Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja TT w domu - do oceny

Ukasz 28 Gru 2017 17:27 2145 38
  • #31 28 Gru 2017 17:27
    retrofood
    Moderator

Ukasz napisał:
    Zaktualizowałem schematy:

- do rozdzielnicy pójdzie YKY 4x16 (zamiast 4x10)

A dlaczego nie YAKY? Oczywiście 4 x 25.

• #32 28 Gru 2017 17:44
    Ukasz
    Poziom 11  

retrofood napisał:
    A dlaczego nie YAKY? Oczywiście 4 x 25.

Być może zbyt skrótowo opisałem naniesioną zmianę, która dotyczyła uwagi jednego z kolegów.

Ze ZK do domu YAKXS 4x25 do pierwszej małej rozdzielnicy w której nastąpi rozdział Al / Cu i w której będą również ochronniki.

Stąd dalej do rozdzielnicy głównej pójdzie już YKY 4x16, a pierwotnie na schemacie było 4x10.

Do domu Al - wewnątrz domu Cu

// edycja

Do schematów wprowadziłem poprawki
    - zgodnie z sugestią obwód piekarnika na osobnym RCD (wcześniej był razem z kuchnią indukcyjną)

- kosmetycznie zamiast RCBO dam RCCB + eS

• #33 28 Gru 2017 22:28
    mar_uda
    Poziom 22  

Skoro jesteśmy na etapie projektu, to warto zastanowić się jeszcze nad dwoma kwestiami:
    1. Czy konstrukcja pieca nie wymaga, aby pompy obiegowe miały zasilanie, kiedy zabraknie go w budynku. Jeśli tak, to już teraz warto zastanowić się, gdzie umieścić UPS-a.
    2. Osobiście zainstalowałbym lodówkę i pompy obiegowe na jednym RCD - zwiększa to szanse zauważenia braku zasilania w tym obwodzie (chyba, że planowana jest jakaś automatyka, która będzie tego pilnować).

Wydaje mi się, że na schemacie brakuje niektórych aparatów w stosunku do "paintowego malunku". Jeśli ma to być zalążek dokumentacji, to warto to uzupełnić już teraz. Szczególnie, że obecnie na "malunku" przekaźniki priorytetowe są umieszczone przed zabezpieczeniami obwodów, a powinny być za nimi.

Przed montażem BZ-3 warto zapoznać się z tym wątkiem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3343006.html

Ponieważ cała ochrona przeciwporażeniowa "wisi" na RCD, szczególnie ważne jest pamiętanie o tym, że większość dostępnych w handlu aparatów wymaga comiesięcznego testowania przez użycie przycisku "Test".

• #34 28 Gru 2017 23:18
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #35 29 Gru 2017 08:37
    Ukasz
    Poziom 11  

mar_uda napisał:
    Czy konstrukcja pieca nie wymaga, aby pompy obiegowe miały zasilanie

Nie, zbiornik buforowy ok. 1000 litrów grzany grzałkami w II taryfie.

mar_uda napisał:
    Osobiście zainstalowałbym lodówkę i pompy obiegowe na jednym RCD - zwiększa to szanse zauważenia braku zasilania w tym obwodzie (chyba, że planowana jest jakaś automatyka, która będzie tego pilnować).

J/w., a jeżeli będzie potrzebna kiedyś automatyka to się ją zrobi :)

mar_uda napisał:
    Wydaje mi się, że na schemacie brakuje niektórych aparatów w stosunku do "paintowego malunku". Jeśli ma to być zalążek dokumentacji, to warto to uzupełnić już teraz.

Tak, brakuje zegara i priorytetów. Staram się oba "schematy" aktualizować równorzędnie.
    Niestety Eaton'owski Pająk nie posiada takich aparatów.

mar_uda napisał:
    Szczególnie, że obecnie na "malunku" przekaźniki priorytetowe są umieszczone przed zabezpieczeniami obwodów, a powinny być za nimi.

Nie sądziłem, że ma to znaczenie, ale dla porządku to poprawię. Te priorytety nie są "wpinane" w linię.
    Zastosowany będzie ten model, przez który tylko przeplata się przewód od RCD do eSa bez przerywania ciągłości przewodu mierzonego.

Priorytety wpięte w L2 (druga faza do indukcji) oraz L3 (piekarnik) równolegle.
    Logika taka, że w momencie kiedy obciążona będzie druga faza w indukcji i jednocześnie włączony piekarnik nastąpi rozłączenie linii sterującej stycznikiem czyli odłączenie grzałek w buforze. Jak wyjdzie w praktyce to się okaże.

mar_uda napisał:
    Przed montażem BZ-3 warto zapoznać się z tym wątkiem:

Zapoznałem się już wcześniej. Dziękuję.

mar_uda napisał:
    Ponieważ cała ochrona przeciwporażeniowa "wisi" na RCD, szczególnie ważne jest pamiętanie o tym, że większość dostępnych w handlu aparatów wymaga comiesięcznego testowania przez użycie przycisku "Test".

Jestem tego świadomy.

kpp_jacek napisał:
    skąd TT i czy aby na pewno ? i skąd zabezpieczenia ZALICZNIKOWE???

Jedyne na czym na razie mogę się opierać to WT.
    Instalacja TT w domu - do oceny

emigrant napisał:
    Co do ogranicznika przepięć to przede wszystkim powinien być SPD 3+1, czyli z iskiernikiem sumującym. Galwaniczna separacja PE od N. W sumie tylko taka opcja wchodzi w grę dla TT.

Na 80% wybór padł na SPBT12-280-3+NPE50 bez dobezpieczenia.

• #36 29 Gru 2017 12:10
    emigrant
    Poziom 27  

Ukasz napisał:
    Na 80% wybór padł na SPBT12-280-3+NPE50 bez dobezpieczenia.

Ja bym wybrał coś na iskiernikach np. DEHNshield TT D 941 310 albo Hager SPA401. DEHN ~1300 złotych, Hager ~900 złotych. Wydaje mi się, że ceny do przełknięcia.

• #37 29 Gru 2017 17:56
    Ukasz
    Poziom 11  

emigrant napisał:
    Wydaje mi się, że ceny do przełknięcia.

Niby tak, niby nie. Mimo wszystko jest to spora kwota w porównaniu do Eaton'a, którego znalazłem za 450 zł.

Na początku ochronników miało w ogóle nie być, był to wydatek na przyszłość wobec innych wydatków związanych z budową.

Więc jest dylemat ... od początku z Eaton'em albo przez jakiś czas bez ochrony, a wiem że takie wydatki często odracza się w czasie.

W ramach przyszłego ubezpieczenia domu jest punkt "przepięcia" i to nawet bez żadnych wykluczeń.
    Obawiam się, że gdy wystąpi problem i nie będzie żadnej ochrony to ubezpieczyciel będzie robił problemy.

Sam nie wiem ... muszę przemyśleć.

• #38 29 Gru 2017 19:41
    mar_uda
    Poziom 22  

Ukasz napisał:
    mar_uda napisał:
    napisał:
    Szczególnie, że obecnie na "malunku" przekaźniki priorytetowe są umieszczone przed zabezpieczeniami obwodów, a powinny być za nimi.

Nie sądziłem, że ma to znaczenie, ale dla porządku to poprawię. Te priorytety nie są "wpinane" w linię.
    Zastosowany będzie ten model, przez który tylko przeplata się przewód od RCD do eSa bez przerywania ciągłości przewodu mierzonego.
    Warto patrzeć, na prądy zwarciowe, jakie mogą popłynąć przez ten przewód, a w konsekwencji przez aparat.
    Dla wyłącznika B20, to będzie raptem 100A.
    Jeśli jako zabezpieczenie przedlicznikowe ZE zastosuje B40, to będzie 200A, a jeśli zainstaluje wyłącznik selektywny bez członu zwarciowego, to prądy zwarciowe będą ograniczane tylko przez zabezpieczenie w złączu. Czyli można domniemywać 250A lub więcej.
    To ja już wolę 100A. ;) Szczególnie w sytuacji, kiedy kompletnie nie zmienia to sposobu działania układu.

• #39 01 Sty 2018 19:40
    Ukasz
    Poziom 11  

Słuszne rozumowanie :)
    Schemat został poprawiony.

Mam nadzieję, że elektryk zepnie to wszystko porządnie razem.
    Jeszcze raz dziękuję wszystkim za okazaną pomoc.