Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie jednocześnie dwóch sterowników rolety bramowej.

20 Gru 2017 22:56 1452 9
  • Poziom 11  
    witam,
    potrzebuje porady: czy takie coś będzie działało czy biło bezpiecznik.

Chciałbym jednocześnie sterować roletą bramową przez dwie centralki.
    1. sterownik Gamma S
    schemat podłączenia:

2. Sterownik Zamel Supla
    schemat podłączenia:

Chciałbym pozostawić stary sterownik ( korzystanie z pilota 433 MHz) oraz zainstalować nowy aby móc sterować przez Google Home za pośrednictwem Supli.

Co stanie się jeśli jednocześnie podłącze silnik rolety do wyjścia obu sterowników?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Wszystko będzie działało poprawnie aż któregoś razu ktoś w domu włączy "góra" a Ty zdalnie włączysz "dół".

Lepiej podłącz tego (lub innego) Zamela pod przyciski "góra" / "dół" w oryginalnym sterowniku lub sprawdź czy na szynie (na zaciskach) nie jest to już wyprowadzone do podpięcia.
  • Poziom 11  
    Sterownik zamela musi być ten - warunek musi obsługiwać suple.

Mam też drugi pomysł na podłączenie... Ale tu już zero wiedzy jak zrobić. Podłączyć tego zamela pod pilota.
    Pilot jest na 12V. Marka yooda.
    Działa trochę dziwnie bo w obwodzie jest cały czas 12v. Po wciśnięciu przycisku na pilocie następuje zwarcie i wysyłany jest sygnał do centralki.

Jak to by trzeba było podłączyć? Jakieś styczniki zastosować?
  • Poziom 38  
    Do tego układu wystarczą dwa przekaźniki 2P NO/NC z cewkami 230VAC coś w stylu F&F PK-2P 230V. Zamel byłby jednostka priorytetową w czasie jego pracy przekaźnik odcinał by przewody sterujące modułu Gamma.
    Zamel i przekaźniki można zamontować przy sterowniku Gamma.
  • Poziom 11  
    Dzięki wielkie. O coś takiego mi właśnie chodziło.
    Mam rozumieć 1,3 do zasilania; 8,11 do silnika; 7,9 do jednego sterownika; 10,12 do drugiego ?
  • Poziom 38  
    nitzsche napisał:
    Mam rozumieć 1,3 do zasilania; 8,11 do silnika; 7,9 do jednego sterownika; 10,12 do drugiego ?

Chyba nie do końca, w załączniku rysunek.

Jest jeszcze opcja bez przekaźników jeśli roleta jest na 230V. Gamma musiała by sterować Zamelem, w załączniku rysunek.
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    Podłączyłem zgodnie ze schematem pokazanym przez ciebie. ( bez stycznika- o tyle jest to lepsze rozwiązanie, że w aplikacji supla oraz google home widzę status bramy )

Problem polega na tym iż Zamel reaguje nie na zwarcie styków przez Gamme ale na rozwarcie. Czyli zaczyna zamykać/otwierać bramę po upływie około 5 minut ( po takim czasie Gamma rozłącza styki) lub po wciśnięciu przycisku stop na pilocie/obudowie.

Czy jest jakiś sposób na poradzenie sobie z tym?
  • Poziom 38  
    nitzsche napisał:
    Problem polega na tym iż Zamel reaguje nie na zwarcie styków przez Gamme ale na rozwarcie. Czyli zaczyna zamykać/otwierać bramę po upływie około 5 minut ( po takim czasie Gamma rozłącza styki)

Więc użyj dwóch przekaźników PCU-511 230V w układzie A i nastawie czasów 1 sekunda

http://www.fif.com.pl/produkt/36/547

albo skorzystaj z PK-2P
  • Poziom 26  
    Do czego służy 5 wolnych zacisków znajdujących się po prawej stronie płytki sterownika?
  • Poziom 11  
    Do podłączenia krańcówek.