Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz First z regulowanym napieciem 0.3A przeróbka

grzechupluta 21 Dec 2017 15:32 363 5
 • #1
  grzechupluta
  Level 5  
  Siema,
  Pokazany niżej zasilacz przerobiłem już na wyjście USB. Teraz chciałbym go przerobić, by napięcie można było regulować potencjometrem płynnie, bo teraz jest potencjometr suwakowy chyba. Czy dałoby się coś takiego zrobić? Jeśli tak to proszę o jakieś wskazówki.
 • #2
  JacekCz
  Level 39  
  niech Cię wszyscy święci elektrycy bronią przed dokończeniem tego pomysłu.
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  grzechupluta wrote:
  bo teraz jest potencjometr suwakowy chyba.


  Chyba, bo w rzeczywistości to przełącznik odczepów transformatora.

  grzechupluta wrote:
  Teraz chciałbym go przerobić, by napięcie można było regulować potencjometrem płynnie,


  Datasheet LM317 przeczytaj. Pamiętaj o radiatorze.
 • #4
  jarek_lnx
  Level 43  
  To zasilacz niestabilizowany, napięcie które daje ten zasilacz jest kiepskiej jakości, bez obciążenia będzie ponad 1,5x, więcej niż wg opisu na przełączniku, a pod obciążeniem mniej niż być powinno i do tego z bardzo dużymi tętnieniami (zapewne zaoszczędzili na kondensatorze).

  Takie coś z gniazdem USB to prosty sposób na spalenie jakiegoś urządzenia, za którymś razem nie sprawdzisz pozycji przełącznika i podłączysz.

  Jak dodasz LM317 to będzie stabilizowane, jednak do gniazda USB warto by dodać oddzielny stabilizator 7805 żeby zawsze dawał tyle ile trzeba.
 • Helpful post
  #5
  398216 Usunięty
  Level 43  
  jarek_lnx wrote:
  do gniazda USB...
  No właśnie... Zasilacz (FIRST - pierwszy post) może dostarczyć co najwyżej 300mA, więc przed podłączaniem czegokolwiek pod to gniazdo USB trzeba się najpierw zastanowić.
  Mam taki zasilacz od dawna i jakoś do tej pory nie znalazłem do niego zastosowania - czemu? Bo rozebrałem obudowę i zobaczyłem jak jest zrobiony...
  Nawet z transformatora nie ma jak korzystać, bo szajs jakich mało.
  Autorze Drogi... jeśli chcesz mieć/zrobić (jak rozumiem) sensowny zasilacz z regulowanym napięciem wyjściowym plus możliwość np. zasilania/ ładowania jakiegoś urządzenia (telefon?) z USB to poszukaj odpowiedniego PORZĄDNEGO transformatora - o odpowiedniej wydajności prądowej i (najlepiej) z odczepem lub dodatkowym uzwojeniem (jeszcze lepiej) by móc wykorzystać w pełni oba zasilania - regulowane i w gnieździe USB.
  Zakładając że USB może dać i 3A (starsza wersja 2A) już na sam zasilacz 5V wypadałoby przewidzieć ok. 20W. (moc zasilacza z tematu ledwo ledwo 5W) - a gdzie zasilacz regulowany?
  Oczywiście - jeśli decydujesz się na LM7805 - max prąd z tego stabilizatora nie może przekroczyć 1,5A (przy idealnym chłodzeniu - radiator) Podobnie z LM 317 - bardzo dobry układ, bo prosty i niezawodny i też ograniczenie do 1,5A w typowiej aplikacji.
  Trochę może na wyrost propozycja z mojej strony, ale jak juz coś robić, to w miarę dobrze...A robić zasilacz bo akurat odgrzebało się jakiś stary i sponiewierany zasilacz (fotka w poście 1) jako dawcę organów to sztuka dla sztuki - Ani nic dobrego z tego nie wyjdzie ani w większości wypadków się nie nada - bo prądziku zabraknie...
  Aplikacje układów znajdziesz w sieci.
 • #6
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  I wystarczy. Pomysł jest tak niedorzeczny jak napięcie w amperach (patrz tytuł). Zamykam.