Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak używać przymiaru do piły łańcuchowej?

20 Gru 2017 18:22 3417 7
  • Poziom 18  
    Witam.
    Niedawno zakupiłem przymiar od STIHL z Allegro i pilnik płaski STIHL. Jak na razie używam go wyłącznie do spiłowania ograniczników(0,65mm). Łańcuch tnący to Oregon mocno zużyty(nr91). Jak używać przymiar do sprawdzania kątów?
    Do RYOBI jest bezużyteczny... Zamierzam kupić łańcuch RYOBI typ RAC 221(3 sztuki). Dzwoniłem do serwisu. Mało wiedzą o swoich wyrobach.
    Dowiedziałem się tylko że kąt ostrzenia specjalnym okrągłym pilnikiem to 45 stopni. Nie dowiedziałem się jaka średnica pilnika jest stosowana u nich. W Oregonie to 4mm i 35 stopni.
    Jak to stwierdzili w serwisie"typowym pilnikiem"nie podając średnicy.

Jak używać przymiaru do piły łańcuchowej?Jak używać przymiaru do piły łańcuchowej?
  • Poziom 20  

1. Przymiar do ograniczników
    2. Przymiar do kątów ostrzenia
    3. Przyrząd do czyszczenia i pomiaru prowadnic
    4. Przymiar do kątów natarcia
    przymiar kładziesz na łańcuchu zamocowanym w prowadnicy tak, żeby ogranicznik wszedł o pole 1. Wymiar ogranicznika jest dobry, jeżeli jego wierzchołek pokrywa się z płaszczyzną przymiaru. Jeśli wystaje - piłujesz.

Ty posiadasz przymiar ogranicznika , aby naostrzyć łańcuch potrzebujesz przynajmniej pilnika i prowadnicy kątowej z zaznaczonymi kątami ostrzenia a samym przymiarem tym co masz możesz kontrolnie sobie zerkać na ostrza i tyle prócz przypiłowania zęba prowadzącego nie jest przydatny.
    W goglach wpisz prowadnik pilnika są różne ,chodzi o zachowanie kąta ale na początek wystarczy najtańsze i najprostsze. Co do wymiaru pilnika ci nie pomogę w sumie jest to 3/8 podziałka małe 3/8″ - pilnik 4 mm. Najprościej weź pilnik przyłóż do zęba i tyle. Przymiary kupuj do 3/8 i tyle np.taki dopasowane do większości łańcuchów kupujesz pod podziałkę.

Aby nie było ,jestem laikiem i takimi przyrządami się posługuję sam,doprowadzenie łańcucha nie jest trudne , wymaga tylko wprawy w piłowaniu :spoko:
  • Poziom 31  
    Witaj, kolega miroix bardzo ładnie ci to opisał. Pamiętaj o jednej , podstawowej sprawie- średnica pilnika musi być dobrana do danego łańcucha tnącego. Jeśli kąt atakujący zębów będzie niewłaściwy, zmieni to radykalnie wydajność piły.
  • Poziom 18  
    Faktycznie Kolega miroix dobrze to opisał. Jak na razie sam korzystam z imadła.
    Łańcuch ściągam z prowadnicy.
    Moja opinia o osobach, którzy ostrzą bez zdejmowania łańcucha jest zła.
    Przecież można imadłem zmiażdżyć prowadnicę.
    Ja na górnej części starego imadła wyszlifowałem kąty.
    Przypatrując się w imadło, ostrzę jak mi ścieżka pokazuje.
    Zastanawiałem się nad kupnem pilnika z prowadnikiem od Oregon-a. W końcu zakupiłem dobry polski pilnik stosowany w do łańcuchów. Cena 7 zł kupiony w Castoramie. Pilnik jest z rączką drewnianą.
    Słuchajcie czy prowadnica daje też że pilnik nie trze w dół, tylko skierowany jest bezpośrednio na ostrze?
    P.S Jutro jadę po te łańcuchy RYOBI, Spróbuje założyć u gościa który chce je sprzedać.
    Mam nadzieje że będzie pasował.
  • Poziom 31  
    wojtek2004 napisał:
    Moja opinia o osobach , którzy ostrzą bez zdejmowania łańcucha jest zła. Przecież można imadłem zmiażdżyć prowadnicę.
    Przy prawidłowym mocowaniu nie ma takiej opcji aby uszkodzić prowadnicę. Są nawet imadła do "polowego" ostrzenia łańcucha podczas pracy.
    Jak używać przymiaru do piły łańcuchowej?Jak używać przymiaru do piły łańcuchowej?Jak używać przymiaru do piły łańcuchowej?Jak używać przymiaru do piły łańcuchowej?
    Wbijasz w pieniek, mocujesz piłę za prowadnicę i z łatwością ostrzysz łańcuch.
    Youtube >>>> Link, Link, Link, Link.
  • Poziom 20  
    Prowadnice są różne, te najprostsze nie utrzymają kata same to trzeba wyćwiczyć, ale są też prowadnice z rolkami zaciskane lub zakładane, nie polecam prowadnic z dziurkami, dziurki się spiłowuje są niewygodne. Jak najbardziej przy prawidłowym zamocowaniu w imadełku ostrzy się bezpośrednio na prowadnicy nic się nie zgniecie.

Te rolkowe są wygodne, maja już ustalony kąt, ale ja przyznam się bez bicia że już dawno przestałem się bawić, po prostu zakładam pilnik na wkrętarkę i ustawiam pod kątem i już, pilnik trzymamy poziomo jednak sami musimy przytrzymywać pilnik dociskając bardziej do górnej krawędzi, nigdy nie piłujemy oczek aby nie osłabić łańcucha, od czasu do czasu sprawdzam ząb prowadzący a że moja piła ma wystarczająco mocy to nawet troszkę obniżam wysokość dzięki temu tnie się troszkę szybciej, nie robi się tego przy słabym już łańcuchu.
  • Poziom 31  
    wojtek2004 napisał:
    P.S Jutro jadę po te łańcuchy RYOBI . Spróbuje założyć u gościa który chce je sprzedać.
    Mam nadzieje że będzie pasował.

Łańcuch musi być dopasowany do rozmiaru/podziałki jaka jest zastosowana w danej pilarce, czyli jaki jest podziałka łańcucha (wiąże się z tym rozmiar gwiazdki na końcu prowadnicy i zębatki napędzającej) i szerokość rowka prowadnicy.
    Tabelki rozmiarów:

http://polskidrwal.pl/artykuly/jak-prawidlowo-zamowic-i-dopasowac-lancuch-do-swojej-pilarki/
  • Poziom 18  
    Witam. Sprawa z łańcuchem RYOBI ma dobry finał i wesołe zakończenie.
    Ponieważ po rozpakowaniu jednego z pudełek , okazuje się że w środku jest łańcuch wyprodukowany przez Oregon z nr 91. Czyli taki sam jakiego używałem :-).
    Dziękuje za wszystkie podpowiedzi. Życzę Wesołych Świąt.