znaczy się:
    PC kabel (jack 3.5mm stereo - 2xRCA tu taki ze średniej półki 80-90zł jest) do wzmacniacza

I jeszcze raz pytanie:
    398216 Usunięty wrote:
    Pod jakie wejście masz podłączony sygnał z komputera?

A z tyłu, sugerując się zdjęciem kol Włodzimierza:
    masz np TAPE1, TAPE2, CD, LINE itd.
    UKM
    Level 6  
    ty pytasz o wejście na wzmacniaczu...

no to phono
    Freddy
    Level 43  
    Na forum BYŁ TEMAT może coś Ci pomoże.
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    UKM wrote:

no to phono

Wejście "phono" omijaj szerokim łukiem, zapomnij że jest, skorzystaj z CD lub Line.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Włodzimierz Wojtiuk wrote:
    Wejście "phono" omijaj szerokim łukiem

Po raz kolejny w przeciągu kilku tygodni napiszę:
    Wejście PHONO jest po pierwsze wejściem o o wiele większej czułości niż pozostałe - TUNER, TAPE, CD, AUX itp. O ile dla wejść AUX i podobnych czułość wynosi ok. 0,5V to czułość wejścia PHONO to tylko kilka (!)mV. Każdy sygnał liniowy (czyli AUX, czy TUNER a szczególnie CD- to wyjście może mieć nawet 2V!) podany na takie wejście MUSI być zniekształcony - po prostu podajesz za duże napięcie na wejście które nie jest do niego przystosowane.
    Po drugie: Wejście PHONO, nie dość, że ma dużą czułość, to na dodatek jest wejście korekcyjnym - co jest konieczne dla gramofonu z wkładką magnetyczną - (poczytaj o wkładkach magnetycznych i korekcji RIAA.). W związku z powyższym częstotliwości niskie (niosące największa energię) nie dośćże są zniekształcone przez niedopasowanie czułości wejścia , to jeszcze dodatkowo są silnie wzmocnione - a to powoduje jeszcze większe zniekształcenia.

A teraz powiedz mi - masz w tym wzmacniaczu tyle różnych wejść, czemu podłączyłeś akurat do PHONO?I czemu nie sprawdziłeś jak się zachowuje na innych wejściach? Przecież to podstawa; gdy coś nie działa na jednym wejściu - sprawdzam na innym.
    Freddy
    Level 43  
    398216 Usunięty wrote:
    Wejście PHONO jest po pierwsze wejściem
    Phono, to nie to samo co Phones :)
    Trzeba było skorzystać z "Line".
    Adam-T
    Level 39  
    UKM wrote:

A zdjęciu to co widać? Komputer? :D Oczywiście, że pytałem o wejście we wzmacniaczu.
    Resztę już koledzy wyżej napisali.
    UKM
    Level 6  
    przełożyć kable mogę z tego co pamiętam to była masakra na innych wejściach ale zaraz sprawdzę.

Sprawdzone i z tego co jest a co pamiętam jak pierwszy raz podłączałem to na wejściu phono po podłączeniu jest największa różnica w głośności podczas regulacji potencjometrem i pewne dlatego podłączyłem do tego wejścia.

nie mogę sprawdzić jak to słychać na loudnes ale słychać lekki szum na głośnikach gdy dam potencjometr na 80% lub więcej.
    więcej napiszę jutro jak sprawdzę bo teraz nie będę ludziom napierniczał basem po nocach i w święta.

PS teraz podłączyłem pod CD

Dodano po 16 [godziny] 29 [minuty]:

posprawdzałem i jest jednocześnie czystszy dźwięk ale i cichszy.

i nadal po zwiększeniu potęciometra na wzmacniaczu (na pc może być nawet 0%) do ponad 75-80% słychać szum i przy niskich dźwiękach (typowo basowych uderzeniach) trzeszczy.

po świętach dam wzmacniacz żeby sprawdzili i się okaże.