Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dźwięk załączającego się tranzystora przebija się na głośniki.

20 Gru 2017 18:47 585 5
 • Poziom 8  
  Cześć, proszę o pomoc przy rozwiązaniu problemu. Skonstruowałem przester gitarowy i chcę umieścić go w obudowie. W tej chwili układ testuje na płytce prototypowej. Zainstalowałem w efekcie możliwość zmiany napięcia zasilającego z 9V/18. Chcę aby zmiana napięcia była sygnalizowana za pomocą LED - w jednym trybie dioda miga w drugim świeci się stale. Całość realizowana jest za pomocą przełącznika dźwigniowego dwubiegunowego on/on. Do efektu migania postanowiłem użyć złożony w przeszłości multiwibrator astabilny.
  Niestety wpięcie do układu multiwibratora(złożonego wg załączonego schemat) zaznaczonego zieloną obwiednią, powoduje przeniesienie na głośniki, słyszalnego efekt załączania się tranzystora przy zapalaniu i gaśnięciu diody. Jak rozumiem przyczyną jest podpięcie efektu i multiwibratora do wspólnego zasilania. Czy jest jakaś możliwość rozwiązania problemu?

  Dźwięk załączającego się tranzystora przebija się na głośniki.Dźwięk załączającego się tranzystora przebija się na głośniki.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Spróbuj szeregowo z zasilaniem samego generatora podłączyć rezystor o oporności rzędu kilkuset omów i za nim (od strony generatora) kondensator elektrolityczny (np. 100uF) do masy.
 • Poziom 8  
  W taki sposób ?

  Dźwięk załączającego się tranzystora przebija się na głośniki.

  Cz w taki sposób? (filtr dolnoprzepustowy??))
  Dźwięk załączającego się tranzystora przebija się na głośniki.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Wybacz, ale odwykłem już dawno od tak rysowanych "schematów"... W każdym razie - jak pisałem - Z przełącznika podajesz napięcie 12V na wibrator przez 100 omów i z tego rezystora (przy wibratorze) dajesz 100uF do masy.
  Chyba dobrze zrozumiałem Twój opis...?
 • Poziom 8  
  OK, mam tak jak drugi schemat. Dałem 402ohm + 220uF. Działa :D Dziękuję za pomoc!
 • Poziom 43  
  Bardzo proszę.
  Wesołych Świąt !