Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer aktywny na STX W.32.500.8.MC

21 Dec 2017 22:13 12792 52
Helukabel
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  Level 1  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • Helukabel
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Powiem tak...
  Najprawdopodobniej za kilka lat jak przyjdzie Ci coś naprawić/poprawić w tym ... monstrum, sam będziesz się na siebie wściekał.
  A za kilka dni- tygodni, gdy ostygną emocje zwiazane ze skończeniem projektu... będzie Ci wstyd.
  Naprawdę można było to zrobić "eleganciej" - wiem, wiem na temat gustów się nie dyskutuje -ale ten panel ze świecidełkami MOIM skromnym zdaniem nie wyszedł Ci najlepiej - wygląda jak nie ogolony piwopij na kacu... ;) Oczywiście to tylko moje odczucie - ale jakoś tak się utarło, ze w wypadku subwoofera elementy regulacyjne ustawia się raz - na początku odsłuchu - i potem już się z nich nie korzysta, bo i potrzeby takiej nie ma. Więc i nie jest na wierzchu, ale z tyłu, schowany by nie szpecić i nie prowokować do kręcenia i przełączania przez "obcych".
  Dalej... Koc w domu nigdy mi (MI) nie pasował. Tym bardziej gdy ma stać obok takich mebli jak na obrazku. Tu ideałem byłoby "schowanie" tego dodatkowego mebla jakim jest sub - poprzez dopasowanie do kolorystyki i stylu mebli; okleina, fornir czy coś w tym guście i głośnik do dołu (sub na nóżkach) - przy okazji byłby lepiej chroniony przed przypadkowym uszkodzeniem. Nie drażniłby wówczas tak Żony (Matki), a schowany panel mógłby się przydać dla znajomych - "Zgadnij co tak pięknie gra?" (a gra i nie widać co i skąd :) ).
  Kolejna sprawa - ja rozumiem, ze łatwiej... ale czy zrobienie kilku płytek to aż taka niewygoda, by korzystać z PCB uniwersalnych? W dodatku (jak większość tego typu płytek) niezbyt dobrej jakości (z tego co widzę papierowy laminat?).
  No i gąszcz przewodów wewnątrz... Złośliwość rzecz martwych najczęściej daje o sobie znać właśnie w wypadku gdy coś się popsuje, a my za cholerę nie pamiętamy który kabelek do czego...(przerabiałem to za czasów młodości... :) )
  Najbardziej jednak rozbroiłeś mnie tym:
  Kraniec_Internetów wrote:
  po co mi taki wielki subwoofer? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie wiem.
  I (niestety) to widać - stąd też i mój powyższy post...

  Zawsze przed podjęciem decyzji o budowie czegokolwiek należy się bowiem zastanowić - Co to ma być, jak ma wyglądać, jak zrobić to, czy tamto, czemu tak a nie inaczej - czasem przed budową jakiegoś urządzenia (przynajmniej ze mną tak było) spędzałem kilka tygodni nad odpowiedziami na powyższe pytania. Za to gdy już to powstało - było akurat takie jakie chciałem i ... potrzebowałem. Mniejsze rozczarowania po czasie, większe zadowolenie i w koć\ńcu - lepszy efekt końcowy.
  Natomiast należy Ci się wielgachny PLUS za upór i wytrwałość, chociaż jak wiesz - latwo nie było...
  Pozdrawiam.

  P.S. O tym jak gra na razie nie pytam - poczekam z tym pytaniem gdy minie pierwsze uniesienie i pozwolisz sobie na obiektywizm.
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  takero
  Level 32  
  Poczułem się znów jak w roku 2005-2007 :)
 • #6
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Policzyłem, że potrzebuję cewki L=25.7mH i kondensatora C=200uF. Niestety byłoby to bardzo drogie gdybym budował ją z elementów przeznaczonych do zwrotnic, dlatego użyłem tego co mam. Jest to cewka na rdzeniu oraz 2 kondensatory z równolegle podłączonymi do nich diodami.

  Kolego znów mnie odblokowali więc piszę, że cewka rdzeniowa się nie nadaje, i po drugie jak połączyłeś te kondensatory i diody?

  W aktywnym tłumieniu wzmacniacz ma większą kontrolę nad głośnikiem bo nie ma nic po drodze sygnały mocy.
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • Helukabel
 • #8
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Cewka powietrzna o takiej indukcyjności ważyłaby pół kilo.


  No fizyki nie przeskoczysz, teraz przy pewnej całkiem niedużej mocy cewka się nasyca i tak jakby była tylko rezystancją drutu i wzmacniacz pracuje pełną mocą na kondensatory.
  Przy wysokiej częstotliwości stanowią one praktycznie zwarcie , więc się nie dziw jak zobaczysz fajerwerki i to nie w sylwestra.
 • #9
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Wysokie częstotliwości, które przepuszcza wbudowany filtr w kanale subwoofera w kinie domowym.


  Kolego nie rób jak napisz co wchodzi na filtr i co jest z niego zasilane.
 • #13
  tytka
  Level 20  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Teraz dodamy bardziej humorystyczny akcent, mianowicie zwrotnicę przy gnieździe speakon. Ogólnie moje kino gra nieźle, ale filtracja wysokich częstotliwości dla kanału subwoofera jest średnia. Musiałem dodać więc dodać kolejny filtr. Policzyłem, że potrzebuję cewki L=25.7mH i kondensatora C=200uF. Niestety byłoby to bardzo drogie gdybym budował ją z elementów przeznaczonych do zwrotnic, dlatego użyłem tego co mam. Jest to cewka na rdzeniu oraz 2 kondensatory z równolegle podłączonymi do nich diodami.
  Najśmieszniejsze jest to, że wszystkie elementy zwrotnicy znalazłem w starym zasilaczu komputerowym. Kondensatory były w sam raz, a z cewki wystarczyło odwinąć po pół warstwy uzwojenia z obu części. Zwrotnica jest strojona na częstotliwość graniczną 70Hz i tłumienie 12dB/okt.

  Co to za pomysł?
  W subwooferach aktywnych robi się filtry aktywne na wejściu sygnału. Znacznie lepsze parametry odcięcia, można regulować częstotliwość odcięcia, jednym słowem lepiej.

  Podziwiam to że jesteś fanem płytek uniwersalnych, ciekawe podejście w takim projekcie.
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  tytka
  Level 20  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Tylko, że to jest subwoofer aktywny z opcją pracy jako pasywny.

  Tylko po co tak? Chcesz porównać który wzmacniacz lepszy do tego głośnika? Moim zdaniem jak już tworzysz aktywnego suba, to niech będzie aktywny, a nie jakiś "niezdecydowany", a przy tym komplikujesz pewne sprawy.
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  tytka
  Level 20  
  Kolego Kraniec_Internetów wystarczy zrealizować układ sumatora z dwoma wejściami sygnałowymi z układem automatycznego wykrywania sygnału wejściowego sterującym zasilaniem( detektor sygnału na wejściu).To załatwia sprawę: -sam się włączy, uśpi, głośność na podstawie poziomu sygnału wejściowego i będzie działać z dwoma źródłami.
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  398216 Usunięty
  Level 43  
  tytka wrote:
  automatyczny włącznik zasilania sygnałem wejściowym.
  Zapomniałem dopisać w swoim poście.
  Moim zdaniem widać w tej konstrukcji skażenie Autora chęcią utrzymania dwóch srok za ogon.
  Praktyka i życie na pewno zweryfikują te zapędy na "dogadzanie sobie" w ten sposób, bo się okaże że to albo zbyt komplikacje obsługę, lub korzysta się z pewnych opcji jedynie sporadycznie.
  Też tak miałem - budowałem daaaawno temu pewne urządzenie do organizowanej dyskoteki - wymyśliłem sobie wszystkie możliwe opcje wykorzystania i każdą z nich wykorzystałem w projekcie. Układ był przez to niezwykle skomplikowany (wówczas mi to jeszcze imponowało), urządzenie duże i ciężkie, a w praktyce prócz bajeru (bo duże i skomplikowane, wymaga umiejętnej obsługi i na dodatek się świeci mnóstwo kontrolek) wykorzystywane może w 20%...
  Tak więc 80% kosztów - okazało się zbędne i zupełnie niepotrzebne, ale - jak pisałem : Do tego trzeba po prostu dojrzeć.
 • #20
  User removed account
  Level 1  
 • #21
  aaanteka
  Level 41  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Oczywiście. Radiator sztywno jak tylko dałem radę, a płytka stopnia końcowego trzyma się na nóżkach tranzystorów końcowych.

  Więc koleiny poważny błąd w tej dziwnej konstrukcji ,która skazana jest na niepowodzenie w przedziale długoterminowej pracy. Przecież taka skrzynia, obrazowo koledze przedstawiając,to nic innego jak wibrator.
 • #22
  User removed account
  Level 1  
 • #23
  mocu
  Level 13  
  Głośniki niektórzy ustawiają na kolcach żeby nie przenosiły drgań. A Ty na suba postawiłeś szafkę. Ona cała zapewne rezonuje. Może przy mp3 to nie przeszkadza, ale ja bym się na to nie pisał. Może to kwestia wymagań co do jakości.
 • #24
  aaanteka
  Level 41  
  Kraniec_Internetów wrote:
  Takie wibracje raczej nóżek tranzystory końcowych nie urwą. Czas pokaże czy postanowiłem słusznie, a zabezpieczenie głośnika czuwa

  Raczej urwą bardzo szybko, takie są realia.
 • #25
  User removed account
  Level 1  
 • #26
  kassans
  Level 32  
  Projekt ok tylko te płytki uniwersalne ... dodaj kątowniki do pcb bo nóżki tranzystora dużo nie wytrzymają, posłuchaj ludzi którzy mieli z tym do czynienia ;)

  P.s masz gdzieś link do oryginalnego tematu z tym schematem wzmacniacza ?
 • #27
  User removed account
  Level 1  
 • #29
  User removed account
  Level 1  
 • #30
  rosomak19
  Level 22  
  Co do samej budowy, to chcąc mieć dokładnie pocięte elementy, a nie dysponując odpowiednim sprzętem, to bynajmniej ja, wolę podjechać do firmy robiącej meble na zamówienie ze swoją specyfikacją. Profesjonalny stolarz potnie, co do dziesiątej milimetra i pod kątem 45 stopni za kilka złotych. Tak się zastanawiam, jeśli czegoś nie doczytałem to przepraszam, ale po co Ci ten filtr pasywny jak masz aktywny? Co do odsłuchu to nie wiem jakie masz preferencje, ale jak cenisz sobie dobry dźwięk kina, to po tym zachwycie dudnieniem zacznie cię to irytować, szczególnie w filmach. Do filmów musi być dobrze zgrany sub. Nie może być za głośno bo traci się przestrzenność i nie może ciągle dudnić. Jeśli masz pełno zakresowe kolumny to polecam ustawienie w amplitunerze tylko LFE bez MAIN+LFE i przede wszystkim dobrać głośność suba i zgrać fazę.