Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwmy zapach wokół kondensatorów elektrolitycznych

Dawidowski0090 22 Dec 2017 17:23 1368 27
    Dawidowski0090
    Level 6  
    Witam jestem posiadaczem wzmacniacza Sony F120 . Jest mały problem w zapachem wokół kondensatorów elektrolitycznych i nie wiem dlaczego. Może dlatego że sprzęt powinien być zasilany 220v a teraz w gniazdkach mamy 230v albo kondensatory są stare.Jak możecie to doradzacie wielkie dzięki.
    kokapetyl
    Level 43  
    Dawidowski0090 wrote:
    Może dlatego że sprzęt powinien być zasilany 220v a teraz w gniazdkach mamy 230v albo kondensatory są stare.

To napięcie zasilania nie ma nic do rzeczy.
    Ze starością, a raczej ich (kondensatorów) uszkodzeniu, to już się zgadzam
    Dawidowski0090
    Level 6  
    Dobrze czyli wymienić kondensatory teraz pytanie czy na takie same czy większe ?
    User removed account
    User removed account  
    kokapetyl
    Level 43  
    Dawidowski0090 wrote:
    na takie same czy większe ?

Na takie same.
    Dawidowski0090
    Level 6  
    Aha dzięki to w najbliższym czasie wymienię na inne. Będę słuchał muzyki cicho chyba nic nie powinno się stać narazie ? Poza tym strasznie się nagrzewają
    fzyga43
    Level 22  
    Czy dobrze rozumiem, że to kondensatory się nagrzewają? Posiadają duże upływności, to do wymiany. Sprawdź jeszcze czy na kondensatorach filtrujących nie występuje napięcie zmienne. Może mostek prostowniczy ma upływność dla prądu zmiennego,to mostek do wymiany.Nie pamiętam,czy na mostku są kondensatory ceramiczne i któryś puścił.
    Dawidowski0090
    Level 6  
    Dobrze sprawdzę tylko powiedz mi jak bo jestem "świeży" w tych tematach
    Rezystor240
    Level 41  
    Dawidowski0090 wrote:
    Będę słuchał muzyki cicho chyba nic nie powinno się stać narazie ? Poza tym strasznie się nagrzewają

Najlepiej i najrozsądniej nie podłączać sprzętu do sieci, do czasu usunięcia usterki.
    Jeśli kondensator/kondensatory się nagrzewają to objaw pojawienia się na ich zaciskach prądu przemiennego.

Trzeba przemierzyć elementy półprzewodnikowe w torze zasilania, (mostek prostowniczy).
    Dawidowski0090
    Level 6  
    Dobrze tylko gdzie jest mostek prostowniczy łapcie zdjęcie środka.Bo sprzęt został nie dawno kupiony więc jeżeli to będzie możliwe to go naprawie.Jeszcze sprawdzę które dokładnie kondensatory się nagrzewają
    Rezystor240
    Level 41  
    Dawidowski0090 wrote:
    Dobrze tylko gdzie jest mostek prostowniczy łapcie zdjęcie środka.Bo sprzęt został nie dawno kupiony więc jeżeli to będzie możliwe to go naprawie

Twój wzmacniacz to najgorsza china.
    Mostek znajdziesz w zasilaczu przy transformatorze.

Coś takiego, można porównać:
    https://www.youtube.com/watch?v=ZdnGMQ0uL-M
    Lub, to:
    https://www.youtube.com/watch?v=L-muwQpjP0E
    Dawidowski0090
    Level 6  
    Dobrze może najgorsza China ale ja nie potrzebuje mocnego wzmacniacza ponieważ mam mały pokój.
    Rezystor240
    Level 41  
    Dawidowski0090 wrote:
    Dobrze może najgorsza China ale ja nie potrzebuje mocnego wzmacniacza ponieważ mam mały pokój.

Nie chodzi aby był 'mocny' czyli miał dużą moc.
    Może mieć nawet po 15W na kanał, ale niech będzie wykonany solidnie, zgodnie ze sztuką.
    Zobacz jaka uboga w elementy jest płyta tego wzmacniacza.
    Tak proste układy, są zawodne niebezpieczne (chociażby dla głośników)
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Rezystor240 wrote:
    Brednie, Kolega pisze.
    Kto pisze? Zwiększanie napięcia z 220V do 230V to ile procent?
    Napięcie kondensatorów elektrolitycznych NIE ma wpływu na ich grzanie się w tym wypadku. Zresztą - gdyby tak było, to po zmianie napięcia na 230V cała elektronika produkowana przed tym musiała by iść na złom.
    Rezystor240 wrote:
    Jeśli kondensator/kondensatory się nagrzewają to objaw pojawienia się na ich zaciskach prądu przemiennego.
    Kolejna nieścisłość. Gdyby w jakiś sposób napięcie zmienne dostałoby się na kondensatory mostka nie dało by się słuchać niczego , poza silnym brumem.
    Kolega fzyga43 napisał :
    fzyga43 wrote:
    Posiadają duże upływności
    - i tego należy się trzymać.
    Zanim jednak Kolega Autor zacznie ochoczo wymieniać wszystkie kondensatory wypadałoby najpierw sprawdzić ich kondycję. Z zasady nie powinno się wymieniać "na ślepo", a tylko uszkodzone - Raz; bardzo często wiekowe elementy są lepsze jakościowo od współczesnych.
    Dwa - przy takiej wymianie łatwo się pomylić (w wypadku Autora jest to szczególnie możliwe, niestety...).
    Trzy - niepotrzebne koszty.
    Rezystor240 wrote:
    Po czym Kolega to stwierdził?
    Jeśłi po tym:
    Dawidowski0090 wrote:
    sprzęt został nie dawno kupiony
    To niestety, ale te wzmacniacze produkowane były od przełomu lat 1980/90 więc z "chiną" jako taką nie ma jeszcze zbyt wiele wspólnego. Autor kupił niedawno - ale czy to znaczy, że nowy?
    Jak zauważyłem Kolega Rezystor 240 ma najlepsze wiadomości, szkoda tylko, ze nie do końca się wcześniej upewnił co do źródła na jakim opiera swoje wywody.
    Rezystor240 wrote:
    Zobacz jaka uboga w elementy jest płyta tego wzmacniacza.
    Tak proste układy, są zawodne niebezpieczne (chociażby dla głośników)

Dość. Zgłaszam do moderatora Twoje posty.
    To, że na płycie mało elementów się znajduje to akurat zaleta. Większość wiekowych wzmacniaczy gra o niebo lepiej od nowych, prosto ze sklepu, a ilością elementów również nie grzeszą. I co? I grają do dziś. To, ze któryś (w sumie nic dziwnego biorąc pod uwagę wiek sprzętu) się psuje nie ma żadnego związku z ilością elementów.

Autorze miły - sprawdź najpierw które konkretnie kondensatory się grzeją (i czy to na pewno kondensatory) potem podejrzane elementy sprawdź i wymień tylko wtedy, gdy faktycznie są uszkodzone.
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    Rezystor240 wrote:

Taaa, oglądałeś schemat?
    Płyta główna wygląda ubogo bo do sterowania końcówka jest driver:
    http://www.datasheetspdf.com/pdf/367822/NEC/UPC1298V/1

Wzmacniacz jest z początku lat 90-tych XX w.
    i ma całkiem przyzwoite parametry:

A i niedawno pisałem o chlewiku w PW3015, a tu mamy odwrotny przykład, a i serwisowac łatwiej i przyjemniej.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    P.S
    A porównywanie wzmacniacza z tematu do tych jakie linkujesz w poście 12 świadczy tylko o tym, że nie masz zielonego (nawet!) pojęcia o czym piszesz.
    Rezystor240
    Level 41  
    398216 Usunięty wrote:
    Napięcie kondensatorów elektrolitycznych NIE ma wpływu na ich grzanie się w tym wypadku.

W tym przypadku tak.
    Napięcie znamionowe kondensatora nie może być przekraczane.
    W przeciwnym razie może się nagrzać, wybuchnąć elektrolitem.

398216 Usunięty wrote:
    Gdyby w jakiś sposób napięcie zmienne dostałoby się na kondensatory mostka nie dało by się słuchać niczego , poza silnym brumem.

Pisałem, że trzeba przymierzyć mostek prostowniczy.
    Jeśli spali się choć jedna dioda, wydajność prądowa zasilacza spada.

398216 Usunięty wrote:
    Rezystor240 napisał:

Po zawartości obudowy.
    Proszę porównać ten 'wzmacniacz' z jakimkolwiek wzmacniaczem z pod marki UNITRA.

398216 Usunięty wrote:
    Większość wiekowych wzmacniaczy gra o niebo lepiej od nowych, prosto ze sklepu, a ilością elementów również nie grzeszą. I co? I grają do dziś.

Owszem, stare wzmacniacze grają o niebo lepiej.
    Ponieważ teraźniejsze to nic nie warta china.
    Tak samo wzmacniacz Autora tematu to china.

398216 Usunięty wrote:
    Dość. Zgłaszam do moderatora Twoje posty.

Bez komentarza....

Dodano po 4 [minuty]:

398216 Usunięty wrote:
    P.S
    A porównywanie wzmacniacza z tematu do tych jakie linkujesz w poście 12 świadczy tylko o tym, że nie masz zielonego (nawet!) pojęcia o czym piszesz.

Pojęcie na temat elektroniki mam dosyć duże, praktyczne jak i teoretyczne.

Porównałem te buble ''wzmacniacze'' tylko dlatego aby Autor wiedział co posiada, jaką chine zakupił. :wink:

Dodano po 4 [minuty]:

Włodzimierz Wojtiuk wrote:
    Wzmacniacz jest z początku lat 90-tych XX w.
    i ma całkiem przyzwoite parametry:

Każdy ma swoje upodobania, i każdy ocenia (w tym przypadku wzmacniacz) według własnych kryteriów.

Moderated By telecaster1951:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    Rezystor240 wrote:

398216 Usunięty napisał:
    Rezystor240 napisał:
    Po czym Kolega to stwierdził
    Po zawartości obudowy.
    Proszę porównać ten 'wzmacniacz' z jakimkolwiek wzmacniaczem z pod marki UNITRA.

ROTFL

Rezystor240 wrote:
    Porównałem te buble ''wzmacniacze'' tylko dlatego aby Autor wiedział co posiada, jaką chine zakupił.

Widzę, że kolega "idzie w zaparte"
    Czyli (upraszczając) że jak brak kupy bezładnie wymieszanych kabli to wzmacniacz jest do d...
    Włodzimierz Wojtiuk
    Level 32  
    Rezystor240 wrote:
    Włodzimierz Wojtiuk wrote:
    Widzę, że kolega "idzie w zaparte"
    Czyli (upraszczając) że jak brak kupy bezładnie wymieszanych kabli to wzmacniacz jest do d...

Tego nie napisałem.

To fakt, to już moja nadinterpretacja.

Do autora wątku:
    Obwąchaj bardziej selektywnie, czy na pewno kondensatory, może cała płytka śmierdzi (zdarza się).
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Rezystor240 wrote:
    W tym przypadku tak.
    Napięcie znamionowe kondensatora nie może być przekraczane.
    I nie będzie. Więc po kiego pisałeś o bzdurze? Gdybyś jeszcze zaznaczył, że nie w tym konkretnym wypadku, to OK, ale pisząc w ten sposób propagujesz niesłuszne stwierdzenie, że KAŻDY sprzęt na 220V nie może pracować przy 230V.
    Rezystor240 wrote:
    398216 Usunięty napisał:
    Rezystor240 napisał:

Po zawartości obudowy.

Porównujesz wzmacniacz rodem z realnego socjalizmu ze sprzętem stojącym o kilka klas wyżej?
    Produkowanego i projektowanego w zupełnie innych realiach? To już nawet śmieszne nie jest. To mniej więcej tak, jakbyś porównywał syrenkę z mercedesem.
    Rezystor240 wrote:
    Tak samo wzmacniacz Autora tematu to china.
    Udowodnij. Moim zdaniem nie jest.
    Rezystor240 wrote:

Tak Ci się tylko wydaje niestety...
    Rezystor240 wrote:
    Porównałem te buble ''wzmacniacze'' tylko dlatego aby Autor wiedział co posiada, jaką chine zakupił.
    Kolejna głupota - to co w linku to faktycznie czystej wody chińszczyzna i na dodatek jednorazówka. Wzmacniacz Autora przy nich to właśnie ten mercedes przy trabantach z linka.
    Rezystor240 wrote:
    Każdy ma swoje upodobania, i każdy ocenia (w tym przypadku wzmacniacz) według własnych kryteriów.
    Pod warunkiem, że ma chociaż odrobinę racji w tym co pisze. Ty racji nie masz chociażbyś nie wiem jak chciał.
    Jedyne w czym możesz mieć rację (oczywiście na razie - dopóki Autor tego nie potwierdzi ) to to:
    Rezystor240 wrote:
    Najlepiej i najrozsądniej nie podłączać sprzętu do sieci, do czasu usunięcia usterki.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Dawidowski0090 wrote:
    Nie martw sie :D . Typowy ,,Sony" budowany w Chinach, ale Sony, zatem najlepsza China :D Zaznacz kolego na następnej fotografii, (w miare możnosci lepszej jakości) te w/g Ciebie ,,bardzo gorące kondensatory". Do tego czasu, Koledzy, a szczególnie @Rezystor240, może wstrzymają się od komentarzy ?
    Byneq
    Level 27  
    Rezystor240 wrote:

Rezystor240 wrote:

Brednie i herezje wypisujesz... i tyle się znasz. Te wzmacniacze były produkowane w Japonii.

Dawidowski0090
    Level 6  
    Dobra chłopaki już wiem czemu kondensatory były ciepłe a to dlatego że w pobliżu jest radiator który się szybko nagrzewa i rozważam wymianę radiatora na większy może coś to da nie wiem ale to nie zmienia faktu że wokół kondensatorów jest specyficzny zapach jeszcze muszę sprawdzić czy w starej wieży nie będę miał takich kondensatorów jak przy wzmacniaczu.
    kokapetyl
    Level 43  
    Dawidowski0090 wrote:
    muszę sprawdzić czy w starej wieży nie będę miał takich kondensatorów

W jakim celu ? Chyba, nie chcesz wymieniać ich na inne "stare" niesprawdzone kondensatory.
    Zastosowanie większego radiatora, to nie rozwiązanie problemu. Tranzystory końcowe, jeśli się zbytnio grzeją, to raczej wina złej pracy wzmacniacza, a nie z powodu małego (za małego) radiatora.
    DIORADIO
    Level 30  
    Dyskusja zeszła już z tematu, a autorowi chodziło o grzanie się kondensatorów. Autorze fachowcem od zdjęć to Ty nie jesteś. Zrób zdjęcie jeszcze raz i oznacz które kondensatory się grzeją. A na zrobione przez siebie zdjęcie kliknij raz a potem(pokaż pełny rozmiar) i co widzisz? Powstrzymam się od dalszego komentarza.Oczekujesz pomocy to sam stań na wysokości zadania.
    Dawidowski0090
    Level 6  
    Dobrze zakończę ten temat wielkie dzięki wszystkim za pomoc. Wnioski kondensatory są stare i są do wymiany na nowe jeszcze sprawdzę inne komponenty wzmacniacza w swoim zakresie . Dzięki jeszcze raz :)