Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za wysokie natężenie ogniwa 18650 x 12szt.

20 Gru 2017 23:13 1767 4
  • Poziom 3  
    Witam, chciałbym zapytać doświadczonych jak obniżyć natężenie prądu na ogniwach laptopowych ? Ponieważ mam problem gdyż na baterii jest ok. 20A (12v) max. Tego pakietu używałem do zasilania przetwornicy STEP UP DC-DC 150W, gdy na przetwornicy spalił się rezystor i mosfet poczytałem o tym i w szczegółach zobaczyłem że maxymalny prąd wejściowy to 10A. Chcę kupić nową przetwornice 200W, lecz tam też jest wejście max 10A. Proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Witam

Natężenie wyjściowe przetwornicy odpowiada natężeniu wejściowemu razy współczynnik sprawności przetwornicy. Tak więc prąd pobierany na wejściu przetwornicy jest proporcjonalny do tego co jest na wyjściu. Jeżeli przekraczasz nominalną moc (uwzględniając straty na przetwornicy [patrz sprawność]) to możliwe, że ją spalisz.

Prąd maksymalny to prąd jaki jest pobierany przy tych 150 W pobranej mocy. Dlatego jeżeli pobierasz więcej to przekraczasz prąd maksymalny i przetwornica ulega uszkodzeniu.

Można ograniczyć maksymalny prąd wejściowy rezystorem, ale to wiąże się z ogromnymi stratami na samym rezystorze [musiałby być pakiet rezystorów które odprowadzą przynajmniej tyle mocy co bierze na siebie przetwornica.

Podsumowując, jak za dużo bierzesz to przekraczasz maksymalny prąd wejściowy. W drugiej przetwornicy [200 W] prąd maksymalny podawany jest dla 20 V na wejściu.

Przetwornica bierze tyle prądu ile aktualnie potrzebuje (zmniejsz pobór mocy na wyjściu do x=150 W * n, gdzie: n - sprawność przetwornicy, x - moc na wyjściu.)

Jeżeli przetwornica jest na 150 W i ma 10 A prądu wejściowego to znaczy że dla 15 V działa na maksymalnych obrotach, dla 12 V będzie tylko 120 W!!!

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    TheQuiet napisał:
    Witam, chciałbym zapytać doświadczonych jak obniżyć natężenie prądu na ogniwach laptopowych ? Ponieważ mam problem gdyż na baterii jest ok. 20A (12v) max. Tego pakietu używałem do zasilania przetwornicy STEP UP DC-DC 150W, gdy na przetwornicy spalił się rezystor i mosfet poczytałem o tym i w szczegółach zobaczyłem że maxymalny prąd wejściowy to 10A. Chcę kupić nową przetwornice 200W, lecz tam też jest wejście max 10A. Proszę o pomoc.

Musisz trochę doczytać.
    na chłopski rozum, jeśli przetwornica nie potrzebuje prądu, to go nie weźmie ze źródła, choćby ono było zdolne dać i 300A

TheQuiet napisał:
    Chcę kupić nową przetwornice 200W, lecz tam też jest wejście max 10A. Proszę o pomoc.

Widzę że u Ciebie jest przewaga haseł marketingowych, niż prostej wiedzy z fizyki. Zestawienie tych dwóch liczb nie daje Ci do myślenia?

ps. Myślę, że stara przetwornica nie "się sama spaliła", tylko Ty ją przeciążyłeś.
    Chcesz porady, to sam podaj szczegóły zastosowania
  • Poziom 3  
    Przetwornicy używałem do zasilania modułu LED COB 100W. Przetwornica spaliła się po tym jak trochę podładowałem baterię, dioda świeciła przez ok. 10sek po czym poleciał dym z rezystora.