Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu do wyzwalania przekaźnika impulsem

mateusiak 22 Gru 2017 13:04 444 14
  • #1 22 Gru 2017 13:04
    mateusiak
    Poziom 12  

Witam, mam dzwonek bezprzewodowy i chciałbym w odbiorniku zamiast głośnika podłączyć przekaźnik który by załączał przekaźnik, a rozłączał tylko wtedy gdy nacisnę przycisk w odbiorniku. Na głośniku jest napięcie do 1V.

0 14
  • #2 22 Gru 2017 14:13
    KaW
    Poziom 34  

Trzeba zbudować mostek prostowniczy i podłaczyć żaróweczkę 12V/0,1A.
    Jeśli się zaświeci jasno , to można będzie dać w to miejsce przekażnik.
    Trzeba to napięcie dokładniej zmierzyć .Można też diodami swiecącymi ustalić jakie napięcie jest w tym miejscu.

0
  • #3 22 Gru 2017 17:36
    mateusiak
    Poziom 12  

Żarówki takiej nie mam i boję się żeby nie spalić układu z którego wychodzi sygnał na głośnik. Przekaźnika bezpośrednio nie da rady podłączyć, za niskie napięcie dla elektromagnesu i napewno za mały prąd.

0
  • #4 22 Gru 2017 18:50
    KaW
    Poziom 34  

A ten dzwonek ma jakąś nazwę -symbol techniczny-producent?

0
  • #5 23 Gru 2017 09:58
    mateusiak
    Poziom 12  

Nie ma to zwykły chińczyk

0
  • #6 23 Gru 2017 10:25
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    czy chodzi ci o to ze naciskasz przycisk i zalacza sie przekaznik a nastepnie drugi raz naciskasz przycisk i rozlacza przekaznik ? jezeli tak to dobuduj przerzutnik D (7474) sterowany przez uklad calkujacy + tranzystor sterujacy i przekaznik, Inne rozwiazanie to (74121) i regulujesz dlugosc impulsu i mozesz rozroznic dlugie i krotkie wcisniecia dzwonka.
    Pozdrawiam

0
  • #7 23 Gru 2017 15:50
    KaW
    Poziom 34  

Czyli to jest dzwonek wtykany w dowolne gniazdo sieciowe a pilotem z bateryjką
    się go włącza,?

0
  • #8 23 Gru 2017 17:13
    diantus
    Poziom 28  

Dzwonki te (może nie wszystkie) mają diodę, która się zaświeca w czasie kiedy dzwoni. Napięciem z diody by było łatwiej coś wysterować.

0
  • #9 23 Gru 2017 17:31
    KaW
    Poziom 34  

Zamiast głośnika wstawia się transoptor i steruje jakiś tranzystor z przekaźnikiem .
    Oczywiście nowy układ odbiornika to fragment tego sieciowego -tam gdzie on ma napiecie zasilajace -po kondensatorze z sieci itd.
    Czyli dodajemy własny transf. sieciowy -220/6-8V - zasilamy bezpiecznie odbiornik i
    przekażnik .Jedyna wada tego dzwonka to to ,że działa od wszystkich innych przycisków .

0
  • #10 23 Gru 2017 20:21
    mateusiak
    Poziom 12  

Diody niby niestety nie ma. Myślałem nad transoptorem lecz nie wiem jak dalej to wykonać żeby łapał od impulsu i puszczał tylko wtedy jak nacisnę przycisk.

0
  • #11 23 Gru 2017 20:55
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

mateusiak napisał:
    Diody niby niestety nie ma. Myślałem nad transoptorem lecz nie wiem jak dalej to wykonać żeby łapał od impulsu i puszczał tylko wtedy jak nacisnę przycisk.
    Jednym tranzystorem, dwoma rezystorami i diodą.

0
  • #12 23 Gru 2017 21:11
    diantus
    Poziom 28  

Kup przekaźnik na 5V z 2-ma parami styków. Dołącz jego uzwojenie jeden przewód szeregowo przez diodę anoda diody do + głośnika, drugi przewód bezpośrednio do minusa głośnika i sprawdź czy łapie (nie szkodzi że łapie i puszcza - przerywa). Dioda może być 1N4001 do 1N4007.
    Jeśli łapie, całość połączyć można bardzo prosto w układzie z podtrzymaniem.
    Napisz, czy zasilanie bateryjne czy sieciowe. Bateryjne napisz na jakie napięcie.
    Przy zasilaniu sieciowym wymagana jest szczególna ostrożność ze względu na brak w układzie izolacji od sieci!

0
  • #13 23 Gru 2017 21:16
    mateusiak
    Poziom 12  

Dzwonek jest zasilany dwoma bateriami 1,5V. A czy nie uszkodzę układu podłączając cewki przekaźnika?

0
  • #14 23 Gru 2017 21:21
    diantus
    Poziom 28  

Uzwojenie przekaźnika pobiera prąd około 10x mniejszy od głośnika - na pewno nie uszkodzisz.

0
  • #15 23 Gru 2017 21:27
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

@mateusiak Za niskie napiecie na cokolwiek. Poza tym, na głośniku masz sygnał akustyczny melodii. Możesz włączyc transoptor zabocznikowany diodą szeregowo z głośnikiem. Masz wtedy pewność, z niczego w dzwonku nie uskodzisz. Reszta już obróbka sygnału i zasilanie z osobnego zasilania. Bardziej zaawansowanym ,,elektronikom :D ", polecil bym raczej odnalezienie sygnału ,,wysokiego" pojawiającego się na ktorym z wyjść procesora, po otrzymaniu sygnału z odbiornika. No i zasilić całość z gustownego zasilacza sieciowego - 3VDC na elektronikę dzwonka, a np. 12 VDC na przekaźnik resztę.

1
  Szukaj w 5mln produktów